Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Inwerter sieciowy plus turbina wiatrowa

kasperek21 06 Sty 2015 12:51 17556 97
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
  • Relpol przekaźniki
    VolKhen
    Poziom 13  
    OK, to napisz mi ile trzeba wydać na ładną i rozsądną instalację?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
  • Relpol przekaźniki
    Zdzisław7
    Poziom 21  
    Wątek dotyczy nie inwertera dedykowanego do EW, ale inwertera który pracuje w układzie
    PV + EW + AKUMULATORY. Typowy chińczyk. Inwerter sieciowy plus turbina wiatrowa
    Sprawdziłem, że pracuje na samych PV, tylko na EW i przy 17V oddawał 701W, tylko na
    akumulatorach i przy 12,5V dawał do sieci 400W.
    Na rynku jest już sporo tanich inwerterów on-grid do PV. NIe które z nich mają na wejściu nawet 3 stringi i 3 MPPT. Zaadaptowanie jednego z wejść inwertera PV do EW oszczędziło by kilka
    tysięcy złotych na zakup kolejnego inwertera dedykowanego tylko do EW. Inny algorytm MPPT
    do PV i do EW jest sprawą oczywistą. Dlatego właśnie pomysł Prose podłączenia kondensatorów, dla zwiększenia efektywności pracy inwertera PV z EW wydaje się ciekawy. Rozwiązanie to trzeba sprawdzić.
    Zdzisław7
    Poziom 21  
    Adamt przeczytaj opis działania układu opisany w tym wątku. MPPT
    inwertera ma pozostawiony zakres działania napięcia 10,8V do 26 -28V . Dopiero powyżej tego
    napięcia aku. spełniają swoją funkcję inną niż UPS.
    VolKhen
    Poziom 13  
    Adamt27 napisał:
    To zależy ile masz do wydania - jeżeli tylko 1000 zł to nie będzie ciężko. Jak więcej to jest kilka ciekawych rozwiązań.
    Na forum 'moderator' wicina reklamy wiec polecam google .
    Ale może się uda. Tak na szybko jak pamiętam to rozpoczynając od A-wind, Genervolt, Komel, Markwind, polski Powerwind, Swind i Elektronix i inni.
    Są również w Polsce 'mercedesy' w turbinach wiatrowych jak np. firma Pana doktora Ząber.

Nie wiem gdzie tu reklama. Dyskusja o tym jaki produkt jest lepszy wg mnie nie jest reklamą. Chyba, że ktoś nagminnie poleca jakiś produkt. Wtedy można mieć wątpliwości co do jego intencji. Na turbinę mam do wydania powiedzmy 1500zł-2000zł. Zainteresowała mnie turbina: Aerocopter 220.
    prose
    Poziom 33  
    Adamt27 napisał:
    VolKhen - nie jest tak źle, Polski sprzęt nie jest tak drogi, ale masz gwarancje i pełne wsparcie od polskich producentów.

Polski sprzęt wygląda tak obudowa made in Poland a w środku China różnią się obudową i ceną. Oczywiście są dobre sprzęty ale cena z kosmosu a z gwarancją dzisiaj masz za pół roku firmy już niema .

Dodano po 34 [minuty]:

Adamt27 napisał:
    I jak tu 'biedny' inwerter ma wykorzystać swoje MPPT, mając aku przed sobą
    Nie da rady !
    Zamiast 'Inwerter' na rysunku powinien być regulator (ewentualnie moduł UPS - płytka od AKU - ale nie cały UPS)
    Może lepiej popatrz na rysunek i na diodę to zrozumiesz kondensatory po to żeby wygładzić skoki napięcia i natężenia prądu ,a ko daje regulator do inwertera on grid.

Dodano po 18 [minuty]:

Dodam że kiedyś miałem taki układ i sprawował się dobrze ,sprawdzone w praktyce .
    kasperek21
    Poziom 12  
    Witam
    Cieszę się, że rozkręcacie temat.
    Jak będę miał chwilkę to wrzucę zdjęcie wiatraczka.
    Powiem tylko, że to typowy chińczyk. 6 łopatek 120 cm średnicy omiatania.
    Zanim zajrzałem dziś na forum to myślałem o kondensatorach przed inwerterem.
    Zdjąłem go z dachu i dałem na 5 metrowy maszt w ogródku. Kręci się słabiej wiadomo ale daje radę.
    kasperek21
    Poziom 12  
    Hej
    Jak wiatrak miałem na kominie to śmigał pełną mocą.
    Chińczycy podali max 350W.
    Nie wiem jakie są straty po przy przetwarzaniu na 230V.
    Efekt końcowy jest taki że na moim chińskim liczniku prądu chwilowo max 300W
    Przy wietrznej pogodzie około 100W.
    Musiał bym amperomierz z woltomierzem dać.
    Miałem chwilkę chińskie cudeńko 30V 50A i sie spalilo. Nie działa.
    Z moich obserwacji chwilowo co pokazywał 26V 25A
    Zdzisław7
    Poziom 21  
    Czytający ten post już widzą setki W w swoim domu. Chwilowe siła wiatru bywa duża.
    Obiektywną oceną była by produkcja w kWh na dobę. Przydatne są tu są liczniki z marketu za 40zł. Rozumiem, że uszkodził się inwerter sieciowy i nie możesz sprawdzić produkcji.
    kasperek21
    Poziom 12  
    Hej
    Mam akurat taki licznik. Jak odbiorę inwerter z naprawy to podłączę pod licznik.
    Inna kwestia po co mi regulator ładowania? Mogę kupić taki inwerter http://pages.ebay.com/link/?nav=item.view&id=111358018911&alt=web
    Kilka kondensatorów przed inwerterem żeby zebrać chwilowy nadmiar pradu i zaraz go oddać i miodzio.
    Co o tym myślicie?
    prose
    Poziom 33  
    Będzie chodziło super z tym inwerterem .

Dodano po 1 [godziny] 3 [minuty]:

Nie zapomnij dać kondensatory .

Dodano po 5 [minuty]:

Te inwertery nie za bardzo lubią energię z akumulatorów ,akumulatory możesz podłączyć tak jak na schemacie kolegi Zdzisław7.
  • Pomocny post
    Zdzisław7
    Poziom 21  
    Zadbaj o gwarncję. U siebie już raz wymieniałem mosfeta.
    kasperek21
    Poziom 12  
    Koledzy żeby nie było lipy. Ile tych kondensatorów i jakie?

Dodano po 5 [godziny] 16 [minuty]:

Mój wiatraczek
    Inwerter sieciowy plus turbina wiatrowa Inwerter sieciowy plus turbina wiatrowa
  • Pomocny post
    prose
    Poziom 33  
    kasperek21 napisał:
    Koledzy żeby nie było lipy. Ile tych kondensatorów i jakie?

U siebie miałem 50000 µF na 63 V.
    kasperek21
    Poziom 12  
    prose miałeś tylko jeden kondensator?
    Dzisiaj podpiąłem chiński podlicznik prądu zobaczymy efekty niebawem.

Dodano po 12 [minuty]:

a gdybym dał dwie sztuki równolegle?

3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).
    [retrofood]
    prose
    Poziom 33  
    kasperek21 napisał:
    prose miałeś tylko jeden kondensator?
    Podłączyłem kilka równolegle zaczynałem od 10000 µF i stopniowo dodawałem bo powyżej 50000µF nie było dużej różnicy, spróbuj od 20000µF.

Dodano po 2 [minuty]:

kasperek21 napisał:
    a gdybym dał dwie sztuki równolegle?

Trochę drogie są tańsze .

Dodano po 1 [minuty]:

Ja brałem ze wzmacniaczy akustycznych używki .

Dodano po 2 [godziny] 37 [minuty]:

kasperek21 napisał:
    Z moich obserwacji chwilowo co pokazywał 26V 25A

Do tego napięcia możesz dać kondensatory na 35 V-40 V ,będzie taniej.
    kasperek21
    Poziom 12  
    Witam
    Po dzisiejszej nocy zostałem przekonany do inwertera 15V - 60V
    Wiatrak naładował aku do 28.3V inwerter wyłącza się przy 28V.
    Wywaliło mi bezpiecznik w domu nie wiem dlaczego.
    Sprawdzilem przed wyjsciem z domu napięcie na wejściu inwertera 28V
    Wiatrak kręcił się jak oszalały.
    Zamieniłem kabelki na mostku żeby go spowolnić i nie zepsuć inwertera jak ostatnio.
    Jak wrócę do domu podłączę więcej aku.
    Prose nie chcę kupować na raty. Od razu zapodam 50000 uf 63V
    Inwerter z wiekszym zakresem i wyższy maszt.
    Uważajcie na orkan który się zbliża.
    Mi na wyspie ładnie pokazał co potrafi.
    Pozdrawiam

Dodano po 2 [godziny] 4 [minuty]:

Koledzy a jak wyglądają wasze sprzęty?
    Pokażcie co macie.

Dodano po 1 [godziny] 49 [minuty]:

Narysowałem schemat połączenia kontrolera ładowania którego posiadam,ale nie używam bo jest w naprawie.
    Poprawki mile widziane

Dodano po 2 [godziny] 47 [minuty]:

Właśnie kupiłem "playstation 3" :)
    Oczywiście w postaci inwertera
    500W 15-60VDC 190-260VAC Grid Tie Inverter
    prose
    Poziom 33  
    Kondensator równolegle do inwertera +,-.i schemat troszkę trzeba zmienić.
    kasperek21
    Poziom 12  
    Prose jeśli mógłbyś narysować schemacik będę wdzięczny
    Zdzisław7
    Poziom 21  
    1. Kondesator nie przepuszcza prądu stałego. Inwerter nie jest zasilany , nic nie produkuje.
    Jak pisze Prose, równolegle z wejściem inwertera.
    2. Można zastosować regulator ładowania. Jego zadaniem w układzie będzie pilnowanie
    akumulatorów przed przeładowaniem. Jeśli akumulatory nie mogą już nic odebrać ,bo są naładowane, regulator przekazuje nadwyżkę mocy np na grzałkę.
    Do regulatora podłączamy tylko 6 przewodów. 2 do mostka, dwa do akumulatorów 25V,
    dwa do obciążenia np grzałka, żarówki.
    3. W układzie zostawiamy tylko jedną diodę przed kondensatorem na zasilaniu + inwertera.

Dodano po 3 [minuty]:

3.Pomyłka. Powinno być. Zostawiamy jedną diodę na zasilaniu regulatora.
    prose
    Poziom 33  
    kasperek21 napisał:
    Prose jeśli mógłbyś narysować schemacik będę wdzięczny

Dodano po 11 [minuty]:

Do akumulatorów nie radziłbym podłączać ,chyba jak już chcesz to przez opór np: żarówka do 400 W żeby nie chodził na max z akumulatorów ,szkoda inwertera, bo nie lubią akumulatorów przekonałem się na własnej skórze .
    retrofood
    Moderator
    Proszę pamiętać, że do określania konkretnych modeli, konkretnych produktów, nie wolno używać linków do portali aukcyjnych! Taka ich identyfikacja po kilku miesiącach jest niemożliwa, a temat staje się bezwartościowy! Dlatego też nie są aprobowane żadne odnośniki do zewnętrznych źródeł zdjęć lub rysunków, bo ich zamknięcie lub zmiana zasad korzystania z nich, wprowadziłaby totalny chaos w tematach na forum! Doświadczyło tego wiele forów korzystających z zewnętrznych portali zdjęciowych, na których pewnego dnia znikło w postach wszystko!
    Dlatego też, zdjęcia zapisujemy na serwerach elektrody, a wtedy nie będę zmuszony ingerować w Wasze posty.
    Proszę ponadto o raportowanie postów, które naruszają regulamin, a w zamian oferują Wam swobodną i wartościową dyskusję w temacie.
    kasperek21
    Poziom 12  
    Siema
    Zdzisław mówisz że na obciążenie pójdzie nadwyżka energii, no ale co z naładowanymi aku? Gdzie prąd ma pójść jak są naladowane? Też na obciążenie?
    Prose twój schemat nie uwzględnia obciążenia o ktorym pisze zdzislaw.
    Powiem Wam że zepsuł mi sie inwerter. Mój elektronik powiedział ze te kondensatory co sie zepsuły są do 50V czyli prąd płynął o większym napięciu.
    Powiedział żebym się zastanowił nad porządnym regulatorem ładowania z mikroprocesorem.
    Natomiast kondensator przed inwerterem wiele nie zmieni.
    Pozdrawiam
    Zdzisław7
    Poziom 21  
    Sprawdź dobową wydajność turbiny. Dla przykładu niech produkuje średnio 200W. Czyli na
    dobę 2,8kWh. Z tego 80% do sieci 20% zrzut. Akumulator ma odebrać 560Wh. Przy 24V pojemność każdego akumulatora powinna mieć 25Ah. Jeśli ma się ładować 4 dni to 100Ah.
    Akumulatory mogą pozostać naładowane jako UPS dla domu. Brak zasilania z ZE masz do
    dyspozycji 100Ah x 24V = 2,4kWh.
    W pierwszej kolejności nadwyżki pobierane są przez akumulatory.
    Jeśli akumulatory się naładują i wystąpi na nich 28V regulator przekaże teraz nadwyżki
    na obciążenie. Na schemacie narysowanym przez Prose w miejscu obciążenie trzeba dorysować grzałkę 300-600 W/24V. Zamówisz sobie na ale. Grzałkę wkręcasz w bojler cwu
    i nadwyżkami dogrzewasz wodę.
    Przy 1 grzałce nie trzeba regulatora z mikroprocesorem. Gdy zrzucał byś kilka kW na kilka
    grzałek to tak.
    kasperek21
    Poziom 12  
    Zdzislaw w tej chwili nie mam inwertera i nic nie powiem. Czekam na nowy z większym zakresem napięcia.
    Drogi Kolego ten inwerter ma zabezpieczenie typu "island protection" tzn. Że jak nie ma prądu w sieci to nic nie odda. Teraz pytanie jeszcze raz ktoredy ma płynąć prąd z naładowanych aku? Natomiast grzałka jest juz w bojlerku tylko na 2 - 3KW nada sie taka?
    Pozdrawiam
    prose
    Poziom 33  
    [quote="kasperek21"]Prose twój schemat nie uwzględnia obciążenia o ktorym pisze zdzislaw.[quote="kasperek21"]Natomiast kondensator przed inwerterem wiele nie zmieni.
    Jak uważasz ja u siebie miałem przez rok i wiem jak chodziło ,spróbuj podłączyć jakiś kondensator i zerknij na watomierz ten do gniazdka i zobaczysz różnicę na wydajności i skokach napięcia .
    To jest twój wybór co podłączysz,grzałkę czy inne obciążenie,tylko nie inwerter bo regulator tego nie wytrzyma .
    kasperek21
    Poziom 12  
    Prose a dlaczego tylko rok używałeś tego zestawienia? Wierzę Ci co do kondensatora.
    Natomiadt co z tą moją grzałką? Nada się?
    prose
    Poziom 33  
    kasperek21 napisał:
    Teraz pytanie jeszcze raz ktoredy ma płynąć prąd z naładowanych aku?
    Prosto z aku, przy tak podłączonym inwerterze on grid aku będzie się długo ładował, inwerter pobierze całą moc z turbiny .