Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Arduino z tensometrami - pływający sygnał napięciowy.

ramcin15 17 Oct 2014 14:35 2511 6
    ramcin15
    Level 9  
    Witam,
    mam dwie belki tensometryczne, które sam robiłem, na każdej są dwa tensometry jeden wzdłuż działającej siły drugi prostopadle do działającej siły.
    Mostek tworzą dwa tensometry, jeden rezystor i jeden rezystor potencjometryczny. Następnie sygnał jest wzmacniany przez IN125, około 1000 krotnie.
    Na schemacie niżej pokazuje połączenie mostków z wzmacniaczami.

Robiłem ten układ na podstawie przykładów z internetu, które się pokrywały.
    Problem jest taki, że po pierwsze trudno mi ustawić 0V na przekątnej mostka, czyli trudno mi go zrównoważyć. Po drugie jeżeli ustawie jakiś pułap, czyli jakieś napięcie na mostku, rzędu 1mV i wzmocnie go 1000razy to na wyjściu mam 1V, który w czasie 'pływa', nie trzyma się tego pułapu po jakimś czasie maleje, co pokazuje na wykresie poniżej.

Są na nim pokazane sygnały z dwóch belek. Całość obsługuje Arduino, zasilam wszystko z 5V DC. Czy to pływanie może być spowodowane napięciem? Nie mam pojęcia dlaczego to jest niestabilne. Ma ktoś jakieś pomysły? Co można zrobić, żeby był stały poziom po ustawieniu rezystancji na potencjometrze w mostku?
    Może schemat, podłączenie jest złe?
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
    mawi2
    Level 26  
    Tak tensometry. Tensometry produkowane przemysłowo także nie zawsze mają zero, zawsze coś na plusie, dawniej bywało jeszcze gorzej , trafiały się na minusie. Dodatkowo zmieniają swoje wskazania w czasie. Są oczywiście tensometry które maja wyeliminowany ten efekt ale to już spora kasa. Producenci wag kupują tensometry z efektem pełznięcia a resztę poprawiają programowo. Moja propozycja : zakup oryginalny tensometr i sprawdź zachowania Twojego układu.
    ramcin15
    Level 9  
    Na plusie? w sensie rezystancję pojedynczego tensometru czy cała belka? Ja mam naklejone dwa foliowe tensometry 120 omów. jeden rozciągany wzdłuż działających sił drugi przyklejony w poprzek. Co moge zrobić w tym przypadku? Trochę juz brakuje czasu na eksperymentowanie ;) Programowo zmienić tę różnicę? Zmiany są raczej nie liniowe;/
    jarek_lnx
    Level 43  
    Najpierw pozbądź sie potencjometrów, albo połącz je rezystorami tak aby przykładowo 99% dawał rezystor stały (dobrej jakości matalizowany o odpowiedniej tolerancji i TWR ) a potencjometr zmieniał rezystancje o 1-2% docelowej wartości.

Zadbaj o to zeby układ nie zbierał zakłóceń RFI (krótkie połączenia, przewody blisko siebie, filtracja na wejściach). Uważaj na spadki napiecia na przewodach i napiecia termoelektryczne, przykładowo na schemacie każda masa to 0V, w rzeczywistości każda "masa" to inny potencjał, jeśli doprowadzisz do jednego mostka "masę" z różnych punktów będziesz miał dodatkowe źródło błędu.

Czym kleisz tensometry?
    ramcin15
    Level 9  
    Kleiłem poxipolem, zmiana jest widoczna po przyłożeniu obciążenia dlatego myśle, że mi to wystarcza.
    Czyli np. podłączyć stały rezystor o R=100 a potencjometrem dorzucić te 20omów?
    Chyba tak próbowałem na początku ale nie sprawdzałem jak to jest w czasie.
    Zauważyłem teraz, że jedna belka w miarę trzyma ten ustawiony poziom, a druga pływa. Pływa ta, która jest na wzmacniaczu oznaczonym na schemacie jako IC2.

Teraz tak to wygląda.

jarek_lnx
    Level 43  
    Quote:
    Kleiłem poxipolem, zmiana jest widoczna po przyłożeniu obciążenia dlatego myśle, że mi to wystarcza.
    Od parametrów kleju będzie zależała stabilność, poxipol jest elastyczny, przypusczam że będzie "płynąć" pod obciążeniem, zapewne będzie zmieniał parametry pod wpływem nagrzewania tensometrów, żeby określić co jest przyczyną niestabilności podłącz do swojego układu mostek z tensometrami nie przyklejonymi do niczego, albo zrób mostek z samych rezystorów, jeśli wskazania bedą stabilne, wyrzuć to co zrobiłeś do śmieci i kup fabryczna belkę z tensometrami.

Mam nadzieję że przy klejeniu miałeś dobry docisk, tak żeby warstwa kleju pomiędzy tensometrem a bleką była jak naj cieńsza, a podłoże było dobrze zmatowione i odtłuszczone przed klejeniem.

Quote:
    Czyli np. podłączyć stały rezystor o R=100 a potencjometrem dorzucić te 20omów?
    Lepieji równolegle do rezystora o małej wartości podłączyć układ z potencjometrem o dużej rezystancji.

Quote:
    Zauważyłem teraz, że jedna belka w miarę trzyma ten ustawiony poziom, a druga pływa. Pływa ta, która jest na wzmacniaczu oznaczonym na schemacie jako IC2.
    zamień połączenia belek do wzmaczniaczy, będzie wiadomo co jest przyczyną.
    ramcin15
    Level 9  
    Quote:
    jarek_lnx

Dziękuję za odpowiedź.

Niestety nie mam już nieprzyklejonych tensometrów, ale podłączyłem mostek z trzema stałymi rezystorami i jednym zmiennym i jest podobnie na wyjściu ze wzmacniacza ta wartość nie jest stabilna zmienia się podobnie jak na wykresach wcześniej w przypadku z tensometrami.

Quote:

Od parametrów kleju będzie zależała stabilność, poxipol jest elastyczny, przypusczam że będzie "płynąć" pod obciążeniem

Chodzi Ci o to, że zostanie do nich przyłożona siła, czy popłynie przez nie prąd? Bo jeśli chodzi o siłę to jest w miarę stabilnie po przyłożeniu obciążenia, w sumie ja mam krótkotrwałe obciążenia. Ale po przytrzymaniu wartość się utrzymuje.

Quote:
    Mam nadzieję że przy klejeniu miałeś dobry docisk, tak żeby warstwa kleju pomiędzy tensometrem, a belką była jak naj cieńsza, a podłoże było dobrze zmatowione i odtłuszczone przed klejeniem.

Zmatowione papierem, odtłuszczone acetonem, przyklejony tensometr na taśmę klejącą, a następnie dociśnięty palcem do powierzchni z klejem, na podstawie tutoriali na yt to robiłem, np z tego korzystałem: http://youtube.com/watch?v=EefxhKmJCy0

Po zamianie wzmacniaczy jest tak samo.

Czy mam wszystko ok na schemacie? Może coś jest nie tak z podłączeniem wzmacniaczy, albo czy te dwa mostki są ze sobą podłączone wspólnym zasilaniem i masą, czy to ma jakieś znaczenie? Chyba nie. Różnie już myślę, bo mnie te tensometry wykończają :) Proszę o jakąś pomoc :)