Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mercedes-Benz zaprezentował ciężarówkę z autopilotem.

TechEkspert 11 Paź 2014 14:03 3906 6
 • Mercedes-Benz zaprezentował ciężarówkę z autopilotem.
  Pojazd Truck 2025 pozwala na autonomiczne poruszanie się po autostradach, jest to szansa na wprowadzenie znaczących zmian w komercyjnym transporcie kołowym.
  Pojazd posiada aerodynamiczny kształt oraz oświetlenie LED.
  System autopilota oparty jest o kamery i radary pozwalające na odciążenie kierowcy podczas monotonnej jazdy po autostradzie.
  System pozwala na automatycznie ustępowanie drogi pojazdom uprzywilejowanym. Automatycznie kierowane ciężarówki pozwolą także na zmniejszenie zużycia paliwa.
  Obecnie trwają prace nad dostosowaniem prawa oraz uzyskaniem zezwolenia na poruszanie się pojazdów takich jak Truck 2025 po drogach publicznych.
  Obecnie w niektórych stanach USA pojazdy tego typu mogą się poruszać legalnie (np. Arizona i Newada).

  Ciężarówkę możecie zobaczyć na poniższym filmie:

  Link

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  Na elektroda.pl przygotowuję newsy, artykuły, testy produktów elektronicznych, wyniki eksperymentów ze sprzętem elektronicznym, opisy uruchomienia modułów, które często trafiają do gadżetów elektroda.pl.
  Interesuje mnie transmisja bezprzewodowa i przewodowa, przetwarzanie dźwięku i obrazu, kryptografia, systemy pamięci masowych, zagadnienia związane z komunikacją w sieciach LAN i WAN i wiele innych rzeczy.
  Specjalizuje się w: elektronika, mikrokontrolery, rozwiązania it
  TechEkspert napisał 2599 postów o ocenie 1758, pomógł 5 razy. Jest z nami od 2014 roku.
 • #2
  gbd.reg
  Poziom 21  
  Przód tej ciężarówki bez standardowych świateł wygląda co najmniej dziwnie...
 • #3
  pipałosia
  Poziom 26  
  No ładne to nie jest i za nim to będzie dopracowane to jeszcze trochę czasu upłynie.
 • #4
  serwis_gh
  Specjalista - układy wtrysku Diesel
  Witam.
  To pięknie wygląda w testach i na nowych czystych autostradach.
  Rzeczywistość ograniczy wykorzystanie tych aut do poziomu 1-2%
  Przykładem są nasze auta gdzie nawet nie działa asystent pasa!!! Są to zdjęcia z międzynarodowej drogi na Kazachstan. Mercedes-Benz zaprezentował ciężarówkę z autopilotem. Mercedes-Benz zaprezentował ciężarówkę z autopilotem.
  Nie mowie o paliwie bo to mozna encyklopedie napisać, przebieg silnika Euro5 w MP4 modelu jak na zdjeciu to max. 20-25tysiecy kilometrow! Euro6 2 kursy 12-15tysiecy. Powrót na lawecie lub na holu. Bo najbliższy serwis Mercedesa co robi na gwarancji to dopiero w UE (Ujrzanów k/Siedlec).
  Ale inżynierowie są od tego aby marzenia wprowadzać do rzeczywistości i chwała im za to.
  Pozdrawiam.
 • #5
  Sobek007
  Poziom 16  
  Asystent pasa powiadacie... Nowe volvo xc60 ojca nie "widzi" świeżych nie dawno pomalowanych pasów na nowej drodze. Tak że daleka droga przed nami. :D
 • #6
  submariner
  Poziom 32  
  Sobek007 napisał:
  Asystent pasa powiadacie... Nowe volvo xc60 ojca nie "widzi" świeżych nie dawno pomalowanych pasów na nowej drodze. Tak że daleka droga przed nami. :D


  To mercedes jedna z najnowszych wersji klasy S nie ma z tym problemów doskonale automatyka prowadzi wzdłuż pasów, hamuje(oprócz gwałtownego hamowania tu jest ono po sygnale dźwiękowym przekazywane kierowcy), utrzymuje stały dystans do samochodu jadącego przed nim oczywiście zależny od prędkości, rozpoznaje ważniejsze znaki drogowe(ograniczenia prędkości , stop...).
 • #7
  skaktus
  Poziom 37  
  Czy aby taki asystent to nie jest bajer ? A co na drogach na których nie ma pasów lub na pasach białych są namalowane żółte ? Autopilot może jedynie pomagać a często przeszkadza.

  Myślę że "merol" powinien zajmować się blachami w swoich autach w pierwszej kolejności. Niestety wciąż można zobaczyć na drogach Mercedesy które mają ledwo kilka lat a już są na nich widoczne oznaki rdzy.