Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Integra 128WRL - Jak wyłączyć sprawdzanie stanu JEDNEGO wejścia przy uzbrajaniu?

JarekPrzybyl 10 Paź 2014 10:36 1869 19
  • #1 10 Paź 2014 10:36
    JarekPrzybyl
    Poziom 15  

Używam Integry m.in. do kontrolowania stanu skrzynki listowej (nie wdając się w szczegóły techniczne, skrzynka wystawia sygnał, kiedy jest w niej list, informację o liście w skrzynce widzę na manipulatorze), wykorzystuję do tego wejście skonfigurowane jako 47 "bez akcji alarmowej". I wszystko działa, ale taki problem mi się pojawił, może ktoś pomoże:

Kiedy wejście jest naruszone (bo w skrzynce czeka list, którego nie chciało się wyjąć), a chcę wyjść z domu, przy uzbrajaniu alarmu mam dodatkowy monit, że wejście "skrzynka na listy" jest naruszone. Jak wyłączyć sprawdzanie stanu tego konkretnego wejścia przy zazbrajaniu alarmu? Wiem, że mogę to zrobić globalnie, ale tak nie chcę, informacja przy wychodzeniu z domu, że np. gdzieś nie zamknąłem okna jest dla mnie użyteczna, chciałbym zablokować kontrolę tylko w tym jednym wejściu.

0 19
  • #2 10 Paź 2014 22:16
    waldmor
    Poziom 13  

przerzuć linie skrzynki do osobnej strefy, na manipulatorze włącz podgląd stref i będziesz widział czy strefa ma naruszoną linię (jest list czy nie) czy nie, kółeczko albo kropeczka (lub inaczej, można zdefiniować dowolny symbol)

0
  • #4 10 Paź 2014 22:36
    waldmor
    Poziom 13  

JarekPrzybyl napisał:
    Wiesz... dzięki za zainteresowanie, ale przeczytaj proszę uważniej, o co pytam :)

skrzynka nie będzie w strefie domowej więc nie będzie pytania o naruszonej linii "listowej"
    dla skrzynki ma być nowa strefa "listowa " :)

masz mieć dwie strefy dom i listy

0
  • #6 11 Paź 2014 09:58
    xury
    Poziom 39  

Trzeba też wyłączyć uprawnienia do tej strefy, by nie załączała się przez "załącz wszystko".
    Ewentualnie zrobić ją zależną typu AND... ale nie wybrać żadnej strefy sterującej.

0
  • #7 21 Paź 2014 16:29
    GoBo_74
    Poziom 11  

a może ktoś mi podpowie dlaczego korzystając z timera strefy integra zazbraja strefę pomimo naruszonego wejścia? Dzieje się tak tylko i wyłącznie w momencie zazbrajania strefy timerem (hasło i karta nie uzbroi strefy jeśli jest naruszone wejście)
    Jak ewentualnie to zmienić żeby timer nie zazbrajał alarmu jeśli są naruszone wejścia w strefie.

0
  • #8 21 Paź 2014 21:39
    suworow
    Moderator Zabezpieczeń

A co ma zrobić timer jak nie uzbroić co się da. Okna sobie przecież i tak sam nie zamknie . Zobacz jak działa uzbrajanie sms-em.
    Ale skoro pytasz to:
    Timer nie uzbraja strefy o którą Ci chodzi tylko tworzy iloczyn np ze wskaźnikiem gotowości. Potem wejście uzbrajające w/ g wyjścia w odpowiedniej strefie....

Pozdrawiam

0
  • #9 21 Paź 2014 23:51
    GoBo_74
    Poziom 11  

Zbyt skomplikowana odpowiedz jak dla mnie laika. Dzwoniłem do Satela ale tez jest to skomplikowane. Próbowałem już na kilka sposobów ze wskaznikiem gotowości,czuwania i nic mi z teog nie wychodzi :(

0
  • #10 22 Paź 2014 07:52
    suworow
    Moderator Zabezpieczeń

GoBo_74 napisał:
    Dzwoniłem do Satela ale tez jest to skomplikowane
    to dobrze, moim zdaniem powinieneś tam dzownić po kilka razy dziennnie do skutku.
    Sam ten temat komplikujesz, próbując wymusić na centrali niezbyt logiczne zachowanie. Możesz powiedzieć czemu ma to służyć, jaki Ci cel przyświeca?

0
  • #11 22 Paź 2014 16:43
    GoBo_74
    Poziom 11  

Jak to komplikuje centrali. Chyba nie zrozumiałeś o czym piszę.

Centrala Integra 128 WRL

Stworzone 2 strefy:
    1. Dzien (w sklad której wchodzą wszystkie dostępne czujniki)
    2. Noc ( w skład której wchodzą 3 czujniki na drzwiach. One zarazem są w strefie dziennej)

Strefa Dzień uzbrajana zawsze jak wychodzę z domu i nikogo w nim nie ma.

Strafa Noc-można uzbroić samodzielnie przez użytkownika lub strefa uzbraja się automatycznie za pomocą timera w godz 23.00 do 06.00

I teraz zakladamy sytuację że jedne z drzwi są otwarte (np balkon).

Uzbrajam strefę DZIEŃ za pomocą hasła lub karty-od razu mam komunikat że są naruszone wejścia. Ta sama sytuacja ze strefą NOC. Komunikat i alarm nie zostanie uzbrojony do momentu zamknięcia w/w drzwi.

Niestety w sytuacji kiedy jesst godz 23.00 i timer uzbraja strefę to żadnego komunikatu nie ma i system się uzbroi co następnie skutkuje wywołaniem alarmu ponieważ są naruszone wejścia w systemie.
    Gdzie tu logika?
    Jak sobie z tym poradzić?

To samo

0
  • #12 22 Paź 2014 17:50
    suworow
    Moderator Zabezpieczeń

GoBo_74 napisał:
    Jak to komplikuje centrali. Chyba nie zrozumiałeś o czym piszę.

teraz napisałeś o co Ci chodzi i to jest jasne i ma sens . czym innym jest sygnalizowanie przed uzbrojeniem naruszenia a czym innym nie uzbrajanie systemu, że pozwolę sobie przytoczyć wypowiedź poprzednią:
    GoBo_74 napisał:
    Jak ewentualnie to zmienić żeby timer nie zazbrajał alarmu jeśli są naruszone wejścia w strefie.

czyli najlepiej np gdyby centrala parę minut przed jedenastą dała ostrzeżenie o otwartych oknach/ drzwiach. Robisz sobie wskaźnik naruszenia wejścia, jak działa robisz sobie timer a jak i ten działa, sumujesz je na odpowiednim wyjściu pod które dajesz sobie np jakiś buzer. powiadomienie głosowe, wysyłąsz sms-a i co tam jeszcze chcesz.
    Pozdrawiam

0
  • #13 22 Paź 2014 17:56
    GoBo_74
    Poziom 11  

To jest proste rozwiązanie o którym piszesz. Dziwi mnie natomiast fakt że coś takiego ma miejsce. Jeśli w opcjach można zaznaczyć że centrala ma sprawdzać dane wejście (co działa prawidłowo przy zazbrajaniu z hasla i kartą) to dlaczego używając timera już jest to ignorowane. Moim zdaniem jest to niedoróbka i powinna zostać usunięta przez Satela a nie kombinowanie naokoło. Niestety jestem zbyt małym pionkiem żeby wpływać na firmy pokroju satela.
    Dzięki za porady.
    Oprócz wskaźnika czuwania można wykorzystać Wskaźnik GOTOWY i połączyć to z timerem. Można też zapewne stworzyć wirtualne wyjście(wejście) które będzie rozbrajało(uzbrajało) system jak wykryje taką sytuację. Integra ma naprawdę duże możliwości jeśli chodzi o logikę ale myślałem że może jest jakieś prostsze rozwiązanie.
    POZDRAWIAM

0
  • #14 22 Paź 2014 18:57
    suworow
    Moderator Zabezpieczeń

Nie bardzo rozumiem co miałby innego system zrobić jak nie uzbroić co się da. Wyświetlić naruszone wejścia - KOMU?, Nie uzbrajać ? Jedyne co może zrobić to ewentualnie poinformować o naruszonych wejściach przed uzbrojeniem i taką informację możemy sobie " stworzyć" Że nie ma gotowej funkcji, chyba nie ma, ale taka jest logika tego systemu. Nie ma w nim gotowych rozwiązań ale za to szereg narzędzi to tworzenia rozwiązań pod własne potrzeby, Chcesz prostego systemu to kupujesz DSC, Risco, a w satelu Versę.

0
  • #15 22 Paź 2014 19:29
    GoBo_74
    Poziom 11  

Nie bardzo widzę rozumiesz o co mi chodzi.

Jeśli opcja działa prawidłowo z hasłem i kartą to dlaczego nie działa w połączeniu z timerem strefy?
    Uważam że to jakieś niedopatrzenie ze strony Satela.

Skoro poza tym o tym piszę znaczy że jest mi to potrzebne.

Doradziłeś rozwiązania i pewnie z nich skorzystam. Chodziło mi żeby wypowiedzieli się instalatorzy w/w systemu bo może się okazać że jest znacznie prostsze rozwiązanie.

Zobacz coś takiego-timer masz ustawiony codziennie od 23.00 do 06.00. Położyłeś się spać o 21.00 i zapomniałeś zamknąc drzwi balkonowe. Timer uzbraja strefę i co??? i budzi Cię wycie alarmu.

POZDRAWIAM i dzięki za zainteresowanie

0
  • #16 22 Paź 2014 21:07
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

GoBo_74 napisał:
    Zobacz coś takiego-timer masz ustawiony codziennie od 23.00 do 06.00. Położyłeś się spać o 21.00 i zapomniałeś zamknąc drzwi balkonowe. Timer uzbraja strefę i co??? i budzi Cię wycie alarmu.

Lepiej chyba pamiętać o załączeniu czuwania (i zamknięciu drzwi) niż polegać na timerze. Co z tego, że manipulator zasygnalizowałby naruszenie wejścia? Przecież wszyscy by już spali i nie sądzę aby ktoś się obudził... Rozwiązanie Kolegi suworow też jest dobre ale co z tego? Nie prościej zastosować cichy (lub cichszy) sygnalizator do czuwania nocnego? Co za różnica (poza głośnością oczywiście), czy obudzi Cię o 22.50 buzzer sygnalizując otwarte drzwi (rozwiązanie Kolegi suworow) czy też o 23.00 wyjący alarm?

Pozdrawiam.

0
  • #17 22 Paź 2014 21:38
    suworow
    Moderator Zabezpieczeń

GoBo_74 napisał:
    Nie bardzo widzę rozumiesz o co mi chodzi.

To prawda. Nie rozumiem po co manipulator ma wyświetlić informację z której i tak nikt nie skorzysta. a niedopuszczalną wydaje mi sie sytuacja w której system miałby mimo zadanego zadania wstrzymac uzbrajanie. To dopiero byłaby porządna dziura w systemie. No chyba żę masz manipulator przy łóżku i stale go obserwujesz....
    bhtom napisał:
    Rozwiązanie Kolegi suworow też jest dobre ale co z tego?
    żadne rozwiązanie , po prostu taka odpowiedź na szybko.
    Cała ta dyskusja to dla mnie kolejny argument potwierdzający słuszność stosowania barier listwowych .
    Pozdrawiam

0
  • #18 22 Paź 2014 22:26
    GoBo_74
    Poziom 11  

Wszyscy Panowie macie racje.

Decydując się na zaznaczenie opcji przy wejsciach że mają być sprawdzane przed załączeniem czuwania zdaję sobie sprawę że system się nie uzbroi jeśli wejscia są naruszone. I właśnie tego oczekuję(oczekiwałem) także od timera. Stąd to całe zamieszanie.

0
  • #19 23 Paź 2014 19:00
    GoBo_74
    Poziom 11  

Sprawa Rozwiązana i być może komuś się to przyda na przyszłość.

Tak jak w założeniach o których pisałem wyżej.

Timer załącza czuwanie w dowolnej strefie pomimo iż są naruszone wejścia (np kontaktron na drzwiach balkonowych ponieważ są one otwarte). Jest to logiczne bo np nie ma nas w tym czasie w domu albo śpimy sobie smacznie na kanapie.
    Jest taka opcja w szczegółach danego wejścia która nazywa się: "Alarm po czasie na wyjście".
    Jeżeli jest zaznaczona to po upływie czasu na wyjście załączy nam się alarm ponieważ mamy otwarte właśnie te nieszczęsne drzwi.
    Jeśli natomiast odznaczymy tę opcją to timer oczywiście uzbroi strefę ale nie wywoła alarmu.
    Dopiero powrót tego wejścia do stanu normalnego a następnie ponowne naruszenie skutkować będzie wywołaniem alarmu.

Dalej to już prosta sprawa bo korzystając z logiki można wysłać sobie smsa np 5 min przed załączeniem czuwania informującego nas że dane drzwi są otwarte.

Serdecznie dziękuję za uwagę w temacie i za wszystkie sugestie.
    POZDRAWIAM

0