Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

stepstick, A4988 - Silnik krokowy kręci się w losowym kierunku

simon0909 09 Paź 2014 00:55 1620 2
  • #1 09 Paź 2014 00:55
    simon0909
    Poziom 2  

Witam

Buduję sobie frezarkę CNC i mam problem z poprawnym działaniem silnika krokowego. Sterownikiem jest popularny z drukarek 3d - stepstick A4988 (sterowanie bipolarne). Tak jak w temacie silnik kręci się w dowolnym kierunku niezależnie od tego jaki sygnał podawany jest na wejście dir. Gdy już kręci się w jakimś kierunku wystarczy, że napotka opór by zaczął kręcić się w przeciwną stronę.

Sygnał jest podawany na pewno bo na wejścia podczepiałem diody do sygnalizowania stanu, próbowałem ustawiać różne czasy trwania impulsu, również te zgodne z dokumentacją, nic nie pomaga.

Próbowałem też różnego podłączenia cewek, silniki mam unipolarne 1.8 step
    - 6.48V, 1.2A w obudowie NEMA 23
    - minbea w obudowie NEMA 17 (17PM-J801-P2VS)
    Raczej to nie wina silników, w obydwu występuje ten sam problem. Czy tak może się objawiać uszkodzenie sterownika?

0 2
  • Pomocny post
    #2 09 Paź 2014 07:01
    noel200
    Poziom 23  

Ja jak pierwszy raz stepsticka na tym scalaku odpalałem to też miałem to samo. Któreś wejście trzeba było odpowiednio podłączyć, a ja miałem je wiszące.
    A może to było enable albo reset, bo na początku w ogóle nie chciał silnik ruszyć.
    Ale później miałem to samo, a odpowiednie sygnały na odpowiednie wejścia sprawę załatwiły.
    Też po pewnym czasie myślałem, że może sterownik uszkodzony, ale nie, więc u ciebie też pewnie jest sprawny.

0
  • #3 09 Paź 2014 22:49
    simon0909
    Poziom 2  

Prawdopodobnie to będzie to, piny sleep i reset miałem zmostkowane ale wisiały w powietrzu, po podaniu na nie napiącia 5V silnik zaczął chodzić dobrze, ale tylko przez jakiś czas. Złożę wszystko porządnie (a nie jak dotychczas, na tzw. "pająka") i zobaczę jak to będzie działało we frezarce.

0