Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Beko WMD 75100 zablokowana, wyświetla 00:02

mi-cha-el 10 Paź 2014 20:32 1851 0
 • #1 10 Paź 2014 20:32
  mi-cha-el
  Poziom 11  

  Szukam rozwiązania usterki występującej w pralce Beko 75100 która objawia się wyświetlaniem na wyświetlaczu 00:02 po włączeniu przycisku power i nie ma możliwości jej uruchomienia, jedyne co to reagują przyciski zmiany czasu opóźnienia startu, poza tym żadne przyciski nie reagują.
  Po wejściu w tryb serwisowy wyświetliło błąd E07 (hydrostat), postanowiłem przegranulować jego ustawienia kręcąc nakrętką znajdująca się w jego górnej części, a tym samym zmieniłem jego charakterystykę pracy i dzięki temu pralka ruszyła, wykonała 3 prania jedno po drugim bez najmniejszego problemu, pralka została wyłączona przyciskiem sieciowym na kilka dni.
  Przyszedł czas na kolejne pranie, po włączeniu przycisku power na wyświetlaczu pojawia się jak w temacie wartość 00:02 dokładnie tak jak kilka dni temu :/
  Wreszcie wymieniłem hydrostat na nowy (po kasowaniu błędów E07 nadal się pojawia) i pralka dalej nie działa.
  Porównałem wartości częstotliwości obu hydrostatów i okazały nieznaczne różnice, które mogą wynikać z tego że oznaczenia na nich nie są identyczne tj. oryginalny ma oznaczenie SPS-A01C a nowy SPS A02D różnica rzędu 2 khz w stanie bez wody.
  Zaryzykowałem i prze regulowałem nowy hydrostat do wartości podobnych jak w starym oryginalnym hydrostacie i pralka ruszyła a błędów brak, do momentu kolejnego wyłączenia wyłącznika sieciowego na kolejne kilka dni (po kilkunastu minutach od wyłączenia wył sieciowego i ponownym włączeniu pralka działa bez zarzutu) a po kilku dniach już nie-(wyświetla 00:02 i błędów brak)
  Dla potwierdzenia poprawnego działania hydrostatu porównałem wartości częstotliwości bezpośrednio po zakończonym praniu (wartość 25,6 khz) i po włączeniu jej po kilku dniach (gdy pralka już nie działa) i wartości są identyczne czyli również 25,6 khz :/


  Podsumowując:
  1. Brak wody ------------------------------------------------- 25,60 khz
  2. Koniec napełniania bębna na programie bawełna 90C wartość 23,95 khz

  Jeszcze jedna ciekawostka: podczas gdy pralka wyświetla te 00:02 i odłączę wtyczkę od hydrostatu zaczyna wszystko funkcjonować prawidłowo tj. pokrętło wyboru programu oraz wszystkie przyciski i tym oto sposobem ustawiam wszystkie żądane parametry i program a następnie podłączam wtyczkę hydrostatu naciskam start i pralka rusza :) (można wykonać kilka prań jedno za drugim bez jakiejkolwiek usterki) nawet po wyłączeniu wył sieciowego na kilka minut, ale już po jednym dniu postoju wszystkie "dolegliwości" wracają :/
  Może ktoś miał taki przypadek niech się podzieli ewentualnymi informacjami rozwiązania tego problemu.
  Moja diagnoza na tą chwilę to programator (może jego zasilacz) lub część odpowiedzialna za odczyt informacji z czujników.

  Pozdrawiam zainteresowanych tematem.

  Problem sam się rozwiązał:)
  Wszystko wskazuje na wilgoć. Od momentu gdy w pomieszczeniu (łazience) przewróciłem ogrzewanie (generalny remont) problem ustąpił a pralka działa bez zarzutu, co tłumaczy fakt że za każdym razem gdy wyjąłem elektronikę (programator) w celu poprawy lutów (robiłem kilka razy) pralka zaczynała pracować normalnie do momentu dłuższego postoju (między kolejnymi praniami)
  Elektronika w pralce nie jest w żaden sposób zabezpieczona przed takimi niekorzystnymi warunkami, może warto by było nad tym pomyśleć. Puki co na razie działa ponad 2 miesiące, więc w razie czego znam już przyczynę.

  3 0