Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

FAAC 414 - Zasilanie elektrozaczepu furtki

stonefree 07 Oct 2014 12:11 4605 4
Relpol
 • #1
  stonefree
  Level 27  
  Cześć. W instrukcji napędu FAAC 414 przeczytałem, że na płycie znajduje się wyjście do zasilania elektrozamka, natomiast nie znalazłem informacji na temat trybu pracy tego wyjścia. Proszę o informację, czy wyjście to jest zasilane łącznie z siłownikami ( odryglowanie przed uruchomieniem siłowników), czy też można je programować w dowolny sposób? Pozdrawiam
 • Relpol
 • Helpful post
  #2
  kotbury
  Gantry automation specialist
  To jest TYLKO wyjście rygla bramy głównej (w przypadku długich skrzydeł, uaktywnia się tak jak przypuszczałeś przed działaniem pierwszego siłownika ) i nie ma žadnej możliwości konfiguracji.
  Jeśli chcesz z pilota odblokowywać elektrozaczep bramki to albo w centralę wpinasz dwukanałowy odbiornik, dezaktywujesz funkcję bramki w samej centrali a wyjście drugiego kanału (wyprowadzone na złączu śrubowym odbiornika) samego odbiornika używasz za pośrednictwem większego przekaźnika jako klucza do elektrozaczepu albo podpinasz drugi, zemnętrzny odbiornik Faaca, osobnego zasilacza ( centralka wydaje za mały prąd i 24 V a zamki są na 12 ) i przes przekaźnik kluczujesz zamek.
 • Relpol
 • Helpful post
  #3
  andrzej lukaszewicz
  Level 40  
  Nie nie można.Dotyczy to elektrozamka skrzydła( szczególnie długiego) i ma go załaczyć na kilka sekund przed startem siłownika. Do sterowania furtką można użyć 2-ego kanału odbiornika (potrzebny jest dodatkowy zasilacz i przekaźnik).
 • #4
  paw_wen
  Level 2  
  Witam, zaznaczam że jestem kompletnym amatorem jeżeli chodzi o automatykę bramowa i elektronikę, jednak przy pomocy instrukcji obsługi poradziłem sobie z podłączeniem napędu g-bat 400 z w/w centralą. 😃
  Przeglądnąłem też forum na temat modyfikacji która miała by na celu umożliwić otwieranie bocznej furtki pilotem i wykorzystaniu radia fix 2 kanałowego i podlaczenia do niego sterowania elektrozaczepem tej że furtki, jednak nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie a mianowicie :

  Podłączając wyjście 2 go kanału z radia podłączając go pod elektrozaczep muszę zakładać Przekaźnikowy licznik czasu?
  Oraz czy zasilanie do elektrozaczepu mogę wykorzystać z domofonu z którego obecnie jest obsługiwany elektrozaczep.

  Czy mogę poprostu wpiąć w istniejące już sterowanie z domofonu impuls z radia i będzie działało?
 • #5
  kotbury
  Gantry automation specialist
  1. Przekaźnik czasowy ucywilizowałby działanie rygla - bez niego (tak jak i w większości prymitywnych domofonów) rygiel pozostaje otwarty tak długo, jak długo dusisz guzik (chyba że masz rygiel z tzw "pamięcią" mechaniczną - wtedy czas impulsu nie ma znaczenia) a czasówka uruchomi go elegancko na określony czas. Druga rzecz , że ogólnie trzeba po drodze dać jakiś przekaźnik (czasowy czy zwykły) bo ten w radyjku jest naprawdę mikry i samoindukcja cewki rygla szybko go ubije.

  2 i 3 to właściwie to samo. Jeśli domofon jest prosty (przycisk fizycznie daje zasilanie na zaczep) możesz - uwaga o malutkim przekaźniku radia jest w mocy. Jeśli jednak ryglem steruje jakiś elektroniczny klucz (a nie zwykły styk lub przekaźnik) wskazane byłoby dać przekaźnik izolujący - w stanie spoczynku utrzymujący oryginalny obwód zasilania rygla (przez styki NC) a przy aktywacji radia odpinający oryginalne wyzwalanie i podłączający zasilanie rygla niezależne od domofonu, a zasilanie przeważnie bierze się z zasilacza całości lub zasilacza zasilającego kasetę bramową (w zależności od fabrycznego układu domofonu)