Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mactercook IDE64Z S - Po wymianie kondensatorów płyta nie działa

14 Oct 2014 12:25 2736 3
  • Level 2  
    Cześć wszystkim!
    Od długiego czasu jestem użytkownikiem tego forum (raczej biernym) i znalazłem tutaj mnóstwo przydatnych informacji. Jest to mój pierwszy post, ponieważ pojawił się problem z którym nie jestem w stanie sam sobie poradzić. Problem sam w sobie jest bardzo podobny do tych które już nie raz pojawiały się na tym forum i dotyczy płyty indukcyjnej Mactercook IDE64Z S. Zaczęło się od migającego błędu F8, potem F0 na panelu sterującym prawą stroną płyty. Po poczytaniu na temat tego problemu na niniejszym forum postanowiłem wymienić kondensatory. W związku z problemem ze znalezieniem odpowiednich MKP wymieniłem tylko elektrolityczne z zamiarem późniejszej wymiany MKP. Niestety podczas ponownego podłączania płyty zapomniałem(!) odizolować tranzystorów od radiatora. Po podłączeniu płyty do prądu zauważyłem następującą rzecz: mniejsze pole pomimo włączenia i postawienia na nim czajnika nie wykrywało naczynia (nie grzało), większe pole wydawało się pracować normalnie. Tak było przez krótką chwilę aż usłyszałem dźwięk "wybuchu" dochodzący z płyty, a następnie wysadziło korki. Bardzo cienka ścieżka idąca od pola do którego podłączony jest przewód zasilający zniknęła (odparowała). Sprawdziłem tranzystory i żaden z nich nie był zwarty ani w widoczny sposób uszkodzony (na jednym na polu, kolektora które stykało sie z radiatorem(brak izolacji) widać mały punkt, jakby wypalony od łuku elektrycznego). Wypaloną ścieżkę zastąpiłem bezpiecznikiem 5A, tranzystory odizolowałem miką i pastą termiczna i znowu podłączyłem. Objawy takie same jak poprzednim razem. Małe pole nie wykrywa garnka, duże przepaliło bezpiecznik (ten na płytce wlutowany przeze mnie. Proszę o pomoc. Co powinienem sprawdzić? Wylutować tranzystory i zmontować jakiś prowizoryczny układ do sprawdzenia czy działają? Tranzystory IGBT o kodzie 4068D. Dodam jeszcze że przy włączeniu małego pola nie słychać było przełączającego się przekaźnika. Wiem że podobne temat już były bo sam z nich korzystałem (np. https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13451826#13451826) lecz wciąż nie potrafię sobie poradzić z tym problemem. Liczę że może komuś uda sie przebrnąć przez moje wypociny i może podsunie mi jakis pomysł na rozwiązanie. Z góry dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam,
    Kuba
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 38  
    Wyciągnij tranzystory i sprawdź ale na 95% są nieżywe, później wszystko po kolei co do tych tranzystorów idzie
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 2  
    bearq wrote:
    Wyciągnij tranzystory i sprawdź ale na 95% są nieżywe, później wszystko po kolei co do tych tranzystorów idzie

Dzięki za szybką odpowiedź. Czy do sprawdzenia wystarczy taki obwód: kolektor-żarówka-zasialanie-emiter i przez rezystor z zasilacza sterować tranzystorem?
  • Level 14  
    Nie sprawdzaj tylko wymień , na pewno padły .