Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic One - Szkolenia
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opinie o samochodach kat. L6E

chester09 08 Paź 2014 10:55 17970 16
  • #1 08 Paź 2014 10:55
    chester09
    Poziom 9  

Witam Wszystkich
    Potrzebuję kupić "samochód" aixam, ligier bądź coś podobnego na co nie trzeba mieć prawa jazdy. Pojazd będzie użytkowany przez moją mamę, która nie ma prawka więc nic innego nie wchodzi w grę. Moja rola polega tylko na kupnie takiego samochodziku i serwisowaniu go.
    I tu się pojawia ogromny problem. Nigdy z takim czymś nie miałem styczności i nie wiem czego mam się spodziewać i na co zwrócić uwagę przy kupnie.
    Kupić diesla o śmiesznej mocy czy benzynę?
    Będę bardzo wdzięczny za wszelkie opinie i rady. Ja z tego jestem zielony.

0 16
  • Deimic One - Szkolenia
  • #2 08 Paź 2014 13:35
    QuantumXXX
    Poziom 18  

A skąd pomysł że nie trzeba mieć prawa jazdy?

2
  • #3 08 Paź 2014 13:46
    cirrostrato
    Poziom 36  

A ja nieśmiało spytam, czy szanowna mamusia zna przepisy ruchu drogowego i czy kiedykolwiek poruszała się po drogach nie pojazdami np. MZK?

2
  • Deimic One - Szkolenia
  • #4 08 Paź 2014 13:56
    QuantumXXX
    Poziom 18  

Całe szczęście nie wolno jeździć pojazdami L6E bez prawa jazdy. Trzeba mieć PJ kategorii AM. Oto co mówi strona producenta tych samochodzików:

http://www.chatenet.pl/bpj.html

"Wbrew powszechnej opinii pojazdów kategorii L6e i L7e nie można prowadzić nie posiadając prawa jazdy. "

0
  • #5 08 Paź 2014 14:13
    chester09
    Poziom 9  

Przepisy ruchu drogowego zna. Na początku lata kupiłem dla mamy skuter więc z ruchem drogowym jest już oswojona. Nawet poprosiłem kolegę, który ma uprawnienia instruktora o przeszkolenie i przeegzaminowanie mamy. Kurs i egzamin u kolegi mama przeszła pozytywnie.
    Problem w tym, że w żaden sposób nie mogą namówić mamy na normalny kurs prawa jazdy i egzamin.
    Mama się uparła, że dla niej na zakupy wystarczy taka mała popierdułka.
    Mama już jakiś czas temu skończyła 18 lat więc mogłaby legalnie prowadzić pojazd zarejestrowany jako czterokołowiec lekki bez prawka.
    Znajoma mojej mamy posiada takie coś i policja w trakcie kontroli nie robi żadnych problemów. Mówiła, że zatrzymują z ciekawości żeby zobaczyć co to takiego.

Dodano po 3 [minuty]:

A może ktoś wie jak te zabawki sprawują się pod względem technicznym i na co zwrócić uwagę przy kupnie.

3
  • #6 08 Paź 2014 14:27
    QuantumXXX
    Poziom 18  

http://isp.policja.pl/isp/aktualnosci/5271,Jak-kontrolowac-quady.html

Cytat:

Kierujący czterokołowcem i czterokołowcem lekkim (jak również trójkołowym motocyklem i motorowerem), podczas ruchu po drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu, podlega kontroli drogowej na ogólnych zasadach. Oznacza to, że pojazdy te powinny być sprawne technicznie (przegląd) i zarejestrowane (tablica), a kierujący powinien posiadać przy sobie dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania (prawo jazdy odpowiedniej kategorii), dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) oraz dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia OC.

O ile kwestia wyposażenia (np. światła, lusterka) i ubezpieczenia OC nie powinna budzić wątpliwości, to uzasadnionym jest skoncentrowanie się na kwestii uprawnień do kierowania quadem. Jeśli kontrolowany pojazd jest zarejestrowany jako czterokołowiec lekki, to kierujący tym pojazdem powinien posiadać prawo jazdy kat. AM lub wyższej. Jeżeli kontrolowany jest czterokołowiec, to kierujący powinien posiadać prawo jazdy kat. B1 lub B.

Widocznie panowie policjanci nie znali przepisów po zmianie w zeszłym roku.
    Pamiętaj, że polisa OC nie działa gdy nie masz prawa jazdy. To oznacza, że w razie kolizji lub wypadku zakład ubezpieczeń nie pokryje odszkodowania. Pół biedy jeśli do zapłaty będzie malowanie drzwi ale w wypadku uszerbku na zdrowiu odkoszdowania idą w setki tysiące złotych (trwały uszczerbek na zdrowiu). Wtedy odszkodowanie wypłaca firma ubezpieczeniowa a potem ma roszczenie regresowe do właściciela polisy OC.

0
  • #7 08 Paź 2014 15:16
    chester09
    Poziom 9  

Zgadzam się, ale całe szczęście polskie prawo nie działa wstecz i kto ukończył 18 lat przed (dobrze nie pamiętam) 19 stycznia 2013 może prowadzić tego typy pojazd na starych zasadach. Zauważ że po zmianie przepisów ci ludzie, którzy posiadali taki sprzęt i w dalszym ciągu nie mają wymaganych uprawnień nie pozbywają się niejednokrotnie jedynego środka lokomocji i jeżdżą dalej.

2
  • #8 08 Paź 2014 17:14
    cirrostrato
    Poziom 36  

chester09 napisał:
    Zauważ że po zmianie przepisów ci ludzie, którzy posiadali taki sprzęt i w dalszym ciągu nie mają wymaganych uprawnień nie pozbywają się niejednokrotnie jedynego środka lokomocji i jeżdżą dalej.
    Posiadali sprzęt w momencie zmiany przepisów, twoja Mama nie posiadała, tu może być problem.

0
  • #9 08 Paź 2014 19:35
    QuantumXXX
    Poziom 18  

chester09 napisał:
    Zgadzam się, ale całe szczęście polskie prawo nie działa wstecz i kto ukończył 18 lat przed (dobrze nie pamiętam) 19 stycznia 2013 może prowadzić tego typy pojazd na starych zasadach. Zauważ że po zmianie przepisów ci ludzie, którzy posiadali taki sprzęt i w dalszym ciągu nie mają wymaganych uprawnień nie pozbywają się niejednokrotnie jedynego środka lokomocji i jeżdżą dalej.

A możesz podać wyciąg z przepisów o tym mówiący? Czyli podstawę prawną. Bo jeśli tak to na stronie policji jest błąd.

0
  • #10 09 Paź 2014 08:30
    chester09
    Poziom 9  

Art. 3 Kodeksu Cywilnego:
    Ustawa nie ma mocy wstecznej, chyba że to wynika z jej brzmienia lub celu.

Uważam, że na stronie policji niema błędu. Jest tam zamieszczone to co aktualnie obowiązuje.

A teraz historyjka jak ja to widzę. Jeśli się mylę to proszę poprawić.

A więc jest rok powiedzmy 2012 kupuję plastikowy samochód cieszę się że bez prawka mogę się poruszać po drogach publicznych i wkur***m bo moja bryka jedzie z zawrotną prędkością 45km/h więc dalsze trasy odpadają chyba że mam nerwy ze stali.
    I tak utopia trwa do 19 stycznia 2013r. Zmieniają się przepisy i zakazują jeździć moim bolidem.

Teraz rodzi się pytanie. Prawo do prowadzenia nabyłem przed wejściem tej krzywdzącej ustawy, więc prawo musiałoby zadziałać wstecz. (polskie prawo niby tego zabrania)
    Drugą sprawą jest to że w momencie zmiany prawa już posiadałem taki pojazd na który wydałem powiedzmy 15000zł i nie miałem zamiaru sprzedawać. Po zmianie przepisów byłbym zmuszony sprzedać swój pojazd (bo przecież zgodnie z przepisami nie mogę nim jeździć) i stracić pieniądze, które zainwestowałem. Samochód jest już starszy wymaga wkładu w naprawy i jego wartość spadnie o około 3tyś polskich złotych (to przecież 30 starych milionów).
    Czy ktoś mi zapłaci odszkodowanie z tego tytułu?
    Podsumowując:
    1. Jestem stratny ok 3000zł
    2. Nie mam czym jeździć do sklepu oddalonego 5km
    3. Mój standard życia się pogorszył (a Tusk obiecał że będzie się żyło lepiej)
    4. Siedzę uziemiony w domu i przeklinam polski rząd, który myśli tylko o własnych kieszeniach.

2
  • #11 09 Paź 2014 08:40
    cirrostrato
    Poziom 36  

Co chcesz osiągnąć tym narzekaniem, chcesz pocieszenia(?), idź do wydziału komunikacji i spytaj czy mama może itd...Przecież wcześniej autka mama nie posiadała, przepisy się zmieniły i....

1
  • #12 09 Paź 2014 09:06
    chester09
    Poziom 9  

Byłem w urzędzie komunikacji i dowiedziałem się że jeśli pojazd posiada homologację L6E to można go rejestrować tak jak skuter. Jest wtedy wydawana jedna tablica rejestracyjna i jeśli ktoś ukończył 18 lat przed wejściem nowych przepisów to może prowadzić taki pojazd.

Ps.
    Ja nie narzekam. Mam normalny samochód i motocykl (mogę tylko narzekać na cenę paliwa), a w tym poście chcę poznać opinie i kulturalnie podyskutować, a nie być celem ataków (z całym szacunkiem) dzieci neo, które myślą że pozjadały wszystkie rozumy. Przepraszam, ale takie mam wrażenie. Interesują mnie takie posty jak od QuantumXXX.

1
  • #13 09 Paź 2014 12:52
    QuantumXXX
    Poziom 18  

chester09 napisał:
    Byłem w urzędzie komunikacji i dowiedziałem się że jeśli pojazd posiada homologację L6E to można go rejestrować tak jak skuter. Jest wtedy wydawana jedna tablica rejestracyjna i jeśli ktoś ukończył 18 lat przed wejściem nowych przepisów to może prowadzić taki pojazd.

Przepraszam, ale takie pojęcie jak skuter nie istnieje w ustawie. Jest:

- czterokołowiec (czterokołowiec – pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza:
    a) w przypadku przewozu rzeczy 550 kg...); trzeba mieć PJ kategorii Am

- czterokołowiec lekki (czterokołowiec lekki – czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h;”,) trzeba mieć PJ kategorii B1

- motorower (pojazd dwu lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h); trzeba mieć PJ kategorii Am

- motocykl (motocykl – pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3, dwukołowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy; określenie to obejmuje również pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół); trzeba mieć PJ kategorii A,A1,A2

Przed reformą każda osoba pełnoletnia mogła kierować motorowerem; a niepełnoletnia mogła zrobić kartę motorowerową.

Po reformie formalnie aby jeździć motorowerem trzeba mieć PJ kategorii Am lub urodzić się przed 18.01.1995r -- właśnie po to, aby nie tracić uprawnień, bo prawo nie działa wstecz. Natomiast aby jeździć czeterokołowcem lekkim trzeba mieć już Am i data urodzenia nic nie zmienic. Chodzi o to, że przed reformą nie było tej kategorii więc nikt nic nie traci.
    Posiadacze karty motorowerowej mogą wymieć ja na PJ kategorii Am.

Samochody kategorii L6E posiadają silniki o pojemności skokowej większej niż 50cm3, typowo maj 300-500cm3. Zatem nie mogą być zarejestrowane jako motorower, bo ten ma wg. przepisów maks. pojemność 50 cm3. Oczywiście, jeśli wręczysz urzędnikowi łapówkę to może on zarejestruje taki pojazd (tak samo jako 16 tonową ciężarówkę zarejestruje jako samochód osobowy) ale to będzie przestępstwo.

Widzę często w ogłoszeniach o sprzedaży informację że na te samochody nei tzreba PJ ale moim zdaniem to jest informacja mająca wprowadzić w błąd kupującego i zachęcić go do kupna. Wszak sprzedawca nic ponosi późnej odpowiedzialności za ew. kłopoty.

1
  • #14 09 Paź 2014 13:50
    chester09
    Poziom 9  

To ja już sam nie wiem. Będę musiał jeszcze raz się przespacerować i zasięgnąć informacji w urzędzie.
    Wielkie dzięki za informacje.

0
  • #15 09 Paź 2014 14:29
    QuantumXXX
    Poziom 18  

chester09 napisał:
    To ja już sam nie wiem. Będę musiał jeszcze raz się przespacerować i zasięgnąć informacji w urzędzie.
    Wielkie dzięki za informacje.

U mnie na ulicy stoi małe auto z numerami rejestracyjnymi jak w motorowerach, sprawdziłem w sieci jest to Romet 4E, elektryczny ale z silnikiem o mocy 5 KM / 4kW więc łapie się na motorower i dowód osobisty. W elektrycznym moc jest dostępna od ręki, nie musi się kręcić do wysokich obrotów jak spalinowy więc może nawet z zakupami da się nim jeździć. Pytanie tylko jaki ma zasięg.

2
  • #16 19 Kwi 2016 12:31
    CHOPIN66
    Poziom 10  

QuantumXXX napisał:

Samochody kategorii L6E posiadają silniki o pojemności skokowej większej niż 50cm3, typowo maj 300-500cm3.

50cm3 dotyczy tylko silników benzynowych , diesle nie są objęte ograniczeniem pojemności , jedynie moc mają ograniczoną do 4KW(5,4KM)
    Podają podstawę prawną
    http://www.aixam.pl/pl/aixam-w-polsce/legislacja#
    Tutaj dla przykładu dane techniczne Aixam City pack
    http://www.aixam.pl/pl/prawo-jazdy-kat-am-b1-b-t/pack
    Więc nie powinno być problemów z rejestracja :)

1
  • #17 31 Sty 2017 08:26
    chester09
    Poziom 9  

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.
    Kupiłem już takie małe g**** (można nim jeździć bez prawka), ale jak coś się zepsuje to naprawa jest droga i ciężko znaleźć mechanika, który podejmie się naprawy.

4