Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Abit IP35 Dark Rider - ciągłe restarty po zainstalowaniu Windows 7.

kuferekczasu 17 Oct 2014 10:55 3192 28
    kuferekczasu
    Level 31  
    Windows 7 x64 po poprawnym zakończeniu czystej instalacji, na pierwszym ekranie "Uruchamianie systemu Windows" ciągle się restartuje.

W helpdesk Microsoft potwierdzili że możliwe rozwiązanie problemu znajduje się pod tym odnośnikiem
    Spoiler:
    http://social.technet.microsoft.com/Forums/windows/en-US/876d552c-428b-402b-be19-adeab4fd618e/windows-7-does-not-boot-from-first-restart-during-clean-install?forum=w7itproinstall

1. Robimy pełny format dysku w zewnętrznej aplikacji jako NTFS* albo

Spoiler:
    Aby stworzyć jedną partycję na dysku SSD z wiersza poleceń (SHIFT + F10):
    - diskpart
    - list disk
    - select disk 0
    - clean
    - create partition primary
    - select partition 1
    - active
    - format fs=ntfs quick
    - exit

http://www.sevenforums.com/installation-setup...nstall-without-100mb-partition-new-drive.html

2. Przy ostatnim ekranie instalacyjnym przed ostatnim restartem jak najszybciej wyjmujemy płytę z systemem z napędu
    3. W BIOS przestawiamy dysk startowy z ODD na HDD
    4. Poprzez Recovery Disk/Dysk Startowy (Shift + F10) wykonujemy polecenia z wiersza cmd:

bootrec.exe /fixmbr
    bootrec.exe /fixboot
    bootrec.exe /rebuildBcd

* - najlepiej utworzyć jedną patycję Podstawową na dysku, a pozostałe jako Logiczne

Niestety u mnie nic to nie pomogło. Jakieś pomysły?
    KSRhaziel
    Level 36  
    1. Jakieś parametry tego komputera? Jakie podzespoły?
    2. Dysk ustawiony na AHCI ?
    3. Czy dysk sprawny? Tzn. był sprawdzany jakimś programem ostatnio?
    4. Czy próbowałeś robić jak Win7 poleca - z dodatkową 100MB partycją?
    kuferekczasu
    Level 31  
    Ad. 1. abit ip35, g skill 2x2GB DC, Xeon E5430, Radeon x1950, modecom mc350
    Używałem do tej pory Win XP Home.
    Ad. 2. Tak
    Ad. 3. Sprawdzane na nowym SSD, jak też starym ATA - obydwa w stanie doskonałym według SMART
    Ad. 4. Od początku on sam ustawiał podczas instalacji. Sądziłem aby podpiąć dysk jako drugi, sformatować i ponowić instalację. Czy owa dodatkowa partycja jest potrzebna?
    safbot1st
    Level 43  
    vampire86 wrote:
    2. Dysk ustawiony na AHCI ?

kuferekczasu wrote:
    Ad. 2. Tak

Jak zmienisz na IDE "wpuszcza" Cię na pulpit?
    kuferekczasu
    Level 31  
    safbot1st wrote:

Jak zmienisz na IDE "wpuszcza" Cię na pulpit?

Instalacja głownie sprawdzana na dysku SSD, faktycznie gdy wróciłem do starego dysku ATA, po przestawieniu na IDE, objaw nie ustępował. Co teraz?
    safbot1st
    Level 43  
    kuferekczasu wrote:
    objaw nie ustępował.

Masz na myśli "nie występował"?
    Ale problem w temacie nie dotyczy w ogóle dysku ATA.
    Skoro po przestawieniu z AHCI na IDE, system z SSD wciąż nie uruchamia się, to nie jest wina trybu. Poza tym win7 ma stery AHCI zintegrowane.
    Włącz z powrotem AHCI, odpal bootowalny DMDE, usuń wszystkie partycje z SSD, utwóż nowe partycje (możesz dodać tą 100mb - ale ja nic nie wiem o tej "sztuczce"), sformatuj utworzone partycje i dopiero instaluj ponownie win7.
    kuferekczasu
    Level 31  
    Na obu dyskach ten sam objaw. Okej, psotaram się to zrobić co napisałeś, ale o wynikach raczej jutro.

safbot1st wrote:
    możesz dodać tą 100mb - ale ja nic nie wiem o tej "sztuczce")

Installer sam ją robi przy okazji tworzenia pratycji podstawowej.
    safbot1st
    Level 43  
    Nie dogadaliśmy się:
    kuferekczasu wrote:
    Na obu dyskach ten sam objaw.

Czyli w IDE i w AHCI oba dyski za logo windows resetują komputer?
    W takim razie to wygląda na błąd karty grafiki.
    kuferekczasu wrote:
    Radeon x1950 - wszystko sprawdzane

W jaki sposób? Karta sprawdzana w innym komputerze i działa?
    kuferekczasu
    Level 31  
    Pod XP ta karta działa....
    KSRhaziel
    Level 36  
    Jeszcze może kwestia nośnika. Skąd masz płytę? Spróbuj zdobyć inny nośnik.
    kuferekczasu
    Level 31  
    OEM, zdałem sobie sprawę że dysk SSD jest za nowy na mój XP. Nie mam gdzie pożyczyć inny nośnik. Ale postaram się.
    nemore
    Level 10  
    A czy w trybie awaryjnym ci się system odpala? Bo jeżeli tak to szukaj problemu w sterowniku, bardzo możliwe że graficznym.. i Kolejną kwestią, wyłącz automatyczne ponowne uruchamianie. Pewnie jakiś Blue wyskakuje, i tak jak wcześniej kolega pisał spróbuj z innym nośnikiem, ewentualnie spróbuj postawić jeszcze raz system ale na jednej kości pamięci ram (wcześniej przenieś ją w inny slot)
    kuferekczasu
    Level 31  
    Zapodałem linka po angielsku przecież...

Spoiler:
    http://social.technet.microsoft.com/Forums/windows/en-US/876d552c-428b-402b-be19-adeab4fd618e/windows-7-does-not-boot-from-first-restart-during-clean-install?forum=w7itproinstall

System win7 instaluje się poprawnie, potem na samym końcu poprawnego instalowania następuje ostatni restart, po którym normalnie powinien wejść do systemu. Ale on nonstop się restartuje na oknie "Uruchamianie systemu Windows"....

(Patrz post numer 1 jakie kroki podejmowałem)
    nemore
    Level 10  
    W 1 poście nie widzę tego o co cię prosiłem...
    kuferekczasu
    Level 31  
    Kości sa w dualu, sprawdzałem dwa dyski, dwa procesory, dwie pary pamięci. Po to kupiłem SSD żeby mieć lepszy system operacyjny. Nie odpala do sys. awaryjnego podobnie jak normalnie. Win XP działa bez zarzutu.
    safbot1st
    Level 43  
    Czyli jakbyś nie instalował to win 7 nie działa? Ani na ssd, ani na hdd?
    To może inną installkę spróbuj instalować z innego źródła?
    To może spróbuj bios zaktualizować:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2257315.html
    Niestety support Abita nie istnieje. Może tu jest "pies pogrzebany"?

A tego:
    kuferekczasu wrote:
    zdałem sobie sprawę że dysk SSD jest za nowy na mój XP. Nie mam gdzie pożyczyć inny nośnik.

To już w ogóle nie rozumiem. Możesz wyjaśnić?
    kuferekczasu
    Level 31  
    XP nie obsługuje TRIM. I generalnie dla napędów SDD lepszy będzie nowszy WIndows. Pozatym XP Home który posiadam jest tylko 32bit.... Stąd chęć zakupu Win7. Natomiast docelowo miałby oczywiście być zainstalowany na SSD, bo tamten drugi dysk to klasyczny backup. A te rstarty są irytujące i jak podałem dla umiejących angielski, dość trudne do rozwiązania. Mimo sprawnego sprzętu. Dalej szukam, może znajdę rozwiązanie...
    safbot1st
    Level 43  
    nemore wrote:
    A chodzi o inną instalkę systemu.

Dokładnie. Skoro nijak nie da rady zainstalować tego win7, próbuj kolego kuferekczasu instalować z innego dvd lub inną wersję.
    nemore
    Level 10  
    A może układ kości jest niestabilny w trybie Dual Channel? Może zasilacz? Jednak Win7 na starcie potrzebuje i więcej mocy i więcej pamięci niż winXP.
    No i ta nieszczęsna wersja systemu, może inna pomoże.
    kuferekczasu
    Level 31  
    safbot1st wrote:
    Czyli jakbyś nie instalował to win 7 nie działa? Ani na ssd, ani na hdd?
    safbot1st wrote:
    Karta sprawdzana w innym komputerze i działa?

Wcześniej pod C2D E7200 z W7 64-bit wszystko działało z tą kartą g. Tymczasem po zmianie na Xeona system nie jest super stabilny (kwestia ustawień mam nadzieję).

safbot1st wrote:
    Niestety support Abita nie istnieje. Może tu jest "pies pogrzebany"?

BIOS w najnowszej dostępnej nieoficjalnej wersji m630a_E0-stepping. Co ciekawe pochodzi z drugiej połowy 2008 r. A do mojej płyty dedykowany jest ten sam BIOS co do wersji IP35-E, tyle że tam domyślnie zablokowany jest w BIOS tryb AHCI, a u mnie nie. Na forach z tym Abitem piszą że W7 x64 działa, mikrokody mam wgrane...

ftp://91.121.194.115/pub/download/bios/ip35%20and%20ip35-e/
    kuferekczasu
    Level 31  
    Próbowałem następujące kroki:

I. Wgranie wpierw systemu Windows 7 x64 a następnie wgranie na sąsiedniej partycji tego dysku Windows XP x86 w celu nadpisania bootsectora. Potem skorzystałem z ustawień programu EasyBCD według przepisu:

Spoiler:
    https://neosmart.net/wiki/easybcd/dual-boot/windows-xp/installing-second/

2. Użycie narzędzia Bootrec z wiersza poleceń:

Spoiler:
    http://support.microsoft.com/kb/927392

Abit IP35 Dark Rider - ciągłe restarty po zainstalowaniu Windows 7. Abit IP35 Dark Rider - ciągłe restarty po zainstalowaniu Windows 7.

Jak widać z powyższego zdjęcia przed operacją program nie wykrywał instalacji Windows.
    - Całkowita liczba zidentyfikowanych instalacji systemu Windows: 0
    Po operacji wykrywał i instalację akceptowałem.
    - Całkowita liczba zidentyfikowanych instalacji systemu Windows: 1

Gdy wchodziłem ponownie do Bootrec, znowu pokazywał program że nie wykrywa instalacji. Restarty powróciły jak na poniższym filmiku.

safbot1st wrote:
    To może inną installkę spróbuj instalować z innego źródła?

Komputer nie instaluje systemów 64-bitowych.

W końcu pokazał BSOD 'MULTIPROCESSOR CONFIGURATION NOT SUPPORTED'. Eksperymentalne rozwiązanie dla mojej płyty znalazłem na tej stronie. Jeśli dodam że mam dodatkowo double-booty to nie da rady jednak...
    kuferekczasu
    Level 31  
    Rumuński programista Mihal Hanor z hexus.net, który wykonał jeden ważny fix dla tej płyty w 2010 roku dotyczący wirtualizacji, odnalazł błąd o nazwie errata AX64.

Spoiler:
    The cause is the processor bug I've mentioned before. The BIOS must initialize the CPU in the right order, for it not to trigger the bug.

I know now that there is some other issue with the BIOS, because it fails to update the microcode (which is an internal firmware of the CPU) of all the CPU cores (reported as microcode revision 0x0 in dmesg), except the first one. That's why the last 3 CPU cores were affected by the PECI_CTL MSR CPU bug, but not the first one.
    [...]

I may never find the real cause. If and when I find it, I will let you know.

Wykonał hack tego BIOS; błąd dotyczy procesorów z rewizji E0. Natomiast należało też wyłączyć również kontrolę temperatury (PECI) W końcu udało się zainstalować Windows x64.

Dwie inne poprawne wersje BIOS dla płyty IP35-E stworzył ToxAtec - włączają tryb AHCI:
    Spoiler:
    https://www.bios-mods.com/forum/Thread-abit-ip-35e-bios-unlock-for-ahci-to-work?pid=6904#pid6904
    https://www.bios-mods.com/forum/Thread-abit-i...os-unlock-for-ahci-to-work?pid=53231#pid53231

Prawdopodobnie ktoś od M. Hanora poprawi ostatecznie BIOS dla tej płyty. To nie lada gratka dla posiadaczy tej kultowej płyty. Prawdziwie kultowej (choć wersja Pro obok wyrobów DFI bardziej na to miano zasługuje). Efekt powinien pojawić się na tej stronie!
    kuferekczasu
    Level 31  
    ================ WAŻNE !!! =================================
    Nie odpowiadam za wszelkie szkody! Używasz na własną odpowiedzialność !!!
    ==========================================================

BIOS: Abit IP35 Dark Rider/-E (chipset ICH9R)
    VER: M630a20B / M630a13B03 /ver. 20 beta1
    YEAR: 25/03/2015
    UWAGI:
    Spoiler:

- prawdopodobnie ostatnia nieoficjalna wersja dla tej płyty!
    - obsługa Xeon tylko dla rewizji E0 / brak mikrokodów C0 i innych.
    - brak double boots / podwójnego bootowania
    - powstał w oparciu o wersję 13 / M630a13
    - nie używać trybu S3, bo mikrokody nie działają wtedy na wszystkich rdzeniach
    - w przypadku braku stabilności ustawić CPU GTLREF = 63%

TO PIERWSZY UPLOAD W INTERNECIE. JEŚLI UDOSTĘPNIASZ NA SERWERZE PODAJ ŻE ORYGINALNY PLIK POCHODZI Z ELEKTRODA.PL

MIHAL HANOR THANK YOU FOR SUPPORT!
    man
    Level 2  
    Testował już ktoś ten bios?
    Mam parobem z instalacją windows na xeon e5420 na tej płycie.
    kuferekczasu
    Level 31  
    Ja od kilku miesięcy działam na nim,
    Ale jaką masz rewizję tego procesora zacznijmy od tego.
    BIOS całkowicie bezpieczny, ale zrobiony pod E0.
    Jaki masz problem z instalacją?
    man
    Level 2  
    Mam E5420 SLBLL wiec to jestchyba rev E0. Zabieram sie za flash. Z DOSa bede flashowal pierwszy raz. Moze jakies wskazówki? :)
    kuferekczasu
    Level 31  
    W poście powyżej jest jakie wprowadzić komendy w DOS Read_me_.txt
    Wcześniej wyjmujesz bateryjkę, odłączasz zasilanie i kilka razy wciskasz power na obudowie.
    Rewizję pokazuje CPU-Z:
    Abit IP35 Dark Rider - ciągłe restarty po zainstalowaniu Windows 7.

Musisz wiedzieć po co to robisz, jeśli problem jest taki sam jak u mnie występował. Jak napisałem, nie odpowiadam za żadne szkody, nikt nie odpowiada.
    man
    Level 2  
    Mam problem z flashowaniem.
    Awdflash zawiesza sie przy czytaniu biosu, ktory chce wgrać.
    Nie wiem co dalej mam robic. Zadnego windowsa nie moge zainstalować zeby z jego poziomu uaktualnic bios.
    Proszę o jakąkolwiek podpowiedź.
    kuferekczasu
    Level 31  
    Zdecydowanie posprawdzaj kable lub je wymień, ewentualnie odłącz napędy optyczne. Bootujesz z pendrive czy FDD?