Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Filament
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alton 80 - Rozbudowana audio w salonie

cywa 13 Paź 2014 00:36 816 6
  • #1 13 Paź 2014 00:36
    cywa
    Poziom 16  

Witam,

Panowie, nadszedl moment w ktorym chcial bym uzyskac wiecej efektow dzwiekowych w swoim pokoju. Jestem staroswiecki i lubie dobre i stare sprzety, dlatego do dnia dzisiejszego zadowalały mnie stare poczciwe Altony 80 podpiete pod wzmacniacz Unitry o mocy 2x30 wat. Wszystko na fabrycznych podzespolach, gra to wystarczajaco jednak przy jakiejs imprezce brakuje mi troche basu (pokoj ma jakies 25m2). Moze po prostu juz sie przyzwyczailem dlatego chial bym to troche rozbudowac.

Poczytalem internety i rozwazam dwie opcje.
    1. Wymiana wzmacniacza na taki ktory wyciśnie wszystko z tych kolumn, np. jakas seria ES od Sony.
    2. Budowa suba aktywnego.

Ktora isc droga?
    Jezeli opcja nr. 2 to pojawia sie kilka pytan.
    a) Jakiego uzyc glosnika? Nie chce wielkich pudeł typu 50+ litrow, chetnie zasilil bym budzet polskiego Tonsila, myslalem nad kameleonem jednak czy to bedzie dobry wybor w polaczeniu z Altonami? GDN ma "tylko" 89db. Moze jakas inna opcja?
    b) Jezeli zdecyduje sie na sub chcial bym własnoręcznie zrobic wzmacniacz, jakiej koncowki mocy uzyc pod dany glosnik? Moze sa jakies fajne zestawy DIY do kupienia? Sprzet do lutowania mam profesjonalny, jednak nie robilem nigdy sprzetu audio dlatego najchetniej kupil bym cos gotowego do wlasnego montazu. Ostatecznie moge poswiecic swoj czas i zrobic wszystko sam o ile sa dostepne jakies gotowe schematy.

Gdzies na strychu mam jeszcze jakis komplet starych "satelit" Tonsila - dwa male glosniczki bodajze 60 wat, jednak o malej skutecznosci 86db, moze mogl bym uzyc ich w przyszlosci jako tylnie satelity do calego zestawu? Wszystkiego nie zrobie "na raz" dlatego musze rozlozyc to na raty. Jaka strategie ulepszenia obrac, aby gralo to dobrze i mialo rece i nogi? (sprzedaz altonow nie wchodzi w gre)

Zestaw ma byc uniwersalny, czasami ogladam filmy (w szczegolnosci filmy akcji), czasami slucham starych hitow z lat 70-90, czasami hip hopu, dzisiejszego popu lub dub`ow, takze zroznicowanie jest duze.

Bede wdzieczny za rady, pozdrawiam.

0 6
  • Filament
  • #2 13 Paź 2014 08:41
    mipix
    Poziom 29  

Skąd ta niekonsekwencja w używaniu polskich znaków i wstawianiu ich tylko w wybranych miejscach?

cywa napisał:
    1. Wymiana wzmacniacza na taki ktory wyciśnie ...
    b) Jezeli zdecyduje sie na sub chcial bym własnoręcznie ...

0
  • Filament
  • #3 13 Paź 2014 08:58
    domind
    Poziom 14  

Te kolumny powinny dac rade do 80W.
    Wiec ja bym polecal sprawdzic opcje nr 1. Dogadaj sie z kims kto ma mocniejszy wzmacniacz (nawet 50W RMS) zeby Ci pozyczyl do przetestowania w twoim pomieszczeniu z Altusami. Zobacz na mocniejszym wzmacniaczu czy z podbitym basem bedzie OK i wtedy bedziesz mial odpowiedz czy najpierw wzmacniacz, czy subwoofer.
    Czy tylko na imprezkach brakuje basu? Jak dasz ciszej do zwyklego sluchania i podbijesz bas to jest OK?

W/g mnie, najpierw potrzebujesz mocniejszy wzmacniacz.

Malo npisales o obecnym sprzecie i nie wiem czy twoja Unitra ma wyjscie na sub.
    Do filmow i tak by sie przydal sub, ale ciagle - w.g mnie wzmacniacz najpierw (albo amplituner zeby napedzc tez 2x60W), a dopiero jak bedzie nowy wzmacniacz, to kombinowac do niego suba (pasywnego, lub aktywnego).

Najprostsze wzmacniacze okolo 50W to na kostkach LM3886 lub TDA7294 - schematy jak z noty aplikacyjnej, bez problemu tez mozna dostac plykti, lub zestawy do montazu np w AVT.

Po taniosci - to moze ktos ma niepotrzebne stare kino domowe, ale szukaj o mocy min 50W jak ma byc glosniej niz obecnie. Szczegolnie, ze w kinach najczesciej laduja glosniki <8Ohm. Moze trafisz odrazu z jakims znosnym subem.

0
  • #4 13 Paź 2014 12:09
    cywa
    Poziom 16  

domind napisał:
    Te kolumny powinny dac rade do 80W.
    Wiec ja bym polecal sprawdzic opcje nr 1. Dogadaj sie z kims kto ma mocniejszy wzmacniacz (nawet 50W RMS) zeby Ci pozyczyl do przetestowania w twoim pomieszczeniu z Altusami. Zobacz na mocniejszym wzmacniaczu czy z podbitym basem bedzie OK i wtedy bedziesz mial odpowiedz czy najpierw wzmacniacz, czy subwoofer.
    Czy tylko na imprezkach brakuje basu? Jak dasz ciszej do zwyklego sluchania i podbijesz bas to jest OK?

W/g mnie, najpierw potrzebujesz mocniejszy wzmacniacz.

Malo npisales o obecnym sprzecie i nie wiem czy twoja Unitra ma wyjscie na sub.
    Do filmow i tak by sie przydal sub, ale ciagle - w.g mnie wzmacniacz najpierw (albo amplituner zeby napedzc tez 2x60W), a dopiero jak bedzie nowy wzmacniacz, to kombinowac do niego suba (pasywnego, lub aktywnego).

Najprostsze wzmacniacze okolo 50W to na kostkach LM3886 lub TDA7294 - schematy jak z noty aplikacyjnej, bez problemu tez mozna dostac plykti, lub zestawy do montazu np w AVT.

Po taniosci - to moze ktos ma niepotrzebne stare kino domowe, ale szukaj o mocy min 50W jak ma byc glosniej niz obecnie. Szczegolnie, ze w kinach najczesciej laduja glosniki <8Ohm. Moze trafisz odrazu z jakims znosnym subem.

Dzieki za odpowiedz. Zapewne masz sporo racji z tym wzmacniaczem jednak pojawia sie drobny problem.
    Zachorowalem na serie ES od Sony i jezeli mial bym kupic nowy piec to wlasnie cos z tej serii a jak wiadomo te wzmacniacze to nie amplitunery i nie bedzie w nim obsługi tylnich kanalow przy filmach. Satelity tylnie byly by podlaczone razem z przednimi altonami. Czy Sony miala amplitunery z tej serii lub jakies inne adekwatne jakosciowo do ES?

Aktualnie mam ws-354 i przy niskiej glosnosci bas fajnie wypelnia pomieszczenie jednak przy zwiekszaniu ginie zagluszany srednimi i wysokimi tonami, wyraznie widac ze piec sie konczy. Unitra nie ma wyjscia na sub, ma 2 kanaly, chyba ze chodzi Ci o zrodlo dzwieku? Zrodlem dzwieku jest stare poczciwe radio samochodowe Pioneera ze zmieniarka :) Ma dwa wyjscia wiec wystarczajaco aby zasilic wzmacniacz + podac sygnal w stereo na sub aktywny.

Jezeli chodzi o sub, nawet jesli wybiore w chwili obecnej opcje nr 1 chcial bym to przedyskutowac i miec zamkniety temat na przyszlosc.
    GDN czyli kameleon spelni swoja role przy takiej powierzchni? Moze jest cos lepszego? Widzialem filmy w internecie to ludzie sobie chwala tego suba, a i potrzebuje dosyc malej obudowy jednak jego efektywnosc przy altonach wypada slabo - 89db, czy to bedzie wystarczajaco ? 50 wat do GDN`a nie bedzie troche za malo ?

Pozdrawiam

0
  • #5 13 Paź 2014 15:46
    domind
    Poziom 14  

Kto mowil o nowym piecu? Tymczasowo poszukaj uzywanego, albo jak pisalem nawet stare kino domowe da rade.

Jak wstukalem w google to znalazlem np. STR-DA1800ES 7.2 Channel A/V Receiver (100 watts x 7 @ 8 Ohms, 20-20kHz, 0.09%THD), wiec maja amplitunery. Jak to sie ma jakosciowo do wzmacniaczy ES - nie wiem.

Jak chcesz stereo - to nie ma co podlaczac tych 2x60W raczej popsuje dzwiek, niz poprawi.

"wyraznie widac ze piec sie konczy" - sam widzisz dla czego masz problem z basem. Uzywany wzmacniacz powinien byc tanszy niz zlozenie dobrego aktywnego suba.

Co do rodzaju glosnika - niestety nie pomoge, bo sie nie znam na tyle.
    50W na glosniki do twojego pomieszczenia, powinno byc OK. Na suba bedzie malo, ale te kosci o ktorych pisalem mozna mostkowac i wtedy przy 8Ohm da rade wyciagnac i 100W.

0
  • #6 14 Paź 2014 01:10
    cywa
    Poziom 16  

"Nowy" mialem na mysli "inny" :) Chodzilo o zamiane obecnej unitry na uzywke ES :)

A jak wyglada sprawa podpiecia tych kolumn pod taki uklad na 2xtda ? Jak z jakoscia dzwieku? Mogl bym sie w to pobawic jednak pytanie czy to oplacalne i jak to bedzie brzmiec?
    Same uklady i trafo to nie tak wielkie koszta, obudowe bym jakos zrobil..

0
  • #7 14 Paź 2014 09:11
    domind
    Poziom 14  

"Jak z jakoscia dzwieku?" - Za gluchy jestem, zeby miarodajnie na to odpowiedziec. ;)
    Z tego co znalazlem na elektrodzie, jak sam szukalem, to TDA lepszy jest do suba, a LM do stereo. Jeszcze lepsze konstrukcje na tranzystorach, o lampach nie wspominajac.
    Ja mam stereo i sub na TDA i jestem zadowlony, ale jak pisalem - za gluchy jestem i raczej nie uslysze roznicy. ;)
    Zrob na probe 1 kanal zasilany jakims starym trafo (moze nawet z Unitry tymczasowo podpiac) wtedy koszty bedziesz mial naprawde minimum. Porownasz jakosc dzwieku na nizszym napieciu, czyli mniejszej mocy to bedziesz wiedzial czy warto kupowac lepsze trafo, bo to jest najwiekszy koszt. W AVT najtaniej wychodzilo kupic plytke z zestawu i czesci osobno. Szczegolnie ze nie wszystko na plytce trzeba montowac. Gdzies na necie widzialem tez TDA ze wszystkimi elementami przylutowanymi do scalaka, wiec mozna i bez plytki.

0