Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dekodowanie danych z panelu radia samochodowego.

mkpl 15 Paź 2014 23:17 582 2
  • #1 15 Paź 2014 23:17
    mkpl
    Poziom 37  

Witam

Już nie wiem gdzie się zwrócić z pomocą w próbie rozkodowania transmisji.

Mam radio samochodowe Kenwood KDC-W5541U i chciałbym "pozyskać" dane wysyłane do wyświetlacza radia. Tak aby móc je potem wysłać do wyświetlacza w desce rozdzielczej.

Podobny myk udał mi się wczoraj z radiem Blaupunkt RCM148 (komunikacja po i2c). Za pomocą analizatora logicznego byłem w stanie zdekodować pewne komendy i wartości.

Tutaj niestety siedzę "nad bitami" już piątą godzinę i nic...

Transmisja wydaje się być jakąś modyfikacją SPI przynajmniej tak sugeruję się po nazwach lini sterujacych:

VFD_INT
    VFD_RESET
    VFD_DATA
    VFD_CS
    VFD_CLK

Udało mi się odczytać dane wysyłane do wyświetlacza gdy wyswietał "FM 1 RMF FM" Generalnie wyświetlacz jest 13=sto znakowy + znaki specjalne (te bym odpuścił).

Generalnie z przebiegów da się zobaczyć cykliczność danych. Tzn bloki danych się powtarzają a przy zmianie tekstu z rds też wyraźnie widać różnicę lecz niestety nie potrafię tego zinterpterpretować. ASCII to chyba nie jest próbowałem wszystkie możliwe przesunięcia bitów, negacje, zamianę półbajtów itp.

Jakby któryś z kolegów miał jakiś pomysł to chętnie sprawdzę.

W załączniku zrzut transmisji radia.

Schemat radia tutaj:
    http://monitor.espec.ws/files/kenwood_kdc-mp4...w5141uay_w5141ugy_w5541u_w5641uy__et__169.pdf

Pozdrawiam

0 2
  • #2 16 Paź 2014 00:26
    michalko12
    Specjalista - Mikrokontrolery

Może za bardzo kombinujesz. Prawdopodobnie 1 bit w ramce odpowiada 1 segmentowi / piktogramowi na wyświetlaczu.

0
  • #3 16 Paź 2014 14:59
    mkpl
    Poziom 37  

Po głębszym zastanowieniu doszedłem do podobnego wniosku.

Ma kolega pomysł w jaki sposób to sprawdzić?

Mój pomysł wygląda następująco.
    Dam nazwę pliku taka aby na wyświetlaczu było dużo pustych miejsc i je znadję na wykresach czasowych. Następnie maksymalnie je zapełnię. Potem to już wyświetlenie 0 i X.

Chyba, że jest jakaś prostrza metoda

0