Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop, Toshiba, L30 - rozbudowa

14 Paź 2014 08:08 3000 29
  • Poziom 9  
    Witam,

o ile na komputerach w miarę się znam o tyle laptopy są dla mnie gorzej obeznane.

Dostałem w swoje ręce laptopa Toshiba L30-10X
    http://www.toshiba.pl/discontinued-products/satellite-l30-10x/

Sysytem Vista - ale oryginalny więc nie chcę za bardzo go zmieniać.

Działa strasznie powoli, chciałbym go małym kosztem ulepszyć.

Pierwsze co wpadło mi do głowy do dokupienie kości RAM, znalazłem taką 1GB za 35 zł - niby limit jest do 2048. Myślicie że w jakikm stopniu to przyspieszy jego działanie? Czy lepiej poszukać kości 512, wymiana to proste włożenie w slot po otoowarciu klapki z tyłu?

Czy istnieje możliwość wymiany dysku albo procesora?
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Tak można duuuuuuuuużo poprawić to przeczytaj:
    https://sites.google.com/site/l30tipstricks/home/obslugowane-procesory
    i to:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13932971#13932971

Dodano po 1 [minuty]:

to się może przydać:
    http://www.irisvista.com/tech/laptops/Toshiba-Satellite-L35/taking-apart-laptop-1.htm

Dodano po 13 [minuty]:

Czy porty USB u Ciebie działają? ja mam 1 uszkodzony
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2912754.html

Dodano po 8 [minuty]:

Kości tylko jak na moim foto. NIE SZYBSZE !!!! i tylko 2GB Laptop, Toshiba, L30 - rozbudowa

Dodano po 2 [minuty]:

ja kupiłem pamięci na Alle... po 19zł za sztuke (używane)

Dodano po 6 [minuty]:

Ja kupiłem do mojej Toshiby tuner dvbt AverMedia (AVerTV Hybrid
    +FM Cardbus) na pcmia i WSZYSTKO ŚMIGA NA ORYGINALNEJ ANTENCE ( taki bacik jak wkład do długopisu BEZ WZMACNIACZA , ,,naukowcy'' :cry: na forach piszą że tą antenką po plecach można się podrapać a ja do nadajnika mam 20km :D )

Dodano po 5 [minuty]:

Viste zostawiłem a dysk to tylko SSD (dobry będzie droższy od naszych 2 laptopów)

Dodano po 2 [minuty]:

pewienlukasz napisał:
    Witam,

o ile na komputerach w miarę się znam o tyle laptopy są dla mnie gorzej obeznane.

Dostałem w swoje ręce laptopa Toshiba L30-10X
    http://www.toshiba.pl/discontinued-products/satellite-l30-10x/

Sysytem Vista - ale oryginalny więc nie chcę za bardzo go zmieniać.

Działa strasznie powoli, chciałbym go małym kosztem ulepszyć.

Pierwsze co wpadło mi do głowy do dokupienie kości RAM, znalazłem taką 1GB za 35 zł - niby limit jest do 2048. Myślicie że w jakikm stopniu to przyspieszy jego działanie? Czy lepiej poszukać kości 512, wymiana to proste włożenie w slot po otoowarciu klapki z tyłu?

Czy istnieje możliwość wymiany dysku albo procesora?

Kości sam wymienisz - tak ta klapka ale procesor to lepiej kogoś ,,kumatego" poproś (żeby dobrą paste założył!)
  • Poziom 9  
    Ekstra!

Pytanie, czy zostawić dwie kości 512MB które są od początku i dokupić 1GB, czy dokupić 2x512 czy kupić 2x1024 - będzie różnica?
  • Poziom 9  
    Vista ma SP2 - tylko widzę że model w Instrukcji to 134 ja mam X10, to chyba różnica?
  • Poziom 15  
    pewienlukasz napisał:
    Ekstra!

Pytanie, czy zostawić dwie kości 512MB które są od początku i dokupić 1GB, czy dokupić 2x512 czy kupić 2x1024 - będzie różnica?

Tak wiem że Ekstra ( moim zdaniem kup takie kości jak na moim zdjęciu - sprawdzone - i system Vista (po pobraniu SP1 i SP2 pokazuje 2GB PAMIĘCI(nie koniecznie Samsungi ake IDENTYCZNE PARAMETRY - NIE SZYBSZE BO NIE ZADZIAŁAJĄ!!!!!!!! SPRAWDZIŁEM NA SZYBSZEJ PAMIĘCI ( wyprzedze Twoje pytanie PROCESOR założyłem: C2D T5200 i jest OK ( system Visty pokazuje wydajność laptopa 2,7 a było 2,2)

Dodano po 3 [minuty]:

pewienlukasz napisał:
    Vista ma SP2 - tylko widzę że model w Instrukcji to 134 ja mam X10, to chyba różnica?

ja mam też Toshiba L30-10X i on ma Vista Baisic (najgorsza wersja Visty BEZ SP1 i2 Laptop, Toshiba, L30 - rozbudowa Laptop, Toshiba, L30 - rozbudowa
  • Poziom 9  
    OK, a samo zwiększenie RAM coś dało?

I mam pytanie odnośnie dysku twardego, czy jest wolny zlot czy stary do śmietnika i kupić nowy, pytam bo jest tam ukryta partycja z systemem recovery
  • Poziom 15  
    pewienlukasz napisał:
    OK, a samo zwiększenie RAM coś dało?

I mam pytanie odnośnie dysku twardego, czy jest wolny zlot czy stary do śmietnika i kupić nowy, pytam bo jest tam ukryta partycja z systemem recovery

Recovery jest na płycie Laptop, Toshiba, L30 - rozbudowa Laptop, Toshiba, L30 - rozbudowa

Dodano po 4 [minuty]:

TYLKO TAKIE PAMIĘCI (ja zainstalowałem 2x1GB (jak padnie 1 to jeszcze druga zostanie) Laptop, Toshiba, L30 - rozbudowa Laptop, Toshiba, L30 - rozbudowa

Dodano po 3 [minuty]:

Dlaczego dysk do śmietnika? jest mały ale mnie wystarcza (ja mam jeszcze stacjonarny komputer z dyskiem 250GB i Win7 a ten laptop to w pracy :D TV i internet
  • Poziom 9  
    Czy taka kość będzie pasowała?

Firmowa pamięć RAM do LAPTOPA
    SAMSUNG M470T6554EZ3 - 512MB
    PC2-4200S / PC2 4200S / PC2-4200 / PC2 4200
    DDR2-533 / 533 MHz

6 zł za sztukę :P

Dziwne... bo mi wychodziło w CPU-Z że sloty są 4 na RAM.... to w końcu ile?
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Po wszystkich aktualizacjach i instalacji Eseta pozostało mi na dysku 26GB wolne

Dodano po 3 [minuty]:

pewienlukasz napisał:
    czy taka kość będzie pasowała?

Firmowa pamięć RAM do LAPTOPA
    DDR2-533 / 533 MHz

6 zł za sztukę :P

Dziwne... bo mi wychodziło w CPU-Z że sloty są 4 na RAM.... to w końcu ile

NIE A CO JA PISAŁEM? DOKŁADNIE TAKIE SAME! , PO CO CI 512 MB? KUP 2X1 GB ( inne parametry ok tylko podałeś za małe - tam masz TYLKO 2 SLOTY na pamięć .

Dodano po 1 [minuty]:

Jakie 4 sloty? (odkręć te 2 śrubki i zobacz).
  • Poziom 9  
    No bo właśnie 1 GB są droższe i kosztują 35 zł... U mnie w CPU-Z pokazuje się informacja o 4 slotach, w instrukcji też jest że 2 sloty są do rozbudowy... Więc chyba razem 4 ?

OK otworzę i zobaczę i nie będę dyskutował. Dziękuję za pomoc.
  • Poziom 15  
    pewienlukasz napisał:
    No bo właśnie 1GB są droższe i kosztują 35 zł... u mnie w CPU-Z pokazuje się informacja o 4 slotach, w instrukcji też jest że 2 sloty są do rozbudowy... więc chyba razem 4 ?

Co ty piszesz jakie CPU? co Ciebie obchodzi co napisane ? ( jak w płocie będzie dziura i ktoś napisze piz... Ty posłuchasz i wsadzisz to dżazgi potem będziesz wyciągał) ODKRĘĆ 2 ŚRUBKI (mały śrubokręt krzyżakowy i obejżyj BEZ CZYTANIA cpu ( Ja podrasowanie L30-10X przerobiłem ( 2 wymiany procesora oraz testowanie całej masy pamięci ) ten płot z dziurą to żart i nie obraż się proszę

Dodano po 7 [minuty]:

te OK:
    http://allegro.pl/pamiec-2gb-2x1gb-dual-ddr2-533-pc4200-firmowa-gw-i4633499253.html

poczekaj może ktoś tańsze wystawi

Dodano po 2 [minuty]:

A te po co by Ci były?

,,Firmowa pamiec RAM do LAPTOPA
    DDR2-533 / 533 MHz"

W laptopie masz takie 512MB
  • Poziom 9  
    No bo zmyliła mnie instrukcja w której powinny być dwa wolne sloty więc byłoby 4x512 MB, ale skoro za 60 zł można mieć 2x1 GB a z Twoich materiałów wynika że im mniej kości tym znacznie szybciej to na pewno je kupię :).

Dysk mam 80 GB więc wymienię pewnie też na nowy WD SATA 320 GB 5400 RPM, nowy chodzi za 160 zł..

Procesor używane są za grosze, ale nie mam przekonania do używanych, RAM to RAM, ale procek używany to chyba ryzyko.
  • Poziom 15  
    procek używany kosztuje grosze, dysk to ja bym na SSD wymienił (podobno Vista sobie z ssd poradzi) mam procesor T2050 (kupiłem nowy na Alledrogo i chodził w lapku 2dni a potem zmieniłem na 2Core Duo C2D T5200 < jest nowocześniejszy) T2050 moge odsprzedać

Dodano po 1 [minuty]:

http://ark.intel.com/compare/27232,27252,27231
    tego TT2250 NIE SPRAWDZAŁEM CZY DZIAŁA (podobno tak)

Dodano po 10 [minuty]:

pewienlukasz napisał:
    No bo zmyliła mnie instrukcja w której powinny być dwa wolne sloty więc byłoby 4x512MB, ale skoro za 60 zł mozna mieć 2x1GB a z Twoich materiałów wynika że im mniej kości tym znacznie szybciej to na pewno je kupię :)

a dysk mam 80 GB więc wymienię pewnie też na nowy WD SATA 320GB 5400 RPM, nowy chodzi za 160 zł..

Procki używane są za grosze, ale nie mam przekonania do używanych, RAM to RAM, ale procek używany to chyba ryzyko

Nie wiem czy dual obsługuje płyta główna naszych lapków ale jak będziesz miał awarje jednej kości z dwóch to się szybciej zorientujesz niż jak będziesz miał jedną sztuke i Ci laptop nie odpali - bo jedna jedyna kość padła, a jak dysk to może z większą pamięcią podręczną jakiś? po co Ci 320GB? Stosując taki to chyba NASA w kosmos Armstrąga wysłała. POSTAW NA SZYBKOŚĆ
  • Poziom 9  
    Chyba procka narazie odpuszczę, do czasu aż wymienię RAM i dysk.

Mam tylko wątpliwość co do Recovery, wydaje mi się że na dysku jest ukryta partycja z systemem a płyta służy jedynie do inicjacji instalacji... partycja zajmuje prawie 2GB... więc jak wymienię dysk to stracę też system?
    Nie mam innego oryginalnego do wgrania.
  • Poziom 15  
    pewienlukasz napisał:

Mam tylko wątpliwość co do Recovery, wydaje mi się że na dysku jest ukryta partycja z systemem a płyta służy jedynie do inicjacji instalacji... partycja zajmuje prawie 2GB... więc jak wymienię dysk to stracę też system?

przeczytaj co jest napisane na okładce płyty recovery Laptop, Toshiba, L30 - rozbudowa

Dodano po 1 [minuty]:

u mnie dysk NIE jest podzielony na partycje i ma 60GB

Dodano po 7 [minuty]:

pewienlukasz napisał:

procek i pamięci wymień, dysk zostaw albo zainwestuj w dysk przenośny-zewnętrzny to będziesz miał go na przyszłość bo te nasze laptopy to troszke zabytkowe są i zauważyłem DUŻY MANKAMENT mianowicie: BRAK DIODY SYGNALIZUJĄCEJ WCIŚNIĘTY Caps lock , NIE WIEM MAŁĄ CZY DUŻĄ LITERE WYSTUKAM ( kłopotliwe przy logowaniach-BARDZO KŁOPOTLIWE)
  • Poziom 9  
    RAM 2 x 1 GB już zamówiłem :) napiszę potem czy zauważalnie wzrośnie wydajność.

Odnośnie dysku to nawet SP na Viste nie mogę zainstalować bo dysk 80 GB jest zapchany :)

orientujesz się czy dysk SSD będzie w pełni kompatybilny, nie mogę znaleźć jakie tam jest złącze ATA

SanDisk SSD Standard G25 128GB SATA3 2,5'' 80K IOPS, MTBF 3 Mln/h, GW. 3 LATA

nowy dysk za 250 zł .... wiem że to sporo jak na tego laptopa, ale on ma jeszcze posłużyć, a muli strasznie.

Ewentualnie:
    Dysk twardy 320GB HDD SATA 6Gb/s 2.5'' 7200RPM 9.5mm
    szybsza prędkość... tylko czy będzie odczuwalna - cena 170 PLN
  • Poziom 15  
    Nie wiem czy laptop obsłuży dysk SSD i CZY SYSTEM VISTA BAISIC PODOŁA TEMU DYSKOWI
    na forum to mi podpowiadali:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2892284.html

Dodano po 2 [minuty]:

Załóż nowy temat ,,dysk SSD+Vista i starszy laptop" coś takiego i ktoś podpowie

Dodano po 1 [minuty]:

7200 będzie awaryjny i wzrost taki sobie ja bym na SSD stawiał (SSD podobno kosmos)

Dodano po 4 [minuty]:

my mamy złącze sata i dysk SSD zostanie moim zdaniem zdegradowany z sataIII na sata ale moim zdaniem start systemu powinien być rakietowy
  • Poziom 9  
    Ok, założę zaraz nowy temat, z tego co czytałem na starym laptopie to skok wydajności o 50%. A dodatkowo zyskam 40 GB... 270 zł to nie jest tak dużo chyba. Mi tak naprawdę chodzi o środowisko Windows i korzystanie z sieci (kilka zakładek), eksplorer... a teraz muli się na Google Chrome jak jest filmik to potrafi zacinać mimo że zbuforowany jest spokojnie do końca.

No właśnie to SATA mnie zastanawia, raz piszą że SATA II raz że SATA I ... kompatybilność wstecz jest, pytanie tylko czy po degradacji nie straci swoich zalet.
  • Poziom 15  
    Pamięci OCZYWIŚCIE 533MHZ DDR2 ? (zrób teraz jakąś operacje np.pobieranie aktualizacji albo coś inneg, Z WŁĄCZONYM ZEGAREM Z PASKA BOCZNEGO- POKAZUJĄCYM UŻYCIE PROCESORA I PAMIĘCI - pamięci pokażą prawie 1000% BĘDZIESZ MIŁO ZASKOCZONY POWTARZAJĄC TEN TEST Z PAMIĘCIAMI 2GB , no i pamięci większe- mniej obciążone będą mniej się grzały)
  • Poziom 9  
    Tak, 2x1GB DDR3 533 Mhz... obecnie często jest 100% pamięci i 97% procesora :) może chociaż RAM odciąży procka biednego
  • Poziom 15  
    Ja mam Mozille a dysk zobacz jaki teraz masz? ja mam taki Laptop, Toshiba, L30 - rozbudowa Laptop, Toshiba, L30 - rozbudowa

Dodano po 2 [minuty]:

pewienlukasz napisał:
    Tak, 2x1GB DDR3 533 Mhz... obecnie często jest 100% pamięci i 97% procesora :) może chociaż RAM odciąży procka biednego

Przd moimi ulepszeniami z wielką odrazą używałem laptopa teraz jest ok ,vista jest wąskim gardłem. Ten laptop jest moim drugim komputerem do używania poza domem ( mam blaszaka 2x2,4 z dualem 2x2GB Patriot, dyskiem 250 32MB pomięci podręcznej i Win 7 ) i to na łączu UPC (światłowodowe łącze do bloku) 60Mb/s :D I TO CHODZI !

Dodano po 10 [minuty]:

Teraz masz procesor jednordzeniowy 1.7 a jak zmienisz na inny 1x1.6 to zyskasz drugi rdzeń i 2 MB L2 Cache (pamięć podręczna będzie większa a to jest istotne)

Dodano po 1 [minuty]:

pewienlukasz napisał:

2GB pamięci przejdą na 50- 60% :D

Dodano po 7 [minuty]:

Tylko nie ciesz się jak po pobraniu SP system vista pokaże Ci 2GB pamięci (grafika nadal zeżre trche pamięci i tak naprawde wolnej pamięci pozostanie 1,6-1,7)
    PO INSTALACJI SP W SYSTEMIE VISTA - WIELKOŚĆ ZAINSTALOWANYCH PAMIĘCI JEST POKAZYWANA W INNY SPOSÓB - A NIE WZRASTA) moim zdaniem CZY MAM RACJE? prosze kogoś mądrzejszego o podpowiedz
  • Poziom 9  
    No własnie ciekawe co najlepiej się sprawdzi, procesor nowy znalazłem na Alle za 50 zł z przesyłką:
    NOWY INTEL CORE DUO T2050 SL9BN GW/FV

Na tej stronie piszą o połączenie jednordzeniowego procka z dyskiem SSD. Szybciej ale nie na tyle szybciej co przy lepszych prockach... owszem system szybciej się inicjuje no i programy szybciej się wczytują. Mój laptop ma problem przy kilku kartach więc problem to chyba RAM i procka. Owszem system wczytuje długo... ale czy aby to wart 270 PLN. Plus taki że dysk można przełożyć kiedyś jak się zepsuje do PC.

http://newlivepc.pl/dlaczego-warto-zainwestowac-w-dysk-ssd/
  • Poziom 15  
    ja mam taki:
    http://ark.intel.com/products/27252/Intel-Cor...-Processor-T5200-2M-Cache-1_60-GHz-533-MHz-FS

Dodano po 1 [minuty]:

pewienlukasz napisał:
    No własnie ciekawe co najlepiej się sprawdzi, procesor nowy znalazłem na Alle za 50 zł z przesyłką:
    NOWY INTEL CORE DUO T2050 SL9BN GW/FV

Na tej stronie piszą o połączenie jednordzeniowego procka z dyskiem SSD. Szybciej ale nie na tyle szybciej co przy lepszych prockach... owszem system szybciej się inicjuje no i programy szybciej się wczytują. Mój laptop ma problem przy kilku kartach więc problem to chyba RAM i procka. Owszem system wczytuje długo... ale czy aby to wart 270 PLN. Plus taki że dysk można przełożyć kiedyś jak się zepsuje do PC.

http://newlivepc.pl/dlaczego-warto-zainwestowac-w-dysk-ssd/

Pisałem że wystarczy wymienić procek i ram i jest 100% lepiej , system Vista pozostanie wąskim gardłem
    nie wsadzaj w laptopa więcej kasy tylko odłóż na inny lepszy

Dodano po 6 [minuty]:

Moim zdaniem drugi rdzeń i więcej RAM da więcej niż dysk SSD

Dodano po 7 [minuty]:

wymieniń procek i ram i jest 100% lepiej NAPRAWDE TO WYSTARCZY (oczyść dysk żeby SP wszedł bo mi Eset wysiadł (Defender przestał go widzieć) i ruszył jak pobrałem SP1 i sp2) Tylko SP musi być 32bit bo mi system sam pobierał 64bitowe SP i była kiszka
  • Poziom 15  
    pewienlukasz napisał:

zobacz teraz u mnie
    czyszczenie dusku ccleaner+skanowanie Eset - radzi sobie Laptop, Toshiba, L30 - rozbudowa

Dodano po 4 [minuty]:

tak wygląda indeks wydajności: Laptop, Toshiba, L30 - rozbudowa
    przy czym jak założyłem procek: C2D T5200 to w porównaniu z T2050 wzosły obliczenia na sekundę z 4,5 na 4,7
  • Poziom 9  
    Potwierdzam efekt kupna 2x1 GB RAM , Vista włącza się prawie o połowę szybciej, filmiki przestały przycinać, komputer chodzi zauważająco szybciej. Koszt 30 PLN.

Teraz czekam na fają ofertę procesora na Allegro.
  • Poziom 18  
    pewienlukasz a ja Tobie napiszę tak
    Mam Toshibę A100 Pierwszą rzeczą było wymiana RAM z 2x512 na 1x512 i 1x1GB Ta druga pamięć jest szybsza ale laptop działa Skończyły się problemy z zacinaniem aplikacji
    Drugą rzeczą było podkręcenie procka Celeron M z 1,6 na 2,1GHz Laptop znacznie się ożywił
    Ostatnią modyfikacją było wsadzenie SSD i to dopiero dało kopa laptopowi System jak i programy znacznie szybciej się uruchamiają
    Co do SSD to nie patrz na prędkość bo nie to jest najważniejsze Liczy się przede wszystkim czas dostępu Na SSD jest bardzo krotki więc wszystko się znacznie szybciej odpala
    Co do Visty to ja bym z mety powrócił do XP lub zainstalował Win7 Obecnie na Toshibie mam "siódemkę" i laptop działa jak należy
    Co do nośnika recowery to tam jest cały system ze śmieciami Toshiby Bez problemu powinieneś zainstalować system na drugim dysku
  • Poziom 15  
    Tak jak napisał andrzej z płyty recowery jeszcze raz (i to nie jeden) można system postawić (bez tych śmieci ) Po co podkręcałeś procka?nie prościej i wydajniej drugi rdzeń zafundować laptopowi 2x1,6 chyba lepszy jak 1x2,1? (jeśli drogą dwupasmową jadą 2 samochody z prędkością 1,6 km/h i obok pędzi auto z prędkością 2,1 km/h , to w TYM SAMYM czasie które więcej osób przewiezie ? oba mają tą samą ładowność ) PAMIĘCI NIGDY NIE JEST ZA DUŻO (system 32bit powinno być 4GB )
  • Poziom 18  
    Procka podkręciłem bo chciałem sprawdzić czy znaleziony w necie patent zadziała
    Nie planowałem wymieniać na lepszy bo w tym laptopie nie było sensu Kiepska grafika BGA wszystko blokowała
    Co do ramu to muszę sprostować
    Było 2x256MB DDR2-533 Po modyfikacji jest 1x256MB DDR2-533 i 1x2GB DDR2-667 Jedna kość oryginalna musiała zostać bo laptop nie chciał wystartować na szybszej Po odpaleniu były widoczne obie pamięci

Dodano po 6 [minuty]:

noelektron napisał:
    można system postawić (bez tych śmieci )
    No niestety ale płyta recovery to obraz system z "dodatkami'" od producenta
    Jedynym sposobem na to jest zainstalowanie takiego obrazu ,usunięcie zbędnych śmieci, odchudzenie i zoptymalizowanie systemu i zrobienie własnego obrazu
    Można na taki świeży system powrzucać swoje "smieci" i wtedy zrobić taki spersonalizowany obraz