Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nawiew na gogle z wykorzystaniem wentylatorka i baterii 9 V

Drakix 15 Paź 2014 19:55 387 3
  • #1 15 Paź 2014 19:55
    Drakix
    Poziom 4  

Siemacie.
    Jestem tutaj nowy więc przeprasza za wybranie może złego działu - jak tak proszę o przeniesienie.

Piszę do was z taką prośbą.
    Posiadam taki sprzęt:
    - 2x Wentylatory 25x25x10mm 12V 0,07A
    - Baterię 9V
    - Pudełko z przełącznikiem na tą baterię

Niby prosta rzecz ale chciał bym ją zrobić jak najlepiej aby jak najwięcej wykorzystać z tego wentylatorka. Potrzebuję dokładnie zrobić nawiew na google przez te dwa wentylatorki, tylko nie wiem czy bateria 9V nie będzie za słaba. Może wstawić tam jakieś rzeczy zwiększające może moc tego wentylatorka - No nie wiem, po prostu się na tym nie znam mówię od razu jestem ZIELONY jak najbardziej możliwie mozna być. Umiem tylko coś zlutować i podłączyć :)
    Może dalibyście radę zrobić jakiś prosty schemat jak to można dobrze podłączyć? Chciał bym też aby było można regulować obroty wiatraczka. Ostatnim pytaniem czy jeżeli zamontuje wiatraczki na jakieś gąbeczce to zniweluje głośne chodzenie tego wiatraka ?

Pozdrawiam :)

• Pomocny post
    #2 15 Paź 2014 21:11
    vonar
    Poziom 28  

Drakix napisał:
    Potrzebuję dokładnie zrobić nawiew na google przez te dwa wentylatorki
    Nawiew na google. :D :lol: Do Mountain View za daleko, więc proponuję rozwiązanie zastępcze: postaw wentylatory przed monitorem, otwórz w przeglądarce google.com i włączaj.
    Przepraszam, musiałem :).

Chodzi jak o rozumiem o gogle. Podłącz po prostu biegun ujemny baterii (umieszczonej w tym koszyczku z wyłącznikiem) do czarnych przewodów wentylatorów, dodatni do czerwonych. Więcej z tym sprzętem sensownego nie zrobisz.

• #3 15 Paź 2014 21:15
    Drakix
    Poziom 4  

[quote="vonar"]

Drakix napisał:
    Potrzebuję dokładnie zrobić nawiew na google przez te dwa wentylatorki
    Nawiew na google :D :lol:
    Przepraszam, musiałem :).

Ale no pisze się google :/ dziwnie to brzmi ale no cóż :)

Nie trzeba jakiś "pierdółek" dolutowywać ? Oraz czy bateria 9V nie będzie za słaba ?

• #4 15 Paź 2014 21:26
    vonar
    Poziom 28  

Drakix napisał:
    Oraz czy bateria 9V nie będzie za słaba ?
    Wentylatory zazwyczaj zaczynają pracować już przy napięciach znacznie niższych od nominalnego (rzecz jasna spada wydajność). Niestety rezystancja wewnętrzna baterii 9 V (typu 6F22, jak przypuszczam) jest zazwyczaj znaczna, więc rzeczywiste napięcie będzie jeszcze niższe. Do tego dochodzi mała pojemność i stosunkowo wysoka cena. Ogólnie - działać powinno, tylko raczej krótko (na alkalicznych pewnie ~1-3 godziny) i z zauważalnie słabszym przepływem powietrza w porównaniu z 12 V.

Lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie np. dwóch-trzech ogniw AA i przetwornicy step-up na układzie dostosowanym do niskich napięć wejściowych, np. TPS61085/MAX1771/...

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson