Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pilmet - Schemat elektrozaworówopryskiwacza

siwek1 08 Oct 2014 22:18 1713 13
    siwek1
    Level 9  
    Witam mam nadzieje ze to pytanie w odpowiedniej kategorii się znajduje. A mianowicie posiadam opryskiwacz pil-met ma 6 sekcji oprysku i potrzebuje schemat jak podłączyć elektrozawory tak aby każda z sekcji można było wyłączyć przełącznikiem z osobna a dodatkowy 7 przełącznik żeby wyłączał je wszystkie na raz. czyli zamówiłem 6 elektrozaworów i 7 przełączników. proszę u jakiś prosty schemat który by to ogarnął. z góry dziekuje
    krzysztof898
    Level 13  
    W załączniku prosty schemat, mam nadzieje ze o to Ci chodziło.

siwek1
    Level 9  
    dzięki kolego
    Megawe
    Level 34  
    Przy tylu cewkach należy włączyć w układ diodę w celu ograniczenia przepięć.
    siwek1
    Level 9  
    o co chodzi dokładniej z ta dioda kolego?
    lukas12
    Level 17  
    Koledze chodziło o zabezpieczenie elektroniki przed napięciem samoindukcji, które to występuje podczas odłączenia cewki od zasilania.
    Przy tak prostym schemacie ta dioda nie jest aż tak bardzo potrzebna, bo przecież obwód na przełączniku będzie otwarty podczas wyłączenia.
    Jednak warto dać tą diodę połączoną w tym wypadku anodą do masy, a katodą do miejsca między przełącznikiem, a cewką.
    User removed account
    User removed account  
    siwek1
    Level 9  
    prosze narysowac schemat do tego w ktorym miejscu podłaczyc ta diode i czy to ma byc jakas specjalna dioda, jak sie nazywa bo nie jestem elektrykiem ale samoukiem i lubie sie w to bawic. pozdrawiam
    krzysztof898
    Level 13  
    Zastosuj diode 3A 1000V myślę że wystarczy. schemat niżej.

siwek1
    Level 9  
    Kolego to bedzie instalacja 12 volt czy ta dioda nie bedzie aby za duza?
    krzysztof898
    Level 13  
    Bez obaw, to jest max napięcie do jakiego może pracować model 1N5408
    siwek1
    Level 9  
    Witam kolego no dziś podłączyłem swoja skrzynkę pod akumulator i okazuje się ze działa tak jak to przedstawiłeś mi na schemacie. Ale mam jeszcze jedno pytanie może mi pomożesz otóż zakupiłem przełączniki lizakowe z podświetleniem dokładnie takie:
    http://allegro.pl/przelacznik-lizakowy-3-pin-on-off-podswietlany-12v-i4898460688.html
    Skrzynka jest metalowa gdzie są podłączone wszystkie przełączniki wraz z instalacja. W momencie podłączenia pod akumulator wszystkie diody się świeciły a gdy podłączyłem elektrozawory i kilka razy przełączałem to diody na przełączniku nr 2 i 3 zgasły i już się nie świecą. szkoda bo jeszcze nie podłączyłem do opryskiwacza a już nie świeca. przełącznik jak na zdjęciu jest metalowy jego obudowa a ja podłączając masę podpiąłem ja dodatkowo pod obudowę skrzynki. czy to może być przyczyną spalenia się tak szybko diody? czy to po prostu felerne przełączniki? z góry dziękuję już za pomoc. A i jeszcze jedno nie powinienem zamontować do tego układu bezpiecznik? jak tak to do jakiej mocy? na przełączniku pisze 20A nie wiem co do elektromagnesu co Ty o tym sądzisz?
    User removed account
    Level 1  
    siwek1
    Level 9  
    kolego ja tej diody jeszcze nie wmontowałem zamówiłem i czeka na dotarcie do mnie tak ze odpalałem układ bez diody wiec to nie przez masę ze jest podpięta do obudowy metalowej tylko poprzez braku diody prostującej? ten zestaw będzie podpięty do ciągnika rolniczego a wiec czy nie wystarczy mi podpiąć bezpiecznik taki jakie są wartości na aku?

Dodano po 5 [minuty]:

czyli w tym przypadku musze zamowic 7 diod? i jak połaczyc te diode po prostu przeciac kabel pradowy ktory idzie do cewki i w niego wmontowac te diody? czy przed cewka jeszcze w skrzynce podpiac za przełacznikiem do plusa i drugi koniec diody do masy tego przełacznika?

Dodano po 40 [minuty]:

z tego co podaliscie mi panowie to ta dioda 1N5408 ma zakres maksymalny 3A i 1000V a w aku od traktora zapewne ninimum ma 75 Ah czy to zapewne podpasuje? jezeli wypisuje głupoty to sorki ale z elektryka nie mialem stycznosci wiec prosze o wyrozumialosć