Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Giętkie i jasne niebieskie LEDy oparte nadal o GaN

ghost666 13 Paź 2014 13:30 4710 2
 • Giętkie i jasne niebieskie LEDy oparte nadal o GaNJeśli chodzi o diody elektroluminescencyjne - tak wykonywane z materiałów nieorganicznych i organicznych - znalazły one swoje nisze w przemyśle. Nieorganiczne diody LED, które pokonują swoich braci wykonywanych z organicznych materiałów jeśli chodzi o jasność, wydajność energetyczną i wytrzymałość, w przemyśle oświetleniowym. Organiczne diody elektroluminescencyjne z kolei są niepokonane jeśli chodzi o poziom miniaturyzacji i bardzo niskie koszty produkcji, zatem znalazły swoje zastosowanie w aplikacjach gdzie potrzebne są diody o dużej powierzchni lub wytwarzane w układach o wysokiej rozdzielczości na, na przykład, elastycznych podłożach, które wykorzystywane mogą być w sensorach integrowanych z ubraniami.

  Badacze, dzięki swoim staraniom, połączyli część zalet diod LED wykonanych z materiałów organicznych i nieorganicznych. Udało się wytworzyć elastyczne struktury elektroluminescencyjne wykorzystując półprzewodniki nieorganiczne. Dokonano tego hodując na powierzchni grafenu cienkie kolumny z azotku galu o wysokości około mikrometra. Niewielkie diody LED wykonane tą techniką, o wielkości 50 µm x 50 µm, świecą jasno na niebieski kolor i zachowują swoją jasność nawet pomimo wyginania ich 1000 razy i więcej. Technologia ta może umożliwić produkcję wysokiej jakości ekranów i sensorów, które mogły by być wykorzystywane na przykład w urządzeniach z panelami dotykowymi lub nawet w soczewkach kontaktowych, zapewniających wyświetlanie danych, mówi profesor Gyu-Chul Yi, fizyk pracujący na uniwersytecie Narodowym w Seulu. Profesor Yi wraz z współpracownikami opisał produkcję tego układu w czasopiśmie APL Materials. Artykuł ten dostępny jest tutaj.

  Azotek galu jest domyślnie wybieranym materiałem, jeśli chodzi o układy elektroluminescencyjne. Inni badacze, wliczając w to poprzednie starania zespołu profesora Yi, wytwarzali elastyczne diody LED poprzez wzrastanie mikrostruktur złożonych z kryształów na rozmaitych substratach, takich jak na przykład krzem amorficzny i przenoszeniu ich na elastyczne, plastikowe podłoże. Badacze z Uniwersytety Illinois wytworzyli elastyczne układy poprzez wzrastanie mikrostruktur na sztywnym podłożu i wykorzystując techniki fotolitograficzne, trawienie itp do odseparowania ich od sztywnego podłoża. Z kolei inni naukowcy wytwarzali diody LED z azotku galu na podłożu z azotku boru.

  Dla porównania, jak tłumaczy profesor Yi, nowa technika jest prostsza niż poprzednie i może zostać wykorzystana do produkcji układów z różnych półprzewodników nieorganicznych. "To może doprowadzić do powstania całej gamy elastycznych układów, włączając w to panele fotowoltaiczne, tranzystory polowe i systemy komunikacji optycznej" mówi profesor Yi. Co więcej, dzięki wysokiej krystaliczności mikrostruktur azotku galu na wysokiej jakości grafenie, nowe diody LED wykazują się wyższą jasnością, elastycznością i wytrzymałością mechaniczną.

  Zespół kierowany przez Yi wytwarza diody elektroluminescencyjne hodując najpierw grafen i umieszczając go na pokrytym krzemionką substracie z krzemu amorficznego. Następnie na tak przygotowanym podłoży hodowana jest warstwa azotku galu o grubości 2 µm. Wykorzystując technikę osadzania z fazy chemicznej do wzrastania domieszkowanych krzemem mikro-prętów z azotku galu na powierzchni grafenu. Grafen zawiera w sobie atomy węgla ułożone w strukturę heksagonalną i struktura ta funkcjonuje jako centra wzrostu dla mikro-prętów z azotku galu. Struktury te mają w przekroju kształt ośmiokąta, są długie na około 7,5 µm i mają 1 µm średnicy.

  Domieszkowane krzemem mikrostruktury są typu n, zatem wykazują nadmiar elektronów. Aby wytworzyć drugą połowę diody potrzebny jest materiał domieszkowany typu p. Aby wytworzyć taką warstwę domieszkuje się się pokrywającą mikro-pręty warstwę azotku galu magnezem.

  Aby uczynić układy elastycznymi zespół naukowców wytrawił podłoże z amorficznego tlenku krzemu (krzemionki, tak że cała warstwa grafenowa wraz z pokryciem z GaNu, mogła zostać podniesiona. Po pokryciu obu stron tej warstwy cienką warstwą metaliczną, możliwy był transfer gotowych LEDów na substraty wykonane z elastycznego plastiku.

  Jak mówi profesor Yi, bardzo istotnym czynnikiem w otrzymania odpowiednich własności optycznych takiej diody LED jest hodowanie prostych mikrostruktur z azotku galu o wysokiej krystaliczności. Krytyczny wpływ na jakość hodowanych mikroprętów ma jakość warstwy grafenowe i gruba na 2 µm warstwa azotku galu pod warstwą mikro-prętów. Bez tej warstwy mikro-pręty nie rosły by w górę tylko we wszystkich kierunkach.

  Póki co, opracowane przez zespół naukowców z Korei diody LED nie są bliskie swoją jasnością komercyjnym LEDom opartym o azotek galu czy OLEDom, jednakże profesor Yi jest pewien, iż możliwe jest wytworzenie wyższej jakości diod elektroluminescencyjnych poprzez lepszą kontrolę nad wielkością hodowanych mikrostrukturm ich pozycją i gęstością pokrycia oraz polepszenie warstw metalicznych.

  Źródło:

  http://spectrum.ieee.org/tech-talk/semiconduc.../devices/bright-flexible-gallium-nitride-leds

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9747 postów o ocenie 7915, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • #2
  Ventran
  Poziom 12  
  Fenomenem będzie integracja tychże leadów z soczewka kontaktowymi (łatwiejsza gra w kasynie?) ale równie dobrze mogą się sprawdzić podczas prezentacji danych np. na szybie auta mapy gps itp.
 • #3
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Ventran napisał:
  Fenomenem będzie integracja tychże leadów z soczewka kontaktowymi (łatwiejsza gra w kasynie?) ale równie dobrze mogą się sprawdzić podczas prezentacji danych np. na szybie auta mapy gps itp.


  Pierwsze prototypy tego typu urządzeń właśnie powstają. W zeszłym roku naukowcy z USA wraz z swoimi kolegami z Finlandii stworzyli pierwszy prototyp kompletnej soczewki bionicznej z 'wyświetlaczem' na razie w formie pojedynczego piksela, ale to akurat szczegół bardzo mało istotny ;) zważywszy na rozdzielczości typowych procesów litograficznych w technologiach półprzewodnikowych.

  Więcej poczytać można tutaj - http://iopscience.iop.org/0960-1317/21/12/125014/pdf/0960-1317_21_12_125014.pdf

  I oczywiście tutaj - http://en.wikipedia.org/wiki/Bionic_contact_lens