Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

transformator tesli

opto17 01 Maj 2005 21:56 1656 6
  • #1 01 Maj 2005 21:56
    opto17
    Poziom 13  

mam transformator tesli gotowy ale mam trzy problemy

po pierwsze zasilanie :mam transformator 2×2.5kv 25 ma a potrzebuje z niego zrobić 5kv w transformatorze są wyprowadzenia 2.5kv E 2.5kv jak je połączyć

drugi: podłączyłem wszystko i o dziwo nic iskrownik chodzi (skacze iskra )ale na wturnym ani jednej iskry czy to dlatego że cewka jest odstrojona ?

trzeci problem czy mogę użyć zamiast zwykłych kabli przewody od świec w smochodzie przecierz tam też są wysokie napięcia , lecz gdy mierze je omomierzem mam 14kΩ

proszę o pomoc

0 6
  • Pomocny post
    #2 01 Maj 2005 22:57
    tengu
    Poziom 21  

Z tymi uzwojeniami to (jeżeli dobrze zrozumiałem) może trzeba zamienić pocżatki uzwojeń tzn początek jednego uzwojenia z końcem drugiego. Odnośnie samochodowych przewodów wys. nap. to ta rezystancja to nic innego jak proszek (grafitowy?) lub drut oporowy czy coś tam innego w rdzeniu przewodu. Kiedyś były "instalowane w "fajce". Zastosuj przewody wys nap np. z uszkodzonego powielacza napięcia + dodatkowa izolacja - sam tak robiłem (ok 50kV)

0
  • #3 03 Maj 2005 09:19
    opto17
    Poziom 13  

doszliśmy już do konsensu w mojej sprawie przewody od świec wcale się nie nadają , nasz transformator podłączony został 2.5 do kondensator 2.5 kondensator E do uziemienia gdy podłączyłem 2.5 2.5 razem a E do drugiego końca pierwotnego gdy włączałem 220 w gniazdku iskrzyło a nie powinno zwara (nasz schemat tesli to równoległy kondensator)
    a więc rozwiązałem wszystkie problemy
    mam wskazówke dla tych co budują swój transformator gdy zaczyna wam buczec kondensator macie za dużą przerwę na iskierniku i radzę go wykonać tak aby morzliwe były minimalne regulacje a iskiernik sam nie mógł sie przesuwać zaczynacie od dużej przerwy i minimalnie ją zmniejszacie gdy zaskoczy regularny łuk regulujecie pierwotnym
    jako uziemienie zastosowaliśmy metalowy płot ale znacznie lepsza okazała się duża metalowa półka na narzędzia na której lerzało full metalowych gratów

zrobienie transformatora kosztuje dużo pracy samo uruchomienie zajeło nam 3 dni trzeba pamiętać o tym że nie ma żadnego gotowego elementu całkowicie ręczna robota i dlatego m€wi się że nie ma takich samych dwuch cewek

pozdrawiam wszystkich którzy budują tesle

muszę dodać że transformator ten to praca dyplomowa ZSEiS w Zielonej Górze pozdrawiamy
    Pana Gudańca
    Pania Strzelecką
    Pana Deniszewskiego
    oraz jak zawsze Panią Jakubiak

oczywiście to nie jest muj transformator zrobiłem go wraz z moimi przyjaciułmi Krzyśkiem i Norbim

0
  • #4 03 Maj 2005 09:57
    pawem1
    Poziom 25  

podaj parametry jaki kondensator tzn pojemność czego zrobiony itp :) parametry cewki ... wysokość średnica jakim drutem nawijane jakie macie iskry wszystko ... :D

0
  • Pomocny post
    #5 03 Maj 2005 11:33
    lechoo
    Poziom 39  

W trafach od neonów zacisk E służy do podłączenia zerowania lub uziemienia i jest to poprostu odczep w połowie uzwojenia wtórnego. Twój transformator powinien dawać 5kV pomiędzy zaciskami oznaczonymi 2,5.

0
  • #6 04 Maj 2005 09:34
    opto17
    Poziom 13  

oj joj tak z pamieci wszystkie parametry
    zaczynajmy transformator 5kv 25 mA
    kondensator 15.9nF warstwowy 20 okładek aluminiowych folia zagięta na pół użyliśmy najgróbszej dopstępnej foli jana niezbędnego
    pierwotne drut 3mm w sklepie elektrycznym dziesiątka bo liczą terz izolacje która dla nas jest niepotrzebna odległość pierwzsego zwoju od pierwotnego 20mm
    poskok uzwojen 10mm
    wtórne średnica 50 mm rura od wody wysokość uzwojenia (liczona od pierwszego do ostatniego zwoju)315mm
    drut 0.16mm z lakierem 0.17mm
    lakierowana 8 razy lakierem do drewna nitro rozpuszcza lakier na drucie i jest problem toroid 25cm średnicy i 6cm gróbości
    przewody wszystkie od powielaczy z telewizora

Dodano po 3 [minuty]:

jerzeli interesują cię jeszcze bardziej szczegółow e dane przyślij mi ich liste na poczte lub gg

0