Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega8 - prośba o sprawdzenie schematu

kari007 10 Paź 2014 23:29 915 7
  • #1 10 Paź 2014 23:29
    kari007
    Poziom 15  

Witam mam schemat z wykorzystaniem Atmegi8 i prosiłbym o sprawdzenie poprawności (czy cokolwiek zrobiłem dobrze :D ? )
    Głównie chodzi mi o podłączenie uC do programatora oraz zasilanie go z różnych źródeł z pomocą stabilizatora L7805. Ta dioda na PC2 to tak w formie przykładu. Oczywiście te 5 "strzałeczek" podłączam do programatora (w programatorze mam już stabilizator na 5V).
    Mam jeszcze pytanie dla pewności: Całą masę układu łączymy razem?
    Pozdrawiam, Karol :-)

0 7
  • Pomocny post
    #2 11 Paź 2014 02:26
    Ture11
    Poziom 34  

Całą masę łączysz razem.

Co do schematu to masz dwa błędy;

1. RESET podciąga się do +5V za pomocą rezystora 10kOhm, natomiast do programatora nie trzeba raczej łączyć rezystorem...

2. Do programatora prowadzisz masę, a nie zasilanie (choć można oba).

Reszta na pierwszy rzut oka zdaje się być poprawna, pomijam kwestię kondensatorów przy stabilizatorze, bo wartości pochodzą, zdaje się, z datasheet'u tego stabilizatora...

0
  • #3 11 Paź 2014 08:47
    andrzej55
    Poziom 34  

Brak rezystora ograniczającego prąd D2(LED).

0
  • #4 11 Paź 2014 08:53
    Fredy
    Poziom 27  

Jeśli chcesz podłączać pod różne źródła zasilania to zasugerowałbym na samym wejściu dać elektrolit - chociażby marne 100uF.
    No i koniecznie dodaj rezystor dla diody D2 tak jak wspomniał kolega wyżej.

0
  • #5 11 Paź 2014 10:55
    kari007
    Poziom 15  

Dzięki za wszystkie podpowiedzi. Ok, trochę poprawiłem schemat. Oczywiście cała masa razem i do programatora. Jedynie nie jestem pewien czy zastosowałem dobry rezystor przy D2. :arrow:
    Proszę o sprawdzenie.
    Pozdrawiam, Karol :)

0
  • #6 11 Paź 2014 14:27
    sibit.pl
    Poziom 11  

Zgodnie ze sztuką wartość rezystora przy diodzie led należy obliczyć uwzględniając prąd i napięcie przewodzenia zastosowanej diody. Parametry te powinny być dostępne w karcie katalogowej elementu. Trochę o podstawach na ten temat i kalkulator ułatwiający obliczenia ;) możesz znaleźć tu - Link

Jeżeli w przyszłości zamierzasz dokonywać tą atmegą pomiarów napięć za pomocą przetwornika analogowo-cyfrowego to należy zastosować filtr LC.
    Napięcie powinno być doprowadzone do pinu AVCC przez dławik (sugerowana wartość to 10uH) i kondensator 100nF pomiędzy AVCC i masą.

0
  • #7 12 Paź 2014 01:30
    hajy
    Poziom 19  

Witam

Nie wiem jakiego programu używasz do rysowania schematu i czy będziesz projektował płytkę na podstawie tego schematu. Ale nazwałeś wejście zasilania całego układu używając symbolu typu "net" tak jak noga zasilania atmegi, niektóre programy mogą to połączyć razem. Przy prostym schemacie wyłapiesz to, ale przy bardziej skomplikowanym może być problem.

Pozdrawiam Romek

0
  • #8 12 Paź 2014 20:36
    kari007
    Poziom 15  

Dzięki Romek, podpowiedź przyda mi się na pewno. Co do płytki to nie będę projektował płytki bo robię to na uniwersalnej Cyfronice :-D !
    PS Właściwie to już mam gotowy układ przez weekend trochę popracowałem no i jest...
    Po lewej stronie płytki jest stabilizator a po prawej Atmega8 + "dodatki".
    Pozdrawiam, Karol :-)

0