Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projekt przetwornicy AC/DC z regulacją napięcia 100-300V

shaky 14 Oct 2014 21:07 1857 11
Altium Designer Computer Controls
  • #1
    shaky
    Level 10  
    Potrzebuję zaprojektować przetwornicę AC/DC, która na wyjściu będzie miała regulowane napięcie w zakresie najlepiej 100-300V lub coś podobnego. Czy macie jakieś gotowe schematy lub pomysły na realizację lub info gdzie mogę znaleźć wiedzę an temat wyliczeń parametrów PWM przy sterowaniu mosfetami.
    Z góry dziękuję za wszelką pomoc i wskazówki.

    Dodano po 5 [minuty]:

    Czy istnieją jakieś scalaki (drivery) PWM z lub bez mosfeta do sterowania w takim zakresie ?
  • Altium Designer Computer Controls
  • #2
    kekon
    Level 19  
    Podałeś za mało informacji (moc przetwornicy, napięcie zasilania).
    Nie da się tak łatwo znaleźć gotowego schematu. Przetwornice są zaawansowanymi układami, którego nie da się tak łatwo zaprojektować "na kolanie" i szybko uruchomić. Do takich układów trzeba sporo doświadczenia (zwłaszcza przy takich napięciach). Proponuję najpierw zapoznać się z podstawami obliczania przetwornic, których znajdziesz mnóstwo w internecie.
  • #4
    Anonymous
    Anonymous  
  • Altium Designer Computer Controls
  • #5
    shaky
    Level 10  
    Kolega nie chce być upierdliwy ale jest.
    Wychodzę z założenia iż nie należy "wyważać otwartych drzwi", jeżeli ktoś posiada coś podobnego i może się podzielić swoją własnością intelektualną to będę wdzięczny. Proszę nie oceniać czyjejś wiedzy na podstawie krótkiego opisu problemu. Kilkanaście lat temu zajmowałem się przetwornicami "Flyback" o zakresie napięć 300-100VDC i budowałem je bazując na przerzutnikach montostablinych '555, natomias długi okres czau zajmuje się innymi tematami i duża częśc wiedzy uciekła, tym bardziej nie mam aktualnej wiedzy na temat driverów mosfetów i scalonych sterowników PWM.
    Nie liczę że ktoś odrobi temat za mnie ale każdorazowe wskazówki będą mile widziane, chociażby dotyczące literatury.
  • Helpful post
    #6
    kekon
    Level 19  
    Firma Power Integrations (www.powerint.com) robi świetne układy do przetwornic - głównie do tych zasilanych z sieci 115/230V.
    Znajdziesz dużo gotowych przykładowych projektów, noty aplikacyjne do obliczania i oprogramowanie. Nie podałeś jednak mocy tej przetwornicy i z jakiego napięcia ma być zasilana co jest najważniejsze zanim zacznie się robić projekt.
  • #7
    shaky
    Level 10  
    Moc przetwornicy 30-40W, napięcie zasilania nie ma znaczenia czy AC czy DC. Może być 230VAC lub +12DC.
  • #8
    kekon
    Level 19  
    Dla bezpieczeństwa lepiej wykonać z zasilaniem z 12V DC. Może być to przetwornica w topologii Flyback. Do tego można np. użyć popularnego układu UC3843. Oczywiście dochodzi tu obliczenie transformatora dlatego przydałoby się zapoznanie z obliczaniem takiego transformatora i ogólnie przetwornicy flyback. Jest tego trochę - trzeba również dobrać układ gasikowy (snubber) dla uzwojenia pierwotnego, kondensatory wyjściowe itp. Nie da się tego tak podać w kilku postach.
  • #9
    shaky
    Level 10  
    Dzięki za info. Z flybackami miałem trochę do czynienie, dodatkowo projektowałem trafa do tego. Trafa z dwoma uzwojeniami po stronie wtórnej, nawiniętymi przeciwsobnie. Do czego służą te "gasiki" ?, ja podłączałem uzwojenie pierwotne w obwód mosfeta, przy takiej przetwornicy wykorzystywana była zmiana strumienia w uzwojeniu pierwotnym zarówno przy załączaniu i wyłączaniu tranzystora.
  • #10
    coolrob
    Level 15  
    Snubber'ów jest kilka rodzajów i służą do tłumienia przepięć lub oscylacji, które pojawiają się przy załączaniu / odłączaniu napięcia zasilającego cewkę.
  • #11
    kekon
    Level 19  
    Transformator jako element nieidealny posiada tzw. indukcyjność rozproszenia (leakage inductance). Indukcyjność ta również gromadzi energię, jednak nie oddaje jej do obciążenia gdy trazystor zostaje wyłączony. Z tego powodu, gdyby nie było układu snubber, na drenie tranzystora pojawiały by się przepięcia o wartości przekraczającej dopuszczalne napięcie dren-źródło co w konsekwencji doprowadziłoby do jego uszkodzenia. Zadaniem układu snubbera jest pochłanianie energii z indukcyjności rozproszenia i zmniejszenia przepięć do dopuszczalnych wartości. Jako snubber najczęściej stosuje się układ RCD (złożony z odpowiednio obliczonego rezystora, kondensatora i diody). Stosuje się również transile. Wadą snubbera jest to, że pochłaniana przez niego energia jest zamieniana na ciepło w rezystorze, przez co pogarsza to nieco sprawność przetwornicy.
    Do obliczenia snubbera jest wymagana jest znajomość wartości indukcji rozproszenia. W trakcie projektowania transformatora można ją do pewnego stopnia oszacować, jednak dokładną wartość można zmierzyć dopiero po nawinięciu transformatora.
    Dążymy do tego aby ta indukcyjność była jak najmniejsza. Osiąga się to poprzez odpowiednie nawinięcie uzwojeń. Np. uzwojenie pierwotne dzieli się na 2 części: nawija się połowę uzwojenia pierwotnego, następnie uzwojenia wtórne a na nich drugą część uzwojenia pierwotnego. Potem obydwie połówki uzwojenia pierwotnego łączy się szeregowo.
    W przypadku transformatorów mniejszej mocy (poniżej 30W) można pominąć dzielenie uzwojenia pierwotnego na 2 części.
    Przy projektowaniu transformatora trzeba brać jeszcze pod uwagę inne aspekty jak np. zjawisko naskórkowości, zjawisko zbliżeniowe, max. indukcję w rdzeniu itd. Jest tego trochę, dlatego nie jest łatwo w krótkim opisie podać wszystkie szczegóły dotyczące przetwornic.

    Jak podał coolrob, istnieje kilka układów snubberów. Oprócz tego na uzwojeniu pierwotnym co opisałem, stosuje się snubbery np. do tłumienia oscylacji powstających np. na diodach na uzwojeniach wtórnych. Oscylacje te powstają wskutek występowania rezonansu pomiędzy pojemnością diody i indukcyjnością uzwojenia wtórnego (oprócz "własnej" indukcyjności uzwojenia wtórnego ma ono również swoją indukcyjność rozproszenia, która też odgrywa rolę)
  • #12
    shaky
    Level 10  
    Załączam zdjęcie części przetwornicy, jaką realizowałem 12 lat temu. Dopiero jak Kolega mi przypomniał to zwróciłem na te elementy uwagę.