Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Wrozamet PF-500E - Wywalał bezpiecznik, teraz martwa brak zasilania

PIOTREL 15 Oct 2014 13:09 1617 7
    PIOTREL
    Level 26  
    Witam
    Zacznę od początku. Pralka po chwili od włączenia zasilania wywalała bezpiecznik, nie włączy się, i nie zapali się kontrolka. Po kolei sprawdzane było drogą prób i błędów, co mogło robić zwarcie. Na początek sprawdzone uziemienie, potem kondensator, (pompka, grzałka i silnik odłączane).
    Za każdym razem po włączeniu chwila i wywalał korek. Programator przy tej pralce jest jeszcze mechaniczny. Myślałem, że silnik krokowy. Także po jego odłączeniu i włączeniu zasilania wywaliło zasilanie. W ostateczności po którymś razie przestała wywalać korki, ale także dalej jest martwa. Doszedłem, do rygla, blokady drzwi producent Metalflex typ ZV-445. Po zmostkowaniu pierwszego pinu z trzecim C+L zgodnie ze schematem narysowanym na tym ryglu pralka ożyła. Teraz moje pytanie. Czy ten rygiel mógł powodować wywalanie zasilania, czy coś się dzieje z programatorem? Jak działa taki rygiel? Czy po zamknięciu drzwi te styki, które zrobiłem na krótko się blokują i podają napięcie na pralkę, czy te styki blokują się dopiero po podaniu na niego napięcia, napięcia na znajdującą się w nim cewkę?
    Może to dla niektórych banalne pytania, dla mnie jednak odpowiedzi na nie pozwolą w zdiagnozowaniu i naprawie. Nie jestem szpecem od pralek, to robię okazyjnie. Jest to stara dodatkowa pralka na działce.
    goldi74
    Level 43  
    Zwarcie w ryglu (blokadzie drzwiczek). Miałem podobnie w Polarze. Ale jako, że nie opłacało się go już wymieniać przed recyklingiem pralki (który już nastąpił) to zrobiłem obejście jak u Ciebie. Jedyną wadą tego rozwiązania jest brak blokady drzwiczek, trzeba o tym pamiętać, że da się je otworzyć podczas prania.
    PIOTREL
    Level 26  
    A jak działa ten rygiel, kiedy te styki są zwarte?
    goldi74
    Level 43  
    W momencie włączenia pralki przyciskiem, zasilana zostaje grzałka nawinięta na bimetalu. Bimetal się wygina i wtedy zwierają się styki podając napięcie dalej do pralki i blokowany mechanicznie jest rygiel drzwi.
    PIOTREL
    Level 26  
    Coś mi tu nie pasuje. Zgodnie z tym co napisałeś to pralka mogła by się włączyć bez zamkniętych drzwi, wystarczyło by tylko włączyć pralkę głównym przyciskiem.
    goldi74
    Level 43  
    To działanie opisałem w skrócie. Otwarte drzwi nie pozwolą na zwarcie styków blokady. Żeby do końca zrozumieć działanie tej blokady musiałbyś ją rozebrać i zobaczyć jak jest zbudowana.
    PIOTREL
    Level 26  
    W takim razie czy jest możliwość sprawdzenia tego? To w takim razie po włączeniu pralki głównym włącznikiem powinno się pojawić napięcie na stykach cewki (grzałki) a dopiero po zamknięciu drzwi ta grzałka blokuje zaczep i wtedy pojawia się napięcie na trzecim pinie które uruchamia pralkę?
    Tak to można w skrócie opisać?
    PIOTREL
    Level 26  
    Witam
    Temat zakończony.
    Uszkodzony rygiel drzwi.
    Dziękuję za pomoc.