Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa błyskowa - zakłócenia w obwodzie, nadwyżki napięcia

xdiax 10 Paź 2014 18:52 801 13
  • #1 10 Paź 2014 18:52
    xdiax
    Poziom 22  

Dzień dobry, mam pytanie odnośnie lampy błyskowej - przerobiłem lekko konstrukcję przetwornicy bo służyła jako stroboskop. Wszystko ładnie, pięknie, tylko do obwodu zasilania przy błysku leci impuls (plus kondensatora jest podłączony do minusa zasilania) który uszkadza całą "delikatną" elektronikę - tutaj ne555 który steruje czasowym wyzwalaniem lampy. I moje pytanie, jak temu zapobiec ? Dodać diodę gaszącą jak przy stycznikach, czy może stabilizator napięcia który by separował to wszystko ?

0 13
  • Sklep HeluKabel
  • #2 10 Paź 2014 19:55
    BILGO
    Poziom 38  

Raczej zastosuj diodę prostowniczą... Ale bez jakiegoś schematu to tylko gdybanie. ;)

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 10 Paź 2014 20:11
    xdiax
    Poziom 22  

Ach, no tak, schematy .. Lampa błyskowa - zakłócenia w obwodzie, nadwyżki napięcia Lampa błyskowa - zakłócenia w obwodzie, nadwyżki napięcia Lampa błyskowa - zakłócenia w obwodzie, nadwyżki napięcia Tutaj ciekawi mnie to połączenie kondensatora z zasilaniem, w dodatku z odwróconą polaryzacją ..

0
  • #4 10 Paź 2014 20:38
    brofran
    Poziom 37  

xdiax napisał:
    przerobiłem lekko konstrukcję przetwornicy

Przerobiłeś niepotrzebnie. Trzeba było jedynie dobudować układ na NE555 + trafo podające impuls na zapłon i to by działało. NE555 nie będzie pracował przy napięciach wymaganych dla lampy błyskowej (stroboskopu), czyli wyższych niż 200V.

0
  • #5 10 Paź 2014 20:59
    xdiax
    Poziom 22  

Wiem, lampa ma tylko mniejszy kondensator by się szybciej ładowała. A ne 555 załącza przekaźnik który dalej jest do trafa. Układ timera jest tylko podłączony równolegle do zasilania wszystkiego i jakimś cudem przy błysku lampy się smaży .. Nie, nie jest to wina przekaźnika, on ma swój tranzystor i diodę.

0
  • #6 10 Paź 2014 21:28
    brofran
    Poziom 37  

Daj dławik + kondensator na zasilanie timera, dobierz eksperymentalnie wartości, powinno pomóc.

0
  • #7 10 Paź 2014 22:20
    xdiax
    Poziom 22  

Dobrze, dziękuję za pomoc C:

Dodano po 43 [minuty]:

Niestety nie znalazłem dławika, ale wpadł mi do głowy pomysł dodania mostka Graetza przed lampą, dobrze mi się wydaje że działałby on jako filtr ?

0
  • #8 11 Paź 2014 12:25
    xdiax
    Poziom 22  

Ok, załatwiłem sprawę nadwyżek diodą gaszącą, tylko pojawił się drugi problem - cały układ ma być zasilany z akumulatora 12V a lampa jest na 4. Próbowałem coś zdziałać na 7805, lecz ten przegrzewa się .. Po zrobieniu pomiarów wyszło, że cała przetwornica szczytowo (na początku ładowania, później spada) pobiera aż 2,5A. Szukać stabilizatora na wyższe natężenie czy jest możliwość zrobienia jakiegoś ogranicznika prądu ? Jak np. w zasilaczach warsztatowych gdzie można ustawić maksymalny prąd ..

0
  • #9 11 Paź 2014 13:01
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

xdiax napisał:
    Ok, załatwiłem sprawę nadwyżek diodą gaszącą, tylko pojawił się drugi problem - cały układ ma być zasilany z akumulatora 12V a lampa jest na 4.

To trzeba było zrobić przetwornice do lampy na 12V, a nie stosować tego rodzaju bezsensowne kombinacje, które może i mają uzasadnienie przy lampie błyskowej, ale przy stroboskopie zasilanym z akumulatora trudno się pogodzić z ogranicznikami prądu w których będą dodatkowe straty energii, a na dodatek może sie okazać że ograniczanie prądu zaskutkuje czkawką przetwornicy i niemożliwością naładowania kondensatora do napięcia końcowego.

0
  • #10 11 Paź 2014 13:25
    brofran
    Poziom 37  

xdiax napisał:
    możliwość zrobienia jakiegoś ogranicznika prądu

Wstaw rezystor 5-20 ? 5W. Prowizorka, ale nie będzie się tak grzał UL7805. Ten scalak masz na radiatorze?

0
  • #11 11 Paź 2014 13:56
    xdiax
    Poziom 22  

Tak, jest, tyle że przy początku ładowania wyłącza go wbudowane zabezpieczenie .. Tak jak pisałem, na początku prąd wynosi około 2,5A i proporcjonalnie spada przy ładowaniu kondensatora ..

Dodano po 6 [minuty]:

No, ostatecznie można prostacko załatwić sprawę podłączając dwa 7805 równolegle ..

0
  • #12 11 Paź 2014 15:00
    problem.z.ko
    Poziom 25  

xdiax napisał:
    Tak, jest, tyle że przy początku ładowania wyłącza go wbudowane zabezpieczenie .. Tak jak pisałem, na początku prąd wynosi około 2,5A i proporcjonalnie spada przy ładowaniu kondensatora ..

Dodano po 6 [minuty]:

No, ostatecznie można prostacko załatwić sprawę podłączając dwa 7805 równolegle ..

Nie bardzo. W takim połączeniu mogą ulec uszkodzeniu (uszkodziłem kilka, więc ostrzegam!)

0
  • #13 11 Paź 2014 15:18
    xdiax
    Poziom 22  

O, wykopałem u siebie w zbiorach przetwornicę DC/DC 12-5V, działa wszystko bez problemu C: Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc, temat do zamknięcia

0
  • #14 11 Paź 2014 16:33
    problem.z.ko
    Poziom 25  

To go zamknij. Użyj przycisku "rozwiązano"

0