Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nietypowy punkt instalacji anteny - dobór anteny

Krazykilla 08 Oct 2014 12:44 1560 7
    Krazykilla
    Level 12  
    Witam!

Mam problem z odbiorem sygnału DVB-T. Dokładnie ma go moja dziewczyna, a ja jestem żywo zainteresowany tym, żeby wszystko u niej działało jak należy.

Nietypowość polega na tym, że mieszka ona na 4, najwyższym, piętrze bloku, a antena wisi na karniszu w pokoju - nie ma możliwość instalacji anteny na zewnątrz budynku. Kobieta moja mieszka w wynajętym pokoju, a właścicielka nie zgadza się, na żadne instalacje. Nie mogę zamontować żadnego uchwytu na maszt ani nic podobnego.

Problem zaczął się około 2 tygodnie temu. Wcześniej wszystko mniej-więcej działało. Odbieraliśmy sygnał z trzeciewca dla podstawowej gamy programów + MUX4 dla kanałów TV mobilnej. Poniżej zamieszczam schemat nadajników w zasięgu. Niebieska strzałka to trzeciewiec, a pomarańczowe to nadajniki Polsatu.

Nietypowy punkt instalacji anteny - dobór anteny

Dotychczasowa antena to siatka Emerson - najtańsze co było w markecie, ale działało. Do tego dekoder TV naziemnej z Polsatu T-HD 1000.
    Po tym jak zniknął sygnał wymieniłem wzmacniacz z anteny (byłm LNA-169, wymieniłem na 177 bo taki akurat miałem w domu), kabel, złącza - sygnału brak. Sprawdzałem zasilacz od wzmacniacza - na pewno działa. Sprawdzałem dekoder u siebie w domu - działa, wziąłem do niej inny - sygnału brak. Czasami przy dokładnym ustawianiu anteny pojawia się tylko jakiś cząstkowy sygnał, ale nie da rady oglądać telewizji. Pojawia się trochę dźwięku i kilka klatek obrazu.

Jak już wspomniałem, jestem na prawdę zdeterminowany aby moja dziewczyna jednak miała telewizję, ale kończą mi się pomysły. Stąd moja prośba, pomóżcie mi proszę w dobraniu anteny i ewentualnych innych składowych zestawu. Zaznaczam jeszcze raz - niestety musi być ona w pokoju. Dodam, że nie ma możliwości pociągnięcia sygnału z innych źródeł - kablówka, azart itp.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc i pozdrawiam!
    genek75
    Level 20  
    Jakie programy odbierałeś wcześniej?

I czy przestały działać wszystkie?

ps. Olej telewizję będzie miała więcej czasu dla ciebie ;)
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.

Krazykilla wrote:
    Po tym jak zniknął sygnał wymieniłem wzmacniacz z anteny (byłm LNA-169, wymieniłem na 177 bo taki akurat miałem w domu), kabel, złącza - sygnału brak.

Dlaczego sprzedawcy wciskają wzmacniacze do każdej anteny. :!:

Quote:
    Sprawdzałem zasilacz od wzmacniacza - na pewno działa.

Myślisz, że sam zasilacz wzmocni sygnał. :?: :D

Quote:
    ale kończą mi się pomysły.

O złych upodobaniach sprzedawców i bardzo złym myśleniu, że odbiór emisji DVB-T to antena ze wzmacniaczem - pisaliśmy już chyba ze sto razy w tym dziale.

Z takiej odległości od nadajników około 7km to żaden wzmacniacz nie wytrzyma i zostanie przesterowany/zatkany.

Prosta rada - wyjąć wzmacniacz z anteny i zastąpić go symetryzatorem na pasmo IV-V oraz wywalić zasilacz i separator na złączu i zastąpić go wtyczką IEC (TV).

symetryzator : http://www.dipol.com.pl/symetryzator_antenowy_sa_iv-v_C0002.htm
    IEC : http://www.dipol.com.pl/wtyk_iec_cabelcon_na_przewod_rg-6-triset-113_self-install__E3002.htm

Wystrzegaj się złącz "plastykowych", np. http://www.dipol.com.pl/wspolosiowa_wtyczka_antenowa_war_E3010.htm

Pozdrawiam.
    Krazykilla
    Level 12  
    Witam!

Przepraszam, że tak późno odpisuje, ale miałem bardzo ciężki tydzień zarówno zawodowo jak i prywatnie.

Zastosowałem ta samą antenę, ale tak jak radził kolega SP5ANJ ze symetryzatorem i kanały wróciły! Do tego złącze nakręcane na "Fkę", więc nie powinno być problemów z połączeniami. Zastanawia mnie trochę, dlaczego tak nagle to wszystko przestało działać. Być może rzeczywiście sygnał był przesterowany, ale wcześniej jednak to działało. Możliwe, że uszkodzeniu uległo złącze z separatorem.

W tej chwili kanały są, zarówno te z muxów ogólnych jak i z tego polsatowskiego. Sygnał jest trochę słaby i czasami pojawiają się artefakty na ekranie. W opcjach dekodera moc sygnału to około połowa podziałki. Zastanawiam się, czy zastosowanie wzmacniacza liniowego o regulowanej mocy pomogło by na te mankamenty. Mam na myśli coś takiego jak AMS AWS-141ST. Co o tym sądzicie? Pomoże, czy zostawić jak jest, żeby nic nie popsuć?

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam!
    SP5ANJ
    Witam.

Krazykilla wrote:
    Sygnał jest trochę słaby i czasami pojawiają się artefakty na ekranie. W opcjach dekodera moc sygnału to około połowa podziałki.

To teraz jakby drugi etap - pozycjonowanie.

Najlepszym rozwiązaniem będzie jak jedna osoba powolutku (naprawdę powolutku) kręci anteną w lewo czy w prawo a druga patrzy na ten wskaźnik jakości sygnału.
    Podpowiem, że faktyczny poziom jakości "aktualizowany" jest z malutką zwłoką około +/- 3 sekund - więc przekręcić o jakieś 4 stopnie kątowe w jedną stronę i poczekać co drugi powie.
    Ustawić na największy poziom wskaźnika. :!:

Quote:
    Mam na myśli coś takiego jak AMS AWS-141ST. Co o tym sądzicie?

Jeżeli powolne kręcenie nic już nie pomoże to wstaw wzmacniacz (w pomieszczeniu) o średnim lecz regulowanym wzmocnienia około +10dB - nie więcej.
    Jest to tylko podpowiedź jako część eksperymentu, za który Ty płacisz - kupując wzmacniacz. :D

Pozdrawiam.
    Krazykilla
    Level 12  
    Witam ponownie!

Oczywiście moc sygnału, którą w tym momencie otrzymuje jest już po możliwie najlepszym ustawieniu anteny. Niestety nie ma możliwości zrobić tego bardzo dokładnie, ponieważ jak wspominałem wcześniej znajduje się ona w pokoju.

Pieniądze to niewielkie, a wdzięczność ukochanej bezcenna :D Spróbuje wstawić jakiś wzmacniacz. Czy może kolega SP5ANJ ma jakąś propozycje odnośnie modelu?

Pozdrawiam!
    SP5ANJ
    Witam.

Krazykilla wrote:
    Pieniądze to niewielkie, a wdzięczność ukochanej bezcenna :D

Oj bezcenna. :spoko:

Quote:
    Spróbuje wstawić jakiś wzmacniacz.

Osobiście nie jestem wyznawcą teorii spiskowej, że "wzmacniacz w każdym domu", ale czasami mając z nimi do czynienia, podpowiem.

Wzmacniaczy jest jak mrówek i ciężko jest coś wybrać, ale ... :
    - z regulacją http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_wewnetrzny_z_zasilaczem_aws-03f_B1018.htm (wejście tylko UHF)
    - z regulacją http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_w...y_z_zasilaczem_aws-1141_silverline_B11683.htm (po konstrukcyjnej zmianie wzmocnienia - polecam)

Pozdrawiam.

PS. Przypomnę, że to tylko eksperyment i nie chciałbym być posądzony o kumoterstwo czy prowokację elektroniczną. :D
    Krazykilla
    Level 12  
    Dziękuję bardzo za wszelką pomoc!
    Pozdrawiam!