Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Responsive - Strona na niepełnym ekranie w telefonie

matanos 15 Paź 2014 07:29 594 3
  • #1 15 Paź 2014 07:29
    matanos
    Poziom 8  

Witam serdecznie, jako początkujący front-end developer (nie wiem czy tak mogę o sobie powiedzieć, raczej nie), chciałem zrobić na początku własną stronę profilową. Napotkałem jednak problem, są 3 widoki, jeden dla małych urządzeń, drugi dla tabletów, trzeci dla desktopów. Style na większe urządzenie bazują na stylach do mniejszych urządzeń. Moje pytanie brzmi, dlaczego, pomimo nawigacji ustawionej na 100%, diva na 100% zawierającego zawartość, jak i stopki ustawionej także na 100%, na telefonie uzyskuje stronę która jest na około 3/4 ekranu ? co może być przyczyną? co mogę robić źle?

http://mata.za.pl/ -> to ta strona.

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

POZDRAWIAM!!!!

0 3
  • Pomocny post
    #2 18 Paź 2014 03:00
    bomkallo
    Poziom 11  

Kwestia na czym to robisz.

1. RWD nie oznacza 100%, ja używam dynamicznych kontenerów + rynny (grid-12).
    2. Max. res to 1200, jeżeli chcesz więcej, użyj tabel, mimo że ktoś jest przeciwny.
    3. Z reguły kontener to 1200, 960, 768 (--> 100%).
    4. Media query albo jQuery plus własna interpretacja dynamiki strony.

Jeżeli coś nie działa to albo masz złą przeglądarke (lub ktoś), brak obsługi skryptów itd. Polecam Ipadpeek, Ipi razy oko potrafi dobrze wyrenderować błędy mobilne, co gorsza potrafi tez pokazać takie, których na żadnym urządzeniu nie uświadczysz.

PS: jeżeli ta witryna ma gdzieś zaistnieć, zadbaj o podstawy seo - poprawną wartość standardów head/html etc. Użyj cms'a albo framework'a z naciskiem na to pierwsze.

0
  • #3 18 Paź 2014 14:18
    matanos
    Poziom 8  

Mam pytanie do Twojej wypoweidzi. Ta Witryna ma służyć jako tak jakby wykaz moich zdolności, ma posłużyć do dostania pierwszego stażu itd. Czy użycie cms'a np wordpressa jest tutaj sensowne ? Użycie cmsa powoduje to, że nie muszę już sie wykazywać swoją "wiedzą" na temat cssa htmla i javyscript, tylko bazować na cmsie. Nie wiem czy dobrze myślę. Będę wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki, co powinienem zrobićdalej itd. Jakbyś był w stanie po krótce wyjaśnić czy w przypadku popularnego cmsa, mogę także pisać własne pliki html, stylowe i scryptowe ? Nie do końca ogarniam ten temat. Z góry dzięki wielkie!!!

0
  • #4 19 Paź 2014 16:35
    bomkallo
    Poziom 11  

To zależy kto na to będzie patrzył od strony firmy.
    Pracuje w takiej firmie i na ogól używam joomli. Miałem stażyste, który przysłał nam też prostą stronę bez dziwactw pokroju cms, ale potem i tak musiał się do tego dostosować.
    Znał css'a/html i w późniejszym czasie nie miał kłopotu z szybkim dostsosowaniem się do standardów. Pomijam tutaj już fakt, że używam less'a bądź sass'a (kompilatory css).

Idąc tym tropem, nie przeszkadzało mi, że ktoś przysłał mi czystą stronę. Skupiałem się głównie na użytych metodach stylowania, rozkładzie znaczników, następnie przyglądałem się umiejętnościom implementowania 'gotowych' skryptów, używania ich a jeszcze potem własnym implementacjom. W jquery jest taki psikus, że bardzo dobrze jest tworzyć skrypty w postaci noconflict, bo cms tego nie wybaczy jak dorzucisz rozszerzenie. W tym przypadku to w zupełności wystarczyło, żeby chłopak swobodnie poruszał się w naszym środowisku.

Co do cms'a. Każdy cms na dłuższą metę pozbawia cie obowiązku nieustannego klepania logiki startowej + masz regularne wsparcie od innych developerów, którzy dbają o fundament. W przypadku strony na cms'ie napewno mile widziane byłoby pisanie własnych rozszerzeń i znanie wewnetrznego api/frameworka, a to już jest gruba sprawa z uwagi na to, że nie wiesz na czym wylądujesz. Nie zawsze uda ci się zrobic wszystko na gotowych klockach, trzeba je dorabiać, a to zajmuje więcej czasu z uwagi na dostosowanie UI dla innych użytkowników danego rozszerzenia.

Reasumując, pierwsze podejście nie jest złe, musisz tylko wszystko poskładać w kupe i dobrze rozumieć, co gdzie piszczy. Wtedy ktoś czytający to tez zobaczy, że wiedział co robił. Znajomość czegoś w rodzaju zend framework bądź inna platforma oparta o MVC nie będzie minusem.

0