Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Hameg HM1005 - Brakująca płytka Z-Board Hameg HM1005

koloboro 16 Oct 2014 20:49 2244 11
Tespol
    koloboro
    Level 15  
    Witam specjalistów
    Zakupiłem okazyjnie oscyloskop jak w temacie. Brakuje mu płytki zwanej w instrukcji serwisowej Z-Board, odpowiedzialnej za wygaszanie i wysokie napięcie.
    Pomyślałem, że spróbuję zrobić tę płytkę samemu.

Link do instrukcji serwisowej:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13839752#13839752

Na stronie 44 jest schemat tej płytki, a na 49 wygląd laminatu.
    Na pierwszy rzut oka sprawa wyglądała na niezbyt skomplikowaną ale po dokładniejszej analizie powstały pytania:

1. Trafo TR601 - potrzebne mi jakieś informacje czy coś takiego można kupić ewentualnie czymś zastąpić.

2. Co to za element ?
    Hameg HM1005 - Brakująca płytka Z-Board Hameg HM1005

Z góry dzięki
  • Tespol
  • Helpful post
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    koloboro To jest neonówka.
  • Tespol
    koloboro
    Level 15  
    Kolego ciasteczkowypotwor pomożesz coś w kwesti trafo Tr601?
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    koloboro co do trafa to może pomoże Kolega Ritterx.
  • Helpful post
    rubens
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Jak dla mnie masz kilka wyjść:
    -poszukać uszkodzonego na Ebay
    -zamówić płytkę lub samo trafo w Hamegu - nie wiem czy wysyłają do Polski ( na terenie Niemiec nie ma problemu z zakupem części zamiennych)
    -sprzedać go na części

Danych transformatora raczej nie zdobędziesz ( napisz do Hamega a nuż podeślą).
    Samodzielne obliczanie i kombinowanie nie wiadomo jaki przyniesie skutek.
    Nie zakładaj, że w oscyloskopie jest tylko ten brak i to jedno uszkodzenie.
    Skoro ktoś tą płytkę wydłubał, to znaczy, że oscyloskop był uszkodzony.
    USzkodzenie mogło być na płytce ale nie koniecznie.
    Jeśli to ten z allegro to ....
  • Helpful post
    RitterX
    Level 39  
    Nie wiem czy czujesz się na siłach i masz na tyle doświadczenia by sobie z tym poradzić. Kolega Rubens opisał bezproblemowe metody naprawy dlatego nie będę tego powtarzał.
    Krótka analiza wykonalności.
    Trafo jest na max. 4kV, z odczepem na 1kV, czyli nie jest tak źle i da się to zrobić. Podstawową i rozstrzygającą moim zdaniem jest sprawa zasilania żarzenia. Tutaj jest ono doprowadzane z transformatora głównego. Czyli masz bardzo duży klopot z głowy.
    To co bym doradzał to nie brnąć w oryginalny układ a przetwornica na UC3842 lub czymś podobnym. Wtedy nie będzie problemów ze sterowaniem układu samowzbudnego opartego o dodatkowe uzwojenie trafo. Będziesz miał wsparcie od strony manuala gdzie są dane dotyczące obliczeń trafo. Aby obliczyć trafo musisz mieć dane lampy oscyloskopowej. To sporo roboty ale jak chcesz go odbudować to jest to możliwe. Musisz się upewnić, że lampa działa. Na początek sprawdź czy świeci się żarzenie i czy getter czyli czarna lub lustrzana plama na szyjce nie jest biała?
    W pierwszej kolejności musisz zrobić trafo i resztę przetwornicy, zmontować, zrobić prosty układ regulacyjny na drabince rezystorowej celem właściwej polaryzacji lampy i sprawdzić czy lampa świeci i ma emisję czyli jest plamka. Jak to zrobisz i test będzie pozytywny to moższe działać dalej. Do testu nie musisz mieć jeszcze powielacza.
    Układ powielacza diodowego 4kV/12kV nie jest żadną zagadką i wymaga ogólnie dostępnych diod. Trochę gorzej będzie z kondensatorami na 4...6kV.
    Tak jak napisał Kolega Ciasteczkowypotwór A601 to neonówka na 230V. Umożliwia odciągnięcie ładunku z siatki sterującej. Można w to miejsce zastosować transila na 230V bądź element gasikowy.
    koloboro
    Level 15  
    Witam
    Dzieuję kolego RitterX za wyczerpującą odpowiedź. Na ale z zaprojektowaniem przetwornicy będzie problem. Nie jestem aż tak zaawansowanym elektronikiem. Wykonanie układu z schematu nie jest dla mnie problemem. Dane lampy z tego oscyloskopu posiadam.
  • Helpful post
    RitterX
    Level 39  
    Problemem jest projekt trafo VN. Pracujacego w trybie samodławnym. Poza tym musisz być pewny lampy. Może się okazać, że prościej będzie zrobić trafo na 3kV i powielacza x4. Wtedy diody i kondensatory powielacza na 4kV. Tak czy owak musisz policzyć trafo. Obejrzyj noty katalogowe uC3843/45. W przypadku NXP i Free Scale są materiały dotyczące liczenia. Zaletą tego sterownika jest sposób jego pracy w trybie prądowym. Dlatego nie ma obawy nasycenia rdzenia.
    Tak czy owak, w tej postaci w jakiej jest oscyloskop jest wart grosze. Możesz go odbudować i używać a także sprzedać. Wystarczy dokonać stosownej adnotacji dotyczącej przeróbki.
    Problem konstrukcji trafo nie jest taki wielki. Są stosowne karkasy stosowane w trafo do zasilania lamp CCFL w wersji z wieloma przegródkami na uzwojenie w wersji wysokonapięciowej.
    Trafo na 4kV nawijany klasycznie powinien być impregnowany podciśnieniowo czyli z naczynia z lakierem i trafo jest odsysane powietrze by zmniejszyć ciśnienie gazu między zwojami co zwiększa jego wytrzymałość na przebicie a taże by po wpuszczeniu na powrót do naczynia powietrza lakier został zassany w przestrzenie międzyzwojowe.
    koloboro
    Level 15  
    Napisałem do Hamega, czy mają jakieś części do tego oscyloskopu. Zobaczymy co odpowiedzą.
    Kolego RitterX czy jesteś w stanie zaprojektować taki układ zasilania? Oczywiście odpłatnie.
    Pozdrawiam
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    rubens wrote:

-zamówić płytkę lub samo trafo w Hamegu - nie wiem czy wysyłają do Polski ( na terenie Niemiec nie ma problemu z zakupem części zamiennych)

Polecam napisać do Hamega, do serwisu producenta, jeśli tylko posiadają dokumentację to podeślą. Dla mnie znaleźli serwisówke do modelu którego nawet nie wiedzieli że robili w takiej wersji i prosili o zdjęcie. Zapewne jak ładnie poprosisz, są duże szanse na takie trafo, albo całą płytkę.

Dodano po 1 [minuty]:

RitterX wrote:

Układ powielacza diodowego 4kV/12kV nie jest żadną zagadką i wymaga ogólnie dostępnych diod. Trochę gorzej będzie z kondensatorami na 4...6kV.

Nie sa problemem, są w TME, kupowałem, działają. Cenowo bardzo przystępnie.
    RitterX
    Level 39  
    Optowałbym raczej za całą płytką. Przyjrzałem się nieco dokładniej sposobowi budowy i użytym elementom. Sporo elementów wysoko napięciowych powoduje, że odbudowa nie będzie zbyt tania. Na schemacie i płytce powielacz 4kV/12kV jest konstrukcją modułową a to oznacza, że albo przybędzie wraz z całym modułem od Hamaga albo trzeba będzie dodatkowo uwzględnić jego obwód na płytce w czasie jej wykonywania. Układ wysokiego napiecia w tym oscyloskopie jest zrobiona "na bogato" dlatego będzie sporo roboty przy odbudowie.
    Nie robię nawet odpłatnie tego typu rzeczy. Mogę jedynie wesprzeć radą bądź opisem działania.
    koloboro
    Level 15  
    Dziękuję koledzy za odpowiedzi narazie się wstrzymam z odbudową tej płytki. Poczekam może się trafi coś uszkodzonego w sprzedaży.