Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szukam schematu woltomierza na led 0 -230V.

Michanio91 07 Oct 2014 09:47 3663 24
e-mierniki
    Michanio91
    Level 14  
    Witam.
    Poszukuję jak najprostszego i jak najmniejszego schematu woltomierza, ewentualnie naprowadzenia mnie gdzie mam szukać.

Zadaniem jego byłoby wyświetlanie napięcia na diodach led.
    Znalazłem multum tematów odnośnie np. stanu naładowania akumulatora
    i sygnalizacji led-ami itd...ale to mi nie pasuje, zbyt mały zakres.

Chciałbym by wyświetlał kolejno na diodach napięcia 12, 24, 42, 127, 230V

Pozdrawiam i proszę o pomoc.

Zły dział/ przenoszę!
    [_P_]
  • e-mierniki
    jacekko63
    Level 31  
    Chyba na wyświetlaczu, pasek z diod troszkę za długi.
  • e-mierniki
    Michanio91
    Level 14  
    jacekko63 wrote:
    Chyba na wyświetlaczu, pasek z diod troszkę za długi.

Chyba się nie zrozumieliśmy.
    Chciałbym 5 diodek,każda ma sygnalizować konkretne napięcie, jak wymieniłem w pierwszym poście.

pozdrawiam
    cirrostrato
    Level 37  
    Ja też nie rozumiem: czy chodzi o układ taki, że zmieniasz (np. pokrętłem) napięcie z zasilacza od 0 do 230V i przy podanych napięciach poszczególne diody się zapalają?
    Michanio91
    Level 14  
    cirrostrato wrote:
    Ja też nie rozumiem: czy chodzi o układ taki, że zmieniasz (np. pokrętłem) napięcie z zasilacza od 0 do 230V i przy podanych napięciach poszczególne diody się zapalają?

Coś w tym stylu , wyjaśnię "mocniej".

Woltomierz który poprzez zapalające się diody wskazuje napięcie.
    Coś jak wskaźnik naładowania akumulatora.

Np diodę żółta liczę pod 42 v
    zieloną pod 127
    czerwoną pod 230

Przykładam sondę ( 2 druty ) w jakieś 2 miejsca na układzie.
    Zapaliła się dioda zielona - więc mam tam 127v.
    Jeżeli układ miałby potencjometr z zakresami,można by to robić po przez rezystor obliczony na dane napięcie + dioda.
    Ja chciałbym by to działało w automacie.
    Tzn mam 2 kabelki,5 diod i to wszystko....

Ktoś jest w stanie mi z tym pomóc ? :)
  • Helpful post
    cirrostrato
    Level 37  
    Mały(!) i prosty(!) oraz tani to, w twoim przypadku, miernik cyfrowy za 10zł, do takich pomiarów całkowicie wystarczy. Układ który chciał byś zrobić, problemy: pięć komparatorów okienkowych (poczytaj co to jest), zasilanie własne (zasilanie z układu mierzonego, przy tak wielkich różnicach napięć trochę skomplikowane, nie wiadomo też jaka jest wydajność źródeł tych napięć), jaka dokładność tych mierzonych napięć ( jeśli ustawisz okienko komparatora np. +/-5% to przy napięciach mierzonych np. +/-10% żadna dioda nie zadziała), układ nie będzie też ani zbyt mały i na pewno nie prosty w wykonaniu (ale możliwy) przynajmniej dla ciebie. Twój pomysł z ,,odpowiednio'' dobranymi rezystorami w szereg z każdą diodą nie zadziała. Reasumując: tani woltomierz cyfrowy jest w twoim przypadku dobry bo jest dobry i tani.
    Michanio91
    Level 14  
    cirrostrato wrote:
    Mały(!) i prosty(!) oraz tani to, w twoim przypadku, miernik cyfrowy za 10zł, do takich pomiarów całkowicie wystarczy. Układ który chciał byś zrobić, problemy: pięć komparatorów okienkowych (poczytaj co to jest), zasilanie własne (zasilanie z układu mierzonego, przy tak wielkich różnicach napięć trochę skomplikowane, nie wiadomo też jaka jest wydajność źródeł tych napięć), jaka dokładność tych mierzonych napięć ( jeśli ustawisz okienko komparatora np. +/-5% to przy napięciach mierzonych np. +/-10% żadna dioda nie zadziała), układ nie będzie też ani zbyt mały i na pewno nie prosty w wykonaniu (ale możliwy) przynajmniej dla ciebie. Twój pomysł z ,,odpowiednio'' dobranymi rezystorami w szereg z każdą diodą nie zadziała. Reasumując: tani woltomierz cyfrowy jest w twoim przypadku dobry bo jest dobry i tani.

Sposób z komparatorami jest mi znany,lecz nie jest mały więc porzuciłem ten pomysł.
    Myślałem że może jest jakiś inny prostszy sposób.
    Skoro nie ma to chyba zakupie ten cyfrowy za dyszkę.

Dzięki za pomoc :)

Edytowałem.
    Tutaj przykład takiego miernika o jaki mi chodziło :

Zakupie taki i wyjmę z niego środek do swojego , tak chyba będzie najrozsądniej.
    cirrostrato
    Level 37  
    Pomijając rozdzielczość tego ,,miernika'' (możesz się trochę zdziwić...) z ciekawości zapytam: gotowy miernik chcesz rozbebeszyć (przecież ładny i solidnie wykonany) i wsadzić ,,do swojego'', do czego, coś jeszcze mniejszego, po co?
    Michanio91
    Level 14  
    cirrostrato wrote:
    Pomijając rozdzielczość tego ,,miernika'' (możesz się trochę zdziwić...) z ciekawości zapytam: gotowy miernik chcesz rozbebeszyć (przecież ładny i solidnie wykonany) i wsadzić ,,do swojego'', do czego, coś jeszcze mniejszego, po co?

Nie muszę mieć dobrej rozdzielczości.

Potrzebuje do pracy małe zgrabne urządzenie które będzie w stanie mierzyć półprzewodniki, ciągłość obwodu i napięcie. Te 3 rzeczy w jednym patencie.
    Michanio91
    Level 14  
    Kupiłem z ciekawości najtańszy miernik diodowy jaki jest na allegro.
    Środek wygląda mniej więcej tak :
    Szukam schematu woltomierza na led 0 -230V. Szukam schematu woltomierza na led 0 -230V. Szukam schematu woltomierza na led 0 -230V.

Odtworzyłem schemat w Eagle ,poskładałem to od nowa na zamiennikach ,ale niestety układ nie chce działać. Ktoś ma może schemat podobnego miernika ?
    Michanio91
    Level 14  
    W archiwum jest plik:

elektroda - schemat oryginalny,zrobiony na Tranzystorach BC.
    Tranzystor 1 i 2 oryginalnie to A92 B331,natomiast 3,4,5,6,7,8 to S9013 H331.

Piny patrząc od strony płaskiej z napisem,od lewej:
    A92 .... EBC zamiennik A1013 ECB
    S9013 EBC zamiennik BC547 CBE

Takie zamienniki wyszukałem w bazie na elektrodzie....

Ogólnie męczę ten temat już kawał czasu.
    Gdzieś miałem schemat z zamienionymi już pinami,ale tyle tego mam że się pogubiłem.

Edit.
    Ostatnia próba na bread bordzie,zaświeciła się dioda led nr 8, im większe napięcie podawałem tym mocniej świeciła aż się spaliła. Reszta bez reakcji.
    Michanio91
    Level 14  
    Proszę bardzo :

Na dniach rozłączę to wszystko i spróbuję od nowa.
    Michanio91
    Level 14  
    jdubowski wrote:
    Michanio91 wrote:
    Proszę bardzo :

Na dniach rozłączę to wszystko i spróbuję od nowa.

To jest na zicher źle odrysowane - zobacz choćby bezsensowną lokalizację bezpiecznika.

Nie byłem pewny czy to bezpiecznik,dla mnie wyglądał raczej jak kondensator,
    ma oznaczenie 75S i wygląda jak kondensator porcelanowy.
    Sprzedawca w sklepie elektronicznym mówił że to może być bezpiecznik,więc zaznaczyłem to sobie dwojako.
    Widać go na zdjęciach, pomarańczowy.
    Próbowałem to albo zewrzeć albo dać kondensator i nic nie zmieniało.

Na 100% to coś jest w tym miejscu.
    Michanio91
    Level 14  
    Dziś poskładałem układ na płytce drukowej , mimo że na breadbordzie nie działał.
    Operowałem tylko napięciem 0-24v, początkowo zaświecały się diody, lecz nei tak jak powinny.
    Po 1-2 próbach najeżdżania napięciem świeciła już tylko dioda 8 (ósma).
    Na koniec zmieniłem polaryzację sondy i spaliło diodę nr 7.

Testy były bez elementu oznaczonego 75S,bo nadal nie wiem co to jest.
    silut
    Level 16  
    Michanio poszukam tego schematu ale na 100% gdzieś w internecie się przewijał gdyż potrzebowałem do naprawienia mojego testera firmy Protec, jednak było to około roku wstecz dlatego nie pamiętam gdzie to dokładnie było. Teraz używam takiego testera w wersji z lcd może w tą stronę powinieneś się skierować ? Pozdrawiam Silut.
    Michanio91
    Level 14  
    To jest AC czy DC ? Gdzieś czytałem że tylko napięcie stałe na tym ICL7107 można mierzyć.
    cooltygrysek
    Conditionally unlocked
    Można mierzyć wszystko napięcia stałe i zmienne, rezystancję, temperaturę, częstotliwość i wiele innych. Wszystko zależy od dzielników i przetworników pomiarowych. A ten tajemniczy element o którym piszecie to kondensator wysokonapięciowy 75 pf a końcówka S oznacza dopuszczalną temperaturę od -20 do + 50'C a nie żaden bezpiecznik.
    Michanio91
    Level 14  
    Więc mogę dać na wejście pomiarowe po prostu mostek Gretza i uzyskam pomiar napięcia przemiennego ? Na dokładności mi nie zależy, byle zakres był przynajmniej 0-300V.

Może ktoś zaproponuje jakiś układ,podrzuci link dla ICL7107 który będzie mierzył AC w tych granicach ?
    Niestety próba skopiowania tego miernika na diodach LED zakończona niepowodzeniem,daje spokój już z temu.

@cooltygrysek dzięki wielkie,nie mogłem nigdzie znaleźć oznaczenia tego elementu a byłem ciekaw co to takiego.

Edit.

Teraz w zasadzie to szukam każdego jednego prostego woltomierza w takim zakresie,może być na 7 segmentowym.... Widzę że nawet na alledrogo ciężko o taki towar.
    cooltygrysek
    Conditionally unlocked
    Nie da się zmierzyć napięcia przemiennego za pomocą samego prostownika. Do tego potrzebny jest przetwornik wartości skutecznej lub co najmniej wzmacniacz pomiarowy. Dysponuje takim schematem z ICL jednak ja bym ci polecił takie coś za przyzwoite pieniądze żeby się nie bawić ze wzgledu na twój brak doświadczenia w pomiarach wysokich napięć.

http://old.nowyelektronik.pl/searchsklep.php?...arowe&kat=MIERNIKI&nazwa=Mierniki%20Tablicowe