Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekrój przewodu napowietrznego

07 Paź 2014 20:17 3135 19
  • Poziom 11  
    Cześć

Zwracam się z prośbą o sugestie dotyczące przekroju przewodu napowietrznego.
    Zamierzam oświetlić plac lampami metalohalogenkowymi o mocy 250W. Lampy będą zainstalowane na słupach betonowych (4 słupy, na każdym jedna lampa) o wysokości 12m, przy czym 2m słupa będą zakopane w ziemi. Lampy będą uruchamiane w wariancie 1 z 2 lampą i 3 z 4.
    Odległość między pierwszym, a ostatnim słupem wynosi 110m i taka też będzie długość przewodu. Elektryk w swoim projekcie zaproponował przewód 4 x 25mm^2 - jedna para na 2 lampy, czyli wychodzi ok. 560W na jedną parę.
    Wydaje mi się, że zaproponowany przekrój jest niepotrzebnie tak duży. Czy nie wystarczyłoby 4 x 16mm^2? Być może są jakieś inne powody, o których nie wiem, a dla których warto wybrać przewód 4 x 25mm?

Będę wdzięczny za uwagi.
    Pozdrawiam
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 38  
    PrzemekZZ napisał:
    zaproponował przewód 4 x 25mm^2

Domniemywam że to przewody aluminiowe. Ale mimo to jest to zaprojektowane na 5 kW, a nie na 500 W. Gruba przesada, są podane w necie obciążalności przewodów - znajdź i poczytaj! :D
  • Poziom 11  
    brofran napisał:

Domniemywam że to przewody aluminiowe .

Tak, aluminiowe YAKXs
  • Poziom 38  
    Odległości są spore więc dochodzi konieczność zapewnienia wytrzymałości mechanicznej, chyba że kabel na podwieszce.
  • Poziom 11  
    Zbych034 napisał:
    Odległości są spore więc dochodzi konieczność zapewnienia wytrzymałości mechanicznej, chyba że kabel na podwieszce.

Nie, podwieszka nie jest przewidziana.
    Czyli wg Ciebie te 4 x 25 mm^2 są w porządku?
  • HelukabelHelukabel
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Nie rozumiem, ma kolega gotowy projekt branżowy który podważa? Projekt przemysłowy to niemal rzecz święta, a jeśli z dyskusji wyniknie, że wystarczy np. 16mm² to zrobi kolega niezgodnie z projektem? A może przewidziano "dołożenie" lamp, może np. OUS 400, może przewidziano rozbudowę linii- jest coś takiego, jak: Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia.
    Przystępując do przetargu, zapewne znał kolega SIWZ...
  • Poziom 11  
    Nie, nie zmienię przewodu nie zmieniając projektu, ale póki prace wykonawcze nie zostały rozpoczęte to zawsze można omówić z elektrykiem zmianę projektu.
  • Poziom 30  
    Myślę że autor nie ma prawdziwego projektu, tylko ma jakieś uzgodnienie z elektrykiem.
    Nie mogę jednak domyślić się czy kabel zasilający lampy będzie ułożony w ziemi czy będzie powieszony na słupach. Typ kabla jednoznacznie wskazuje że jest to kabel ziemny, ale ktoś tu wspomina o jakiś podwieszkach.
    Proszę autora o wyjaśnienie jaki będzie sposób ułożenia tego kabla, podziemny czy napowietrzny.
    Po drugie niezależnie od tego jak będzie ułożony czy też podwieszony ten kabel, jego długość nie może być identyczna jak odległość między pierwszym a ostatnim słupem.
  • Poziom 11  
    masonry napisał:
    Myślę że autor nie ma prawdziwego projektu, tylko ma jakieś uzgodnienie z elektrykiem.

Akurat mam prawdziwy projekt budowlano - wykonawczy.
    Co do ułożenia kabla - napowietrzny. Przepraszam za błąd z oznaczeniem kabla, powinno być: AsXSn 4 x 25mm^2.
  • Poziom 30  
    Teraz się zgadza, jednak długość przewodu i tak będzie kilka metrów większa niż te 110m.
    Jeżeli faktycznie mają być tylko te 4 lampy zasilane i o podanej mocy to w zupełności wystarczy 4x16. Jednak będzie to wymagało stosownej zmiany w projekcie i parafy projektanta (w niektórych przypadkach również zgody inwestora, ale to już są kwestie nie techniczne więc nie mam zamiaru w nie się zagłębiać).
  • Poziom 35  
    Projektanci robiąc te projekty "trzepią" masówkę, może zapomniał zmienić przekroju w komputerze z poprzedniego projektu. Chyba nikt nie wierzy że projektant każdy projekt pisze od początku, czasami nawet zapominają zmienić nazwę inwestora i inne rzeczy. 4x25 na cztery lampy to gruba przesada, zapytaj projektanta czemu naciąga cię na koszty. Projekt może jest święty jak ktoś widzi jeden projekt na pół roku ale jak przez ręce przewija się masa projektów to widać jaka to popelina. Przyłącza zaprojektowane z drzewa zamiast ze słupa nie są niczym niezwykłym.
  • Moderator
    A co z wytrzymałością mechaniczną, krytykanci? Policzył to ktoś?

Cytat:
    Nie, podwieszka nie jest przewidziana.

Poza tym szukanie oszczędności pomiędzy 16 a 25 mm... Temat nie powinien w ogóle zaistnieć.
  • Poziom 30  
    Czemu martwisz się o wytrzymałość mechaniczną? Przecież przewód ASXsn 4x16 został policzony i dopuszczony do sprzedaży i jego wytrzymałość mechaniczna jest wystarczająca do zastosowań w liniach napowietrznych, naprawdę nie rozumiem co masz na myśli. Korzyści z jego zastosowania są dwie, jest troszkę tańszy i jest lżejszy co zmniejszy siły działające na słupy pomimo krótkich przęseł.
  • Poziom 30  
    Ta, a świstak siedzi i zawija.
    Jeżeli przy zastosowaniu przekroju 16 kwadrat nie uda się zapewnić odpowiednich spadków napięcia przy tak małej mocy i pętli zwarcia, to znaczy że trzeba zmodernizować zasilanie a nie na końcówce obwodu zwiększać przekrój.
    Idąc twoim tokiem myślenia to może się okazać że i 240 będzie za mało. :D :D
  • Moderator Elektrycy
    To warunki od ZE definiują nam możliwości zasilenia lamp.
    Owe lampy mogą nie wystartować przy zbyt dużym spadku napięcia.
    Projektował to elektryk i się pod tym podpisał. Ja rozumiem, że to jest raczej niemożliwe przy tym przekroju ale.... podpiszesz się pod tą 16 tak od ręki bez liczenia i sprawdzenia?

retrofood napisał:

Poza tym szukanie oszczędności pomiędzy 16 a 25 mm... Temat nie powinien w ogóle zaistnieć.

Dokładnie.
  • Moderator
    masonry napisał:
    Czemu martwisz się o wytrzymałość mechaniczną? Przecież przewód ASXsn 4x16 został policzony i dopuszczony do sprzedaży i jego wytrzymałość mechaniczna jest wystarczająca do zastosowań w liniach napowietrznych,

I uważasz, że w związku z tym, długość przęsła może już być teraz dowolna, skoro jest dopuszczony?
  • Poziom 30  
    Jak dowolna długość przęsła? W katalogach jest podana maksymalna długość przęsła i nie powinno się jej przekraczać. Dopuszcza się przęsła do 100m, niekiedy przy długich przęsłach właśnie zmniejszało się przekrój aby zmniejszyć siłę naciągu działającą na słupy (wiadomo im cięższy przewód to siła naciągu musi być większa aby zwis był taki sam).
    Tu mamy około 110m między pierwszym a ostatnim słupem, po drodze mamy jeszcze dwa słupy więc przęsła nie będą długie.
    Oczywiście trzeba by zapoznać się z projektem i sytuacją na miejscu aby jednoznacznie stwierdzić czy można zmniejszyć przekrój. Biorąc pod uwagę tylko to co podał autor tematu czyli obciążenie i długość można stwierdzić iż 16kwadrat jest wystarczający, ale może istnieć jakiś szczególny powód zmuszający do zastosowania większego przekroju.
    Tak samo koledzy stojący na straży projektu nie mogą jednoznacznie stwierdzić iż tego przekroju zmniejszyć nie można nie znając realiów tej inwestycji, więc proszę nie gdybać i nie wymyślać sztucznych problemów.
  • Moderator
    Problemy nie są sztuczne, ale masz rację, nie znamy dokładnie projektu, ba! Nie znamy nawet kształtu, czyli topografii placu. Jednak sugestie Autora, sposób opisu (pary lamp) mnie zasugerowały, że będzie to plac prostokątny, lampy są w narożnikach, więc o słupach pośrednich na odległości 110 m nie ma mowy.
    Mogę się mylić, więc proszę o szkic sytuacyjny.
  • Poziom 11  
    Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję.
    Lampy są w jednej linii, na 0, 37, 74 i 110 m.
    Teren jest równy, płaski.