Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Laser organiczny o ultra małych rozmiarach

jacu007 08 Oct 2014 01:35 2193 0
 • Laser organiczny o ultra małych rozmiarach Amerykańscy naukowy stworzyli najcieńszy laser organiczny na świecie. Konstrukcja długości 8µm wygląda jak most linowy ze szczeblami i otworami pomiędzy nimi. Całość wyryta jest na płytce krzemowej i pokryta organicznym barwnikiem. Po zintegrowaniu takiego niewielkiego lasera z mikroprocesorem moglibyśmy znacznie przyśpieszyć dzisiejsze komputery, dzięki wykorzystaniu do przesyłania danych światła zamiast elektronów. Innym zastosowaniem mogłoby być zintegrowanie go miniaturowymi czujnikami pomiarowymi.

  Podobnie jak inne organiczne lasery skonstruowane do tej pory, nowe lasery są pobudzane pulsami z innego lasera. Co ważne - ta konstrukcja ma bardzo niski próg akcji laserowej – energia potrzebna do zapoczątkowania akcji laserowej wynosi 4 µJ na centymetr kwadratowy. Tego rodzaju próg w przypadku lasera organicznego ma wartość typową wyrażaną w dziesiątkach µJ/cm2. „Niski próg daje nadzieję na stworzenie w niedalekiej przyszłości lasera organicznego, który mógłby być pobudzany prądem elektrycznym”, powiedział Max Shtein, naukowiec z University of Michigan. Elektryczne zasilanie jest kluczem do zastosowania takiego lasera w chipach.

  W porównaniu do tradycyjnego lasera ze związków nieorganicznych, urządzenia wykorzystujące półprzewodniki organiczne, pozwalają na emisje szerszego zakresu długości fal, są niewielkie, elastyczne i tanie do wykonania.  W laserach konwencjonalnych ośrodek czynny emituje światło, po pobudzeniu przez źródło energii. Materiał jest umieszczony pomiędzy zwierciadłami we wnęce, która odbija światło i umożliwia jego wzmocnienie. Deotare wraz z kolegami zastąpili tą tradycyjną konstrukcję nową strukturą optyczną opracowaną przez nich w 2009. Struktura jest oparta na kryształach fotonicznych, będących mikroskopijnymi strukturami periodycznymi, które kontrolują przepływ światła.

  Do skonstruowania tego rodzaju kryształu fotonicznego, naukowcy użyli litografii wiązką elektronową oraz gazu ksenonowego, jako środka trawiącego. W ten sposób wykonali serię otworów na płacie ze srebra i krzemu o szerokości 440 nm. Następnie pokryli wszystko 150 nm warstwą materiału powszechnie stosowanego w laserach organicznych: tris (8-hydroksychinolina) aluminium domieszkowany barwnikiem na bazie dicyjanometylku.

  Powietrze pomiędzy otworami i organiczny materiał lasera pomiędzy nimi działa jak okresowa struktura krystaliczna.

  Wszystkie otwory są eliptyczne. Sześć mniejszych otworów w środku, zostało starannie zaprojektowanych i dopasowanych odległościowo do tych większych otaczających je okresowo z jednej i z drugiej strony. „Te większe otwory pracują jak reflektory, podczas gdy te małe to miejsca, w których światło zostaje uwięzione.” Laser jest pobudzany poprzez 100-femtosekundowe pulsy, światła o długości 400 nm i daje na wyjściu światło o długości 610 nm.

  Źródło:
  http://cen.acs.org/articles/92/web/2014/09/Engineers-Build-Ultrasmall-Organic-Laser.html

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  jacu007
  Level 22  
  Offline 
  Has specialization in: systemy mikroprocesorowe, raspberry pi
  jacu007 wrote 688 posts with rating 77, helped 0 times. Live in city Dąbrowa Górnicza. Been with us since 2007 year.