Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

VTTC na lampie GU 81

mikusnt 13 Oct 2014 21:27 29679 172
Helukabel
 • VTTC na lampie GU 81

  Witam serdecznie, nazywam się Mikołaj Stankowiak. Przez dużą część wakacji budowałem powyższy transformator. Dziękuję wszystkim użytkownikom serwisu elektroda.pl oraz innym, którzy publikowali jakiekolwiek informacje na temat lampowych Transformatorów Tesli. Przy budowie wzorowałem się na schemacie udostępnionym przez właściciela strony lucaslab.grandhost.pl za co również dziękuję.

  Po zakończeniu prac postanowiłem stworzyć materiał filmowy zawierający opis budowy urządzenia jak i działanie w ciemności. Zapraszam do oglądania.  W filmie jednak nie wspomniałem o kilku kwestiach. Panel przedni jest zaprojektowany w PowerPoincie. Na podstawie projektu w plexi zostały wywiercone odpowiednie otwory. Sam opis panelu jest wydrukowany na zwykłej kartce, dodatkowo osłoniłem go folią do bindowania dokumentów.

  Mocowanie na czapce lampy jest wykonane z kawałków różnych przewodów, plastikowej nakrętki i rurki o średnicy zbliżonej do czapki lampy. Myślę, że zdjęcia poniżej trafnie opiszą moje rozwiązanie, nie są one jednak zbyt dobrej jakości ze względu na małe możliwości mojego aparatu.

  Zwracam uwagę, że w ostatniej części filmu doszło do awarii mostka prostowniczego na 1N4007. Po filmie wprowadziłem następujące modyfikacje: mostek z 3 x 15 szt. 1N4007 oraz wspornik końcówki uzwojenia pierwotnego.

  VTTC na lampie GU 81 VTTC na lampie GU 81 VTTC na lampie GU 81 VTTC na lampie GU 81 VTTC na lampie GU 81 VTTC na lampie GU 81
  VTTC na lampie GU 81 VTTC na lampie GU 81 VTTC na lampie GU 81

  Pomimo wsparcia osób i instytucji zamieszczonych w napisach końcowych koszt projektu wyniósł w przybliżeniu około 350 zł. Proszę o cenne uwagi oraz konstruktywną krytykę.

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  mikusnt
  Level 10  
  Offline 
  mikusnt wrote 45 posts with rating 52, helped 1 times. Been with us since 2009 year.
 • Helukabel
 • #2
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.

  Bardzo ładnie przygotowany film objaśniający/wyjaśniający.

  Mam jednak pewne pytanie w sprawie szeregowej indukcyjności z Anody do "uzwojeń".
  Indukcyjność tą nazwałeś jakoś, że jest to przeciw w.cz. a i na schemacie jest napisane, że "ilość zwojów uzwojenia L1 dobrać tak aby cewka pracowała w rezonansie ".

  I teraz pytanie :
  - o jakim rezonansie jest tutaj mowa :?:
  - od jakiego w.cz. ma chronić cewka w Anodzie lampy :?:


  Ogólnie bardzo porządnie i schludnie wykonana konstrukcją :spoko:


  Pozdrawiam.
 • #3
  mikusnt
  Level 10  
  Dziękuję za uznanie.

  Miałem tu na myśli oddzielenie drgań wysokich częstotliwości pomiędzy kondensatorem 1nF 30kV oraz cewką (32 zwoje, uzwojenie pierwotne) od anody lampy. Nie jestem zawodowcem, pomysł ten zaczerpnąłem ze stron:

  http://www.stevehv.4hv.org/VTTCfaq.htm
  http://digilander.libero.it/dadano1/VTTC.htm
  http://www.teslacoil.it/

  Pierwszy schemat nie jest mój, jego twórcą jest właściciel strony lucaslab.grandhost.pl, na nim się wzorowałem. Mój schemat to ten drugi - prawie identyczny jak oryginał.
 • #4
  raczek3
  Level 22  
  Solidnie zbudowane, nic sie nie uszkodziło po tym jak diody sie spaliły?
  Napisałeś że teraz masz 3x15sztuk diod czyli 3 szeregi po 15 sztuk każdy łączone równolegle osłoniętych wężykiem co widać na zdjęciu, czy miedzy diodami nie dochodzi do przebić?

  Pozdrawiam.
 • #5
  mikusnt
  Level 10  
  Po awarii nie zanotowałem żadnych innych uszkodzeń oprócz mostka. Podczas prac testowych miałem jednak inny kondensator rezonansowy (mniej warstw folii). Tak się złożyło, że podczas testów kondensator się przegrzał i dostał przebicia, w tym samym momencie padł mostek 10 x 1N4007.

  Wracając do aktualnego mostka, nie odnotowałem żadnych dziwnych zachowań podczas jego pracy, a transformator uruchamiam najczęściej w ciemności. Jak na razie izolacja z wężyka się sprawdza. Jeśli coś zwróci moją uwagę pomyślę nad grubszą izolacją w postaci dwóch wężyków.
 • #6
  raczek3
  Level 22  
  Nie myślałeś żeby włożyć ten pakiet diod w takie rurki z szkła kwarcowego i zatopić w nich wyprowadzenia środek zalać olejem transformatorowym albo lakierem elektroizolacyjnym?
 • Helukabel
 • #7
  mikusnt
  Level 10  
  Rozumiem ideę, ale jednym z głównych założeń projektu jest jego prostota, łatwość wykonania elementów, możliwość szybkiej ich wymiany. Diod 1N4007 posiadam naprawdę wiele, na razie układ działa w 100%, a ostatnio nie oszczędzałem go.

  Nigdy nie zajmowałem się obróbką szkła, nie mam też dostępu do olejów izolujących elektrycznie. Jedyny problem tych diod to przegrzewanie się (gdy miałem szeregowo 15 szt.) co było powodem awarii. Dlatego zdecydowałem się na na trzy szeregi po 10 szt.

  Dopóki rozwiązanie się sprawdza nie będę go modyfikował. Jeśli coś się z nim stanie pomyślę o wdrożeniu innych rozwiązań. Jednak myślę, że w przypadku przebicia każdy z szeregów wsunąłbym do jeszcze jednego, grubszego wężyka,
 • #8
  bambus94
  Level 28  
  Cały czas piszesz o mostku, chociaż to tylko jedna dioda. Na schemacie masz 3 kondensatory w zasilaczu, czy w układzie też tak masz? Ja próbowałem też z dwoma a nawet 4 kondensatorami i najlepiej było z jednym. Bo lądował się do większego napięcia niż dwa czy więcej równolegle.
  Mam jedną radę, którą znalazłem gdzieś chyba na czeskiej stronie. Strona pierwotna powinna zawierać dużą pojemność i niewielką indukcyjność a uzwojenie wtórne dużą indukcyjność i małą pojemność. Wtedy będzie najbardziej efektowne wyładowanie. Ja w swojej VTTC mam w pierwotnym 4n7 8kV i śmiga jak trzeba, dawno jej nie włączałem.
 • #9
  mikusnt
  Level 10  
  Przepraszam za niepoprawne nazewnictwo, oczywiście miałem na myśli tę jedną diodę, o której mówisz. Zgodnie ze schematem wykorzystałem trzy kondensatory od mikrofalówki, wyładowanie mnie satysfakcjonuje (ma ponad 30 cm) i nie czuję większej potrzeby modyfikacji.

  Dziękuję za radę, jednak chciałem wykorzystać kondensator o tak małej pojemności ze względu na możliwość samodzielnego wykonania (w przyzwoitym rozmiarze oraz odpowiedniej wytrzymałości), co się sprawdziło. Jak wpadnie mi w ręce kondensator o wyższej pojemności poeksperymentuję.
 • #10
  excray
  Level 40  
  W prostowniku brakuje mi jeszcze jednej diody. W tym momencie marnujesz bardzo dużo prądu a cały układ pracuje na jednej połówce sinusoidy.
 • #11
  lodzik1990
  Level 19  
  Aby szereg diod 1n4007 nie dostawał przebicia to należałoby do każdej diody dołączyć równolegle opornik o dużej wartości +/- 1Mom.

  Dodano po 11 [minuty]:

  excray wrote:
  W prostowniku brakuje mi jeszcze jednej diody. W tym momencie marnujesz bardzo dużo prądu a cały układ pracuje na jednej połówce sinusoidy.

  VTTC jest znana z takiego rodzaju wyładowań a nie innych. Na co z lamp - ówki robić SSTC, gdzie występuje pełny prostownik i przy tym rodzaj wyładowań jest znacznie odbiegający od wyładowań w VTTC. Wyładowania w konstrukcji autora mają przypominać rodzaj strzałów i dlatego daje się to osiągnąć przy prostowniku jedno połówkowym.
 • #12
  mikusnt
  Level 10  
  Dziękuję za sprostowanie użytkowniku lodzik1990. Będę też pamiętał o twojej radzie dotyczącej diod w przyszłości.
 • #13
  raczek3
  Level 22  
  excray wrote:
  W prostowniku brakuje mi jeszcze jednej diody. W tym momencie marnujesz bardzo dużo prądu a cały układ pracuje na jednej połówce sinusoidy.


  Też kiedyś nad tym myślałem, pytanie tylko jak zachowywał by się ten układ przy prostowniku dwupołówkowym. Podejrzewam że powinien mieć trochę lepszą sprawność.
  Teraz nie mam wolnej GU81 i czasu ale jak zdobędę lampę zbuduje Tesle na pełnym mostku.
  Myślałem też nad zastosowaniem tyratronu jako prostownika i kondensatorów próżniowych (żeby było bardziej "lampowo" :D )?
 • #14
  komatssu
  Level 29  
  excray wrote:
  W prostowniku brakuje mi jeszcze jednej diody. W tym momencie marnujesz bardzo dużo prądu a cały układ pracuje na jednej połówce sinusoidy.

  Nic się nie marnuje - jest to podwajacz napięcia, ale bez kondensatora wygładzającego. Dokładnie taki sam obwód jest stosowany w kuchenkach mikrofalowych.
 • #15
  mikusnt
  Level 10  
  Nikola Tesla bez wątpienia był genialnym naukowcem, osobiście też o nim trochę czytałem. O projektach, niezrealizowanych ambicjach, wizjach Tesli możnaby rozmawiać godzinami, były też osoby, które chciały kontynuować jego dzieło, choć bezskutecznie.

  Jadnak na jego temat krąży wiele mitów i pseudonaukowych teorii dotyczących różnych wynalazków. Nie jesteśmy w stanie zweryfikować wszystkiego, a w Internecie aż roi się od projektów rzekomych generatorów free energy. Czy ktoś to naprawdę udowodnił, czy to działa? Tego chyba nie wie nikt.
 • #16
  micro
  Level 19  
  Quote:
  Jeśli coś zwróci moją uwagę pomyślę nad grubszą izolacją w postaci dwóch wężyków

  Kolejne warstwy nic Ci nie dadzą.Wysokie przebije pierwszą, a potem drugą.
 • #17
  Initiation
  Level 11  
  Quote:
  a w Internecie aż roi się od projektów rzekomych generatorów free energy. Czy ktoś to naprawdę udowodnił, czy to działa? Tego chyba nie wie nikt.


  Tak, fizyka. Prawdo zachowania energii i 2 zasada termodynamiki. Nie ma czegoś takiego jak nieskończona energia czy 'free energy'. Energia nie może się wziąć znikąd. Możesz jedynie zamienić jedną w drugą i to nie bez strat.
 • #19
  mikusnt
  Level 10  
  Przy zasilaniu napięciem sieciowym całe urządzenie pobiera około 2000 W, jednak anoda lampy dość szybko się nagrzewa. Podczas standardowej pracy podaję napięcie na poziomie maksymalnie 210 V.
 • #20
  iagre
  Level 35  
  I jeszcze jedno co przeoczyłem a co mnie interesuje. Z informacji zawartych w tym temacie i w filmie wynika że te cewki nie są kupne (robione w fabryce, przemysłowymi metodami) ale stworzone samodzielnie. Czy te cewki nawijałeś ręcznie czy jąkąś specjalnie do tego celu stworzoną maszynerią? Na górze tych cewek masz płyty CD - wyżej całe a niżej przycięte tak zeby pasowały do wnetrza cewki. Jak/czym przycinałeś te płyty do pożądanego rozmiaru żeby w trakcie cięcia nie popękały i żeby uzyskać pożądany „równy” kaształt (jak się domyślam okrąg)?
 • #21
  mikusnt
  Level 10  
  Uzwojenie pierwotne i sprzężenia nawinąłem ręcznie na rurę bez żadnych przyrządów wykorzystując lutownicę, nożyczki i taśmy w kolejności: dopasuj fragment uzwojenia, usztywnij za pomocą taśmy, utnij i odizoluj, dolutuj kolejny fragment.

  Uzwojenie wtórne również nawinąłem własnoręcznie wykorzystując kołowrót. Z metrowej sklejki zrobiłem podstawę, prostopadle do niej przymocowałem dwie kolejne. W tych dwóch wywierciłem otwór na łożyska, pręt gwintowany zamocowałem na osi rury za pomocą nakrętek. W ten sam sposób rurę z prętem osadziłem na wcześniej zbudowanym mocowaniu. Lewą ręką obracałem rurę, prawą prowadziłem drut jednocześnie licząc zwoje. Całość leniwie nawijałem na raty chyba przez 5 dni. Muszę w przyszłości pomyśleć nad automatyzacją.

  Płyta CD ma standardowo średnicę 12 cm. Aby mieściła się w rurze 11 cm należy obciąć 0,5 cm na całym obwodzie. Każdą płytę wycinałem osobno za pomocą nożyc po wcześniejszym zaznaczeniu linii cięcia, wyciąłem część płyty aby przecisnąć drut pomiędzy rurą a płytami. Metodą dopasowania na oko sprawdzałem czy płyta stawia opór podczas wciskania (jeśli tak to dobrze, jeśli nie to płyta do wyrzucenia). W ten sposób obrobiłem 5 płyt. Na koniec wykorzystałem tatę tokarza, który zaostrzył mi śrubę M6. Śrubą tą skręciłem płyty. Pierwsza płyta była jednak pełnowymiarowa i oklejona czarną taśmą izolacyjną i pomalowana lakierem nitro. Wstawiłem trzy zdjęcia do pierwszego postu.

  Zapomniałem dodać, że płyty zostały zmatowione papierem ściernym po obu stronach. Zdarłem warstwę magazynującą dane.
 • #22
  bambus94
  Level 28  
  Ja też mam VTTC i właściwie to każda CT jest nawijana ręcznie, nawet jeśli można kupić uzwojenia to są robione ręcznie lub półautomatycznie.
  A płyty CD można przyciąć szlifierką kątową, i wyszlifować na szlifierce stołowej.
  Moja VTTC w stanie żarzenia bierze ok 200W a w czasie normalnej pracy ok 1200W (MOT 700W).
  Ja podaję od razu pełne napięcie sieciowe, nie mam autotransformatora.
 • #23
  mikusnt
  Level 10  
  Nie wiem czy to z szacunku i uwielbienia dla tej lampy (według mnie jest piękna, zwłaszcza podczas pracy), czy z własnej przezorności postanowiłem podawać napięcie anodowe stopniowo zwłaszcza, że posiadam autotransformator. To samo tyczy się żarzenia, lecz wielu mówi, że soft start jest niepotrzebny. Czy mogę zapytać kolegę bambus94 o długość wyładowania? W jaki sposób uziemiasz część wtórną?
 • #24
  bambus94
  Level 28  
  mikusnt wrote:
  To samo tyczy się żarzenia, lecz wielu mówi, że soft start jest niepotrzebny. Czy mogę zapytać kolegę bambus94 o długość wyładowania? W jaki sposób uziemiasz część wtórną?

  Lampa jest piękna, nie ma co.
  VTTC na lampie GU 81
  Soft start mam, ale tylko na żarzeniu. Schemat jest w moim temacie DIY.
  W soft starcie pomaga mi linia 5V z ATXa.
  Wyładowania mam ok 25-30cm, może tak mało ze względu na małą moc MOTa, ale jest fajnie, dolną cześć uziemiam albo do pręta wbitego do ziemi, lub jak nie mam dostępu do takiej konstrukcji to stosuję "sztuczne" uziemienie, czyli blachę o wymiarach ok 30x30cm ustawioną pionowo i równolegle do uzwojenia, oczywiście połączoną z dolną częścią uzwojenia. Efekty są mniejsze, i z tego co zauważyłem łuk jest bardziej ciągnący.
  Kolego raczek, pytałeś się o uszkodzenia po spaleniu diod, ja w trakcie testów na swojej VTTC upaliłem ok 140szt (tak, sto czterdzieści) 1N4007 i jakoś nic się nie spaliło, nawet ATX od żarzenia nie robi problemów. A dlaczego tak dużo? A bo to uzwojenie dostało przebicia, albo źle wlutowana jedna dioda i wszystkie leciały, a też miałem rządki po 12-15szt.
 • #25
  rosomak19
  Level 22  
  Witam
  Podziwiam tych, co robią takie zabawki, bo dużo pracy, a efekt nie jest jakiś imponujący. Ja do swojego generatora Tesli,opartego na trafie od zasilania reklam neonowych, potrzebuję właśnie nowego trafa, bo trochę przedobrzyłem i przebija je.
  Na moim, to nie przejdą takie zabawy z dotykaniem, czy nawet świetlówkami, raz mi się zachciało i tyle szczęścia, że ustawiłem go na 40% mocy, ale stelepneło mną ładnie jak wyładowanie przeskoczyło na świetlówkę. Pomimo trafa 600VA max, dawało to około 1m wyładowania do powietrza. Grunt to wszystko dobrze policzyć, zrobić i zestroić.
 • #26
  mikusnt
  Level 10  
  rosomak19 wrote:
  Podziwiam tych, co robią takie zabawki, bo dużo pracy, a efekt nie jest jakiś imponujący.


  Dla mnie efekt jest imponujący, zwłaszcza w ciemności przy oświetleniu cewki i żarzeniu. Może jest tak dlatego, że jeszcze nigdy nie miałem do czynienia z wyższymi napięciami.

  Zastanawiam się dlaczego wyładowanie z Twojej Tesli wywołało tak silną reakcję? Jeśli mówimy o metrowym wyładowaniu to napięcie jest na poziomie około miliona woltów, moc wejściowa jest jednak zdecydowanie niższa co powoduje dużo mniejsze natężenie względem mojej cewki. Powodem reakcji organizmu jest dużo niższa częstotliwość rezonansowa?
 • #27
  Piglet11
  Level 12  
  Bardzo fajne zrealizowany projekt oraz opis :) Jak na pierwszą efekt dobry :) spróbuj teraz z SSTC.
  Muszę zmajstrować kolejną Teslę, bo niestety zatraciłem temat WN.

  Myślałeś nad dodaniem staccato controller?
 • #28
  mikusnt
  Level 10  
  O Staccato Controler nie wiem zbyt wiele, muszę się zapoznać z informacjami na temat sterownika i jego działania. Czy wyładowanie znacząco zwiększy swój rozmiar? Czy częstotliwość i wartość napięcia wejściowego ma znaczenie w jego działaniu?

  W najbliższych latach chciałbym się podjąć budowy DRSSTC z modulacją audio. Zdaję sobie sprawę, że wiedza którą posiadam jest zdecydowanie niewystarczająca do budowy takiej cewki, dlatego muszę ją zdobyć. To samo dotyczy funduszy jak i czasu.
 • #29
  rosomak19
  Level 22  
  Polecam zrobienie klasycznego generatora Tesli. Przy długich wyładowaniach i trzaskach na poziomie przekraczającym 100dB to zobaczysz jaka frajda. Częstotliwość rezonansowa wypadała około 250 kHz. Nie wiem co miało wpływ, ale świetlówka mało mi z ręki nie wypadła i to nie przy pełnym wysterowaniu.
 • #30
  lechoo
  Level 39  
  Etam, klasyczna cewka tesli to przeżytek w obecnych czasach, gdy półprzewodniki mocy są łatwo dostępne. Przy okazji zbędny staje się kosztowny transformator podwyższający napięcie oraz kłopotliwy iskrownik.