Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowa konstrukcja baterii Li-ion pozwalająca na szybsze ładowanie

jacu007 16 Paź 2014 22:28 4305 28
 • Nowa konstrukcja baterii Li-ion pozwalająca na szybsze ładowanie Naukowcy z Nangyang Technological University (NTU) w Singapurze opracowali nową koncepcję budowy baterii litowo-jonowej, która będzie mogła zostać naładowana do 70% swojej pojemności w dwie minuty. Co więcej - według doniesień naukowców, wytrzymuje ponad 10000 cykli ładowania/rozładowania bez spadku pojemności. Technologia produkcyjna ma być w pełni zgodna z aktualnym procesem produkcyjnym, co dodatkowo może ułatwić jej podbój rynku.

  Obecnie życie jest bardzo powiązane z różnego rodzaju gadżetami elektronicznymi i bateriami zasilającymi te gadżety. Zarówno czas działania urządzeń po naładowaniu baterii, jak i sam czas ładowania są istotnymi aspektami wpływającymi na jakość naszego życia. Choć ciągle słyszymy o nowinkach i zmianach technologicznych na rynku baterii, to tak naprawdę ciągle jesteśmy związani z konstrukcją baterii litowo-jonowej, która została skomercjalizowana przez firmę Sony w 1991.

  Tajemnica baterii opracowanej przez Chen Xiaodonga i jego współpracowników, tkwi w anodzie. Nowa konstrukcja zbudowana z żelu z nanorurek dwutlenku tytanu (TiO2) zastępuje tradycyjną grafitową anodę. Okazuje się, że ta tania i stosunkowo popularna substancja chemiczna bardzo dobrze przechowuje jony litu, a więc tak naprawdę ładunek elektryczny. Poprzez użycie żelu z nanorurkami, powierzchnia takiej anody w znaczący sposób zwiększa jej zdolność do przyciągania takich jonów. Badania naukowców z NTU skupiały się głównie na procesie wytwarzani takich nanorurek z dwutlenku tytanu. Obrazowo mówiąc, podczas swoich badań stworzyli mieszaninę dwutlenku tytanu z wodorotlenkiem sodu, a następnie w odpowiedniej temperaturze wytworzyli nanorurki.

  Naukowcy z NTU Singapore twierdzą, że technologia została już opatentowana i wzbudza szerokie zainteresowanie branży. Według zapewnień komercjalizacja nowych baterii ma nastąpić w ciągu najbliższych dwóch lat.

  Źródło:
  http://www.extremetech.com/computing/191924-y...inutes-thanks-to-new-lithium-ion-battery-tech

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  jacu007
  Poziom 22  
  Offline 
  Specjalizuje się w: systemy mikroprocesorowe, raspberry pi
  jacu007 napisał 688 postów o ocenie 70, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Dąbrowa Górnicza. Jest z nami od 2007 roku.
 • Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
 • #2
  kult5
  Poziom 21  
  Do jasnej anielki, z takim cudem to pieruny nie straszne.

  Jeśli mamy mały akumulatorek który potrafi się naładować w 2 minuty do 70% to musi on mieć świetną sprawność odbierania ładunku inaczej by się zagotował.

  Jak koszty licencji nie powalą to będziemy mieli rewolucję.
 • #3
  Pepcio666
  Poziom 11  
  Taka "rewolucja" jest ogłaszana na elektrodzie średnio 1-2 razy w miesiącu... Tylko komercyjnie dostępnych produktów ani widu, ani słychu :)
 • #4
  REVISOR
  Poziom 25  
  Naukowcy z Nangyang Technological University (NTU) w Singapurze opracowali nową koncepcję budowy baterii litowo-jonowej, która będzie mogła zostać naładowana do 70% swojej pojemności w dwie minuty.
  Czyli nic nie stworzyli tylko teoretyzują może symuluja komputerowo i badają poszczególne substancje w kierunku budowy takiego ogniwa.
  Czyli jak zwykle nowość jest ale na papierze.
 • #5
  KwoiteK
  Poziom 16  
  Cytat:
  opracowali nową koncepcję budowy

  W oryginale jest: opracowali nową baterię. Nigdzie nie ma mowy o "tylko" koncepcji.

  Ciekawe czy opracowali już nową ładowarko-mini-spawarkę?
 • #6
  kult5
  Poziom 21  
  Pepcio666 napisał:
  Taka "rewolucja" jest ogłaszana na elektrodzie średnio 1-2 razy w miesiącu... Tylko komercyjnie dostępnych produktów ani widu, ani słychu :)

  Takie komentarze jak Twój są ostatnio bardzo modne.
  Tylko jak się wczytać w te artykuły o których piszesz to przeważnie poza zaletami wspomina się o wadach i trudnościach do przezwyciężenia. Większość tych newsów wspomina o pokonaniu pewnej bariery, a wymagań od baterii jest bardzo wiele:
  -pojemność
  -pojemność/kg/dm3
  -żywotność
  -czas ładowania/możliwość oddawania dużych prądów
  - budowa z łatwo dostępnych pierwiastków
  - łatwy i bezpieczny recykling
  - niska cena/ prosty proces produkcji
 • #7
  Pepcio666
  Poziom 11  
  Skoro jest tyle tych problemów, to czemu za każdym razem tytuł jest jak najbardziej chwytliwy "Naładujesz smartfona w 3 minuty" "Ładowanie baterii co tydzień", tak naprawdę nic nie wnosząc bo jest jeszcze "wiele wad i trudności do przezwyciężenia".

  Ja sobie zdaje sprawę z tego jak wygląda rzeczywistość, tylko po co pisać "komercjalizacja w ciągu dwóch lat" skoro rzeczywistość jest inna a takie "newsy" pojawiają się od wielu wielu lat (pierwszy z brzegu znaleziony: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1519660.html ), z nikłym skutkiem - pojemność baterii zmienia się bardzo powoli wbrew sensacyjnym odkryciom naukowców....

  PS. Nie wiem co jest "modnego" w tego typu postach? Mój link do dyskusji z 2009 pokazuje ten sam problem... I jakoś "baterii kwantowych", ani innych na krwi i siarce nie widać :)
 • Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
 • #8
  Pocieszny
  Poziom 38  
  Mnie w tych "szybkich" bateriach ciekawi jedna sprawa - jak szybko będzie można je rozładować. Jeżeli rozładowanie będzie mogło być tak samo szybkie jak ładowanie, to strach pomyśleć jak może się skończyć byle zwarcie.
 • #9
  michalko12
  Specjalista - Mikrokontrolery
  Bzdury! Niech ktoś sobie policzy jakie prąd jest potrzebny, żeby w 2min naładować do 70% baterię od smartfona. Zamiast ładowarki będzie potrzebna spawarka, a o rodzajach gniazd i przekrojach przewodów już nie wspomnę.
 • #10
  Grzegorz_madera
  Poziom 33  
  My to wiemy, ale jak już wprowadzą to na rynek to 99% ludzi da się na to złapać. Wielkimi literami będzie napisane: "Czas ładowania baterii 5 minut*"

  A na samym końcu instrukcji:

  *) Tylko w przypadku stosowania specjalnej ładowarki za 500zł i specjalnym wykonaniu instalacji elektrycznej w domu.
 • #11
  koczis_ws
  Poziom 26  
  michalko12 napisał:
  Bzdury! Niech ktoś sobie policzy jakie prąd jest potrzebny, żeby w 2min naładować do 70% baterię od smartfona. Zamiast ładowarki będzie potrzebna spawarka, a o rodzajach gniazd i przekrojach przewodów już nie wspomnę.


  W wypadku baterii do telefonu (1200 mAh) to tragedii jeszcze nie ma.
  Tak circa policzone na kolanie :
  Prąd ładowania 36 A
  Moc ładowarki 180 W
  Przewody fi 3 mm
  Ale w takim akumulatorze do samochodu to ... strach się bać :D
 • #12
  Jackziom
  Poziom 23  
  Dokładnie Panowie. Bujdy na resorach, teorie z symulacji. A kolega koczis_ws przedstawił realną wizję tegoż przedsięwzięcia. Lepiej by wymyślili, żeby zwiększyć pojemność w stosunku do objętości. Żeby np. w takiej baterii jaką mamy w smartfonie "zmieściło" się nie 2,5 a 5 albo i 10Ah.
 • #13
  DamianG
  Poziom 20  
  O co w przypadku mojej baterii (i wielu podobnych w phabletach) 3100mAh?
  Skromne 93A, ładowarka o mocy 465W i przewody (biorąc pod uwagę stosunkowo krótkie obciążenie) fi 6 może by wystarczyły.
  Zdecydowanie wolałbym, aby baterie miały większą pojemność niż taką szybkość ładowania. Takie choćby 4-5Ah w miejsce tego 3.1Ah i nic więcej mi do szczęścia nie trzeba.
 • #14
  OldSkull
  Poziom 27  
  A teraz sobie wyobraźcie zastosowania:
  - lekka wkrętarka ze stacją bazową - skoro łądowanie jest tak krótkie, pojemność może być i 5x mniejsza o ile wystarczy wydajności prądowej
  - autobusy elektryczne ładowane na przystankach
  - telefony DECT
  - drony (aczkolwiek tutaj liczy się też pojemność, więc bardziej bym liczył na konstrukcję ułatwiającą wymianę akumulatora)
  Potencjalnych zastosowań jest wiele, więc o ile wprowadza na skalę przemysłową to nabywcy będą.
 • #15
  kekon
  Poziom 17  
  Niektórzy "naukowcy" też piszą o samochodach elektrycznych, których akumulatory można naładować w 5 minut.... Można sobie policzyć jaki będzie potrzebny prąd ładowania...

  A na samym końcu instrukcji ładowania:

  *) Tylko w przypadku stosowania specjalnej przydomowej stacji transformatorowej 15kV/400V ;)

  Cytat:
  Żeby np. w takiej baterii jaką mamy w smartfonie "zmieściło" się nie 2,5 a 5 albo i 10Ah.


  W przypadku ogniw typu AA (Ni-mh) największą możliwą pojemność jaką udało się osiągnąć to 2700 mAh. Obecnie nie ma możliwości uzyskania większej pojemności w takim akumulatorku.
  Oczywiście na allegro można takie kupić z pojemnością 5000 mA ale to tylko marketingowe brednie sprzedawców.
 • #16
  koczis_ws
  Poziom 26  
  Tak dla zobrazowania problemu policzyłem orientacyjnie wydajność źródeł energii.
  Jeśli się pomyliłem w obliczeniach to mnie poprawcie :)
  Dane wejściowe:
  Paliwo silnikowe (benzyna, olej napędowy) wartość opałowa ~42 MJ/kg
  Bateria litowo-jonowa 2500 mAh/ 3.6 V masa ok 50 g
  Wartość energetyczna 648 kJ/kg (0.648 MJ/kg) prawie 65 x mniej niż paliwa. Nawet uwzględniając sprawność silników i tak jeszcze jest dużo.
  Czas tankowania ok 2 min (dla sam. osobowego).
  To pokazuje ile jeszcze przed nami do zrobienia przy elektrycznych napędach pojazdów.
  Tylko nie piszcie o ekologii, bo prąd do ładowania akumulatorów wytwarza się w elektrowniach, które smrodzą, tyle,że w jednym miejscu.
 • #17
  kekon
  Poziom 17  
  Cytat:
  My to wiemy, ale jak już wprowadzą to na rynek to 99% ludzi da się na to złapać.


  Tak już jest z wieloma innymi produktami. Chociażby np. z kotłami kondensacyjnymi. Producenci podają ich sprawność równą 109% co jest przecież totalną bzdurą. Podobnie z cudownymi "magnetyzerami" zakładanymi na przewody paliwowe w samochodzie co to rzekomo zmniejszają zużycie paliwa o 20% - ludzie to też kupują.
 • #18
  kult5
  Poziom 21  
  koczis_ws napisał:
  michalko12 napisał:
  Bzdury! Niech ktoś sobie policzy jakie prąd jest potrzebny, żeby w 2min naładować do 70% baterię od smartfona. Zamiast ładowarki będzie potrzebna spawarka, a o rodzajach gniazd i przekrojach przewodów już nie wspomnę.


  W wypadku baterii do telefonu (1200 mAh) to tragedii jeszcze nie ma.
  Tak circa policzone na kolanie :
  Prąd ładowania 36 A
  Moc ładowarki 180 W
  Przewody fi 3 mm
  Ale w takim akumulatorze do samochodu to ... strach się bać :D


  Nie lubię skrajności, moją ładowarka samochodowa o takiej mocy waży 1,5 kg a spawarki inwentorowe tak już nie straszą swoją masą.
  Jeśli zamiast miedzi użyjemy włókien węglowych (https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2910514.html) to potrzeby przekrój przewodów spada o połowę.
  I możliwości techniczne nie oznaczają że coś musimy wykorzystać w 100% wystarczy że naładujemy do pełna w 10 minut. Moją wannę mogę teoretycznie napełnić w 1 sekundę ale mimo to zastosowałem przekrój rur który wymaga 5 minut aby tego dokonać.
 • #19
  kekon
  Poziom 17  
  Cytat:
  Jeśli zamiast miedzi użyjemy włókien węglowych (https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2910514.html) to potrzeby przekrój przewodów spada o połowę.


  Nie zmienia to faktu, że moc ładowarek do ładowania w 3 minuty nadal musi być spora. Pewnych rzeczy po prostu nie da się "przeskoczyć". Zawsze gdzieś jest jakaś granica. Kiedyś szybkość procesorów rosła w tempie średnio 2x co 18 miesięcy. Dziś mamy już max. ok. 3..4 GHz i na razie na tym się zatrzymało.
 • #20
  kult5
  Poziom 21  
  kekon napisał:
  Cytat:
  Jeśli zamiast miedzi użyjemy włókien węglowych (https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2910514.html) to potrzeby przekrój przewodów spada o połowę.


  Nie zmienia to faktu, że moc ładowarek do ładowania w 3 minuty nadal musi być spora. Pewnych rzeczy po prostu nie da się "przeskoczyć". Zawsze gdzieś jest jakaś granica. Kiedyś szybkość procesorów rosła w tempie średnio 2x co 18 miesięcy. Dziś mamy już max. ok. 3..4 GHz i na razie na tym się zatrzymało.

  Akurat w tej materii granice leżą bardzo daleko dzięki zjawisku nadprzewodnictwa.
  Zawsze jest kwestia pieniędzy czy przy danych kosztach opłaca się wchodzić w nowe technologie. Na początku do wszystkiego trzeba dopłacać.
 • #21
  kekon
  Poziom 17  
  Cytat:
  Akurat w tej materii granice leżą bardzo daleko dzięki zjawisku nadprzewodnictwa.


  To akurat jest najtrudniejsze. Obecnie udało się osiągnąć nadprzewodnictwo w temp. minus kilkudziesięciu stopni i jak na razie postęp w tej dziedzinie jest bardzo powolny. Wciąż jednak są to zdecydowanie za niskie temperatury do praktycznych zastosowań. Nie sądzę aby w najbliższych latach udało się odkryć nadprzewodniki pracujące w temp. pokojowej. Chociaż różnie może być...
 • #22
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #23
  kekon
  Poziom 17  
  Cytat:
  Czym się różni bateria od akumulatora?


  Dziś bardzo często na akumulator mówi się "bateria" choć nie jest to do końca poprawne. Bateria jest ogniwem elektrycznym, w którym proces rozładowania jest nieodwracalny - rozładowywanie powoduje takie przemiany chemiczne, że nie można już go ponownie naładować. Natomiast w akumulatorze proces ten jest odwracalny - po rozładowaniu można je ponownie naładować.
 • #24
  kult5
  Poziom 21  
  Bateria to ogólne pojęcie
  Bateria – zespół składający się z jednakowych elementów na przykład ogniw, dział, oddziałów, zaworów, komór czy klatek.

  bateria alkaliczna – ogniwo galwaniczne, którego po rozładowaniu nie można naładować

  bateria akumulatorowa to akumulator elektryczny składający się z dwóch lub więcej ogniw akumulatorowych połączonych ze sobą elektrycznie i przeznaczonych do stosowania jako źródło prądu stałego

  Akumulator elektryczny – rodzaj ogniwa galwanicznego, które może być wielokrotnie użytkowane i ładowane prądem elektrycznym

  W praktyce przeważnie mamy do czynienia z bateriami alkaicznymi bądź bateriami akumulatorów gdyż nasze "akumulatorki" to w praktyce n ogniw połączonych szeregowo, równolegle bądź mieszanie.
 • #25
  kekon
  Poziom 17  
  Cytat:
  W praktyce przeważnie mamy do czynienia z bateriami gdyż nasze "akumulatorki" to w praktyce n ogniw połączonych szeregowo, równolegle bądź mieszanie.


  Równloległe łączenie ogniw nie powinno być stosowane. Niewielka różnica napięć w poszczególnych ogniwach spowoduje przepływ dużych prądów wyrównawczych.
 • #26
  koczis_ws
  Poziom 26  
  Trochę tu jest bałaganu w nazewnictwie. Po mojemu jest tak:
  Ogniwo (przez analogię do łańcucha) to pojedynczy element chemicznego źródła prądu.
  Bateria (przez analogię do baterii dział czy też łańcucha) to połączone ze sobą ogniwa . Pomimo, że łączenie równoległe jest raczej niekorzystne to w praktyce nie można wykluczyć takiego rozwiązania.
  A teraz ogniwa, mogą być różne. Akumulatorowe, które mogą gromadzić energię z zewnątrz (ładowalne) i ... no nie bardzo wiem jak je prawidłowo nazwać, które oddaję jedynie energię zgromadzoną chemicznie w procesie produkcyjnym (nieładowalne).
  I tyle.
 • #27
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #28
  koczis_ws
  Poziom 26  
  No właśnie. Tak jakoś się przyjęło mylić baterie z ogniwami.
  Tytuł tematu nie do końca jest błędny, bo bateria to bateria, chociaż może poprawniej by było "Nowa konstrukcja ogniw Li-ion ....."
 • #29
  kekon
  Poziom 17  
  Cytat:
  Pomimo, że łączenie równoległe jest raczej niekorzystne to w praktyce nie można wykluczyć takiego rozwiązania.


  W praktyce jest to bardzo niekorzystne i nieprawidłowe. Jako pewną analogię można przytoczyć np. równoległe łączenie bezpieczników - bez sensu.
  Podczas ładowania rozpływ prądów do poszczególnych ogniw będzie nierówny - przez część ogniw będzie płynął prąd większy niż przez inne. Spowoduje to że część ogniw będzie permanentnie niedoładowana a niektóre przeładowane co przekłada się na skrócenie ich żywotności i mniejszą sprawność całego pakietu. Przy braku ładowania popłyną prądy wyrównawcze - jedne ogniwa będą ładować drugie. Przykładowo, bateria AA ma typową rezystancje ok. 0,028 OHm. Równoległe połączenie 2 takich ogniw już przy różnicy napięć 20 mV spowoduje przepływ prądu 0,02 / (0,028 * 2) = 357 mA. Jedno ogniwo będzie się rozładowywać ładując drugie: część energii będzie tracona w postaci ciepła i w konsekwencji jedno będzie mocno rozładowane a drugie niedoładowane.