Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

żyrandol - wymiana g4 halogen na g4 led

Aston11 11 Paź 2014 13:15 4245 7
  • #1 11 Paź 2014 13:15
    Aston11
    Poziom 9  

Witam,

Zastanawiam się nad wymiana żarówek w lampie widocznej poniżej. Obecnie jest 9x20W halogen. Chcę kupić Ledy G4 jako zamiennik. Wiem ze w lampie jest transformator i może on nie uciągnąć tak niskiej mocy dlatego chcę zrobić kombinację 8x4W Led + 1x20W halogen. Czy to się uda???

• #2 11 Paź 2014 13:52
    BILGO
    Poziom 38  

Aston11 napisał:
    Wiem ze w lampie jest transformator

Prawdopodobnie jest tam elektroniczny transformator.

Będziesz musiał go wymienić na zasilacz LED 12V.

• #3 11 Paź 2014 14:11
    Aston11
    Poziom 9  

Właśnie dokonałem eksperymetu:
    Otóż wyjąłem 4 żarówki z lamy, po czym ją włączyłem. Z 180W (9x20W) zostało 100W (5x20W). Lampa świeci. Następnie wyjąłem wszystkie żarówki i zostawiłem tylko jedną, czyli 1x20W. Lampa świeci! Czy w związku z tym konieczna jest wymiana transformatora??? Skoro dodam do tej jednej żarówki halogenowej osiem pozostałych w technologii LED to uzyskam jakieś 40W w sumie. Skoro transformator uciągnął 1 żarówkę halogenową 20W to chyba mogę dołożyć pozostałe 8 Ledów? Jak myślicie?

• #4 11 Paź 2014 14:17
    BILGO
    Poziom 38  

Aston11 napisał:
    Czy w związku z tym konieczna jest wymiana transformatora???

Na wyjściu tego transformatora jest prąd przemienny o dużej częstotliwości co halogenom nie przeszkadza....
    Dla LEDów musi być prąd stały... ;)
    Czyli potrzeby ZASILACZ LED.

• #5 11 Paź 2014 14:34
    Aston11
    Poziom 9  

Dziękuję za odpowiedź. Nie jestem ekspertem w dziedzinie fizyki, ale znalazłem odpowiedniki halogenów G4 na prąd zmienny i stały. Czy zatem na pewno musi być na wyjściu prąd stały?

• Pomocny post
    #6 11 Paź 2014 14:40
    BILGO
    Poziom 38  

Aston11 napisał:
    Czy zatem na pewno musi być na wyjściu prąd stały?

W takim przypadku raczej nie...
    Jak się mogę domyślić te żarówki LED AC pewnie są przewidziane do takiego typu żyrandoli z transformatorem elektronicznym :D
    Zapewne częstotliwość zasilania nie będzie miała wpływu na działanie żarówek LED AC

• #7 11 Paź 2014 14:48
    Aston11
    Poziom 9  

To rozwiało moje wątpliwości. W takim razie zamówię te żarówki i spróbuję je zainstalować. Mam nadzieję że efekt będzie zadowalający. Opiszę efekty w przyszłym tygodniu. Dziękuję i pozdrawiam,

• #8 14 Paź 2014 19:16
    Aston11
    Poziom 9  

Żaròwki dzisiaj do mnie dotarły, takie jak na zdjęciu. Co prawda nie jest to 280lm jak w opisie tylko 220, ale jako zamiennik halogena 20W sprawują się znakomicie. Barwa swiatła, jasność itd bez zarzutu. Halogen mial 220lm i ten LED ma rownież tyle, ogólnie jakość super. Mam jednak problem. W lampie widocznej w pierwszym poście mam 9 żarówek halogenowych i pilota do obsługi lampy (kombinacje światła z kolorowymi diodami wbudowanymi w lampie). Kupiłem 9 zamienników LED, jednak po zamontowaniu wszystkich moge lampę włączać i wyłączać jedynie przełącznikiem sieciowym w ścianie. Pilot nie działa! Po kilku próbach doszedłem do układu 5xLED + 4xhalogen. W kombinacji 6xLED +3xhalogen i zwiekszając ilość LEDòw lampa świeci ale pilot nie chce działać. Ktoś wie dlaczego?

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo