Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP nx7400 - Inwerter nie dostaje sygnału po częściowym zalaniu płyty głównej

nes421 09 Paź 2014 03:18 1764 10
  • #1 09 Paź 2014 03:18
    nes421
    Poziom 14  

Witam

Kupiłem laptopa HP nx7400 w kiepskim stanie, ponieważ mam sporo różnych części z tego modelu po naprawie poprzednich, i stwierdziłem, że mógłbym z nich poskładać jeszcze jeden dokupując jakiś uszkodzony egzemplarz.

Usterka egzemplarza opisana była jako "nie działa jedynie świetlówka".

Po sprawdzeniu laptopa, stan faktyczny:
    - laptop startuje, ale obraz da się wyświetlić jedynie na monitorze zewnętrznym. na matrycy wyświetla obraz, ale bez podświetlenia
    - inwerter jest sprawny
    - świetlówka jest sprawna
    - taśma matrycy/inwertera jest sprawna
    - matryca jest częściowo niesprawna, ma pionowe paski w kilku miejscach (to nie jest problem - mam inną na podmianę)
    - inwerter nie dostaje z płyty sygnałów potrzebnych do działania
    - fragment płyty głównej, na której jest złącze monitora, złącze matrycy, złącze zasilania i inne, ewidentnie był czymś zalany - jest to widoczne na zdjęciach. ten fragment został z grubsza odczyszczony (dokładne wyczyszczenie mógłbym przeprowadzić dopiero po wylutowaniu złącza matrycy i kilku układów scalonych, ponieważ pod nie również wciekło to coś czym laptop został zalany)

Moje pytanie: od czego zacząć ? Wylutować złącze matrycy i układy scalone, i pod nimi również wyczyścić, upewnić się, że nie ma zwarć, czy zacząć od pomiarów napięcia idącego na inwerter, ewentualnie gdzieś wcześniej ?

Dopuszczam też inne możliwości, jak uszkodzenie karty graficznej, ale chciałbym zasięgnąć Waszej opinii co jest bardziej realne:
    - uszkodzenia tego, co zostało zalane ?
    - zwarcia pomiędzy nóżkami ?
    - czy uszkodzenie karty grafiki ? (jeśli to ona odpowiada za sterowanie inwerterem)

Wszelkie inne konstruktywne podpowiedzi również mile widziane :)

Pozdrawiam

Na poniższych zdjęciach widać stan płyty jaki zastałem po rozmontowaniu laptopa - jeszcze przed czyszczeniem. Oglądając płytę można wywnioskować, że zalany był tylko jej fragment widoczny na tych zdjęciach, i tylko od wierzchu.

HP nx7400 - Inwerter nie dostaje sygnału po częściowym zalaniu płyty głównej HP nx7400 - Inwerter nie dostaje sygnału po częściowym zalaniu płyty głównej HP nx7400 - Inwerter nie dostaje sygnału po częściowym zalaniu płyty głównej HP nx7400 - Inwerter nie dostaje sygnału po częściowym zalaniu płyty głównej

0 10
  • Pomocny post
    #2 10 Paź 2014 20:21
    matisblu
    Poziom 18  

Witam
    Wrzuć fotki po dokładnym oczyszczeniu płyty.
    Przyjrzyj się Q9 czy jest sprawny.

0
  • #3 10 Paź 2014 20:33
    adamadi33
    Poziom 43  

Jaka płyta oznaczenia proszę podać.

0
  • #4 10 Paź 2014 21:57
    boro1234567
    Spec od komputerów

Wyniki pomiarów?

0
  • #5 12 Paź 2014 02:28
    nes421
    Poziom 14  

Dziękuję Wam za odzew.

1. Wyników pomiarów brak - najpierw wyczyściłem, a że to nie przyniosło efektu (nadal inwerter się nie wzbudzał mimo że sprawny), to zacząłem się przyglądać pod lupą złączu matrycy. Wyszło mi, że ma uszkodzone 3 luty od lewej strony patrząc od strony zasilania, więc zacząłem niestety jego demontaż (dlatego tak fatalnie wygląda na zdjęciach - przepraszam :) oczywiście będę się starał nie uszkodzić ścieżek przy wylutowywaniu reszty ), zanim zastanowiłem się, skąd takie złącze wezmę na podmianę :( Coś się wymyśli. Niestety już wiem, że powinienem najpierw pomierzyć.

2. Numer płyty i stan po wyczyszczeniu zamieszczam na zdjęciach. Nie udało mi się niczym wyczyścić pod układami scalonymi (zdjęcie numer dwa) - nie wiem czy tam nie ma zwarć w związku z tym. Dużej wanienki ultradźwiękowej nie mam, a wszelkie dostępne mi środki chyba wykorzystałem. Pytanie: czym to można dokładniej wyczyścić, tak żeby zszedł osad spod i obok układów scalonych i rezystorów ?

3. Q9 sprawdzić po wylutowaniu czy na płycie ? Czy moglibyście mi podać link do schematu tej płyty, jeśli taki jest dostępny ? Z góry dziękuję

HP nx7400 - Inwerter nie dostaje sygnału po częściowym zalaniu płyty głównej HP nx7400 - Inwerter nie dostaje sygnału po częściowym zalaniu płyty głównej HP nx7400 - Inwerter nie dostaje sygnału po częściowym zalaniu płyty głównej HP nx7400 - Inwerter nie dostaje sygnału po częściowym zalaniu płyty głównej HP nx7400 - Inwerter nie dostaje sygnału po częściowym zalaniu płyty głównej HP nx7400 - Inwerter nie dostaje sygnału po częściowym zalaniu płyty głównej HP nx7400 - Inwerter nie dostaje sygnału po częściowym zalaniu płyty głównej HP nx7400 - Inwerter nie dostaje sygnału po częściowym zalaniu płyty głównej HP nx7400 - Inwerter nie dostaje sygnału po częściowym zalaniu płyty głównej

0
  • #7 01 Lis 2014 08:15
    nes421
    Poziom 14  

Dziękuję za odpowiedzi - do tematu na pewno wrócę, jakkolwiek nie jest to pilne bo jak pisałem płyta jest dla mnie i nie ma pospiechu.

Póki co wymontowałem złącze (uszkodziłem przy tym jedną ścieżkę, chociaż to jedna z tych, które wydawało mi się pod lupą że są podejrzane) i szukam podobnego złącza do zamontowania. Czy jest sens szukać w sklepach, czy tylko demontaż ?

Zastanawiam się jeszcze nad pomiarami sygnałów dla inwertera bez zamontowanego złącza, na samych ścieżkach.

0
  • #8 30 Sty 2015 19:05
    nes421
    Poziom 14  

Wszystkie elementy ze strony 30 sprawdzone - wynika, że są sprawne (porównane ze sprawną płytą główną), jakkolwiek nie twierdzę że coś mogłem przeoczyć.

@matisblu - a dlaczego akurat Q9 (sygnały SLP_S3_5R i TXCLLCM_
    3S_VDDEN) ? Sprawdziłem, jest sprawny. Ale czy przez niego idzie sygnał załączający inwerter ? Wydawało mi się, że raczej jest to sygnał LCM_BKLTEN który wg. schematu ze strony 30 podanego wcześniej schematu idzie na pin 33 złącza matrycy.

Czyli pytanie: na których w końcu pinach złącza są sygnały załączające inwerter i sterujące jasnością ?

Kupiłem uszkodzoną, niekompletną identyczną płytę, żeby wylutować z niej gniazdo matrycy - niestety ale się to nie powiodło, przy użyciu topnika i stacji Hot Air - plastik się przytopił a luty nawet częściowo się nie rozpuściły, więc gniazdo uszkodzone.

W takim razie jeszcze raz pytanie do Was: czy bez gniazda, czyli bez podłączonej matrycy, można na którychś pinach pod gniazdo sprawdzić czy dochodzi sygnał załączenia inwertera z dalszej elektroniki ? Jeśli tak, to na których konkretnie? Czy jest tak że laptop najpierw robi detekcję matrycy a dopiero później uruchamia jej podświetlenie ?

W internecie znalazłem takie info (co prawda nie ten sam model ale złącze matrycy prawie identyczne):

"Ja ci pisze na płycie, za włączenie podświetlenia odpowiada sygnał L_BKLT_EN - resztę pominę, efekt ma być taki by przewodził tranzystor Q536.

Za sterowanie jasnością odpowiada INV_PWM_3."

Źródło: https://www.elvikom.pl/post48647.html

Tak więc czy dobrze myślę, że za jasność i włączenie podświetlenia odpowiadają piny 33 i 36 złącza na płycie? Czy ktoś z Was wie może, jakie mają mieć wartości napięcia ?

0
  • #9 31 Sty 2015 12:52
    adamadi33
    Poziom 43  

Na schemacie są opisy sterowania matrycy.

-1
  • #10 31 Sty 2015 13:35
    nes421
    Poziom 14  

W sensie skrótów literowych, czy naprawdę jest jakiś opis ? Co do pinów o które pytałem to dzięki informacjom z linku który podałem oraz przyjrzeniu się schematowi już doszedłem do tego jak działają (jakkolwiek nie wiem co to za sygnał LID_SW przed NANDem), natomiast nie wiem co to za sygnały SLP_S3_5R i LCM_
    3S_VDDEN . Czy naprawdę tak jak piszesz w schemacie jest ich opis, a ja go nie widzę ? Czy to są może uniwersalne oznaczenia magistrali LVDS ?

Specyfikacja Intela dla LCD dla inwertera nie ma takich oznaczeń jak są na tym schemacie (http://download.intel.com/support/motherboards/desktop/sb/e77911001.pdf). Coraz częściej mam wrażenie, że niektórzy na Elektrodzie nie mają nic konkretnego do napisania w temacie a piszą tylko po to żeby cokolwiek sobie napisać, nawet jak to kompletnie nic nie wnosi do tematu..

0
  • #11 24 Mar 2015 08:56
    nes421
    Poziom 14  

Witam.

Minęło sporo czasu, ale akurat trafiła mi się płyta do demontażu z identycznym gniazdem, więc przelutowałem je do swojej płyty. Początkowo obraz był zabarwiony na zielono i "śnieżył", ale po poprawieniu lutów i uzupełnieniu fragmentów ścieżek które były urwane wszystko działa jak należy, i inwerter działa, bez żadnych innych napraw - pomogła sama wymiana gniazda. Albo zaśniedziały luty/piny od strony płyty od zalania (nie mam pojęcia ile ta płyta leżała po zalaniu, ale sądząc po stanie reszty laptopa to nie krótko), albo ktoś za mocno wyciągał przewód matrycy i uszkodził łączenia i częściowo ścieżki.

"Trochę" roboty z przelutowaniem gniazda było (to mój pierwszy raz z tak wielopinowym gniazdem z krótkimi nóżkami montowanymi powierzchniowo), ale się udało.

Tak że temat rozwiązany - dziękuję wszystkim za pomoc!

0