Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampy elektronowe - wymiana

03 Maj 2005 00:32 3745 8
  • Poziom 10  
    Mam mały problem z lampami we wzmacniaczu, bo myśle, że przydałaby im się wymiana, ale nie moge znaleźć takich samych.
    Poszukiwane przeze mnie lampy to: SOVTEKi 12AX7WA/7025
    Czy będą pasowały lampy innych firm lub inne modele?
    Żeby bylo wiadomo dokładnie do czego mają służyć, to jest to wzmacniacz basowy LDM VBA160, który ma dwie w/w lampy w przedwzmacniaczu. Lampy nie powinny przesterowywać sygnału i powinny mieć dynamiczne brzmienie, no i jak najmniej szumów.

Proszę o fachowe porady.
    Z poważaniem,
    PeMoLLo
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    PeMoLLo napisał:
    Mam mały problem z lampami we wzmacniaczu, bo myśle, że przydałaby im się wymiana

A co się dzieje? Jak długo uzywasz tego wzmacniacza?
    PeMoLLo napisał:
    Poszukiwane przeze mnie lampy to: SOVTEKi 12AX7WA/7025
    Czy będą pasowały lampy innych firm lub inne modele?

Będą pasowały 12AX7, ECC83 lub 7025 innych producentów.

12AX7LP Sovteka (wersja z długimi anodami, teoretycnie bardziej niskoszumna od "zwykłych" 12AX7) nabędziesz w RCMie.
  • Poziom 11  
    Potwierdzam lampy najlepiej kupić w RCM towar nowy ceny przystępne
  • Poziom 19  
    Witaj,
    jeżeli wymianiasz lampy w LDM-ie,to powinieneś mieć kilka sztuk albo 2 lampy o podobnych parametrach,najchetniej parowane.Ponieważ mozesz się rozczarować po wymianie.
    Pozdrawiam.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Yoshi napisał:
    powinieneś mieć kilka sztuk albo 2 lampy o podobnych parametrach,najchetniej parowane.

Z jakiej przyczyny? Toż to nie zestaw stereo (a nawet tam rzadko kiedy można uchem wyczuć róznicę między lampami tego samego producenta).
  • Poziom 19  
    jdubowski napisał:
    Yoshi napisał:
    powinieneś mieć kilka sztuk albo 2 lampy o podobnych parametrach,najchetniej parowane.

Z jakiej przyczyny? Toż to nie zestaw stereo (a nawet tam rzadko kiedy można uchem wyczuć róznicę między lampami tego samego producenta).

Niestety konstrukcja LDM-a tego wymaga.Konstruktorzy z firmy LDM nie "przyłożyli" się do pracy.Po wymianie lamp można mieć efekt gorszy niz przed wymianą,dźwięk jest metaliczny,przesterowany,wzrost szumów itp.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Yoshi napisał:
    Niestety konstrukcja LDM-a tego wymaga

A konkretnie?
    Yoshi napisał:
    Po wymianie lamp można mieć efekt gorszy niz przed wymianą,dźwięk jest metaliczny,przesterowany,wzrost szumów itp.

Mam podejrzenie że nie idzie o parowanie, może za to chodzić o to że zastosowano takie rozwiązania układowe które wymagają dobrania punktu pracy do konkretnej lampy - to że osiągnąłeś sukces z lampami parowanymi to moze znaczyc że miały one właśnie takie charakterystyki jak zakładali projektanci...
  • Poziom 10  
    Dzięki wielkie Panowie, rozwialiście moje obawy. Kiedyś poprostu słyszałem, że te same modele lamp od innych producentów różnią się budową i myślałem, że mogłoby to źle wpłynąć na wzmacniacz.

Napisałem, że przypuszczam, iż powinienem wymienić obecne lampy. Wszystko dlatego, że od czasu wyprodukowania wzmacniacza nie były w nim wymieniane lampy (1996rok). Dowiedziałem się tego od pierwszego właściciela.
  • Poziom 21  
    Czy ma ktoś może schemacik owego wzmacniacza? Dostałem go do naprawy i schemacik by dużo pomógł.