Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Ardo C023B-2H - Agregat nie włącza się, brak oświetlenia, wymiana modułu

JJ1973 16 Paź 2014 12:23 2955 2
  • #1 16 Paź 2014 12:23
    JJ1973
    Poziom 2  

Witam,
    właśnie moja 10-letnia lodówka odmówiła współpracy: agregat nie włącza się i nie działa oświetlenie.

Jestem amatorem, ale lubię pobawić się elektryką/elektroniką/automatyką i postanowiłem poeksperymentować:

- odłączyłem moduł (TP031200 546044701, fot. 1), a na jego miejsce we wtyczce zwarłem grube przewody brązowy z białym - po podłączeniu zasilania agregat ruszył i zamrażalnik zaczął mrozić. Niestety nie wiem dlaczego, ale w chłodziarce temperatura nie spadła.

- założyłem ponownie stary moduł nie wyjmując zwory z wtyczki (czyli osiągnąłem stan, jakby czarny przekaźnik Omron pracował) i okazało się, że ruszyło również chłodzenie w chodziarce - przypadek?

Przyjąłem, że jest problem z elektroniką modułu, niestety nie mam do niego schematu, sprawdziłem jedynie, że po wylutowaniu 5W47ohmJ ma rzeczywiście 47 ohm.

Postanowiłem wymienić moduł, polecono mi zamiennik (546089001, fot. 2 i 3) zrobiony, jak widać na zdjęciach, na innych elementach, do tego ma złącze 6-pinowe zamiast 8-pinowego. Te dodatkowe 2 piny to podobno sonda, która już jest na nowym module, więc mam ich nie podłączać - rada sprzedającego.

Zacząłem przerabiać wtyczkę (fot. 2), tzn. średniej grubości niebieski i brązowy wypiąłem. Do 5 i 6 podłączyłem przewody od Reeda, odpowiednio brązowy i biały - to było łatwe, ale może też coś przeoczyłem.

Prześledziłem ścieżki do triaków i scalaka i wyszło mi, że do 1. powinien być podłączony gruby niebieski, to chyba neutralny, jest na tej samej ścieżce co jedna z nóg scalaka od zasilania (scalaki raczej nie wytrzymują 230 V, tak?), 2. to biały (sądze, że do agregatu - zwarcie białego i brązowego ruszało agragatem), 3 nie podłączony (nie ma ścieżki na płytce), 4 gruby brązowy 230 V).

Efekt?
    Działa oświetlenie przy otwartych drzwiach, po zamknięciu gaśnie, przekręcenie potencjometru zapala zieloną diodę, w skrajnym położeniu, czyli szybkie mrożenie zapala się dodatkowo dioda żółta.
    Niestety agregat nie rusza.

Gdzie jest błąd? W podłączeniu, czy może wciśnięto mi niewłaściwy zamiennik?

Strasznie długi elaborat, ale liczę, że ktoś przez niego przebrnie i pomoże.

Z góry dziękuję i pozdrawiam

Lodówka Ardo C023B-2H - Agregat nie włącza się, brak oświetlenia, wymiana modułu Lodówka Ardo C023B-2H - Agregat nie włącza się, brak oświetlenia, wymiana modułu Lodówka Ardo C023B-2H - Agregat nie włącza się, brak oświetlenia, wymiana modułu Lodówka Ardo C023B-2H - Agregat nie włącza się, brak oświetlenia, wymiana modułu Lodówka Ardo C023B-2H - Agregat nie włącza się, brak oświetlenia, wymiana modułu Lodówka Ardo C023B-2H - Agregat nie włącza się, brak oświetlenia, wymiana modułu Lodówka Ardo C023B-2H - Agregat nie włącza się, brak oświetlenia, wymiana modułu

0 2
  • Relpol
  • Relpol
  • #3 16 Paź 2014 13:44
    JJ1973
    Poziom 2  

maniek475 - dzięki za odpowiedź.

Zamieniłem niebieski z brązowym i działa.

Poniżej zamieszczam fotki z prawidłowym i błędnym podłączeniem.

W mojej lodówce sonda jest poza modułem (obudowa modułu nie ma otworów), a w tym zamienniku jest na płytce, wyciąłem otwory w obudowie (widoczne na zdjęciu obok żarówki), żeby do sondy na płytce docierało więcej powietrza.

Pozdrawiam
    J

Lodówka Ardo C023B-2H - Agregat nie włącza się, brak oświetlenia, wymiana modułu Lodówka Ardo C023B-2H - Agregat nie włącza się, brak oświetlenia, wymiana modułu

0