Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

LandI L.E.S. 98 Advanced - Komunikazja z centralką LES98 Advanced

szybkiseq 08 Oct 2014 11:11 5052 19
    szybkiseq
    Level 9  
    Witam wszystkich bardzo serdecznie.
    Mama nadzieje, że ktoś mi pomoże :)

Mianowicie chodzi o to że w samochodzie Opel Astra 1997 padł sterownik i po przełączeniu na GAZ wcale nie przełączał. Niby dioda świeciła swiatełkiem stałym ale auto nadal zużywało Benzynę a nie GAZ. Nie było też słychać ze elektrozawory się otwierały a wcześniej jak instalacja była sprawna taki dźwięk miał miejsce.

MOWA O Landi Les 98 Advanced

Wiec kupiłem na allegro inną centralkę która rzekomo jest 100% sprawna.
    Chciałem przekopiować albo przepisać parametry nastawów ze starej centralki na tą "nową" i tu się zaczęły schody. Nie mogę nawiązać połączenia z centralką. Próbowałem już różnymi wersjami programów.

Używam:
    - Interfejs USB STANDARD ze strony www.ccy.com.pl (Kiedyś połączyłem się z jego pomocą z LES98A)
    - systemu Win7 32bit
    - DosBOX 0,74
    - skonfigurowałem port Serial1 na COM4 (tak został zidentyfikowany przez system Win7).

Oczywiście końcówkę rozwaliłem na pojedyńcze piny bo Les98a nie pasuje do Les98 Advanced.

Próbowałem popdlączyć

KOSTKA (gniazdo) 8mio pinowe

Pin 1 do Przewodu Rx
    Pin 7 do Przewodu Tx
    Pin 3 do masy

oraz
    Pin 1 do Przewodu Tx
    Pin 7 do Przewodu Rx
    Pin 3 do masy

interfejs nie posiada przewodu +12

Proszę o pomoc oraz o jakieś sugestie bo już po 15h kombinowania jestem bezradny.
    szybkiseq
    Level 9  
    No właśnie wybuliło i zaczerniło kilka układów, ale z tym, co kupiłem też się nie łączy, a elektronika wygląda ładnie.
    Interfejs sprawdziłem i działa, więc to nie wina kabelka.

Możliwe, że się nie łączy, bo nie ma tego przewodu +12?
    szybkiseq
    Level 9  
    Proszę bardzo :)

psooya
    Level 38  
    Dla mnie nic tam nie wybuliło, układy są ok, coś ubarwiasz, sprawdź który przekaźnik idzie na pin który zasila elektrozawory, sprawdź czy przekaźnik "cyknie" a zawory się nie włączą, potem wymień go i ciesz się jazdą na lpg.

Dodano po 1 [minuty]:

Ten czerwony kabelek mi się nie podoba... Wywaliłbym go o ile ścieżka ma przejście.

Dodano po 7 [minuty]:

Czarny przekaźnik jest do weryfikacji...
    szybkiseq
    Level 9  
    OK dziś będę próbował
    jak zadziała dam znać :)

Dodano po 39 [minuty]:

ale mimo to i tak zadam jeszcze jedno pytanie. Może ktoś mi powie czy dobrze połączam przewody komunikacyjne bo chciałbym jednak rzucić okiem na nastawy a nie mogę ani w jednej ani w drugiej centralce. A w przypadku LES98A poszło mi jedynie na Włoskiej wersji programu a na innych ciągle tylko wyświetla komunikat "ŁĄCZENIE Z CENTRALKĄ... ZACZEKAJ...."

Les98A ma gniazdo 10 pinowe
    Les98 Advanced 8 pinowe
    szybkiseq
    Level 9  
    nadal nie mogę się połączyć :( a z tym pdf-em nie bardzo rozumiem
    Ściągnąłem opis microchipy ale nigdzie nie mogę znaleźć takiego opisu pinów jak TxD lub RxD.

nie ma ktoś po prostu prawidłowego schematu podłączenia ??? wygląd centralki na zdjęciach wyżej.
    szybkiseq
    Level 9  
    Oto dane które odczytałem z procesora:
    MICROCHIP
    PIC16F874A
    -1/L
    0311157
    (nie jestem pewny cyfry 5 bo jest zatarta równie dobrze może to by 6 lub 8 i pierwszego znaku może to być Q )

Dane pdf-a którego pobrałem:
    http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/39582b.pdf
    Domyślam się że to procesor z strony 5 44-Pin PLCC tak samo ma usadowioną wytłoczoną kropkę i tez ma 44 piny
  • Helpful post
    psooya
    Level 38  
    Obudowa PLCC, Pin 29 = Rx a pin 27 = Tx, przedzwoń sobie miernikiem na które piny złącza diagnostycznego idzie i będziesz miał odpowiedź czy dobrze podpinasz. Zawsze łączysz Tx z Rx bo nadajnik musi trafić do odbiornika itp (taki kros).
    szybkiseq
    Level 9  
    Dzięki za pomoc i za cierpliwość.
    Jest dobra wiadomość. Przedzwoniłem i sprawdziłem połączenia i tak tez podłączyłem. Przy próbie połączenia w oknie statusu DosBoxa wyświetla mi takie komunikaty:

już wiem że próbuje się komunikować bo jak wypnę jakikolwiek przewód ten ERROR się nie pojawia.

Co jeszcze możecie doradzić bo widzę, że już jesteśmy bliżej niż dalej?
    szybkiseq
    Level 9  
    To jest USB (do COM) i w DosBOX Przekierowany na Serial1
    Wcześniej tym pisałem że tą metodą połączyłem się z LES98A
    szybkiseq
    Level 9  
    www.ccy.com.pl

tam kupiłem wersję standard wiec raczej mam PLa
    bo FTDI to seria profesjonalizm:)
    szybkiseq
    Level 9  
    psooya Bardzo dziękuje za poświęcony czas i pomoc. Dzięki twoim wskazówkom połączyłem się i na DosBOX i na dodatkowym programie Windowsowskim do nowszych centralek LandiRENZO LCSE

no więc PROBLEM ROZWIĄZANY

Oprogramowanie do podłączenia się z centralką:
    Najlepiej użyć Windowskowskiego działającego nawet pod Windows7 x86 "Landi Renzo LCSE".
    Dzięki niemu dokonamy wszystkich nastaw oraz możemy utworzyć pełną kopie zapasową i przywrócić ją np na innym sterowniku (To właśnie było moim zadaniem :-) ).

Co do podłączenia interfejsu ;-) (pod spodem w obrazku)

Umbi
    Level 2  
    Good morning

Something of you can HELP me to setting LES98A ?

Or where find wiring instruction end user manual ?

Thank-you

Moderated By ociz:

3.1.19. Nie wysyłaj wiadomości w tematach archiwalnych, jeśli jest to kolejne pytanie, w szczególności inne niż osoby pytającej. Z racji szacunku do pytającego załóż własny temat. Możesz dopisać tylko sposób rozwiązania problemu.