Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Algorytm wygładzania temperatur w piecu do palenia kawy

Coffee roaster 04 Nov 2014 09:11 15522 138
Tespol
 • #91
  gervee
  Automation specialist
  PT100 to rodzaj (opornik platynowy). Powinna mieć oznaczenie typu, które to oznaczenie pozwala określić jakiej dokładności jest to sonda. Podaj typ i producenta to można się będzie odnieść do tej konkretnej sondy.
  Tor pomiarowy to sonda, przewody, przetwornik, urządzenie do obróbki wartości z przetwornika.
 • Tespol
 • #92
  Coffee roaster
  Level 11  
  Zaraz to sprawdzę. Tak czy tak bardzo mnie interesuje konkretny algorytm działania filtra PT1 z przeszłości. Mieliśmy wówczas także inną sondę: oryginalną producenta.

  Dziś po raz piewszy kawa palona była z PT1 w wersji OFF dla obu temperatur.
  Piec działał REWELACYJNIE!!!
 • Helpful post
  #93
  Chris_W

  Level 38  
  Coffee roaster wrote:


  Nie wydaje się, żeby różnice między obu pomiarami podlegały tak bardzo prawu losowości.

  Jeden stopień temperatury na takim czujniku to ok 0,4 oma rezystancji. Trzeba się starać żeby takich oporności nie wprowadzać w układzie połączeniowym - przewody nie mogą być cienkie i długie, muszą być równej długości, podłączenia wykonane starannie, każdy om rezystancji dodaje fałszywej temperatury czujnikowi. A wy tam zdaje się coś przerabialiście.
  Użyta terminologia ("mostek", "dośc precyzyjna formuła" etc.) wskazuje na 4-przewodowe podłączenie jednego czujnika, drugi możliwe że jest połączony 2 przewodami (do plc), ten fakt również wprowadzi odchylenie związane z rezystancją połączeń. Czujniki oczywiście powinny być w odpowiedniej klasie dokładności (klasa A), jeśli są w klasie B to rozrzut pomiędzy nimi może wynieść te 3 stopnie - ale nie musi - to zależy właśnie od losowości, bo producent (a właściwie norma) deklaruje, że odchył będzie mniejszy niż niż 1,8*C (przy 300*C) - w skrajnie pechowym przypadku, a takie się najczęsciej rozważa mówiąc o błędach, dla dwóch czujników różnica pomiecy nimi może wynieść 2x1,8*C - adekwatnie dla klasy A taka różnica wyniesie 2x 0,75*C.
  Jeśli rzeczywiście jeden czujnik jest dokładniej mierzony (na razie to moja gdybologia) to można spróbować ten drugi wg niego skalibrować, tzn. jeśli sterownik PLC ma dostępną lub "odkrytą dla usera" funkcję ofsetu lub kalibracji czujników - to wystarczy wprowadzić tam korektę wskazań - wtedy oba pomiary będą zgodne - ale nadal mogą być niedokładne (jeśli pierwszy czujnik źle mierzy, a względem niego ustawimy drugi). Ponieważ do regulacji użyty jest tylko jeden czujnik (czy to ten pierwszy z tym "mostkiem i precyzyjną formuła"?), a drugi służy do prezentacji wyników (ten z plc?) to myślę że nie powinno to odgrywać wielkiej roli.
  W temat nie wnikałem głęboko - za dużo dla mnie, nie mam emocjonalnych skojarzeń z kawą - choć używam jej dużo i często (bardziej w kategorii "paliwa")
 • #94
  Coffee roaster
  Level 11  
  Bardzo cenne uwagi. Przekażę je mężowi. Wiemy tylko, że dane z jednej sondy przepuszczane są przez PLC i software producenta pieca, które nie zawsze działają dokładnie..abstrahując od losowego błędu pomiaru..
 • #95
  jestam
  Automation specialist
  W ubiegłą środę pytałem w polskim Eatonie o parametry tego filtru. Na razie bez odpowiedzi.
  Mam wrażenie że to czarna skrzynka i pytanie musi dotrzeć aż do producenta.

  Coffee roaster wrote:
  Nie wydaje się, żeby różnice między obu pomiarami podlegały tak bardzo prawu losowości

  Chodzi o to, że inny egzemplarz może mierzyć inne wartości.

  Pomiar z Moellera ma prawo być o 1-2 sekundy późniejszy niż pomiar Artisana, zależy jak jest zrealizowana komunikacja PC-Moeller.
 • #96
  Coffee roaster
  Level 11  
  No tak...Moeller wydaje się rzeczywiście "czarną skrzynką".
  Jak na razie postanowiłam estymować dawne temperatury wrzutu za pomocą ujemnego wskaźnika Ror (Rate of rise) dla temperatury ziarna. Dziś sprawdziłam, jak takie Ror-y wyglądają w zależności od czasu po zgaszeniu płomienia i zdecydowałam się zaakceptować margines błędu, jaki niesie ta metoda..

  Dodano po 4 [minuty]:

  Po wyłączeniu filtrów temperatury w piecu przed wrzutem ziarna stały się o NIEBO bardziej stabilne, przy obrotach bębna 44 Hrz, małym airflow ograniczającym wywiew i dość małym płomieniu (20%) temperatura bębna jest prostą linią: dokładny pomiar Artisana wskazuje wahania rzędu zaledwie dziesiątych stopni..Po prostu IDEAŁ.

  Nasuwa się pytanie: po co był komu ten mechanizm filtrujący?
 • #97
  Coffee roaster
  Level 11  
  Podaję rodzaj sondy na podstawie faktury:
  Firma Termo-Precyzja
  Czujnik T-101-4-100-4,5_3-2-M&x1,25 A-Pt 100-6-S-300st.C
 • #98
  jestam
  Automation specialist
  Coffee roaster wrote:
  Pan Roberto Ariosto z Moellera odpowiedział mi tylko, że ten filtr nie jest "matematyczny"..


  jestam wrote:
  Wysłałem zapytanie do Eaton o charakterystykę tego filtru. Dam znać kiedy będzie odpowiedź.


  Na razie brak reakcji. Wysłałem kolejnego maila...
 • Tespol
 • #99
  Coffee roaster
  Level 11  
  Wczoraj odezwał się do mnie ponownie Roberto Ariosto (Moeller Niemcy) Zapytał o easysoft, więc przesłałam mu to, czym dysponowałam. Fajnie byłoby poznać formułę filtra, ale to o czym teraz myślimy poważnie to przejęcie kontroli nad sterownikami: płomieniem, motorami wentylatorów i bębna.

  Z poziomu takiego programu jak chociażby Artisan, teoretycznie można zautomatyzować proces.
  Potrzebny tylko..dostęp do protokołów..
 • #100
  Coffee roaster
  Level 11  
  Odnośnie samego filtra, znalazłam dziś takie informacje:

  ftp://ftp.moeller.net/DOCUMENTATION/AWB_MANUALS/h1365g.pdf

  na stronie 34 mamy omówiony filtr PT1 a nawet podaną ogólną formułę. Obawiam się, że to zbyt mało żeby próbować odtwarzać "archiwalne" temperatury wrzutów inaczej, niż na podstawie analizy widma..
 • #101
  jestam
  Automation specialist
  Podręcznik dotyczy innego sterownika. Potrzebne są parametry tego konkretnego filtru, który jest częścią modułu wejść MFD-TAP13-PT-A. Mam nadzieję, że ktoś u producenta się ogarnie i poda te parametry, chyba że sami nie wiedzą co produkują...
 • #102
  Coffee roaster
  Level 11  
  Jeszcze coś takiego znalazłam:

  http://easy-forum.net/index.php?PHPSESSID=ttt...ah47n39pj03&topic=6985.msg30472;topicseen#new

  Dodano po 1 [minuty]:

  Całe wielkie forum na temat easy soft pro, ale głównie niemieckojęzyczne..

  Dodano po 1 [godziny] 9 [minuty]:

  Umieściłam tam post: może ktoś zareaguje.

  Dodano po 2 [godziny] 27 [minuty]:

  Mam jeszcze pewne pytanie: doszły nas słuchy, że ostatnio Giesen przeszedł na PLC Siemensa.
  Czy rozwiązania tej drugiej firmy w dziedzinie automatyki są lepsze?
  Gdyby ktoś z Panów konstruował własny system sterowania urządzeniem takim, jak palarka do kawy, "klocków" której firmy należałoby użyć?
 • Helpful post
  #103
  gervee
  Automation specialist
  Należałoby użyć tych, które się zna najlepiej (z punktu widzenia integratora). Tych, które mają największe możliwości. Tych, które są najbardziej dostępne. Tych, które są kosztowo najkorzystniejsze (z punktu widzenia płacącego za sprzęt). Tych, na których zarabia się najlepiej (z punktu widzenia dystrybutora).

  Takie podejście to jak pytanie "który samochód kupić" ... co człowiek to opinia.

  Siemens z pewnością ma owych "klocków" zatrzęsienie i jest z czego wybierać a rynek producenta palarki jest jakby niemiecki stąd pewnie Siemens.

  Poza tym "klocki" to jedno a sposób ich wykorzystania to drugie.

  Wpierw należałoby dokładnie określić wymagania i oczekiwania by móc coś dobierać. Trzeba wiedzieć co ma być sterowane (silniki, grzałki, jakieś inne elementy) - co na wejściu/co na wyjściu, jaka regulacja (temperatury?, obrotów).
  Do tego wszystkiego też opracować schematy elektryczne urządzenia.
 • #104
  Coffee roaster
  Level 11  
  Dziękuję za odpowiedź. W stosunku do cen, jakie płaci się za palarki "z softwarem" (cokolwiek słowo to oznacza), komponenty Moellera wchodzące w skład PLC kosztują grosze..

  Rynek producenta pieca to nie jest głównie Europa. Tak naprawdę "stary kontynent" prawie się nie liczy.
  Prawdziwy boom na tego typu przeżywa Azja a slogan "dutch coffee roasters" dobrze się kojarzy.
  Sponsorując World Roasting Championship firma Giesen zwróciła na siebie uwagę całego kawowego świata. Pytanie: czy słusznie?

  Po przygodzie z filtrem TP1, braku reakcji producenta na moje zapytania (standard w firmie Giesen) NIE KUPIŁABYM po raz drugi tej palarki. Mój podziw budzi inny producent pieców: Stephan Diedrich, były inżynier lotnictwa, który osobiście zaprojektował każdy szczegół swoich pieców a na dodate zna się na paleniu ziarna i prowadzi na ten temat doskonałe seminaria.

  Sterowany miałby być oczywiście palnik gazowy, silnik regulujący prędkość obrotów bębna oraz silniki wentylatorów. Potrzebna byłaby precyzja odczytów (!), szybka reakcja sterowników na komendy. Całość zarządzana byłaby softwarem opartym o doświadczenie człowieka-roastera, z dużą ilością instrukcji warunkowych uzależniających algorytm postępowania od stadium palenia, dynamiki procesu..a najlepiej chemii.

  Doskonałe byłoby sprzężenie "roasting intelligence" z nosem elektronicznym..choć środki na to ostatnie rozwiązanie posiadają jedynie bardzo wielkie firmy..

  Dodano po 21 [minuty]:

  Odnośnie komponentów użytych do budowy pieca i softwaru firmy Probat, głównego konkurenta Giesena Marko Luther, autor Artisana, wypowiada się w następujący sposób:

  > I am not an expert on the mechanical
  > parts, but I know that the electronic they use (from Wago) is first-class
  > and very modular. Also the software protocol they use is high-quality
  > (just not publicly documented). Finally, their burners are step-less and
  > can be regulated via the software (PC/iPhone/iPad) or manually. The nice
  > thing is that even if you change the burner setting on the iPad, the
  > physical knob moves accordingly"
 • #105
  Coffee roaster
  Level 11  
  Mam jeszcze jedno pytanie. W jaki sposób mogę sprawdzić, czy mój PLC posiada funkcjonujący OPC serwer? Zaraz po włączeniu palarki pojawia się komunikat "connecting to OPC server", ale wszystko wskazuje na to, że jest to pozostałość z epoki Dinozaurów (poprzedniej wersji softwaru).

  "Nasz" automatyk wypatrzył kabel USB, pomimo że teraz do połączenia palarki z PLC służy Ethernet...
 • #106
  jestam
  Automation specialist
  OPC Server to program uruchamiany na komputerze PC, który udostępnia dane z Moellera.
  Na 99% pracuje, skoro program od Giesena czyta pomiary temperatur.

  Coffee roaster wrote:
  (from Wago)

  Moeller czy Wago czy Siemens czy jeszcze coś innego to generalnie jest bez znaczenia dla użytkownika.
 • #107
  Coffee roaster
  Level 11  
  Wydaje mi się, że kopiując zawartości katalogów PC Giesena, mogłam natknąć się nie tylko na SQL serwer, ale także na OPC serwer. Będę mogła to sprawdzić jutro. Wydaje się jednak, że treści płynące przez PC są szyfrowane..
 • #108
  gervee
  Automation specialist
  Protokół komunikacyjny pomiędzy PLC a OPC serwerem nie musi Cię interesować. Serwer OPC udostępnia dane dla innych systemów/programów (po to on jest). Przy pomocy klienta OPC możesz podejrzeć dane udostępniane przez OPC Server (ale musisz wiedzieć, który to, bo na komputerze może być ich kilka),
 • #109
  Coffee roaster
  Level 11  
  No tak, jutro sprawdzę katalogi.
  Jak się samemu instaluje "klienta OPC"? Nie znam się na informatyce, ale palę się z niecerpliwości..

  Dodano po 5 [minuty]:

  Właśnie do pokoju wszedł mój mąż i twierdzi, że Giesen zrezygnował z korzystania z OPC serwera na recz połączenia sieciowego (Ethernet) TCP/IP. W programie Giesena jest pole na adres internetowy serwera i maskę sieciową.

  Dodano po 44 [sekundy]:

  Podobno Giesen zalecił mężowi ignorowanie tych opcji..

  Dodano po 14 [minuty]:

  ..czy to prawda, że takie połączenie może być bardziej awaryjne, niż łącze ethernetowe?
  Raczej nie chcielibyśmy, żeby program zawieszał się w trakcie działania palarki..

  Dodano po 1 [minuty]:

  Mój mąż, uważa że połączenie szeregowe jest gorsze z samej swej natury. Słusznie?

  Dodano po 23 [minuty]:

  Teraz chyba wiem jaki jest realny stan rzeczy. Nasze PLC ma miejsce na kabel szeregowy, ale wydaje się że mamy tylko kabel sieciowy. OPC serwer korzysta tylko z tego pierwszego? Jeśli jednak dobrze rozumiem słowa jestam

  Dodano po 2 [minuty]:

  bez OPC serwera trudno wyobrazić sobie odczyty temperatur więc wszystko jedno jaki kabel?

  Dodano po 2 [minuty]:

  Chyba rodzaj kabla nie wpływa na istotę OPC serwera i możność korzystania z niego?

  Dodano po 2 [minuty]:

  a nawet konieczność korzystania z niego przez software Giesena?
 • #110
  gervee
  Automation specialist
  OPC - OLE for Process Control to sposób udostępniania danych. Serwer OPC może komunikować się z urządzeniami przez różnego rodzaju łącza szeregowe/ethernet itd (w zależności od urządzenia dla którego jest napisany). Serwer może być pod konkretne urządzenie (protokół nie musi być jawny) albo może być serwerem danego protokołu np. MODBUS (wtedy komunikuje się z urządzeniem z pomocą tego protokołu).

  Co do tego czy połączenie szeregowe jest gorsze/lepsze mogą być różne zdania. Jedyne słuszne jest takie, że jest inne.
 • #111
  Coffee roaster
  Level 11  
  Dziękuję za informację. Pozostaje pytanie : w jaki sposób mogę zostać klientem mojego serwera?

  Dodano po 1 [minuty]:

  Wydaje mi się że protokół nie jest jawny..tak przynajmniej twierdzono dotychczas

  Dodano po 39 [minuty]:

  Teraz przypomniałam sobie o czymś co może stanowić wyniki działania OPC serwera. W katalogach Giesena są pliki RC3 w których znajdują się zapisy o zmianach parametrów burner, fan i drum oraz o informacje o momencie zmiany. Baza danych archiwalnych tworzona jest natomiast przez SQL serwer.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Program jest zapluskwiony: dane zapisane przez serwer SQL bardzo często różnią się od przepisów zawartych w plikach RC3 teoretycznie służących do automatyzacji procesu

  Dodano po 5 [godziny] 8 [minuty]:

  Dostęp do bazy danych MySQL Giesena możliwy jest jedynie w momencie kiedy PC Giesena połączony jest z palarka kablem. Do uzyskania połączenia potrzebny jest specjalny zielony kluczyk elektroniczny

  Dodano po 2 [minuty]:

  Sądzę że on zawiera hasło lub identyfikator potrzebny serwerowi OPC ale nie tylko.

  Dodano po 11 [minuty]:

  Czy teraz na zasadzie analogii powinnam zainstalować OPC serwer na innym PC, włożyć tam kluczyk i usilowac podstawic mojemu PLC inny OPC serwer? Jak sądzę należałoby też spróbować przechwycic sygnał wysyłany przez kluczyk

  Dodano po 3 [minuty]:

  Jak to można zrobić? Ktoś próbował słuchać treści rozmów na sieciowym kablu ale nie zrozumial języka. .

  Dodano po 2 [minuty]:

  Kluczyk zawiera hasło czy dekoder? A może jedno i drugie?

  Dodano po 3 [minuty]:

  Czy istnieje sposób sklonienia zelonego kluczyka do przekazania hasła, które przydać może się do innych rozmów?

  Dodano po 26 [minuty]:

  Takie coś znalazłam odnośnie intalacji serwera:

  http://maciej-progtech.blogspot.com/2009/04/opc-instalacja-uruchomienie-i.html

  Andrzej mówi, że ten drugi serwer jeszcze musiałby wiedzieć, co ma czytać..

  Dodano po 1 [godziny] 7 [minuty]:

  Już doczytałam, że ten zielony przedmiot to tzw. "dongle" gwarantujący dostęp do sieci. Gdy go nie ma, software komunikuje "dongle missing"..

  Dodano po 44 [minuty]:

  Pytamy bez skutku Giesena, w jaki sposób można przenieść software na inny PC, bo nasz jest stary i pewnie niedługo się rozsypie. Może przy okazji uda się nam wyjaśnić także tę kwestię. .

  Dodano po 10 [minuty]:

  Chcialam zapytać jaki rodzaj OPC serwera powinniśmy zainstalować jako klienta naszego i ewentualnie jakim OPC serwerem można zastąpić nasz w komunikacji z naszym PLC?

  Dodano po 16 [minuty]:

  W naszym PLC są też jakieś komponenty Siemensa, ale Andrzej twierdzi że to nie ma znaczenia

  Dodano po 18 [minuty]:

  Przy okazji nasuwa mi się pytanie, czym relacja serwer klient różni się od relacji master slave..
 • #112
  Coffee roaster
  Level 11  
  Widzę, że wielkiego wyboru nie mamy. Należy zainstalować EASY OPC SERVER. Pytanie, czy ma on zostać klientem dotychczasowego OPC serwera czy go perspektywicznie zastąpić?
 • #113
  gervee
  Automation specialist
  Jeśli będziesz mieć EASY OPC Server to będziesz mieć program, który będzie komunikować się ze sterownikiem i udostępniać dla klientów dane ze sterownika wykorzystując OPC (może być obok istniejącego - nie wiem jaki był, więc to założenie).

  Każdy program, który ma obsługę OPC będzie mógł korzystać z danych udostępnianych przez ten serwer. Do podglądu danych można użyć klienta OPC - używałem OPC Toolbox firmy Softing (możesz zobaczyć na ich stronach).
  Można poszukać klienta też na stronach firm Merz, Matrikon, KEPware itd.
 • #114
  Coffee roaster
  Level 11  
  Dziękuję. Spróbuję się rozejrzeć.

  Dodano po 55 [minuty]:

  Chciałam tylko zapytać, czy w związku z tym, że nasz software działa tylko z dongle, mogę się spodziewać trudności w komunikacji?

  Dodano po 2 [minuty]:

  Przy okazji chciałam bardzo podziękować wszystkim, których uwagi i wskazówki doprowadziły mnie do obecnego punktu: przede wszystkim jestam, gervee i linuxtorpeda.

  Trochę więcej rozumiem i wiem już, czego szukam :-)

  Dodano po 2 [minuty]:

  Myślę, że to Forum a przede wszystkim tworzący go ludzie są Wspaniali.
 • #115
  gervee
  Automation specialist
  Zamieszczam klienta OPC, którego używam.
  Gdy ma się zainstalowane serwery OPC to będą one widoczne w nim. Potem trzeba dodać sobie poszczególne zmienne (oczywiście trzeba wiedzieć co poszczególne zmienne oznaczają).
  Attachments:
 • #116
  Coffee roaster
  Level 11  
  Bardzo dziękuję!

  Dodano po 4 [godziny] 35 [minuty]:

  Andrzej zainstalował OPC klienta firmy Toolbox i uzyskał komunikat: failed to enumarete OPC server..

  Nie ma go czy chodzi o dongle?

  Dodano po 44 [minuty]:

  Jak rozumiem, do ustanowienia połączenia z PLC możemy sobie postawić własny OPC serwer, ale pytanie, za pośrednictwem czego software obecny na PC komunikuje się z PLC ?

  Jeśli firma Industrial Trending z Holandii zabezpieczyła swój software za pomocą dongle, to może akces do OPC serwera jest jakoś broniony?
 • #117
  Coffee roaster
  Level 11  
  Mamy odpowiedź z niemieckiego forum dotyczącego Easy:

  Filtr PT1 dla Easy 800 ma następującą formułę:

  PT1 filter FT in easy800 PLC:

  Y(t) = [Ta/Tg] x [Kpx (x(t) - Y(t-1))]

  Nie bardzo wiemy, co to znaczy..

  Dodano po 6 [minuty]:

  Dla naszego BT amplituda drgań była obcinana o 2/3 (zakładano, że nie może być większa od 12 C), po wyjściu z sinusoidalnej części krzywej (po wrzucie kawy do pieca) delay dla pomiaru BT wynosił 60 s od 4 minuty po wrzucie. W okolicy ekstremów delay malał i narastał stopniowo..

  Dodano po 3 [godziny] 3 [minuty]:

  To, już chyba oglądałam (str 33):

  ftp://ftp.moeller.net/DOCUMENTATION/AWB_MANUALS/h1365g.pdf

  Tg: delay time
  Ta: actual time?

  Jaką wartość przyjmuje K?
  Aczkolwiek kiedyś jestam chyba upomniał mnie, że to NIEKONIECZNIE jest "mój" dawny filtr..

  Dodano po 23 [minuty]:

  Widzę z dawnego postu linuxtorpeda, że dla idealnego filtra dolnprzepustowego K=0,38.
  Zastanawiamy się, co to jest "p"?
 • #118
  Coffee roaster
  Level 11  
  Wydaje nam się, że amplituda T-bean w epoce działania filtra odpowiadała histerezie T-air, przy której następowało załączanie/wyłączanie płomienia w trybie auto. Teraz (bez filtra) SH/SL dla danego SV są osiągane szybciej i w trybie auto płomień załącza się/wyłącza co 30 s a nie co 54-62s.

  Oto odpowiedź dotycząca formuły filtra z forum na temat Easy. Skierowano mnie na strony 192-195

  ftp://ftp.moeller.net/DOCUMENTATION/AWB_MANUALS/MN04902001Z_EN.pdf

  Dodano po 52 [minuty]:

  Tg is the recovery time: time in which smoothing takes place
  Kp is a proportional gain
  Y(t) is calculated output value for scan time t
  Ta-scanned time
  x(t) output value for scan time t
  Y(t--1) output value for scan time -1

  Zastanawiam się, jak ogólną formułę zastosować do danych, jakie tutaj przesłałam i dla których linuxtorpeda przedstawił widma
 • #119
  Coffee roaster
  Level 11  
  Podsumowując to jeszcze raz:

  Płomień załącza się/wyłącza gdy SH/SL odbiega dla T-air o 5 C
  od SV..Filtrowanie T-bean może być z tym mechanizmem
  ściśle powiązane..amplituda T-bean WYRAŻA histerezę T-air stosowaną do
  mechanizmu włącz/wyłącz..a Giesen wyprowadził tę wartość na panel, jako
  "pomiar" T-bean..


  Moje pytanie jest następujące: skąd system "wiedział", że nie należy już wygładzać danych a wystarczy je "przesuwać" o 60 s..? Od pewnej chwili po wrzucie kawy do pieca (2 cykle sinusoidy w trybie auto) dane były już tylko ZWYCZAJNIE przesunięte?

  Dla tzw. turning point (minimum osiągane przez T-bean po wrzucie) różnica pomiaru Giesena w stosunku do Artisana wynosiła 5-6 C..czyli połowę wartości histerezy..

  Dodano po 7 [minuty]:

  Następna odpowiedź z forum Easy jest taka:

  Hi Elka,
  FT is a low-pass filter. Your data table shows it.
  It is possible to simulate/calculate FT funktion with EXCEL. If you use Easysoft, you can log and show function values online in software oscilloscope. Here you can see the step response of signals in your program, to optimize the process.

  Professional function simu software are SIMULINK, Mathlab ...

  I think, Kp (proportional gain factor) shold be 100 (=factor 1)

  Zitat
  Here is a screen of our PT1 filter:
  http://datasheet.octopart.com/MFD-TAP13-PT-A-Moeller-datasheet-5399030.pdf

  MFD-TAP13-PT-A is not a filter, it`s an I/O modul with PT100 sensor inputs

  Thomas

  Dodano po 1 [minuty]:

  Zaintalowałam Easy Sioft Pro, ale byłam w stanie "zobaczyć" tylko drabinki..i nic z nich dla mnie nie wynika :-(

  Dodano po 9 [minuty]:

  Do oscyloskopu też nie wiem, jak wczytać dane. Zdaje się jednak, że Thomas znajduje się w tym samym punkcie, co parę tygodni temu linuxtorpeda w dyskusji z jestam..już nie mam mu siły pisać, że factor nie będzie 1.
 • #120
  Coffee roaster
  Level 11  
  W dniu dzisiejszym zadzwonił do mnie przedstawiciel firmy Etaton Polska, pan Jacek Zarzycki, który w imieniu centrali firmy Eaton, reprezentowanej przez pana Roberto Ariosto, oświadczył że parametry filtra dolno-przepustowego są tak cenną własnością intelektualną firmy Eaton, że nie mogą zostać ujawnione.

  Ten sam Roberto, który ostrzegał mnie (jako potencjalnego klienta) przed skutkami nadmiernej filtracji w postaci opóźniania pomiarów oświadczyć miał podobno, że stosowanie filtrów służyć miało "poprawie dokładności pomiarów". Bardzo chciałabym, żeby firma Eaton (z której usług Giesen i tak zrezygnował ostatnio) wyartykułowała swoje stanowisko na piśmie..

  Dodano po 2 [godziny] 14 [minuty]:

  O filtrach w ogólności znalazłam taką pracę:

  http://www.ti.com/lit/an/sloa049b/sloa049b.pdf

  Dodano po 7 [minuty]:

  i taką:

  http://sim.okawa-denshi.jp/en/CRlowkeisan.htm