Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uszkodzony zasilacz picoPSU

michalban 17 Oct 2014 14:13 1005 8
    michalban
    Level 8  
    Witam serdecznie,
    mam problem z zasilaczem picoPSU M3-ATX który zasila moją płytę główną, wraz z monitorem. System zasilany jest z akumulatora samochodowego. Niestety przez przypadek został podłączony na odwrót, trzask prask i po zasilaczu. Sprawdziłem komputer podłączając go do zwykłego zasilacza od komputera, całe szczęście działa. Czy jest możliwość uratowania zasilania, jeśli tak to co trzeba zrobić?
    Z góry dziękuję za pomoc.
    jarek_lnx
    Level 43  
    To w końcu zwarcie, czy odwrotne podłaczenie zasilania?

Jeśli to drugie to wybrałeś jedną z najskuteczniejszych metod psucia zasilaczy, wiec nie spodziewaj się cudów, ale jeśli producent przewidział zabezpieczenie, w postaci diody odwrotnie równoległej na wejściu, to taka dioda często ulega uszkodzeniu, równocześnie pali sie bezpiecznik, a jeśli go nie zastosowano ścieżki, to są rzeczy łatwe do naprawy.

Jeśli zabezpieczenia nie było i odwrotne napiecie zostanie podane na układ, może być większość półprzewodników do wymiany.
    michalban
    Level 8  
    Przepraszam, skrót myślowy z tym zwarciem. Oczywiście chodziło o odwrotne podłączenie zasilania. Znalazłem zabezpieczenie, przepalone jak widać na zdjęciu w powiększeniu. Czyli jeśli dobrze rozumiem, wystarczy wymienić bezpiecznik na jakikolwiek 15A na 12V i po kłopocie? Uszkodzony zasilacz picoPSU
    jarek_lnx
    Level 43  
    Quote:
    rozumiem, wystarczy wymienić bezpiecznik na jakikolwiek 15A na 12V i po kłopocie?
    Bezpiecznik 15A możesz wstawić na próbę, zobaczysz czy zadziała, bezpieczniki w układach elektronicznych nie zapobiegają uszkodzeniom.

Quote:
    Znalazłem zabezpieczenie, przepalone jak widać na zdjęciu w powiększeniu.
    Moim zdaniem tego czy przepalony, czy nie, nie widać, ale zdziwił bym sie gdyby przetrwał.
    michalban
    Level 8  
    Czy kropka, którą widać w powiększeniu nie świadczy o jego przepaleniu?
    jarek_lnx
    Level 43  
    Kropka może i jest, ale nie sądzę żeby miała coś wspólnego ze stanem bezpiecznika, bezpiecznik nie jest przeznaczony do wymiany, ma nieprzezroczystą ceramiczną obudowę, po co miał by mieć sygnalizacje spalenia?
    BILGO
    Level 38  
    Wstaw więcej zdjęć całej powierzchni zasilacza :)
    michalban
    Level 8  
    W takim razie od czego zacząć poszukiwania uszkodzonych części?
    Edit:
    Wrzucam zdjęcia dwóch stron zasilacza.
    Uszkodzony zasilacz picoPSU Uszkodzony zasilacz picoPSU
    michalban
    Level 8  
    Nikt nie pomoże?