Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MSI 870-C45 - Spalony układ scalony

09 Paź 2014 20:54 1743 11
  • Poziom 15  
    Witam .
    Chciałbym poprosić o identyfikacje układu scalonego załączonego na fotografii gdyż nie jestem w stanie przeczytać jego oznaczeń a ze schematem płyty też ciężko.
    Układ znajduje się pomiędzy śrubką mocującą płytę do obudowy a kondensatorem .

Komputer startuje wentylatory pracują zapalają się diody na płycie jednak nie ma sygnału dźwiękowego oraz nie świecą się diody na obudowie a po podłączeniu do monitora pozostaje tylko czarny ekran.
    prawdopodobnie wina leży po stronie spalonego układu jednak po jego wymianie wszystko się okaże .
  • Poziom 43  
    A jakieś okoliczności awari...? Może być tak, że efekt spalenia tego ukladu to tylko efekt uszkodzenia czegoś innego na płycie i zaraz po wlutowaniu nowego znów się od razu spali. Procesor sprawny - sprawdzony w innej płycie?
  • Poziom 15  
    Nie wiem jaka była dokładna przyczyna kumpel przyniósł mi go dzisiaj powiedział że padł z dnia na dzień sprawdziłem procesor , ram , grafikę , zasilacz takie podstawy wszystko inne śmiga kondensatory wyglądają na całe raczej bez sensu sprawdzać wszystkie po kolei .
    Chciałbym się dowiedzieć co to za układ to może dobiorę ze szrotu taki sam mam parę płyt MSI więc się może akurat trafi , a jeśli nie trzeba będzie zamówić .

Nie jestem pewny na 100% ale chyba to jest to nikos p2003evg
  • Poziom 43  
    mggarbi napisał:
    p2003evg

Zgadza się. Na alledrogo za 10zł. W sieci dostępne są też dane techniczne.
  • Poziom 15  
    Ok po wlutowaniu zobaczę co sie będzie działo i jak coś dam znać .
    Ponieważ to nie jest naprawa za wszelką cenę tylko za przysłowiowe piwko a w sieci tego typu płyty główne są stosunkowo tanie tak więc jeśli to będzie drobnostka to ok jeśli coś więcej płyta ląduje w koszu .
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Nie zapomnij oczywiście o poprawnym wlutowaniu układu, byś czasem odwrotnie nie wlutował.
  • Poziom 15  
    Witam
    Podmieniłem ten spalony mosfet na 4425 o podobnych parametrach jednak objawy nadal takie same .
    Próby przeprowadziłem na trzech zasilaczach jednak brzęczyk się nie odezwał ani żadna dioda na panelu przednim się nie zaświeciła ani power ani hdd , dodam że testowałem sama płyte bez procesora ramu grafiki więc buzzer powinien się odezwać .
    Podejrzewam uszkodzenie mostka bądź biosu tak więc płyta pewnie wyląduje do kosza
    no chyba że ktoś ma jakieś sugestie .
    Brak schematu utrudnia bardzo diagnozę płyty :( .
  • Poziom 38  
    Niestety wychodzi na to, że płyta jest martwa... Jakby to była wina tego scalaka, jak pisałeś odezwałby się speaker. Jesteś pewny, że wlutowałeś ten scalak poprawnie? Ten układ ma ściśle oznaczoną kolejność pinów i to robi znaczenie, czy wlutujesz go wycięciem/kropką w obudowie do prawej, czy lewej strony.
  • Poziom 15  
    Mosfet wlutowany tak samo jak stary "spalony" zresztą jest identyczny ze specyfikacji tak wynika sprawdzałem 2x w necie przed lutowaniem .
    Zastanawia mnie jednak dlaczego nie świecą diody nie spotkałem się z takim przypadkiem chociaż zawsze miałem problemy z tą firmą i praktycznie 95% płyt lądowało w koszu nie to co płyty innych producentów wiec się zraziłem.
    Dziś spontanicznie zamówiłem używana 100% sprawną identyczną płytę i zobaczę czy komputer będzie śmigał ale raczej powinien martwi mnie jednak fakt że może stać sie w drugiej płycie to samo .
  • Poziom 38  
    Owszem, może z uwagi na fakt, że to mogła być wadliwa seria, dlatego uważam, że zakup takiej samej to jest bardzo duży błąd. A tak jeszcze zapytam: jakim zasilaczem był zasilany komputer w którym ta płyta funkcjonowała? Pytam, bo istnieje szansa, że jeżeli jest to jakiś zasilacz o wątpliwej renomie płyta mogła paść z winy zasilacza i nie tylko ona. W przypadku takich zasilaczy zdarza się, że leci płyta plus procek, a nawet cały komputer. Spotkałem się nawet z takim zasilaczem, który mało że spalił komputer, to jeszcze spalił wszystkie urządzenia podłączone do portów USB.
  • Poziom 15  
    Witam
    Dziś przyszła używana płyta pospinałem wszystko do kupy i komputer śmiga .
    Piotr160292 napisał:
    jakim zasilaczem był zasilany komputer w którym ta płyta funkcjonowała? Pytam, bo istnieje szansa, że jeżeli jest to jakiś zasilacz o wątpliwej renomie płyta mogła paść z winy zasilacza i nie tylko ona
    Ponieważ komputer już oddałem a
    szczerze nie pamiętam jakiej firmy był zasilacz ale podczas gruntownych pomiarów sprawdzałem co to za firma i miał bardzo dobre opinie .

Dodatkowo dodam że spalony MOSFET na starej płycie to P5003QVG a nie p2003evg różnica kolosalna ponieważ są to 2 tranzystory w jednej obudowie pierwszy z kanałem N drugi zaś z kanałem P miałem okazje podpatrzeć co się dokładnie spaliło więc tematu nie zamykam stara płyta została u mnie i będę chciał się z nią pobawić może odżyje to wtedy na bank dam znać ;).

Tak jak pisałem wcześniej brak schematu utrudnia chociażby identyfikacje uszkodzonego podzespołu .