Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Junkers WRP14-2B - Zasilanie ogrzewacza wody Junkers - alternatywa

sidis1 15 Paź 2014 20:10 1920 7
  • #1 15 Paź 2014 20:10
    sidis1
    Poziom 2  

Witam,
    Zastanawiam się czy istnieje urządzenie w ogólnodostępnej sprzedaży, którym można zastąpić dwie baterie R20, które zasilają Gazowy Przepływowy Ogrzewacz Wody (Junkers WRP14-2B).
    Nie wiem jakim cudem producent (Junkers, grupa Bosch) wpadła na tak genialny pomysł, aby zasilać takie urządzenia bateriami (które są bardzo krótkotrwałe i drogie)…
    Krótko mówiąc, poszukuje urządzenia, które ma kształt dwóch baterii R20 (D size) z końcówką do gniazdka elektrycznego, tak aby owy ogrzewacz wody zasilany był z gniazdka elektrycznego. Podobny temat widziałem u nas na forum (https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1641280.html), pomysł idealny, lecz ja potrzebuje czegoś solidnego i od jakiegoś producenta, sam wole takich rzeczy nie robić, ponieważ takie ogrzewacze do tanich nie należą w przypadku uszkodzenia. Oczywiście taki zasilacz zastępujący dwie baterie R20, który potrzebuje musi chyba mieć wyższe natężenia - napięcia prądu , stabilizatory itp., aby się nic nie uszkodziło (nie znam się za bardzo na elektryce, także nie wytykajcie głupich błędów).
    Ogrzewacz wody, który posiadam ma następującą specyfikacje:
    Moc: 23,6 kW
    Sprawność > 85 %
    Hałas < 60 dB
    Ktoś może wie, czy takie urządzenia (aby podołały zasilaniu takiego ogrzewacza, były bezpieczne i sprawdzone) są gdzieś dostępne w ogólnodostępnej sprzedaży ?
    Temat mnie bardzo ciekawi i nie chce mi się wierzyć, że nie ma czegoś takiego w masowej produkcji.
    Czekam na komentarze :)
    Pozdrawiam

0 7
  • #2 15 Paź 2014 20:17
    Zbigniew Rusek
    Poziom 34  

Ja mam identyczny podgrzewacz wody, zamontowany pod koniec lutego 2011 roku i do dziś dnia baterie nie były wymieniane (są od nowości). Widać, że producent dał baterie wysokiej jakości (notabene, do piecyków daje się zawsze baterie alkaliczne). Istnieje coś takiego, jak baterie ładowane (przez ładowarkę podłączaną do sieci), czyli akumulatorki. Są one różnych wielkości, chyba także R20, ale nie wiem, czy piecyki lubią te akumulatorki.

0
  • #3 15 Paź 2014 20:49
    olejopalacz2
    Poziom 23  

tak się zastanawiam kto kupuje piecyk na baterie jak ma gniazdko?

-1
  • #4 15 Paź 2014 22:41
    Magister_123
    Poziom 33  

olejopalacz2 napisał:
    tak się zastanawiam kto kupuje piecyk na baterie jak ma gniazdko?

Poczytaj o strefach bezpieczeństwa w łazienkach.
    Później przejdź się po lokalach gdzie takowe urządzenia są zainstalowane. Podpowiem że głownie nad wanną.
    Wyciągnij wnioski.

1
  • #5 22 Paź 2014 20:01
    sidis1
    Poziom 2  

Zbigniew mógłbyś napisać jakiej firmy masz te baterie ?
    Baterie alkaiczne, które kupuje w sklepach trzymaja 3-4 tygodnie, sprawdzałem różne firmy tych baterii np.: Duracell, OB, Energizer i kilka innych, wszystkie trzymaja mniejwięcej tyle samo czasu.
    Napisz jakiej firmy i jakie parametry mają te baterie, bo ciężko mi uwierzyć, że trzymaja Ci kilka lat (no chyba, że nie są w ogóle używane).

A tak po za tym, nikt nie orientuje się czy istnieje wyżej wspomniane urządzenie ?

0
  • #6 23 Paź 2014 07:32
    grzesiek234
    Specjalista - systemy grzewcze

Zazwyczaj tego typu podgrzewacze wiszą nad wannami a co w konsekwencji gniazdka i piecyka jest niedopuszczalne aby takowe urządzenie było zasilane 230V. Woda + prąd daje możliwość porażenia. A może masz w podgrzewaczu uszkodzony palnik pilota lub elektrody jonizacyjną-w obu przypadkach żywotność baterii jest krótsza. Obsługuje takie urządzenia i klienci mówią, że wymieniają baterie raz na dwa lata, a w szczególnych przypadkach przy dużych rodzinach raz na rok.

0
  • #7 23 Paź 2014 11:01
    Zbigniew Rusek
    Poziom 34  

sidis1 napisał:
    Zbigniew mógłbyś napisać jakiej firmy masz te baterie ?
    GP alkaline. Takie były dodane do piecyka przez producenta.

0
  • #8 23 Paź 2014 13:45
    jack63
    Poziom 42  

Zbigniew Rusek napisał:
    Ja mam identyczny podgrzewacz wody, zamontowany pod koniec lutego 2011 roku i do dziś dnia baterie nie były wymieniane (są od nowości). Widać, że producent dał baterie wysokiej jakości (notabene, do piecyków daje się zawsze baterie alkaliczne).
    Zbigniew Rusek napisał:
    GP alkaline. Takie były dodane do piecyka przez producenta.

GP nie należą do poważanych marek baterii. W każdym razie GP sprzedawane przez Biedronkę są słabej jakości. Jeśli kolega Zbigniew Rusek nie wymieniał ich przez 3 lata, to znaczy, iż pobór prądu przez SPRAWNY iskiernik jest niewielki.
    sidis1 Podejrzewam uszkodzenie układu wytwarzania iskry lub niesprawność podgrzewacza wymuszającą zbyt długie generowanie iskry.
    Zbigniew Rusek napisał:
    Istnieje coś takiego, jak baterie ładowane (przez ładowarkę podłączaną do sieci), czyli akumulatorki. Są one różnych wielkości, chyba także R20, ale nie wiem, czy piecyki lubią te akumulatorki.

To nie jest kwestia "lubienia" tylko wymagań elektroniki generatora WN. Chodzi o napięcie i rezystancję wewnętrzną ogniw. Aku NiCd lub NiMH mają niższe napięcie nominalne -1.2V niż baterie alkaliczne - 1.5V. Większe rezystancje wewnętrzne aku nie pozwalają na przepływ prądów takich jakie mogą "wydać" baterie. Jednak tylko próba "bojem" moze to stwierdzić w 100%. :cry:
    Ew. zasilacz musiałby być dość spory ze względu na konieczne spore prądy (wg. mnie ok 3A) potrzebne do pracy generatora WN. Taki zasilacz można by zamontować poza strefą niebezpieczną i do podgrzewacza doprowadzić kablem prąd o niskim napięciu.

0