Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy na drukarce laserowej można drukować kolory z wysoką rozdzielczością?

16 Paź 2014 15:45 2256 21
 • Specjalista elektronik
  To dotyczy również drukarki czarno-białej i drukowania skali szarości. Jeśli drukuję obraz czarno-biały, to mogę go mieć w dobrej rozdzielczości - ile drukarka ma. Ale jak jest skala szarości, albo kolory, to drukarka robi je stosując raster (np. mam jednolity szary, a ona drukuje czarne kropki o takim rozmiarze, żeby średnio wyszedł taki kolor, jak trzeba). I jeśli np. to, co drukuję, zawiera napisy zrobione drobną czcionką, to na wydruku robią się nieczytelne, bo kropki rastra zniekształcają litery. Odległość kropek rastra to około 0.2mm, albo jakieś 135 kropek na cal - a producent deklaruje rozdzielczość 1200x2400 DPI.

  Uprzedzając ewentualne pytania: sprawdziłem dokładnie, plik wysyłany na drukarkę nie zawiera tego rastra, przy wysyłaniu wyłączam konwersję pliku na komputerze (przygotowany do wysłania plik PostScript-owy z jedną stroną wydruku to ponad 2GB, rozdzielczość 1200 DPI, drukarka przyjmuje formaty PostScript, PCL5e, PCL6).

  No i pytanie - czy mam się pogodzić z tym, że wydruki kolorowe wychodzą z rozdzielczością kilkanaście razy gorszą od deklarowanej rozdzielczości drukarki, czy też jest jakiś sposób, żeby zrobić wydruk o lepszej rozdzielczości? Chciałem sobie wydrukować mapkę z OpenStreetMap, żeby mieć na wycieczce, ale żeby przy takiej rozdzielczości napisy wyszły czytelnie, musiałbym ją powiększyć i brać do plecaka gruby (i ciężki) plik kartek - wolałbym jedną kartkę i lupę...
 • Użytkownik obserwowany
  Na mojej clx2160 nie ma tego efektu, choć w kolorze jest sporo gorsza jakość od czarno-białych wydruków.
 • Poziom 25  
  _jta_ napisał:
  Odległość kropek rastra to około 0.2mm, albo jakieś 135 kropek na cal - a producent deklaruje rozdzielczość 1200x2400 DPI.
  Rozdzielczość drukarki i rozdzielczość wydruku to dwie różne rzeczy. Rozdzielczość drukarki to precyzja z jaką jest w stanie "stawiać kropki" drukarka, w twoim przypadku to około 0,02mm (1200DPI). Rozdzielczość wydruku to ilość kropek postawionych obok siebie które nie zleją się w linie, zależnie od techniki druku i podłoża to maksymalnie kilkaset DPI.
 • Specjalista elektronik
  Rzecz w tym, że u mnie wychodzi zaledwie kilkadziesiąt DPI - da się uzyskać kilkaset, czy nie? A jeśli się da, to jak to zrobić?

  unitral - Może masz ten efekt, tylko nie popatrzyłeś dobrze? Drukarka z założenia robi tak, że dla uzyskania różnych odcieni drukuje pewne wzorce kropek - na pierwszy rzut oka ich nie widać , są za małe (patrząc na płynne przejście kolorów widzi się je jako płynne, dopiero lupa pokazuje, że te kolory składają się z kropek i to rozmiar kropek się zmienia), ale na precyzyjnych detalach to wychodzi, kolorowe napisy drobną czcionką są nieczytelne, pod lupą widać, że litery składają się z kropek na tyle dużych, że liter nie daje się rozpoznawać.

  A ja nie potrzebuję tysięcy (a może i milionów) odcieni kolorów, tylko precyzyjnego wydrukowania detali w niewielu kolorach.
 • Użytkownik obserwowany
  _jta_ napisał:
  unitral - Może masz ten efekt, tylko nie popatrzyłeś dobrze?


  Owszem, kropki są, ale tak malutkie, że trzeba lupy aby je zobaczyć.
  Co do napisów na mapie z googla, to jest jakaś tragedia na wydrukach kolorowych.
  Na źródłach własnych nie mam z tym problemu.
 • Moderator
  unitral napisał:
  Na źródłach własnych nie mam z tym problemu.
  Pokaż te źródła własne.

  Dodano po 1 [minuty]:

  _jta_ Ujawnij jakiej drukarki używasz.
 • Użytkownik obserwowany
  rys57 napisał:
  Pokaż te źródła własne.

  Chodzi mi o zdjęcia, grafiki i wszystko co nie jest generowane automatycznie z programów typu googlemaps.
 • Specjalista elektronik
  Wprost na tych drukarkach mogę drukować pliki PS i PCL, być może jeszcze PDF, ale tego nie jestem pewien; plik JPEG trzeba by jakoś przekonwertować, a wtedy nie wiadomo, na ile wady wyniku będą rezultatem działania drukarki, a na ile rezultatem konwersji. No i nie w tej chwili - do obu drukarek mam kilka kilometrów...
 • Moderator
  _jta_ napisał:
  wtedy nie wiadomo, na ile wady wyniku będą rezultatem działania drukarki, a na ile rezultatem konwersj
  O to właśnie pytam. Drukuj bezpośrednio choćby z IrfanView. Bez obróbki.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Specjalista elektronik
  Moje pytanie jest takie: czy można w jakiś sposób poprawić rozdzielczość wydrukowanego obrazu, jeśli ten obraz ma być kolorowy? A jeśli da się to zrobić, to w jaki sposób? Można jakoś zadeklarować, że raster amplitudowy ma mieć mniej odcieni, a za to mniejsze kropki?

  A może da się wysłać wydruk, który zostanie wykonany z pominięciem tego rastra (rozumiem, że to wymaga określenia koloru każdego piksela w pełnej rozdzielczości, czyli paruset megapikseli, i pewnie miałbym do dyspozycji niewiele kolorów)?

  Co do tego antyalizer-a - czy on zawsze działa, czy trzeba go w jakiś sposób włączyć? A jeśli wymaga on włączenia, to w jaki sposób to zrobić?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Specjalista elektronik
  Z tego, co się doczytałem (w opisie PCL), można ustawić DitherMatrix, która określa, jak tłumaczyć jasności poszczególnych punktów na wydrukowanie elementarnych pikseli. Rzecz w tym, że: (1) nie wiem, jak się to ustawia (opis jest w żargonie, którego nie rozumiem), (2) nie wiem, na jaki sposób drukowania grafiki to wpłynie - potrafię wygenerować obraz w postaci pliku PS, ale czy mogę najpierw wysłać ustawienie DitherMatrix, a potem plik PS, i to zadziała, czy DitherMatrix musi być w jakiś sposób (i w jaki) włączona do pliku PS? (3) nawet nie wiem, czy te drukarki w ogóle pozwalają ustawić DitherMatrix, czy też mają ustawioną na stałe.

  Jeśli zmieni się DitherMatrix, to wydruk wyjdzie inny - bardzo możliwe, że różnice wyników testów poszczególnych drukarek odpowiadają różnym domyślnym ustawieniom DitherMatrix, i że gdyby robiąc test ustawiać im ją tak samo (zakładając, że da się ustawiać), to wyniki (dla tej samej rozdzielczości) byłyby niemal niezależne od drukarki, a jedynie od DitherMatrix. W szczególności, jakieś "interferencje" na obrazie najprawdopodobniej pochodzą z nakładania się drukowanego obrazu i DitherMatrix, i wynikają z samej zasady działania, a nie z właściwości urządzenia drukującego.

  Alternatywą jest wysłanie na drukarkę obrazu w pełnej rozdzielczości, ale z kolorami włączony/wyłączony, bez stanów pośrednich - wtedy działanie DitherMatrix jest wyłączone i drukarka wydrukuje obraz, jaki dostanie, bez interpretacji. Nie wiem tylko, jakie formaty plików nadają się do tego, i czy rozmiar pliku nie będzie za duży. PCL5 ma ograniczenie rozdzielczości do 600DPI - to byłoby za mało do takiej metody drukowania. A i to byłyby 32M piksele; 1200x2400DPI to by było 256Mpix, czyli 1024MB.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Specjalista elektronik
  To raczej musiałbym te małe czcionki przerabiać na czarno-białe, albo przynajmniej na kolory włącz/wyłącz (w każdym pikselu każdy podstawowy kolor mógłby być drukowany tylko z pełną intensywnością, albo wcale). Tylko trudność jest w tym, że te napisy, takie jak mam, używają półtonów. 1/600 cala nie pomoże, trzeba tyle, żeby było wyraźnie widać obwódkę. Aha, PCL5 nie ma ustawiania DitherMatrix - to wprowadzono w PCL XL, który później nazwano PCL6 Enhanced, który jest składnikiem PCL6.
 • Specjalista elektronik
  Zrobiłem test: wygenerowałem obrazek czarno-biały, przekonwertowałem go na PostScript z rozdzielczością 1200 DPI, spróbowałem wydrukować - rozdzielczość wyszła dość mizerna (na drukarce, która ponoć ma rozdzielczość 1200x1200 DPI). Ale konwertując PostScript na obrazek uzyskałem to samo, co wygenerowałem - więc wygląda na to, że tłumaczenie na PostScript było prawidłowe - a może zabrakło jakiejś deklaracji dla drukarki, że ma to interpretować w pełnej rozdzielczości?

  Chyba drukarka (albo jakiś sterownik, ale przy poleceniu drukowania użyłem opcji '-l', która oznacza, że plik już jest sformatowany i ma być wysyłany bez filtrowania) próbuje być zbyt mądra: kazałem wydrukować serie po 8 równoległych linii, przy gęstości 150/cal i 200/cal wyszło tak, jak kazałem, ale przy 240/cal wyszło 120/cal - serie mają po 4 linie, podobnie przy 400/cal (po 4 linie, 200/cal) - tak, jakby coś "uznało", że ma być określona jasność uzyskana przez drukowanie równoległych linii, i samowolnie zmieniło ich gęstość; przy 300/cal ciężko rozróżnić linie, ale chyba jest dobrze.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Specjalista elektronik
  W pliku PPD opisującym drukarkę znalazłem informację:
  Kod: PPD
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod

  Jeśli by się dało zrobić wydruk w trybie opisanym jako HighQuality (czyli 600x600 DPI, 256 wartości na składową koloru), to by mi to wystarczyło.