Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przełącznik do zmiany mnożnika CPU

spec997 02 Maj 2005 12:16 2315 18
  • #1 02 Maj 2005 12:16
    spec997
    Poziom 10  

Witam
    Mam taki pomysł, ale musze go dokładnie zbadać zanim, coś zacznę kombinować.

Jakiś czas temu zainspirował mnie drut mod i zacząłem się bawić. AMD 2400+ (2GHz) przestawiłem w górę i było super, ale że nie potrzebuję takiej wydajności to wróciłem do 2400+ I wtedy mnie siekło, że mógłbym obniża sobie częstotliwość CPU to by się tak nie grzał i ustawiłem go na 1500+ i działał cudownie no i temp 10 stopni różnicy, co daje 20dB mniej, bo wentylator się może wolniej kręcić :]

No, ale teraz wracamy do pomysłu...
    Chcę zrobię przełącznik, który będzie podłączony do gniazda CPU i będzie zmieniał ustawienie mnożnika na zawołanie.
    Chcę użyć jakiegoś scalak, co ma w sobie przełączniki i żeby zrobił to szybko.
    A sam scalak będzie sterowany PICkiem a ten z kolei będzie rozpoznawał stany przełącznika na obudowie (3 pozycyjny).

Jak będę chciał mieć dużą wydajność Gry i Divx to se ustawiam na Max lub 2400+ a jak spokój i ciszę to na 1500+

Wszystko już w sumie mam, ale męczy mnie myśl czy nie zawiesi mi się komputer jak mu podczas pracy zmienię mnożnik??
    Mój nr GG 3912323

0 18
  • #2 02 Maj 2005 13:40
    mrrudzin
    Poziom 39  

A mnożnik nie jest "zaklepywany" raz przy starcie komputera? Tzn. Bios ustawia jakiś i taki trzyma na wieki wieków (aż do ponownego włączenia)...

0
  • #3 02 Maj 2005 14:28
    spec997
    Poziom 10  

No tego nie jestm pewien, ale np laptopy mają opcje zmiany częstotliwości procesora w celu oszczędzania energii oraz są płyty główne które pozwalają na zmianę FSB i mnożnika z poziomu windowsa... Myślę, że to nie jest tak, że raz na starcie się ustawi i koniec. Przełącznik chcę zrobić dlatego że moja płyta nie pozwala na zmianę mnożnika (ECS - płyta klepana młotkiem przez chinczyka w piwnicy :] ) Jednak poddaje się drut mod czyli aż tak źle to nie jest :]

0
  • #4 02 Maj 2005 14:56
    mrrudzin
    Poziom 39  

Sprawdzałem w literaturze (Anatomia PC), ale na ten temat nic nie napisano...
    Wydaje mi się że trzeba byłoby po prostu sprawdzić jak to rozwiązano w laptopach (może jest jakaś dokumentacja) i porównać tym co jest na płycie "zwykłego" PC-ta. No i (jeżeli nie będzie to zbyt skomplikowane) zaadoptować rozwiązania już sprawdzone i funkcjonujące...

0
  • #5 02 Maj 2005 15:58
    spec997
    Poziom 10  

No co do laptopów to CPU z laptopa ma specjalne fukcje w API itd jak np Centrino, a ja tutaj bardziej patrze na płyty typu Asus, MSI gdzie normalnie jest program do zmiany częstotliwości (FSB i mnożnik)

0
  • Pomocny post
    #6 02 Maj 2005 16:43
    Kwazor
    Poziom 30  

Np Chip PLL ICS 94230 BF mozna spod poziomu windowsa zmieniać dynaimicznie FSB od 100 do 250 mhz i wtedy robisz sobie 1500 @2400 ale wiem jaki masz model płyty wiec to odpada a zmiana mnożmika w locie to jedynie chyba sie udaje w mobilach.Jest mod na regulacje mnożnika dipami na K7s5a ale chyba nie w locie.

0
  • Pomocny post
    #7 02 Maj 2005 16:56
    Platon
    Spec od komputerów

hmm musisz zapewnic "synchronizacje" zmian mnoznika. Nie da sie przelaczyc kilku pinow w tym samym czasie (procesor jest duuuzo szybszy od przelacznika -pic (i innych)- jaki chcesz zastosowac. Musisz zwrococ uwage czy nie mozliwa bedzie taka kombinacja przejsciowa gdzie mnoznik zmieni sie np na x24. Jezeli sie da zmienic mnoznik (np odblokowany mnoznik, zamalowane mostki robiace "mobile") to najlepiej zmieniac kazdy pin mnoznika osobno w takiej kolejnosci, aby po drodze nie wskakiwac na wyzsze (niz doswiadczalnie ustalone predkosci) mnozniki.

Dodano po 1 [minuty]:

A w ogole to najprsciej regulowac to magistrala. Lepiej skup sie na tym.

0
  • #8 02 Maj 2005 17:07
    spec997
    Poziom 10  

Hmm no właśnie i dlatego chcę zastosować układ scalony programowany przez PICka, tz ustawiam sobie np częśtotliwość 1500+ (1330 z groszami) i PIC robi tak:
    wyłącza włączniki
    przygotowywuje kombinację i włącza wszystkie jednocześnie.

i tak bym zrobić chciał po jednym układzie przełączającym do każdej częstotliwości i wtedy to moze i nawet bym i PICa mógł wyeliminować chyba że by zrobić na układzie co ma 15 wyjść i wejść to wtedy bymożna nawet PICkiem sterować pokoleji mnożnikami i napęciami.
    A musza to być układy co działają jak przekaźniki czyli zwierają dwie linie z sobą bo nie wiem na jakiej zasadzie się przełącza ten mnożnik. Czy do masy się zwiera czy jednak jest tam jakaś specjalna lnia. Obstawiam na tą drugą opcje. Tak czy siak będzie tak działać że każda zmiana to powrót do 2400+ i ustawienie nowej częśtotliwości.

0
  • #9 02 Maj 2005 17:15
    mrrudzin
    Poziom 39  

Jeżeli noga wisi w powietrzu - to jest '1', jeżeli jest zwarta do masy - '0'.
    Odpowiadają za to rezysory podciągające napięcie do '1' (wpięte między pin a szynę +5V).

0
  • #10 02 Maj 2005 17:18
    Hucul
    Poziom 39  

W czasach pentium 1 miałem podłączony jumper do włącznika turbo i w ten sposób podkręcałem sprzęt w locie . Nie pamiętam tylko czy to był jumper od mnożnika czy fsb . Podejrzewam że na tym ecsie nie uda Ci się podobny manewr .

0
  • #11 02 Maj 2005 17:28
    spec997
    Poziom 10  

Szczerze mówiąc przejrzałem Tablicę od zmiany mnożnika i powiem tak, jeżeli płyta pozwoli mi zmienić mnożnik krokami to Plato jest gieniuszem gdyż kolejny stopień mnożnika to zmiana tylko jednego stanu, jeżeli mrrudzin ma racje co do przłanczania to wystarczy mi tylko PIC i sprawa załatwiona, teraz idę się dotlenić co mnie łeb od myślenia boli :]

ale Ciekawe czy faktycznie to jest masa bo jak tak no to naprawdę wszytkojest duuuuużo łatwiejsze i wtedy można by jakiś LCD nawet podłączyć co to by pokazwyał aktualnie ustawione napięcie i częstotliwość a jak ktoś zechce to temp i odrazu zrobić z tego inteligentny sterownik wetylatorami...

jejku tak sie podjarałem tym pomysłem, że chyba przekopie ojcu ogródek :]

0
  • #12 04 Maj 2005 16:40
    spec997
    Poziom 10  

No widzę, że temacik troszkę stanął
    Wczoraj sprawdziłem piny w Sockecie odpowiedzialne za sterowanie mnożnikiem i niestety one nie mają nic wspólnego zmasą czy tam innymi cudami... Chyba tak jak pisałem wcześniej są to linie konfiguracyjne od układu sterującego mnożikiem i nie da się ich tak poprostu do masy czy gdzieś podłanczać zeby się zmieniała konfiguracja. Czyli potrzebny będzie jakiś układ z przełączikami (tylko jaki) i PIC co będzie w odpowiedniej kolejności je przełączał. sprawdzając tabelę od konfiguracji mnożnika potrzeba 10 przełączników. Ma ktoś jakiś pomysł czym by to przełączać ??
    Bo to musi być jak przekaźnik czyli żeby było sterowanie od reszty odizolowane i żeby.... qrde to co ma łaczyć ma być jak mikrostyk łączy lub rozwiera tyle żeby to w jakiejś sensownej obudowie było i żeby się czymś sterować dało...

Ludzie pomocy bo ja mam pomysła i plana tylko mi wykazu elementów brakuje

0
  • Pomocny post
    #13 04 Maj 2005 18:55
    mrrudzin
    Poziom 39  

A skąd wiesz że nie ma nic wspólnego z masą czy +5V? Co pokazały pomiary? Bo literatura mówi tak jak napisałem... (anatomia PC wyd. Helion)
    Szczerze mówiąc najlepiej byłoby podpiąć się pod oscyloskop i zobaczyć co się w takiej linii dzieje od podania zasilania przez start BIOSU do pełnego uruchomienia się OS

0
  • #14 04 Maj 2005 19:24
    spec997
    Poziom 10  

złe wieści :(
    Podłączyłem kabel pod płytę do gniazda socket i mam możliwość zmiany mnożnika z 15(orginal) na 7 ale jest jeden problem... te ustawienia mogę zmieniać dopiero jak ponownie uruchomie komputer czyli ogólnie projekt szlak trafił i nie ma co tutaj dalej pisać chyba, że ktoś chce zrobić sterownik do podkręcania zamiast drut moda. Jednak musze przyznać że lepiej już bawić się drucikami niż lutować płytę główną :(

Jako pomysło-dawca oficjalnie zmykam ten temat

miło by było gdyby jednak ktoś się zastanowił nad tym co tutaj próbowaliśmy zdziałać i może udało by się mu to jakoś udoskonalić...

Na dzień dzisiejszy bios trzyma ustawienia jakie dostał na starcie i lipa :(
    lepiej już by zmodyfikować bios ale to już nie na moją głowę...

0
  • #15 04 Maj 2005 19:28
    mrrudzin
    Poziom 39  

A na jakim OS-ie próbowałeś owego moda?
    Może to ma jakiś wpływ...
    W sensie że XP nie korzysta z BIOS-u, a starsze systemy (ME, 98, 95) owszem...

0
  • #16 04 Maj 2005 19:43
    spec997
    Poziom 10  

No właśnie na XP i na win 98SE jest to samo :(
    Poprostu żeby sobie tak zmieniać mnożnik i inne bajery trzeba mieć np ASUSa i np AMD Athlon XP Mobile taki tandem daje full możliwości nie jak ECS i zwyczajny XP

Narazie nie zmieniam sprzętu bo czekam na te wielordzeniowe cacka...
    Wtedy już nie będę żałował grosza i se pożądny sprzęt sprawie.

A wracając do pracy CPU z niższą częstotliwością to mała z tego kożyść bo różnica tem zaledwie 4 stopnie czyli na Zalmanie 7000b przy najniższych obrotach to jest jakieś 32 stopnie gdzie na 2400+ mam 36 - szkoda ryzyka i części... Jedynie gdyby podkręcanie w grę wchodziło to już inna sprawa bo tak stale z tymi drucikami kombinowac to też jakoś dziwnie. A co do zmiany FSB to nie wszystkie płyty pozwalają zmieniać ten parametr dowolnie, moja np gdy zmienie o pare MHz to już nawet sie wzbudzić nie chce.

0
  • #17 04 Maj 2005 20:10
    mrrudzin
    Poziom 39  

Może napięcie za niskie... ;)
    Ja mam Asusa A7N8X-E Deluxe i Semprona 2800+... FSB podniosłem z 166 na 185 bez zmiany napięcia (1,6V), przy podniesieniu Vcore udało mi się podjechać do FSB 208MHz...
    Fakt - producent dał soft do zmiany parametrów pod windą, ale szczerze mówiąc go jeszcze nie instalowałem...
    Jeżeli jest możliwośc zmiany mnożnika, to powinna być też możliwość zmiany FSB... ;)

0
  • #18 04 Maj 2005 22:40
    spec997
    Poziom 10  

No rozchodzi sie właśnie o to, że mój chip nie chce pracować z wyższym FSB gdyż wraz z zmianą częstotliwości skacze mi częśtotliwość PCI, AGP, itd i cała reszta się wiesza. poprzez zmianę FSB ledwo uzyskuję 2600+ zmieniając mnożnik spokojnie mam 3000+ (oczywiście napięcie w górę)

A tak szczerze to myślę żeby zrobi przełącznik na zworkach i podlutować to do płyty głównej. dzięki temu będę mógł se zmieniać częstotliwość i napięcie bez jakiś tam drucików :]

Ciekawe ile ECS K7VTA 3 v3.1 wyciągnie z Athlonem XP 2400+(133MHz) i pamięciami KingStone :]

0