Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem baterii do ładowarki

cloudpol7 12 Oct 2014 22:23 2031 11
    cloudpol7
    Level 16  
    Szybkie pytanko jak w temacie. Chce wykonać 4-kanałową ładowarkę Li-Ion na MCP73833. Układ nie zabezpiecza przed odwrotnym podłączeniem ogniwa, a jedynie przed polaryzacją zasilania ładowarki. Jak zrealizować takie zabezpieczenie w miarę najprostszy sposób? Proszę o schematy takiego zabezpieczenia, albo chociaż o idee rozwiązania.
    kicajbas
    Level 31  
    Witam
    Tak z głowy, zabezp. mechaniczne:
    Tylko dwa warunki:
    - aku jeszcze trochę żyje
    - najpierw podłączamy aku a później FIRE

Pozdr.
    cloudpol7
    Level 16  
    A czy coś z zabezpieczenia elektronicznego dało by się zrealizować?
    jakdie
    Level 11  
    Możesz to zrobić na mostku Gretza. Ttylko musisz się wtedy liczyć że spadkiem napięcia na diodach. Jak będziesz chciał to wyślę schemat.
    jarek_lnx
    Level 43  
    Quote:
    A czy coś z zabezpieczenia elektronicznego dało by się zrealizować?
    Dało by się, żeby nie zaburzać pracy ładowarki spadek napiecia na kluczu musi być minimalny, czyli kluczem może być przekaźnik lub MOSFET.

Zasada działania musi być taka sama jak układu z przekaźnikiem, podłączenie napięcia z akumulatorka załącza klucz, układ wykrywania napiecia za kluczem, w układzie z przekaźnikiem jest jedna niedoróbka, po odłączeniu akumulatorka przekaźnik zostanie włączony.
    Żeby tą wadę usunąć trzeba wykryć odłaczenie akumulatorka, ponieważ napiecie samo nie zniknie, trzeba wykryć spadek prądu do zera, czujnik prądu musi mieć mały spadek napiecia, albo musi pracować w obwodzie zasilania ładowarki, te dwa sygnały mogą sterować przerzutnikiem sterującym tranzystorem-kluczem.

To ogólny opis działania, może wystarczy wystarczy żeby przybliżyć ci stopień skomplikowania układu i zniechęcić do dalszego drążenia tematu ;)

Quote:
    Możesz to zrobić na mostku Gretza.
    Nie zrozumiał o czym mowa.
    cloudpol7
    Level 16  
    Myślałem właśnie o czymś z wykorzystaniem mosfeta np. IRLML2502 (niska rezystancja RDS(on) i sterowanie niskim napięciem) ale sam nie potrafię wymyślić układu bo czy bateria jest włączona poprawnie czy w ogóle jej nie ma to na + i tak idzie napięcie z ładowarki (czyli prosty układ się nie sprawdzi). Musiało by to działać na zasadzie przepuszczania prądu w przypadku braku napięcia na - i odcięciu w przypadku napięciu na - biegunie ładowarki który wziął by się z akumulatora.
    Przekaźników chciałem uniknąć i zrealizować to tak jak opisałem bo w pełni by to automatyzowało zabezpieczenie. Nic nie trzeba wciskać, odwrotnie po prostu nie pali układu a dodanie sygnalizacji odwrotnego podłączenia aku to już szczegół.
    vonar
    Level 28  
    cloudpol7 wrote:
    czy bateria jest włączona poprawnie czy w ogóle jej nie ma to na + i tak idzie napięcie z ładowark
    To znaczy, że bez podłączonego ogniwa MCP73833 i tak podaje napięcie na swoje wyjście, tak? Jakiej wartości?

Przychodzą mi na myśl dwa w sumie dość proste rozwiązania, ale możliwość ich zastosowania zależy od zachowania MCP73833 – czy bez obciążenia podaje jakieś napięcie, czy nie i przedstawia tylko rezystancję do masy swoich dzielników (jeśli to jest nieprzewidywalne, to będzie gorzej).
    cloudpol7
    Level 16  
    Dla pewności sprawdziłem i bez ogniwa daje 4,29V (ale to chyba błąd pomiarowy multimetru. Zakładał bym równe 4,2V).
    EDIT
    Wpadł mi pomysł do głowy. Czy jak bym tak to zrobił to ma prawo działać?
    Wartości i dobór elementów są "na oko". Chodzi o ogólną zasadę działania.
    vonar
    Level 28  
    Wartości elementów przykładowe. T1 - P MOSFET o małej rezystancji kanału już przy niskich napięciach bramki – np. IRF7425 (jest w TME).

Układ jest prosty, ale niedoskonały – po odłączeniu prawidłowo ładowanego ogniwa T1 pozostaje otwarty i zamknie się dopiero w momencie podłączenia kolejnego odwrotnie.
    cloudpol7
    Level 16  
    A mój układ? Bo według moich założeń nie ma tej wady i jest dużo prostszy.
    vonar
    Level 28  
    cloudpol7 wrote:
    A mój układ? Bo według moich założeń nie ma tej wady

Według założeń może i nie ma. ;) Ale jeśli przeanalizować jego działanie...
    Po pierwsze, złącze B-E tranzystora NPN T3 bocznikuje MOSFETa Q3. To można w zasadzie pozbawić znaczenia wstawiając w szereg z bazą rezystor, powiedzmy 10k (przy okazji nie zaszkodzi pozbyć się raczej zbędnego R5).
    Gdy żadne ogniwo nie jest podłączone, do bazy T1 nie wpływa płąd i rezystor R4 podciąga bramkę Q3 do VDD – MOSFET jest otwarty. W momencie odwrotnego podłączenia ogniwa punkt aku- jest wciąż podłączony do masy przez niewielką rezystancję D-S otwartego Q3 i następuje ciągły przepływ prądu z VDD, przez ogniwo i MOSFETa do masy – układ nie spełnia założonej funkcji. ∎
    cloudpol7
    Level 16  
    vonar wrote:
    W momencie odwrotnego podłączenia ogniwa punkt aku- jest wciąż podłączony do masy przez niewielką rezystancję D-S otwartego Q3 i następuje ciągły przepływ prądu z VDD, przez ogniwo i MOSFETa do masy – układ nie spełnia założonej funkcji.
    W tym przypadku punkt IP4 ma napięcie podłączonego odwrotnie ogniwa ale układ racja że nie zadziała bo Q3 będzie otwarty i napięcie B-E T1 będzie 0 (myślałem że emiter bedzie podpięty pod GND i otworzy to T1 odcinając napięcie od Gate Q3. Nie zauważyłem, że emiter T1 dostanie też napięcie z aku).
    Może wybrzydzam ale czy coś podobnego jak zaproponowany przez Ciebie układ wyżej znajdzie się na MOSFET N?