Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

odwrotka 15bph na głośniku dbs-ps 1505

djdjjaro 15 Paź 2014 18:29 4164 1
  • Witam kolegów forumowiczów!
    Kilka dni temu zainteresował mnie pewien projekt odwrotki
    Zacząłem gromadzić materiały, wg. projektu, i opisu który znalazłem na elektrodzie. Widziałem, że autor zastosował głośnik SW.STX.15.3.800.8.F.A.MC,
    ...niestety cena tego garnka mnie powaliła; znalazłem o ponad 100 zł. tańszy potężny głośnik dbs dbs-ps 1505

Kosz: aluminium
    Magnes: 100 oz
    Materiał membrany: papier
    Zawieszenie: materiał
    Nakładka przeciwpyłowa: papier
    Resor głośnika: materiał

Parametry T-S
    Fs: 43.57 Hz
    Re: 6.5 ohm
    Qms: 2.8939
    Qes: 0.554
    Qts: 0.4648
    Vas: 127.52 L
    Sd: 0.0855 m2
    EBP: 93.73
    X-max: 7 mm

Parametry ogólne
    Średnica: 15 cali
    Impedancja: 8 ohm
    Pasmo: 30-3kHz (-3dB)
    Moc: 500 W
    Czułość (1W/M): 98 dB (+- 3dB)
    Średnica cewki: 4 cale

Głośnik przyszedł w przyzwoitym opakowaniu, z instrukcją po polsku, wszystkimi opisanymi parametrami, gwarancją z serwisem w Polsce, za 250 zł. z przesyłką. Ten głośnik; jak dla mnie rewelka - potężny wentylowany magnes, aluminiowy kosz, wykonanie jak na chinola - naprawdę robi wrażenie, nie jest to jakaś tandeta, miałem STX-a w rękach i powiem szczerze, że STX ma wiele do życzenia w stosunku do DBS-a waga dość spora, ze względu na potężny magnes.

Popełniłem więc takie oto domki do tego głośnika : odwrotka 15bph na głośniku dbs-ps 1505odwrotka 15bph na głośniku dbs-ps 1505

Nie znam się za bardzo na strojeniu obudowy,itp,obliczeniach,ale podłączając do końcówki mocy hand box 2000-przez zwrotnicę pasywną,12 dB/oct. odcięcie 120 Hz.
    Efekt grania z tej tuby mnie naprawdę pozytywnie zaskoczył, możne nie schodzi bardzo nisko do 40 Hz, rezonans tak na odsłuch tej skrzynki określam w granicach 80 Hz, bas jest szybki, kąt pozraszania niestety mały, ale odwrotki tak mają, na razie mam jedna sztukę gotową (z braku tymczasowo finansów), jednak gromadzę płyty wiórowe na kolejne jeszcze trzy sztuki, i będzie zasilał te domki właśnie ten głośnik DBS - naprawdę dobra alternatywa, żeby tuba zamiatała, ciśnienie jest spore, przy graniu na połowę mocy, z końcówki hand boxa - około 300 wat, przy odległości 1 metra, czuć jak nogawki przy spodniach się poruszają (haha). Testowałem na powietrzu tylko tą jedną sztukę, no powiem, że jest dobrze, porównywałem z odwrotką hand box BLT-600/15
    i tu miłe zaskoczenie, hand schodzi niżej ale nie za wiele, głośność handboxa niewiele większa-reasumując, nie trzeba przepłacać, za coś co podobnie gra. Wiem, że będą opinie fachmanów od konstrukcji i nagłośnień, że to szit, itp itd, szkoda kasy i czasu, i w ogóle, że tak się nie robi, bo NIE... Ale dla budżetowych tub, warto sobie coś takiego sklecić, z czasem można zmienić głośnik i porównać, skrzynka bardzo prosta w konstrukcji, malowana nitromalem, struktura do osiągnięcia metodami prób i błędów, w warunkach garażowych, niskie ciśnienie i gęsta nie rozcieńczana prosto z puszki farba nitro. Materiał-płyta wiórowa, surowa 18mm.
    Gdy skończę zestaw 4 sztuk, połączę w jedną całość = mianowicie górki głośnik 15 cali skrzynka br, drivery 1 x średnio-tonowy chinol - daje rade, 1x wysoko-tonowy dynamiczny Eminence,zasilany końcówką h.b. atx 1200,
    dół h.b. atx 2000, Może zastosuje crossover aktywny, wszystko będę testował na odsłuch w warunkach plenerowych i na salach, moje spostrzeżenia opiszę na tym forum. Mam znajomych, którzy mają kapele, nagłaśniają różne imprezy, zaproszę i skonsultuję z nimi jak wypada taki zestaw w ich odczuciu słuchowym, oczywiście podzielę się opiniami
    pozdrawiam i polecam eksperymenty z budowaniem kolumn własnoręcznie.

Coś mi wszystkie fotki nie weszły wiec załączam :
    odwrotka 15bph na głośniku dbs-ps 1505odwrotka 15bph na głośniku dbs-ps 1505odwrotka 15bph na głośniku dbs-ps 1505odwrotka 15bph na głośniku dbs-ps 1505

Dziś podłączyłem tego potworka,do końcówki mocy,dodałem generator częstotliwości-i jakie uzyskałem spostrzeżenia:
    zaczyna dobrze buczeć od 48 hz,do 60 hz. potem 70-78hz.słabiej,kolejny rezonans od80-do100hz.już dobrze buczy,w każdym razie,myślę,że jest nawet ok.

głośnik dbs ps1505
    odwrotka 15bph na głośniku dbs-ps 1505odwrotka 15bph na głośniku dbs-ps 1505odwrotka 15bph na głośniku dbs-ps 1505

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    djdjjaro
    Poziom 9  
    djdjjaro napisał 8 postów o ocenie 4, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Zduńska Wola. Jest z nami od 2010 roku.
    djdjjaro
    Poziom 9  
    W tą sobotę,odwrotki przeszły test na sali około170 m2,,,ustawione były w centralnym miejscu sali,położone,wyloty skierowane na boki
    bas rozchodził się w miare równomiernie,kopnięcie spore w granicach 80 hz,dawało po uszach,mogło być niżej,ale dla młodych imprezowiczów(18te urodziny) rewelka,tak mi mówili co niektórzy,że walnięcie jak w klubie,,na tą chwilę jestem zadowolony z tych dwóch sztuk tub,dorabiam jeszcze dwie,na plener szczególnie,a na sale jednak wykonam br na 18calowym głośniku