Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

żyrandol - wymiana g4 halogen na g4 led

11 Oct 2014 13:15 6738 7
 • Level 10  
  Witam,

  Zastanawiam się nad wymiana żarówek w lampie widocznej poniżej. Obecnie jest 9x20W halogen. Chcę kupić Ledy G4 jako zamiennik. Wiem ze w lampie jest transformator i może on nie uciągnąć tak niskiej mocy dlatego chcę zrobić kombinację 8x4W Led + 1x20W halogen. Czy to się uda???

  żyrandol - wymiana g4 halogen na g4 led
 • Level 38  
  Aston11 wrote:
  Wiem ze w lampie jest transformator

  Prawdopodobnie jest tam elektroniczny transformator.

  Będziesz musiał go wymienić na zasilacz LED 12V.
 • Level 10  
  Właśnie dokonałem eksperymetu:
  Otóż wyjąłem 4 żarówki z lamy, po czym ją włączyłem. Z 180W (9x20W) zostało 100W (5x20W). Lampa świeci. Następnie wyjąłem wszystkie żarówki i zostawiłem tylko jedną, czyli 1x20W. Lampa świeci! Czy w związku z tym konieczna jest wymiana transformatora??? Skoro dodam do tej jednej żarówki halogenowej osiem pozostałych w technologii LED to uzyskam jakieś 40W w sumie. Skoro transformator uciągnął 1 żarówkę halogenową 20W to chyba mogę dołożyć pozostałe 8 Ledów? Jak myślicie?
 • Level 38  
  Aston11 wrote:
  Czy w związku z tym konieczna jest wymiana transformatora???

  Na wyjściu tego transformatora jest prąd przemienny o dużej częstotliwości co halogenom nie przeszkadza....
  Dla LEDów musi być prąd stały... ;)
  Czyli potrzeby ZASILACZ LED.
 • Level 10  
  Dziękuję za odpowiedź. Nie jestem ekspertem w dziedzinie fizyki, ale znalazłem odpowiedniki halogenów G4 na prąd zmienny i stały. Czy zatem na pewno musi być na wyjściu prąd stały?

  żyrandol - wymiana g4 halogen na g4 led
 • Helpful post
  Level 38  
  Aston11 wrote:
  Czy zatem na pewno musi być na wyjściu prąd stały?

  W takim przypadku raczej nie...
  Jak się mogę domyślić te żarówki LED AC pewnie są przewidziane do takiego typu żyrandoli z transformatorem elektronicznym :D
  Zapewne częstotliwość zasilania nie będzie miała wpływu na działanie żarówek LED AC
 • Level 10  
  To rozwiało moje wątpliwości. W takim razie zamówię te żarówki i spróbuję je zainstalować. Mam nadzieję że efekt będzie zadowalający. Opiszę efekty w przyszłym tygodniu. Dziękuję i pozdrawiam,
 • Level 10  
  żyrandol - wymiana g4 halogen na g4 led

  Żaròwki dzisiaj do mnie dotarły, takie jak na zdjęciu. Co prawda nie jest to 280lm jak w opisie tylko 220, ale jako zamiennik halogena 20W sprawują się znakomicie. Barwa swiatła, jasność itd bez zarzutu. Halogen mial 220lm i ten LED ma rownież tyle, ogólnie jakość super. Mam jednak problem. W lampie widocznej w pierwszym poście mam 9 żarówek halogenowych i pilota do obsługi lampy (kombinacje światła z kolorowymi diodami wbudowanymi w lampie). Kupiłem 9 zamienników LED, jednak po zamontowaniu wszystkich moge lampę włączać i wyłączać jedynie przełącznikiem sieciowym w ścianie. Pilot nie działa! Po kilku próbach doszedłem do układu 5xLED + 4xhalogen. W kombinacji 6xLED +3xhalogen i zwiekszając ilość LEDòw lampa świeci ale pilot nie chce działać. Ktoś wie dlaczego?