Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Wrozamet PF-500E - Wywalał bezpiecznik, teraz martwa brak zasilania

15 Paź 2014 13:09 1500 7
 • Poziom 26  
  Witam
  Zacznę od początku. Pralka po chwili od włączenia zasilania wywalała bezpiecznik, nie włączy się, i nie zapali się kontrolka. Po kolei sprawdzane było drogą prób i błędów, co mogło robić zwarcie. Na początek sprawdzone uziemienie, potem kondensator, (pompka, grzałka i silnik odłączane).
  Za każdym razem po włączeniu chwila i wywalał korek. Programator przy tej pralce jest jeszcze mechaniczny. Myślałem, że silnik krokowy. Także po jego odłączeniu i włączeniu zasilania wywaliło zasilanie. W ostateczności po którymś razie przestała wywalać korki, ale także dalej jest martwa. Doszedłem, do rygla, blokady drzwi producent Metalflex typ ZV-445. Po zmostkowaniu pierwszego pinu z trzecim C+L zgodnie ze schematem narysowanym na tym ryglu pralka ożyła. Teraz moje pytanie. Czy ten rygiel mógł powodować wywalanie zasilania, czy coś się dzieje z programatorem? Jak działa taki rygiel? Czy po zamknięciu drzwi te styki, które zrobiłem na krótko się blokują i podają napięcie na pralkę, czy te styki blokują się dopiero po podaniu na niego napięcia, napięcia na znajdującą się w nim cewkę?
  Może to dla niektórych banalne pytania, dla mnie jednak odpowiedzi na nie pozwolą w zdiagnozowaniu i naprawie. Nie jestem szpecem od pralek, to robię okazyjnie. Jest to stara dodatkowa pralka na działce.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 43  
  Zwarcie w ryglu (blokadzie drzwiczek). Miałem podobnie w Polarze. Ale jako, że nie opłacało się go już wymieniać przed recyklingiem pralki (który już nastąpił) to zrobiłem obejście jak u Ciebie. Jedyną wadą tego rozwiązania jest brak blokady drzwiczek, trzeba o tym pamiętać, że da się je otworzyć podczas prania.
 • Poziom 26  
  A jak działa ten rygiel, kiedy te styki są zwarte?
 • Poziom 43  
  W momencie włączenia pralki przyciskiem, zasilana zostaje grzałka nawinięta na bimetalu. Bimetal się wygina i wtedy zwierają się styki podając napięcie dalej do pralki i blokowany mechanicznie jest rygiel drzwi.
 • Poziom 26  
  Coś mi tu nie pasuje. Zgodnie z tym co napisałeś to pralka mogła by się włączyć bez zamkniętych drzwi, wystarczyło by tylko włączyć pralkę głównym przyciskiem.
 • Poziom 43  
  To działanie opisałem w skrócie. Otwarte drzwi nie pozwolą na zwarcie styków blokady. Żeby do końca zrozumieć działanie tej blokady musiałbyś ją rozebrać i zobaczyć jak jest zbudowana.
 • Poziom 26  
  W takim razie czy jest możliwość sprawdzenia tego? To w takim razie po włączeniu pralki głównym włącznikiem powinno się pojawić napięcie na stykach cewki (grzałki) a dopiero po zamknięciu drzwi ta grzałka blokuje zaczep i wtedy pojawia się napięcie na trzecim pinie które uruchamia pralkę?
  Tak to można w skrócie opisać?
 • Poziom 26  
  Witam
  Temat zakończony.
  Uszkodzony rygiel drzwi.
  Dziękuję za pomoc.