Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SIEMENS-NIXDORF D1026 - Nie wyświetla obrazu

10 Paź 2014 13:23 903 7
  • Poziom 27  
    Witam wszystkich!

Posiadam archaiczny komputer oparty na płycie głównej SIEMENS-NIXDORF D1026.
    CPU: Intel Pentium III 333 MHz
    RAM: 2x 64 MB SDRAM
    GPU: Matrox MGA G100 +2 MB (zintegrowana) + ATI-264VT2 PCI
    HDD: Quantum Bigfoot 8,2 GB 5,25" na ATA
    ODD: nagrywarka LiteOn na ATA
    FDD: jest ( ͡° ͜ʖ ͡°)
    PSU: Minebea Electronics 145W AT

Ponieważ był to mój pierwszy komputer, który służy teraz jedynie do grania w klasyki takie jak Mario, DSJ, czy Wolfenstein, a w jego złożenie i uruchomienie włożyłem sporo wysiłku i czasu i wówczas dużo $$$, dlatego zależy mi na jego naprawie. Żeby móc pokazać dzieciom na czym kiedyś się pracowało (:

Wprowadzenia tyle. Więc mam następujący problem. Pewnego dnia komputer uruchomił się, ale nie było obrazu. Początkowo myślałem, że kable nie łączą do monitora. Po sprawdzeniu tego tropu okazało się, że był mylny. Sprawdziłem również stan monitora, który na innym komputerze działał, jednak tutaj nie. Zacząłem kombinować z podłączeniem monitora do karty zintegrowanej, potem z powrotem do karty, ale w innym gnieździe. Przywracałem nawet ustawienia BIOSu. Jednak to nie przyniosło rezultatu.

Postanowiłem podłączyć przy uruchomieniu kartę diagnostyczną. Postęp zatrzymuje się na kodzie 28. Dla BIOSu AMI oznacza to dokładnie:
    Cytat:
    Inicjalizacja poprzedzająca dokonana. Ustawienie trybu wyświetlania video zakończone. Następuje konfiguracja dla trybów monochromatycznego i kolorowego wyświetlania video.

Próbowałem zostawić kompa na tym komunikacie, żeby się "przegryzł", jednak po godzinie czasu nic się nie zmieniło.

Dodam, że przed ostatnim poprawnym startem, a startem z usterką komputer stał grzecznie odłączony od sieci, a nie robiłem w nim także żadnych rekonfiguracji.

Proszę o pomoc, gdyż bardzo chcę odpalić mój retro sprzęt, a skończyły mi się już pomysły. W razie potrzeby mogę porobić zdjęcia i wrzucić do wątku.

Pozdrawiam serdecznie!
  • Poziom 30  
    Jak się mają kondensatory na płycie głównej ?

Wyciągnij RAM i uruchom komputer. Sprawdź czy BIOS się odzywa w tym momencie.

Zakładam, że głośniczek systemowy jest ( poza kartą diagnostyczną ) BIOS daje jakieś oznaki życia podczas próby normalnego uruchomienia ?

Dodano po 11 [minuty]:

Bliżej przyjrzałbym się również zasilaczowi, a konkretniej spróbowałbym go podmienić i sprawdzić efekty. Ta maszyna ma swoje latka :)
  • Poziom 27  
    Dzięki za odpowiedź!
    Kondensatory w zaskakująco dobrym stanie, to znaczy czyste i bez wypukłości.
    Bez pamięci odzywa się buzzer, a z RAMem normalnie startuje dysk, słychać stację dyskietek, no i załącza się wentylator CPU.
    Na podmienionym zasilaczu to samo...
  • Poziom 30  
    Podmień RAM na inny. Prawdopodobnie to on jest problemem, choć nie musi. Jeżeli buzzer się odzywa bez niego, to płyta nie odeszła na tamten świat.

Dodano po 2 [minuty]:

Do testów możesz również odłączyć zbędne napędy HDD jak i CD/DVD.

Sprawdź również prawidłowość zamontowania procesora w sockecie. Najlepiej zdemontuj chłodzenie, wyciągnij procesor i przedmuchaj podstawkę. Następnie włóż go na swoje miejsce ( powinien wskoczyć sam, bez używania siły ) i zamontuj chłodzenie. Sprawdź efekty.
  • Poziom 27  
    Przepraszam za opóźnienie, ale dopiero wczoraj wróciłem z wyjazdu.

Sprawa się ma następująco: po podmiance RAMu na inny (1x 64MB) sytuacja bez zmian, testy oczywiście wykonywane bez podłączonych peryferiów.

Procesor zainstalowany poprawnie, a na innym (PIII 366MHz) sytuacja identyczna.
  • Poziom 30  
    Pytanie jeszcze jedno, zazwyczaj płyty z procesorami Intel'a miały zworki, którymi ustawiało się mnożnik procesora, i częstotliwość szyny danych. Sprawdź poprawność ustawienia tych zworek podmieniając procesor na inny. Przy wymianie procesora należy wykonać również CLEAR_CMOS.

Dodano po 2 [minuty]:

No i tak jeszcze dla zobrazowania problemu możesz wrzucić wyraźną fotkę płyty głównej :)
  • Poziom 27  
    Zworki owszem, są i są ustawione dla 333MHz.

Z manuala:
    Na płycie:

Oczywiście przy podmiance CPU CMOS został przywrócony do fabrycznych ustawień.

Stan kondensatorów:

Widok płyty z góry:

Jeśli coś więcej będzie potrzebne, to zrobię dodatkowe testy czy zdjęcia.

Pozdrawiam serdecznie!
  • Poziom 30  
    Inny procesor może pracować z inną częstotliwością szyny. Należy sprawdzić czy tak jak poprzednik pracuje na 333 MHz, czy więcej/mniej i pod niego dostosować zworki.

A zworki od mnożnika są ? Jak są ustawione ?

Dodano po 5 [minuty]:

Dla tego drugiego procka ustaw zworki jak dla 366 MHz. Zresetuj CMOS i jeszcze raz sprawdź efekt.