Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Giętkie i jasne niebieskie LEDy oparte nadal o GaN

ghost666 13 Oct 2014 13:30 4929 2
phoenixcontact
 • Giętkie i jasne niebieskie LEDy oparte nadal o GaNJeśli chodzi o diody elektroluminescencyjne - tak wykonywane z materiałów nieorganicznych i organicznych - znalazły one swoje nisze w przemyśle. Nieorganiczne diody LED, które pokonują swoich braci wykonywanych z organicznych materiałów jeśli chodzi o jasność, wydajność energetyczną i wytrzymałość, w przemyśle oświetleniowym. Organiczne diody elektroluminescencyjne z kolei są niepokonane jeśli chodzi o poziom miniaturyzacji i bardzo niskie koszty produkcji, zatem znalazły swoje zastosowanie w aplikacjach gdzie potrzebne są diody o dużej powierzchni lub wytwarzane w układach o wysokiej rozdzielczości na, na przykład, elastycznych podłożach, które wykorzystywane mogą być w sensorach integrowanych z ubraniami.

  Badacze, dzięki swoim staraniom, połączyli część zalet diod LED wykonanych z materiałów organicznych i nieorganicznych. Udało się wytworzyć elastyczne struktury elektroluminescencyjne wykorzystując półprzewodniki nieorganiczne. Dokonano tego hodując na powierzchni grafenu cienkie kolumny z azotku galu o wysokości około mikrometra. Niewielkie diody LED wykonane tą techniką, o wielkości 50 µm x 50 µm, świecą jasno na niebieski kolor i zachowują swoją jasność nawet pomimo wyginania ich 1000 razy i więcej. Technologia ta może umożliwić produkcję wysokiej jakości ekranów i sensorów, które mogły by być wykorzystywane na przykład w urządzeniach z panelami dotykowymi lub nawet w soczewkach kontaktowych, zapewniających wyświetlanie danych, mówi profesor Gyu-Chul Yi, fizyk pracujący na uniwersytecie Narodowym w Seulu. Profesor Yi wraz z współpracownikami opisał produkcję tego układu w czasopiśmie APL Materials. Artykuł ten dostępny jest tutaj.

  Azotek galu jest domyślnie wybieranym materiałem, jeśli chodzi o układy elektroluminescencyjne. Inni badacze, wliczając w to poprzednie starania zespołu profesora Yi, wytwarzali elastyczne diody LED poprzez wzrastanie mikrostruktur złożonych z kryształów na rozmaitych substratach, takich jak na przykład krzem amorficzny i przenoszeniu ich na elastyczne, plastikowe podłoże. Badacze z Uniwersytety Illinois wytworzyli elastyczne układy poprzez wzrastanie mikrostruktur na sztywnym podłożu i wykorzystując techniki fotolitograficzne, trawienie itp do odseparowania ich od sztywnego podłoża. Z kolei inni naukowcy wytwarzali diody LED z azotku galu na podłożu z azotku boru.

  Dla porównania, jak tłumaczy profesor Yi, nowa technika jest prostsza niż poprzednie i może zostać wykorzystana do produkcji układów z różnych półprzewodników nieorganicznych. "To może doprowadzić do powstania całej gamy elastycznych układów, włączając w to panele fotowoltaiczne, tranzystory polowe i systemy komunikacji optycznej" mówi profesor Yi. Co więcej, dzięki wysokiej krystaliczności mikrostruktur azotku galu na wysokiej jakości grafenie, nowe diody LED wykazują się wyższą jasnością, elastycznością i wytrzymałością mechaniczną.

  Zespół kierowany przez Yi wytwarza diody elektroluminescencyjne hodując najpierw grafen i umieszczając go na pokrytym krzemionką substracie z krzemu amorficznego. Następnie na tak przygotowanym podłoży hodowana jest warstwa azotku galu o grubości 2 µm. Wykorzystując technikę osadzania z fazy chemicznej do wzrastania domieszkowanych krzemem mikro-prętów z azotku galu na powierzchni grafenu. Grafen zawiera w sobie atomy węgla ułożone w strukturę heksagonalną i struktura ta funkcjonuje jako centra wzrostu dla mikro-prętów z azotku galu. Struktury te mają w przekroju kształt ośmiokąta, są długie na około 7,5 µm i mają 1 µm średnicy.

  Domieszkowane krzemem mikrostruktury są typu n, zatem wykazują nadmiar elektronów. Aby wytworzyć drugą połowę diody potrzebny jest materiał domieszkowany typu p. Aby wytworzyć taką warstwę domieszkuje się się pokrywającą mikro-pręty warstwę azotku galu magnezem.

  Aby uczynić układy elastycznymi zespół naukowców wytrawił podłoże z amorficznego tlenku krzemu (krzemionki, tak że cała warstwa grafenowa wraz z pokryciem z GaNu, mogła zostać podniesiona. Po pokryciu obu stron tej warstwy cienką warstwą metaliczną, możliwy był transfer gotowych LEDów na substraty wykonane z elastycznego plastiku.

  Jak mówi profesor Yi, bardzo istotnym czynnikiem w otrzymania odpowiednich własności optycznych takiej diody LED jest hodowanie prostych mikrostruktur z azotku galu o wysokiej krystaliczności. Krytyczny wpływ na jakość hodowanych mikroprętów ma jakość warstwy grafenowe i gruba na 2 µm warstwa azotku galu pod warstwą mikro-prętów. Bez tej warstwy mikro-pręty nie rosły by w górę tylko we wszystkich kierunkach.

  Póki co, opracowane przez zespół naukowców z Korei diody LED nie są bliskie swoją jasnością komercyjnym LEDom opartym o azotek galu czy OLEDom, jednakże profesor Yi jest pewien, iż możliwe jest wytworzenie wyższej jakości diod elektroluminescencyjnych poprzez lepszą kontrolę nad wielkością hodowanych mikrostrukturm ich pozycją i gęstością pokrycia oraz polepszenie warstw metalicznych.

  Źródło:

  http://spectrum.ieee.org/tech-talk/semiconductors/devices/bright-flexible-gallium-nitride-leds

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11807 posts with rating 9944, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • phoenixcontact
 • #2
  Ventran
  Level 12  
  Fenomenem będzie integracja tychże leadów z soczewka kontaktowymi (łatwiejsza gra w kasynie?) ale równie dobrze mogą się sprawdzić podczas prezentacji danych np. na szybie auta mapy gps itp.
 • #3
  ghost666
  Translator, editor
  Ventran wrote:
  Fenomenem będzie integracja tychże leadów z soczewka kontaktowymi (łatwiejsza gra w kasynie?) ale równie dobrze mogą się sprawdzić podczas prezentacji danych np. na szybie auta mapy gps itp.


  Pierwsze prototypy tego typu urządzeń właśnie powstają. W zeszłym roku naukowcy z USA wraz z swoimi kolegami z Finlandii stworzyli pierwszy prototyp kompletnej soczewki bionicznej z 'wyświetlaczem' na razie w formie pojedynczego piksela, ale to akurat szczegół bardzo mało istotny ;) zważywszy na rozdzielczości typowych procesów litograficznych w technologiach półprzewodnikowych.

  Więcej poczytać można tutaj - http://iopscience.iop.org/0960-1317/21/12/125014/pdf/0960-1317_21_12_125014.pdf

  I oczywiście tutaj - http://en.wikipedia.org/wiki/Bionic_contact_lens