Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Baofeng UV-5R - przydźwięk przy nadawaniu

prezes50 16 Oct 2014 10:00 909 3
    prezes50
    Level 12  
    Mam problem z radiem Baofeng UV-5R. Odbiór jest czysty, nie ma żadnych zakłóceń, jednak przy nadawaniu odbiorca słyszy wyraźny przydźwięk - buczenie jakby z sieci energetycznej. Co ciekawe, przydźwięk ucicha, gdy podczas nadawania wcisnę klawisz MONI lub CALL - nie ma znaczenia który. Mam drugie radio UV-5R, jednak płyta główna jest zupełnie inna i nie mam jak porównać.
    Nie mogę dojść, którędy dostają się zakłócenia czy z zasilania, czy może przez tor mikrofonu? Tylko dlaczego zakłócenia cichną po wciśnięciu klawiszy MONI lub CALL?
    Czy ktoś miał podobny problem?
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.

Przydźwięk czy "brum" z ~230V to typowy objaw samego zasilacza, który przy małym poborze prądu nie "brumi" (odbiór), a przy większym już "brumi" (nadawanie).

Nic nie piszesz, jaki masz zasilacz

Podpowiem tylko, że taki zasilacz musi spełniać podstawowe założenia dla radiotelefonów ręcznych:
    - musi być stabilizowany,
    - musi mieć układ filtrujący tętnienia przydźwięku sieci 50 Hz.

Przypomnę, że radia ręczne są przystosowane TYLKO do zasilania bateryjnego/akumulatorowego, a nie do zasilania z sieci ~50 Hz.

Pozdrawiam.
    prezes50
    Level 12  
    No właśnie zapomniałem dodać, że radio zasilane jest z oryginalnych baterii i nie chodzi tu o buczenie z powodu zbyt słabego lub uszkodzonego zasilacza. Zakłócenie to jest jakby z jakiejś przetwornicy lub linii wysokiego napięcia i nie mają na nie wpływu żadne warunki zewnętrzne.
    Ściągnąłem schemat z forum i próbuję dojść jaki wpływ na to zakłócenie mają klawisze MONI i CALL. Wystarczy podczas nadawania wcisnąć jeden z nich i dźwięk staje się czysty, odbiorca normalnie słyszy nadawcę bez żadnych zakłóceń czy przydźwięków.
    tpl
    Level 19  
    Zgaduję: Może masz włączony subton CTCSS. Niektóre odbiorniki przepuszczają częstotliwości poniżej 300 Hz. Co objawia się takim "przydźwiękiem"