Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uziemienie instalacji antenowej (przewieszka z kablami sygnałowymi)

pskot 08 Oct 2014 23:18 3798 14
Ochrona Domu
 • #1
  pskot
  Level 8  
  Witam

  Tytułem wstępu kilka słów o instalacji co do której mam poważne obawy (a którą przyjdzie mi przez jakiś czas używać).
  Instalacja antenowa zamontowana w domku jednorodzinnym na wsi z serii 50 lat+. Domek bez instalacji odgromowej.
  Uziemienie instalacji elektrycznej to trzy 1,5m sztyce wbite w ziemię obok domku.
  Instalacja składa się z anteny dvb-t zainstalowanej na jednej z ścian budynku, multiswitcha i anteny satelitarnej z konwerterem quatro.
  Antena satelitarna zainstalowana jest na bocznej ścianie budynku (poniżej lini dachu) gospodarczego oddalonego ok 7m od budynku mieszkalnego na wysokości ok 3m.
  Kable sygnałowe z konwertera (4 kable koncentryczne) doprowadzone są do multiswitcha zlokalizowanego w domu jednorodzinnym przy użyciu stalowej linki rozwieszonej pomiędzy budynkami (kable umieszczone są w peszlu).
  Zarówno antena, jak i linka stalowa nie jest do niczego uziemiona (budynek także nie posiada instalacji odgromowej).
  Jedyne zabezpieczenie to zainstalowane przed gniazdami we do multiswitcha zabezpieczenia przeciwprzepieciowesignal dostępne w dipolu. Multiswitch nie uziemiony do PE.
  W związku z powyższym mam pytanie do kolegów (pomimo lektury wielu wątków mam więcej znaków ? niż potencjalnych odpowiedzi) w jaki sposób rozsądnym nakładem kosztów doprowadzić instalację do stanu który zwiększy obecny poziom ochrony (zapewne równy prawie 0) i da realną szansę (większą niż obecnie) na przetrwanie instalacji w przypadku uderzenia pioruna kilku km od domu.
  Uziemienie linki stalowej i anteny sat? Jeśli tak to do czego? Osobny uziom przy budynku gospodarczym czy podłączenie się pod uziom przy budynku mieszkalnym? Uziemienie multiswitcha do PE?
  Uziemienie obudów kabli sygnałowych?
  Będe bardzo wdzięczny za jakieś racjonalne sugestie.
 • Ochrona Domu
 • #2
  maksar
  Level 30  
  pskot wrote:
  Będe bardzo wdzięczny za jakieś racjonalne sugestie.

  Odłączenie dekodera od instalacji antenowej i elektrycznej podczas burzy.
  pskot wrote:
  na przetrwanie instalacji w przypadku uderzenia pioruna kilku km od domu.

  Przetrwa.
 • #3
  emigrant
  Level 29  
  DVB-T jest poniżej dachu czy ponad? Ja bym to zostawił w spokoju. Walnięcie pioruna w tę instalację jest wręcz zerowe. Bardziej bym się przejmował z przepięciami od strony sieci energetycznej bo pewnie przyłącze tak jak i drogę do transformatora masz słupami. Kup dobry ochronnik typu D, a jak masz pieniądze to w rozdzielnicy typu B+C dodatkowo.

  Signale bez uziemienia są praktycznie nieskuteczne. Podczas przepięcia i zadziałania warystora w żyle głównej koncentryka następuje zwarcie jej na obudowę Signala i oplot przewodu. Dlatego oplot koncentryka musi być uziemiony lub uziemiony cały multiswitch(jego obudowa) jak ma taką możliwość.
 • #4
  pskot
  Level 8  
  emigrant wrote:
  DVB-T jest poniżej dachu czy ponad?


  Poniżej dachu
  emigrant wrote:
  Bardziej bym się przejmował z przepięciami od strony sieci energetycznej bo pewnie przyłącze tak jak i drogę do transformatora masz słupami.


  Dokładnie po słupach

  emigrant wrote:
  Kup dobry ochronnik typu D, a jak masz pieniądze to w rozdzielnicy typu B+C dodatkowo. .


  W chwili obecnej nie ma żadnego zabezpieczenia na WE. W miarę możliwości i środków trzeba będzie to zmienić.

  emigrant wrote:
  Signale bez uziemienia są praktycznie nieskuteczne. Podczas przepięcia i zadziałania warystora w żyle głównej koncentryka następuje zwarcie jej na obudowę Signala i oplot przewodu. Dlatego oplot koncentryka musi być uziemiony lub uziemiony cały multiswitch(jego obudowa) jak ma taką możliwość.


  Zastosowany multiswitch to TERRA MSR504 i z tego co widzę ma możliwość uziemienia. Czy uziemienie może zostać wykonane przez podpięcie do przewodu PE sieci zasilającej?

  JAk wygląda w tej wersji kwestia odprowadzenia wyindukowanego w kablu napięcia podczas odległej burzy (pomijam kwestię odpięcia dekodera, chodzi mi o bezpieczeństwo multiswitcha). Czy dodatkowe uziemienie ekranu kabli wniesie coś do tematu?
 • Ochrona Domu
 • #5
  emigrant
  Level 29  
  pskot wrote:
  Poniżej dachu


  Ja bym nic nie uziemiał, w Twoim przypadku nadanie potencjału ziemi dla anten może okazać się gorszą opcją. Twoim zadaniem jest tylko zabezpieczyć dobrze sieć energetyczną, nic więcej.
  Twoje anteny nie są zagrożone udarem piorunowym. Prędzej wygrasz w totka niż walnie w Twój dom piorun a przepięcie od strony sieci energetycznej jak najbardziej możliwe. Jak koniecznie chcesz uziemić instalację to musisz wszystko żeby wyrównać różnicę potencjałów. Albo robisz to dobrze i ze sztuką albo daj sobie z tym spokój i te pieniądze przeznacz na B+C+D.
  Nie wiem czy czytałeś mój wątek. Ja mam maszt antenowy odgromiony na zwodzie pionowym izolowanym a sam maszt uziemiony do GSW, ale u mnie trochę inna sytuacja.
 • #6
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.

  pskot wrote:
  Domek bez instalacji odgromowej.
  Uziemienie instalacji elektrycznej to trzy 1,5m sztyce wbite w ziemię obok domku.

  :D :D

  emigrant wrote:
  Ja bym nic nie uziemiał, w Twoim przypadku nadanie potencjału ziemi dla anten może okazać się gorszą opcją.

  To jakby proszenie się o kłopoty.

  Quote:
  Twoim zdaniem jest tylko zabezpieczyć dobrze sieć energetyczną, nic więcej.

  W 100% :spoko:


  Pozdrawiam.

  PS. Przepraszam za "emoikonki" ale nie wiedziałem jak i co napisać. :D
 • #7
  pskot
  Level 8  
  Przede wszystkim dziękuję uprzejmie za wszelki komentarze. Wasze wypowiedzi jednoznacznie pokazują, że zastana instalacja to w sumie najbardziej bezpieczny wariant (w kontekście instalacji antenowej).

  Quote:
  Albo robisz to dobrze i ze sztuką albo daj sobie z tym spokój i te pieniądze przeznacz na B+C+D.


  Jesteście w stanie polecić sprawdzony ogranicznik przepięć?

  Czy z uwagi na fakt, że zabezpieczenia signala bez uziemienia są w praktyce nieskuteczne, to czy ich demontaż to właściwy kierunek, czy mimo wszystko zostawić je na "posterunku"?
 • #8
  emigrant
  Level 29  
  Zostawić. Ja będę wstawiał B+C DEHNa albo OBO z przewagą na DEHN. Co do typu D to też mogą być te niemieckie dehna albo obo a jak taniej to Eaton. Jak widziałeś pewnie ja D mam wstawiony Eatona. Nie grzeb się sam w elektryce. Zleć elektrykowi z papierami, on za to będzie głową odpowiadać. Ograniczniki możesz kupić sam, ale najpierw konsultacja z elektrykiem jaki masz typ sieci w domu i pod ten typ trzeba dobrać ograniczniki.

  BTW jaką masz rezystancję uziomu? Ktoś w ogóle to mierzył czy na pałę wbite 3 pręty i założone z góry, że jest ok?
 • #9
  pskot
  Level 8  
  Quote:
  TW jaką masz rezystancję uziomu? Ktoś w ogóle to mierzył czy na pałę wbite 3 pręty i założone z góry, że jest ok?


  Cytując właściciela" "Panie, przyjechali, wbili, podłączyli, podpis złożyli i tyle ich widziałem..."
 • #11
  pskot
  Level 8  
  Quote:
  A gdzie słowo "zmierzyli"?


  Zapewne przy okazji instalacji zabezpieczenia B+C+D...
 • #12
  Jerzy Cieślański
  Level 21  
  emigrant wrote:
  Ja bym nic nie uziemiał, w Twoim przypadku nadanie potencjału ziemi dla anten może okazać się gorszą opcją.

  Anteny DVB-T i TV-SAT już, mają potencjał ziemi, dzięki połączeniu z siecią energetyczną przewodem antenowym i przewodami zasilania 230V~ zestawu odbiorników TVB-T, TV-SAT. Anteny typu Yagi-Uda mają najczęściej połączenie z ekranem i żyłą środkową przewodu antenowego przez symetryzator antenowy i przez punkt środkowy dipola pętlowego (0 w.cz.) Przy wykonaniu symetryzatora antenowego w formie; pętli pół-falowej z przewodu antenowego, zaleca się połączyć ekran przewodu z punktem środkowym dipola pętlowego anteny Yagi-Uda, aby uziemić konstrukcję anteny do oprowadzania ładunków elektrostatycznych i zmniejszyć szkodliwy efekt występowania przepływu niesymetrycznych prądów w.cz. po konstrukcji całej anteny.

  Ten rodzaj uziemienia zwiększa prawdopodobieństwo bezpośredniego trafienia anten przez główne, doziemne, wyładowanie wtórne ale nie zabezpiecza przed jego skutkami. Wtórne wyładowanie doziemne poprzedzone jest przez "sączące elektrony" z ostrych krawędzi metalowych mających potencjał ziemi, do chmury, następnie jonizację ścieżki powietrza i wyładowanie pierwotne (od ziemi do chmury).

  W przypadku masztu antenowego na dachu należy przede wszystkim wykonać instalację odgromową dla masztu i anten. Kosztowne profesjonalne urządzenia telekomunikacyjne, klimatyzacyjne itp. montowane są tak aby znajdowały się w strefie chronionej przez zwody poziome i pionowe umieszczone nad tymi urządzeniami. Dodatkowo w miejscach przejścia zwodów odprowadzających blisko takich urządzeń stosuje się zwody izolowane. Pod dachem należy uziemić ekrany przewodów antenowych listwą uziemiającą podłączoną przewodem 1x10mm²Cu, w najprostszym przypadku, do zwodu odgromowego, aby wyrównać potencjały.

  Sieci energetyczne na wsiach najczęściej, są wykonane jako Zerowane, tylko nieliczne starsze jako Uziemiane- i to najczęściej w miastach, gdzie trudno było przy modernizacji wykonać uziemianie każdego słupa i przewodu PEN bednarką ułożoną pod ziemią wzdłuż całej linii energetycznej od słupa do słupa. Tak czy siak przewód neutralny N jest połączony z ziemią i ma jej potencjał, "apetyczny" dla wyładowania atmosferycznego. :) Nawet jeśli odbiornik nie ma gorącej masy na ekranie gniazda antenowego i bezpośredniego połączenia z ziemią przez przewód neutralny sieciowy N, to minimalne odległości pomiędzy elementami przewodzącymi wewnątrz tunerów i odbiorników DVB-T i TV-SAT nie stanowią przeszkody dla przebicia elektrycznego przy różnicy potencjałów pomiędzy ziemia a naładowaną elektrycznie chmurą burzową. Stąd odłączanie zasilania sieciowego w domu przed burzą i przed wyjazdem z domu na dłuższy okres jest jak najbardziej wskazane. Wskazane jest odsunięcie wtyczki sieciowej od gniazda sieciowego oraz wtyczki antenowej od gniazda antenowego przynajmniej 0.5-1.0m

  W sieciach typu TN-C rolę przewodu neutralno-ochronnego-uziemiającego-jednocześnie, pełni przewód PEN. Nie może on mieć mniejszej średnicy dla miedzi niż 10mm², dla tego ze względów ekonomicznych nie stosuje się w mieszkaniach tego typu sieci a jedynie w liniach energetycznych niskiego napięcia i w instalacjach przemysłowych wysoko-prądowych. Ten typ sieci na ogół w budynkach mieszkalnych doprowadzony jest do głównej rozdzielnicy budynkowej i liczników energii elektrycznej. "Za licznikami", tj. w pomieszczeniach mieszkalnych i biurowych stosuje się układ "rozdzielony" TN-S gdzie występuje oddzielny przewód neutralny N i oddzielny przewód ochronny-uziemiający PE, który z reguły powinien mieć przekrój taki sam jak przekrój przewodu fazowego F i przewodu neutralnego N.

  emigrant wrote:
  Twoje anteny nie są zagrożone udarem piorunowym. Prędzej wygrasz w totka niż walnie w Twój dom piorun

  Dzięki uziemieniu przez przewód neutralny sieci zasilającej 230V~ i przewód antenowy, oraz licznym ostrym krawędziom obu anten i ich uchwytów mocujących -sprzyjających przepływowi ładunków elektrycznych w czasie wystąpienia dużej (burzowej) różnicy potencjałów ziemia - chmura pan emigrant może być w mylnym błędzie.

  W niniejszym przypadku, ja bym wykonał najpierw instalację odgromową budynku. Po jednym zwodzie pionowym na każdym rogu budynku uziemionym za pomocą przeznaczonych do tego specjalnych prętów wbijanych pionowo w grunt. Po kalenicy i krawędziach ukośnych i poziomych dachu powinny zostać poprowadzone zwody poziome połączone z wszystkimi czterema zwodami pionowymi. Wówczas zmniejszy się prawdopodobieństwo bezpośredniego trafienia pioruna w zamocowaną na ścianie antenę DVB-T, która znajdzie się w strefie chronionej zwodem poziomym poprowadzonym wzdłuż rynny poziomej lub poziomej dolnej względnie ukośnej skrajnej krawędzi dachu. Antena DVB-T wraz z uchwytem mocującym powinna być uziemiona dodatkowym zwodem do najbliższego zwodu pionowego.

  Jeśli wszystko miało by być zgodnie z zasadami to budynek gospodarczy też powinien posiadać instalację odgromową aby chroniła zarówno budynek jak i antenę TV-SAT zamocowaną w strefie chronionej tj. odpowiednio niżej ukośnego lub poziomego zwodu dachowego. Antena TV-SAT powinna być uziemiona przez połączenie dodatkowym zwodem z najbliższym zwodem pionowym instalacji odgromowej budynku gospodarczego. Również metalowa linka pomiędzy budynkami powinna być z obu końców uziemiona przez połączenie z pionowymi zwodami na obu budynkach. Ideałem byłoby zawieszenie poziomego zwodu, (połączonego z najbliższymi zwodami pionowymi), pomiędzy budynkami, 1-2m nad przewodem antenowym podwieszonym na wspomnianej metalowej lince.

  Nadal jednak zalecane jest odłączanie zestawu odbiorczego od sieci zasilającej 220V~ w czasie burzy.
 • #13
  emigrant
  Level 29  
  Ja też bym zrobił instalację odgromową, ale załóżmy, że jej nigdy nie będzie. Bym tak zostawił jak jest teraz i się skupił na profesjonalnej ochronie sieci energetycznej(B+C+D). Poza tym jak koło domu rosną wysokie drzewa to one w jakimś tam stopniu robią za naturalny zwód pionowy i tworzą strefę ochrony dla domu.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Jerzy Cieślański wrote:
  Nadal jednak zalecane jest odłączanie zestawu odbiorczego od sieci zasilającej 220V~ w czasie burzy.


  Jak jest prawidłowo zabezpieczona sieć energetyczna, zachowana selektywność A+B+C+D, gdzie typ A to iskiernik na słupie(niestety rzadkość), do tego prawidłowo zrobiona instalacja odgromowa to nie ma potrzeby nic odłączać od sieci 230V w czasie burzy.
 • #14
  sunlux

  Level 20  
  Jerzy Cieślański wrote:
  Ateny DVB-T i TV-SAT już, mają potencjał ziemi dzięki połączeniu z siecią energetyczną przewodem antenowym i przewodami zasilania 230V~ zestawu odbiorników TVB-T, TV-SAT. Sieci energetyczne na wsiach najczęściej są wykonane jako Zerowane, tylko nieliczne starsze jako uziemiane

  Nieprawda - proszę sprawdzić, zarówno konwerter satelitarny jest w plastikowej obudowie i w żaden sposób nie łączy on ekranu przewodu koncentrycznego z konstrukcją anteny satelitarnej. Identycznie symetryzator w antenie tv łączy ekran przewodu koncentrycznego tylko z dipolem anteny zamocowanym w plastikowej puszce a dipol ten w żaden sposób nie styka się z sama metalową konstrukcją anteny tv.

  Jerzy Cieślański wrote:
  Tak czy siak przewód neutralny N jest połączony z ziemią i ma jej potencjał dla wyładowania atmosferycznego.

  Używanie przewodu N w instalacjach TN-C jako ochronnego PEN jest bardzo niebezpieczne i moim zdaniem niedozwolone - proszę sobie wyobrazić co się stanie jeśli upali się lub przerwie przewód N przychodzący od strony dostawcy - przez odbiornik L pójdzie na N a tym samym na PEN. To jest oczywiście temat bardziej rozległy gdzie w łatwy sposób można udowodnić jak łączenie przewodu N z bolcem w gniazdku może spowodować bezpośrednie porażenie prądem (pralka, lodówka itd.)

  Jerzy Cieślański wrote:
  Stąd odłączanie zasilania sieciowego w domu przed burzą i
  przed wyjazdem z domu na dłuższy okres jest jak najbardziej wskazane.

  Zawsze tak było i będzie, że odłączenie odbiornika od instalacji zasilającej, podczas burzy, jest najlepszym zabezpieczeniem choć większość uszkodzeń w skutek przepięć podczas burzy przychodzących po instalacji elektrycznej pochodzi od asymetrii. Dlatego też niewystarczające jest wyłączenie dwubiegunowym wyłącznikiem listwy zasilającej a najbezpieczniejsze jest właśnie wyciągnięcie wtyczki.
  Należy jednak nadmienić, że same odłączenie odbiornika od sieci zasilającej nie ochroni go przed bezpośrednim wyładowaniem w bezpośrednią okolicę anten - większość uszkodzeń osprzętu tv i odbiorników, które schodzą z instalacji antenowej kablem koncentrycznym pochodzi od zaindukowania się ładunków w instalacji antenowej a nie bezpośrednio wyładowania atmosferycznego w tą instalację antenową. Dlatego wtyczkę antenową z odbiornika też powinno się wyciągnąć w celu ochrony przed skutkami burzy.

  Aby rozwiać wszelkie wątpliwości czy uziemiać instalację antenową przytoczę cytat z: ROZPORZĄDZENIE
  MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ 1)
  z dnia 6 listopada 2012 r.
  zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki
  i ich usytuowanie

  Punkt 3:
  3. W instalacji telekomunikacyjnej należy zastosować urządzenia ochrony przed przepięciami, a gdy instalacja może być narażona na przetężenie – również w urządzenia ochrony przed przetężeniami, natomiast elementy instalacji wyprowadzone ponad dach należy umieścić w strefie chronionej przez instalację piorunochronną, o której mowa w § 184 ust. 3, lub bezpośrednio uziemić w przypadku braku instalacji piorunochronnej. Instalacje antenowe wychodzące ponad dach oraz dłuższe ciągi instalacji antenowych w budynkach (przekraczające 10 m) powinny być chronione ochronnikami zabezpieczającymi od przepięć od wyładowań bezpośrednich i pośrednich.

  Jak wiadomo, jeśli oczywiście maszt i anteny tego wymagają, powinny być podłączone do istniejącej instalacji odgromowej natomiast instalacja antenowa, konkretnie urządzenia pasywne i aktywne, powinny być podłączone do uziomu ochronnego instalacji elektrycznej i to uważam osobiście za najważniejsze ponieważ wyrównuje to ładunki w całej instalacji antenowej pochodzące ze starszych telewizorów a także plazm - widziałem już takie przypadki gdzie na takiej nieuziemionej instalacji było przeszło 60V AC i powodowało uszkadzanie się m.in. zwrotnic TV/SAT z zasilaniem 12V dla toru tv.

  Osobiście w praktyce wygląda to tak, że nie każdy maszt antenowy podłącza się pod instalację odgromową - konkretnie jeśli budynek nie posiada instalacji odgromowej nie w każdym przypadku rozważne jest poprowadzenie nowej instalacji odgromowej do masztu ponieważ wtedy powoduje to zwiększenie ryzyka wyładowania atmosferycznego w sam maszt. Należy sprawdzić czy w okolicy inne budynki posiadające instalację odgromową nie są usytuowane dużo wyżej.

  Pamiętajmy, że instalacja piorunochronów przez Benjamina Franklina w Filadelfii spowodowała gwałtowny wzrost wyładowań atmosferycznych w tym mieście i w 1782 przekroczyła 400 wyładowań rocznie.
 • #15
  emigrant
  Level 29  
  sunlux wrote:
  Jak wiadomo, jeśli oczywiście maszt i anteny tego wymagają, powinny być podłączone do istniejącej instalacji odgromowej natomiast instalacja antenowa, konkretnie urządzenia pasywne i aktywne, powinny być podłączone do uziomu ochronnego instalacji elektrycznej i to uważam osobiście za najważniejsze ponieważ wyrównuje to ładunki w całej instalacji antenowej pochodzące ze starszych telewizorów a także plazm - widziałem już takie przypadki gdzie na takiej nieuziemionej instalacji było przeszło 60V AC i powodowało uszkadzanie się m.in. zwrotnic TV/SAT z zasilaniem 12V dla toru tv.


  U mnie maszt, anteny, ich dipole(poprzez ekran koncentryka), LNB, ekrany koncentryków są uziemione, w sensie schodzą się do GSW a sam maszt jest odgromiony na zwodzie pionowym izolowanym. GSW i instalacja odgromowa są pod tym samym otokiem, lecz GSW jest wpięte pod ziemią(120cm), nawet tak nakazują normy. BTW, mam w domu kilka LCD i jedną plazmę 51 cali 3D i tylko ona ma wtyk pod bolec do uziemienia. Reszta to LCD ledowe ze zwykłymi wtyczkami.

  Co do nadania potencjału ziemi antenom poprzez przewód neutralny PEN i tunery to chyba tak to nie działa. To, że konwerter ma napięcie z tunera nie oznacza, że musi temu towarzyszyć potencjał ziemi. Latarka na baterie nie ma potencjału ziemi a świeci. Nie spotkałem się z tunerami sat czy dvb-t które by miały wtyk pod bolec. Żaden tuner nie ma zmasowanej obudowy do zasilacza.