Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proteco Mover 8 - Mechanizm napędu i blokada manualna

10 Paź 2014 21:32 4317 12
 • Poziom 2  
  Wstawiam kilka fotek z regeneracji mechanizmu napędu i blokady.
  Dodam aby uniknąć problemu z otwieraniem awaryjnym w razie braku prądu lub dużymi opadami śniegu trzeba ten mechanizm ruszyć raz po raz nawet bez powodu.

  Proteco Mover 8 - Mechanizm napędu i blokada manualna Proteco Mover 8 - Mechanizm napędu i blokada manualna Proteco Mover 8 - Mechanizm napędu i blokada manualna Proteco Mover 8 - Mechanizm napędu i blokada manualna
  Proteco Mover 8 - Mechanizm napędu i blokada manualna

  Wszystkie elementy są już oczyszczone na zdjęciach jednak po wyjęciu mechanizmu kulki, frezy na wałku i kole zębatym były tak zapieczone że kompletnie niewidoczne a sprężyna nie odbijała co było przyczyną kłopotów.
  Po oczyszczeniu i posmarowaniu smarem do przegubów, zmontowałem wszystko i pięknie chodzi.

  Przed całą akcją połamałem kluczyk a w zasadzie jego plastikowy uchywt, poniżej patent który wymyśliłem

  Proteco Mover 8 - Mechanizm napędu i blokada manualna Proteco Mover 8 - Mechanizm napędu i blokada manualna

  Generalnie muszę przyznać że napęd spisuje się naprawdę doskonale, po 12 latach użytkowania to pierwsze prace konserwacyjne jakie wykonałem.

  Po paru latach co prawda wymieniłem centralkę na Centralę C-1 firmy Saimatic przeznaczoną do siłowników do bram przesuwnych ale reszta bez zarzutu.

  Proteco Mover 8 - Mechanizm napędu i blokada manualna

  Chodzi na częstotliwości FAAC i ładnie pracuje z pilotami Fix 3 w moim przypadku.

  Radzę przed demontażem elektroniki porobić dokumentację fotograficzną połączeń kabli na centrali i okolicy.

  Proteco Mover 8 - Mechanizm napędu i blokada manualna

  Jako laik wszystko dzięki tej prostej metodzie zdemontowałem i zmontowałem.

  Bardzo dziękuję Panu (imienia nie pamiętam) z firmy www.esab.net.pl który w miły i sympatyczny sposób wprowadził mnie w temat i wyjaśnił wszystko wyczerpująco.

  Powodzenia ;-)
 • Poziom 14  
  Mam taki sam model, założyłem go w 2000r i dnia dzisiejszego śmiga bez większych problemów na oryginalnych częściach i jeszcze mam jeden egzemplarz nówka na zapas. Urządzenie nie do zajeżdzenia, nie to co dzisiaj.
 • Poziom 11  
  Potwierdzam, Napędy do bram Proteco MOVER są bardzo dobrze wykonane i mogę to powiedzieć jako praktyk bo serwisuję je niekiedy. Automatyka Proteco posiada cechy urządzeń z "dobrych" lat XX wieku,
  kiedy robiło się rzeczy po to żeby działały jak najdłużej, a nie jak teraz prawie zaprogramowane 25 miesięcy i nienaprawialny złom.
  To co pokazałeś na zdjęciach to jest "sprzęgło kłowe" które pracuje tylko w chwili ręcznego odblokowania bramy. Powodem awarii było to, że mechanizm jest "za bardzo dobry" i nie wymagał częstego
  odblokowania awaryjnego, więc się zapiekł smar w układzie sprzęgła. ( taka ironia losu )
  Z praktyki podpowiem że w tych napędach ważne jest zachowanie odpowiedniego luzu ( 1-3 mm) pomiędzy kołem zębatym, a listwą zębatą na bramie.
  Po tylu latach warto sprawdzić kondensator silnika, który odpowiada za rozruch czyli "moc" startową silnika....(lub wymienić za 10-15 zł)
 • Poziom 9  
  Witam
  3 kulki, które przenoszą napęd są do wymiany /skorodowane/.
  Przekładnia /ze zdjęcia nie widzę dokładnie/ powinna mieć tylko 3 rowki poprzeczne, natomiast rowek po obwodzie przekładni to znak, że przekładnia jest do wymiany - taki efekt występuje w przypadku źle wysprzęglanego napędu.
  Tak więc prawdopodobnie do wymiany przekładnia i kulki lub kompletny wał poziomy.
 • Poziom 2  
  Czy może ktoś podać jak wyjąć wał mniejszy z kulkami z wału szerszego? Rozebrałem całość i utknąłem w tym punkcie. Próbuję wcisnąć kulki do środka i wtedy wyjąć wał ale kulki wciąż blokują wał.

  Dodano po 10 [minuty]:

  Proteco Mover 8 - Mechanizm napędu i blokada manualna
 • Poziom 9  
  To nic nie da bo wszystko zardzewiało należy wymienić cały wał kompletny. Kulki blokują sworzeń, który współpracuje ze sprężyną i za pomocą podtoczenia kulki wpadają lub się podnoszą zasprzeglając przekładnię.

  Dodano po 7 [godziny] 38 [minuty]:

  Jeszcze jedno kulek nie wepchniesz do środka. Możesz je wyjąć do zewnątrz np. przez wepchnięcie sworznia, który powinien dać się wcisnąć a sprężyna powinna go ponownie wypchnąć.
 • Poziom 2  
  Wielkie dzięki, a gdzie można zamówić ten sworzeń?
 • Poziom 2  
  Przy okazji wymiany mocowania wózka bramy zainwestowałem w nowy kompletny wał napędowy. Operacja szybka i mam nadzieję że posłuży kolejnych kilkanaście lat.

  Proteco Mover 8 - Mechanizm napędu i blokada manualna


  Dodano po 8 [minuty]:

  W prosty sposób wyłamałem trzpień który uniemożliwiał operowanie blokadą napędu zwykłym imbusem. Klucz z "dziurką" zawsze gdzieś się gubił teraz wystarczy imbus.


  Proteco Mover 8 - Mechanizm napędu i blokada manualna
  Proteco Mover 8 - Mechanizm napędu i blokada manualna
 • Poziom 2  
  A gdzie można kupić części do silników PROTECO?
 • Poziom 10  
  Jak wyjąć wał z podstawy napędu? Odkręciłem trzy śruby mocujące plastikową obudowę wału, wyjąłem silnik ale wał wraz z plastikową obudową siedzą w podstawie napędu i nie mogę tego wyciągnąć, próbowałem tę plastikową obudowę obrócić ale też nie da rady? Proszę o podpowiedź.
 • Poziom 2  
  Trzeba delikatnie podważyć na styku korpusu napędu z obudową wału, jakimś dłutem ostrym lub śrubokrętem. Obrócić się chyba nie da (nie pamiętam).
 • Poziom 10  
  Udało się ale podważanie nic nie dało. Dla potomnych opiszę prosty i bezpieczny sposób na wyjęcie sztywno siedzącego walka:
  Wykręciłem śrubę z przodu wałka, tę zabezpieczającą zębatkę. W jej miejsce wkręciłem długą szpilkę, na tej szpilce zawiesiłem całość na czymś sztywnym, ja zawiesiłem na imadle w ten sposób, że na drugim końcu szpilki nakręciłem nakrętkę z szeroką podkładką na niej zawiesiłem całość w imadle. gdy już wisiało sztywno za wałek (poprzez szpilkę zawieszoną na imadle) sporym młotkiem uderzyłem w korpus obok wałka. Oczywiście należy zrobić to przez drewniany szeroki klocek bo korpus jest aluminiowy i bezpośrednie uderzenie młotkiem mogłoby uszkodzić go. Pod wiszący korpus trzeba podłożyć coś miękkiego bo po uderzeniu spadnie on w dół, na szpilce zostanie kompletny wałek. Uderzać należy ostrożnie, najpierw lekko a potem zwiększając siłę aż do skutku.