Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Beko WMD 75100 zablokowana, wyświetla 00:02

mi-cha-el 10 Paź 2014 20:32 1851 0
  • #1 10 Paź 2014 20:32
    mi-cha-el
    Poziom 11  

Szukam rozwiązania usterki występującej w pralce Beko 75100 która objawia się wyświetlaniem na wyświetlaczu 00:02 po włączeniu przycisku power i nie ma możliwości jej uruchomienia, jedyne co to reagują przyciski zmiany czasu opóźnienia startu, poza tym żadne przyciski nie reagują.
    Po wejściu w tryb serwisowy wyświetliło błąd E07 (hydrostat), postanowiłem przegranulować jego ustawienia kręcąc nakrętką znajdująca się w jego górnej części, a tym samym zmieniłem jego charakterystykę pracy i dzięki temu pralka ruszyła, wykonała 3 prania jedno po drugim bez najmniejszego problemu, pralka została wyłączona przyciskiem sieciowym na kilka dni.
    Przyszedł czas na kolejne pranie, po włączeniu przycisku power na wyświetlaczu pojawia się jak w temacie wartość 00:02 dokładnie tak jak kilka dni temu :/
    Wreszcie wymieniłem hydrostat na nowy (po kasowaniu błędów E07 nadal się pojawia) i pralka dalej nie działa.
    Porównałem wartości częstotliwości obu hydrostatów i okazały nieznaczne różnice, które mogą wynikać z tego że oznaczenia na nich nie są identyczne tj. oryginalny ma oznaczenie SPS-A01C a nowy SPS A02D różnica rzędu 2 khz w stanie bez wody.
    Zaryzykowałem i prze regulowałem nowy hydrostat do wartości podobnych jak w starym oryginalnym hydrostacie i pralka ruszyła a błędów brak, do momentu kolejnego wyłączenia wyłącznika sieciowego na kolejne kilka dni (po kilkunastu minutach od wyłączenia wył sieciowego i ponownym włączeniu pralka działa bez zarzutu) a po kilku dniach już nie-(wyświetla 00:02 i błędów brak)
    Dla potwierdzenia poprawnego działania hydrostatu porównałem wartości częstotliwości bezpośrednio po zakończonym praniu (wartość 25,6 khz) i po włączeniu jej po kilku dniach (gdy pralka już nie działa) i wartości są identyczne czyli również 25,6 khz :/

Podsumowując:
    1. Brak wody ------------------------------------------------- 25,60 khz
    2. Koniec napełniania bębna na programie bawełna 90C wartość 23,95 khz

Jeszcze jedna ciekawostka: podczas gdy pralka wyświetla te 00:02 i odłączę wtyczkę od hydrostatu zaczyna wszystko funkcjonować prawidłowo tj. pokrętło wyboru programu oraz wszystkie przyciski i tym oto sposobem ustawiam wszystkie żądane parametry i program a następnie podłączam wtyczkę hydrostatu naciskam start i pralka rusza :) (można wykonać kilka prań jedno za drugim bez jakiejkolwiek usterki) nawet po wyłączeniu wył sieciowego na kilka minut, ale już po jednym dniu postoju wszystkie "dolegliwości" wracają :/
    Może ktoś miał taki przypadek niech się podzieli ewentualnymi informacjami rozwiązania tego problemu.
    Moja diagnoza na tą chwilę to programator (może jego zasilacz) lub część odpowiedzialna za odczyt informacji z czujników.

Pozdrawiam zainteresowanych tematem.

Problem sam się rozwiązał:)
    Wszystko wskazuje na wilgoć. Od momentu gdy w pomieszczeniu (łazience) przewróciłem ogrzewanie (generalny remont) problem ustąpił a pralka działa bez zarzutu, co tłumaczy fakt że za każdym razem gdy wyjąłem elektronikę (programator) w celu poprawy lutów (robiłem kilka razy) pralka zaczynała pracować normalnie do momentu dłuższego postoju (między kolejnymi praniami)
    Elektronika w pralce nie jest w żaden sposób zabezpieczona przed takimi niekorzystnymi warunkami, może warto by było nad tym pomyśleć. Puki co na razie działa ponad 2 miesiące, więc w razie czego znam już przyczynę.

3 0