Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nietypowy punkt instalacji anteny - dobór anteny

Krazykilla 08 Oct 2014 12:44 1560 7
 • #1
  Krazykilla
  Level 12  
  Witam!

  Mam problem z odbiorem sygnału DVB-T. Dokładnie ma go moja dziewczyna, a ja jestem żywo zainteresowany tym, żeby wszystko u niej działało jak należy.

  Nietypowość polega na tym, że mieszka ona na 4, najwyższym, piętrze bloku, a antena wisi na karniszu w pokoju - nie ma możliwość instalacji anteny na zewnątrz budynku. Kobieta moja mieszka w wynajętym pokoju, a właścicielka nie zgadza się, na żadne instalacje. Nie mogę zamontować żadnego uchwytu na maszt ani nic podobnego.

  Problem zaczął się około 2 tygodnie temu. Wcześniej wszystko mniej-więcej działało. Odbieraliśmy sygnał z trzeciewca dla podstawowej gamy programów + MUX4 dla kanałów TV mobilnej. Poniżej zamieszczam schemat nadajników w zasięgu. Niebieska strzałka to trzeciewiec, a pomarańczowe to nadajniki Polsatu.

  Nietypowy punkt instalacji anteny - dobór anteny

  Dotychczasowa antena to siatka Emerson - najtańsze co było w markecie, ale działało. Do tego dekoder TV naziemnej z Polsatu T-HD 1000.
  Po tym jak zniknął sygnał wymieniłem wzmacniacz z anteny (byłm LNA-169, wymieniłem na 177 bo taki akurat miałem w domu), kabel, złącza - sygnału brak. Sprawdzałem zasilacz od wzmacniacza - na pewno działa. Sprawdzałem dekoder u siebie w domu - działa, wziąłem do niej inny - sygnału brak. Czasami przy dokładnym ustawianiu anteny pojawia się tylko jakiś cząstkowy sygnał, ale nie da rady oglądać telewizji. Pojawia się trochę dźwięku i kilka klatek obrazu.

  Jak już wspomniałem, jestem na prawdę zdeterminowany aby moja dziewczyna jednak miała telewizję, ale kończą mi się pomysły. Stąd moja prośba, pomóżcie mi proszę w dobraniu anteny i ewentualnych innych składowych zestawu. Zaznaczam jeszcze raz - niestety musi być ona w pokoju. Dodam, że nie ma możliwości pociągnięcia sygnału z innych źródeł - kablówka, azart itp.

  Z góry dziękuję za wszelką pomoc i pozdrawiam!
 • #2
  genek75
  Level 20  
  Jakie programy odbierałeś wcześniej?

  I czy przestały działać wszystkie?


  ps. Olej telewizję będzie miała więcej czasu dla ciebie ;)
 • #3
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.

  Krazykilla wrote:
  Po tym jak zniknął sygnał wymieniłem wzmacniacz z anteny (byłm LNA-169, wymieniłem na 177 bo taki akurat miałem w domu), kabel, złącza - sygnału brak.

  Dlaczego sprzedawcy wciskają wzmacniacze do każdej anteny. :!:

  Quote:
  Sprawdzałem zasilacz od wzmacniacza - na pewno działa.

  Myślisz, że sam zasilacz wzmocni sygnał. :?: :D

  Quote:
  ale kończą mi się pomysły.

  O złych upodobaniach sprzedawców i bardzo złym myśleniu, że odbiór emisji DVB-T to antena ze wzmacniaczem - pisaliśmy już chyba ze sto razy w tym dziale.

  Z takiej odległości od nadajników około 7km to żaden wzmacniacz nie wytrzyma i zostanie przesterowany/zatkany.

  Prosta rada - wyjąć wzmacniacz z anteny i zastąpić go symetryzatorem na pasmo IV-V oraz wywalić zasilacz i separator na złączu i zastąpić go wtyczką IEC (TV).

  symetryzator : http://www.dipol.com.pl/symetryzator_antenowy_sa_iv-v_C0002.htm
  IEC : http://www.dipol.com.pl/wtyk_iec_cabelcon_na_przewod_rg-6-triset-113_self-install__E3002.htm

  Wystrzegaj się złącz "plastykowych", np. http://www.dipol.com.pl/wspolosiowa_wtyczka_antenowa_war_E3010.htm


  Pozdrawiam.
 • #4
  Krazykilla
  Level 12  
  Witam!

  Przepraszam, że tak późno odpisuje, ale miałem bardzo ciężki tydzień zarówno zawodowo jak i prywatnie.

  Zastosowałem ta samą antenę, ale tak jak radził kolega SP5ANJ ze symetryzatorem i kanały wróciły! Do tego złącze nakręcane na "Fkę", więc nie powinno być problemów z połączeniami. Zastanawia mnie trochę, dlaczego tak nagle to wszystko przestało działać. Być może rzeczywiście sygnał był przesterowany, ale wcześniej jednak to działało. Możliwe, że uszkodzeniu uległo złącze z separatorem.

  W tej chwili kanały są, zarówno te z muxów ogólnych jak i z tego polsatowskiego. Sygnał jest trochę słaby i czasami pojawiają się artefakty na ekranie. W opcjach dekodera moc sygnału to około połowa podziałki. Zastanawiam się, czy zastosowanie wzmacniacza liniowego o regulowanej mocy pomogło by na te mankamenty. Mam na myśli coś takiego jak AMS AWS-141ST. Co o tym sądzicie? Pomoże, czy zostawić jak jest, żeby nic nie popsuć?

  Dziękuję za pomoc i pozdrawiam!
 • #5
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.

  Krazykilla wrote:
  Sygnał jest trochę słaby i czasami pojawiają się artefakty na ekranie. W opcjach dekodera moc sygnału to około połowa podziałki.

  To teraz jakby drugi etap - pozycjonowanie.

  Najlepszym rozwiązaniem będzie jak jedna osoba powolutku (naprawdę powolutku) kręci anteną w lewo czy w prawo a druga patrzy na ten wskaźnik jakości sygnału.
  Podpowiem, że faktyczny poziom jakości "aktualizowany" jest z malutką zwłoką około +/- 3 sekund - więc przekręcić o jakieś 4 stopnie kątowe w jedną stronę i poczekać co drugi powie.
  Ustawić na największy poziom wskaźnika. :!:

  Quote:
  Mam na myśli coś takiego jak AMS AWS-141ST. Co o tym sądzicie?

  Jeżeli powolne kręcenie nic już nie pomoże to wstaw wzmacniacz (w pomieszczeniu) o średnim lecz regulowanym wzmocnienia około +10dB - nie więcej.
  Jest to tylko podpowiedź jako część eksperymentu, za który Ty płacisz - kupując wzmacniacz. :D


  Pozdrawiam.
 • #6
  Krazykilla
  Level 12  
  Witam ponownie!

  Oczywiście moc sygnału, którą w tym momencie otrzymuje jest już po możliwie najlepszym ustawieniu anteny. Niestety nie ma możliwości zrobić tego bardzo dokładnie, ponieważ jak wspominałem wcześniej znajduje się ona w pokoju.

  Pieniądze to niewielkie, a wdzięczność ukochanej bezcenna :D Spróbuje wstawić jakiś wzmacniacz. Czy może kolega SP5ANJ ma jakąś propozycje odnośnie modelu?

  Pozdrawiam!
 • #7
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.

  Krazykilla wrote:
  Pieniądze to niewielkie, a wdzięczność ukochanej bezcenna :D

  Oj bezcenna. :spoko:

  Quote:
  Spróbuje wstawić jakiś wzmacniacz.

  Osobiście nie jestem wyznawcą teorii spiskowej, że "wzmacniacz w każdym domu", ale czasami mając z nimi do czynienia, podpowiem.

  Wzmacniaczy jest jak mrówek i ciężko jest coś wybrać, ale ... :
  - z regulacją http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_wewnetrzny_z_zasilaczem_aws-03f_B1018.htm (wejście tylko UHF)
  - z regulacją http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_w...y_z_zasilaczem_aws-1141_silverline_B11683.htm (po konstrukcyjnej zmianie wzmocnienia - polecam)


  Pozdrawiam.

  PS. Przypomnę, że to tylko eksperyment i nie chciałbym być posądzony o kumoterstwo czy prowokację elektroniczną. :D
 • #8
  Krazykilla
  Level 12  
  Dziękuję bardzo za wszelką pomoc!
  Pozdrawiam!