Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Ardo C023B-2H - Agregat nie włącza się, brak oświetlenia, wymiana modułu

16 Paź 2014 12:23 3606 2
 • Poziom 2  
  Witam,
  właśnie moja 10-letnia lodówka odmówiła współpracy: agregat nie włącza się i nie działa oświetlenie.

  Jestem amatorem, ale lubię pobawić się elektryką/elektroniką/automatyką i postanowiłem poeksperymentować:

  - odłączyłem moduł (TP031200 546044701, fot. 1), a na jego miejsce we wtyczce zwarłem grube przewody brązowy z białym - po podłączeniu zasilania agregat ruszył i zamrażalnik zaczął mrozić. Niestety nie wiem dlaczego, ale w chłodziarce temperatura nie spadła.

  - założyłem ponownie stary moduł nie wyjmując zwory z wtyczki (czyli osiągnąłem stan, jakby czarny przekaźnik Omron pracował) i okazało się, że ruszyło również chłodzenie w chodziarce - przypadek?

  Przyjąłem, że jest problem z elektroniką modułu, niestety nie mam do niego schematu, sprawdziłem jedynie, że po wylutowaniu 5W47ohmJ ma rzeczywiście 47 ohm.

  Postanowiłem wymienić moduł, polecono mi zamiennik (546089001, fot. 2 i 3) zrobiony, jak widać na zdjęciach, na innych elementach, do tego ma złącze 6-pinowe zamiast 8-pinowego. Te dodatkowe 2 piny to podobno sonda, która już jest na nowym module, więc mam ich nie podłączać - rada sprzedającego.

  Zacząłem przerabiać wtyczkę (fot. 2), tzn. średniej grubości niebieski i brązowy wypiąłem. Do 5 i 6 podłączyłem przewody od Reeda, odpowiednio brązowy i biały - to było łatwe, ale może też coś przeoczyłem.

  Prześledziłem ścieżki do triaków i scalaka i wyszło mi, że do 1. powinien być podłączony gruby niebieski, to chyba neutralny, jest na tej samej ścieżce co jedna z nóg scalaka od zasilania (scalaki raczej nie wytrzymują 230 V, tak?), 2. to biały (sądze, że do agregatu - zwarcie białego i brązowego ruszało agragatem), 3 nie podłączony (nie ma ścieżki na płytce), 4 gruby brązowy 230 V).

  Efekt?
  Działa oświetlenie przy otwartych drzwiach, po zamknięciu gaśnie, przekręcenie potencjometru zapala zieloną diodę, w skrajnym położeniu, czyli szybkie mrożenie zapala się dodatkowo dioda żółta.
  Niestety agregat nie rusza.

  Gdzie jest błąd? W podłączeniu, czy może wciśnięto mi niewłaściwy zamiennik?

  Strasznie długi elaborat, ale liczę, że ktoś przez niego przebrnie i pomoże.

  Z góry dziękuję i pozdrawiam

  Lodówka Ardo C023B-2H - Agregat nie włącza się, brak oświetlenia, wymiana modułu Lodówka Ardo C023B-2H - Agregat nie włącza się, brak oświetlenia, wymiana modułu Lodówka Ardo C023B-2H - Agregat nie włącza się, brak oświetlenia, wymiana modułu Lodówka Ardo C023B-2H - Agregat nie włącza się, brak oświetlenia, wymiana modułu Lodówka Ardo C023B-2H - Agregat nie włącza się, brak oświetlenia, wymiana modułu Lodówka Ardo C023B-2H - Agregat nie włącza się, brak oświetlenia, wymiana modułu Lodówka Ardo C023B-2H - Agregat nie włącza się, brak oświetlenia, wymiana modułu
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 2  
  maniek475 - dzięki za odpowiedź.

  Zamieniłem niebieski z brązowym i działa.

  Poniżej zamieszczam fotki z prawidłowym i błędnym podłączeniem.

  W mojej lodówce sonda jest poza modułem (obudowa modułu nie ma otworów), a w tym zamienniku jest na płytce, wyciąłem otwory w obudowie (widoczne na zdjęciu obok żarówki), żeby do sondy na płytce docierało więcej powietrza.

  Pozdrawiam
  J  Lodówka Ardo C023B-2H - Agregat nie włącza się, brak oświetlenia, wymiana modułu Lodówka Ardo C023B-2H - Agregat nie włącza się, brak oświetlenia, wymiana modułu