Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłogówka - nie grzeje, gorąc -

chester007 18 Paź 2014 15:33 2373 24
  • #1 18 Paź 2014 15:33
    chester007
    Poziom 5  

Witam wszystkich. Proszę o pomoc. Hydraulik założył mi podłogówkę, bardzo uproszczony schemat:
    i cały układ mieszacza:
    jednak jest problem. Podłogówka nie grzeje, a pompka po kilku godzinach strasznie się grzeje, hydraulik twierdzi, że nie jest zapowietrzona. Pompka wysłana była na reklamację, wstawiono nową ale efekt wciąż ten sam, podłogówka nie grzeje a pompka bardzo gorąca. Myślę, że magik od podłogówki zrobił coś żle. Ja sam nie mam o tym pojęcia - może ktos potrafi pomóc.

Obecnie pompka od mieszacza jest zupełnie odłączona a dodana została jeszcze jedna pompa, która umieszczona została zaraz za wyjściem na podłogówkę, ale pomimo, że wszystko działa jak należy nie wiem czy jest to najlepsze rozwiązanie, bo jeśli piec ustawiony jest na 60 st. C, a zawór na 45 to kiedy zawór zamknie obieg pompka będzie tłoczyła mimo braku odbioru wody. Poza tym dałem tyle kasy na układ, że chciałbym żeby to działało tak jak powinno, prawda? Proszę o pomoc.

0 24
  • #3 18 Paź 2014 16:49
    Piotr77777
    Specjalista - systemy grzewcze

A czy kocioł posiada swoją pompe czy tylko są pompy jak na schemacie?

0
  • #4 18 Paź 2014 17:12
    olejopalacz2
    Poziom 23  

Piotr77777 napisał:

Nawet jak by posiadal swoja pompe to czy to coś zmienia? Źle zaprojektowana instalacja.

0
  • #5 18 Paź 2014 17:38
    krau
    Poziom 20  

Czy ten "bajpas" ma jakieś inne zadanie niż niepotrzebne obniżenie oporów przepływu i skrócenie obiegu? Jak dla mnie on robi krecią robotę.

0
  • #6 18 Paź 2014 19:52
    chester007
    Poziom 5  

Kocioł nie ma własnej pompy. Czyli cala instalacja jest źle zaprojektowana? Ja jestem w tym zielony, myslałem, że fachowiec zrobi to dobrze...

Dodano po 11 [minuty]:

olejopalacz2 napisał:
    Piotr77777 napisał:

Nawet jak by posiadal swoja pompe to czy to coś zmienia? Źle zaprojektowana instalacja.

Ale dlaczego, co jest właściwie źle?

0
  • #7 18 Paź 2014 23:13
    Piotr77777

W takim wypadku podłogówka nie będzie grzała bo pompa w rozdzielaczu jest pompą mieszającą, brak pompy pchającej.
    Czy zawory przy pompie mieszającej są otwarte?
    Bypass jest w złym miejscu i powinien byc regulowany temperaturą.

0
  • #8 18 Paź 2014 23:17
    chester007
    Poziom 5  

Czyli wyjście na podłogówkę powinno być za a nie przed pompą - dobrze rozumiem?
    A gdzie powinien być bypass?

0
  • #9 18 Paź 2014 23:33
    olejopalacz2
    Poziom 23  

Przeczytales instrukcje montazu danfossa? Tam jest wszystko opisane, schematy itd

Dodano po 1 [minuty]:

A wiecej porad na stronie danfossa?

0
  • #10 18 Paź 2014 23:46
    chester007
    Poziom 5  

Tak, ale w tej instrukcji jest to wszystko bardzo skomplikowane - ja chciałbym tylko wiedzieć co zrobić, żeby układ działał i co mój hydraulik zrobił źle. Nie jestem fachowcem...

0
  • #11 18 Paź 2014 23:52
    olejopalacz2
    Poziom 23  

Każ zrobić hydraulikowi jak w instrukcji

0
  • #12 19 Paź 2014 10:03
    gersik
    Poziom 31  

Pompę na kaloryfery daj niżej przed trojak na podłogę a dodatkową pompę którą wstawiłeś oddaj "hydraulikowi" temu co ci tak prostą instalację spaprał. Dlaczego nie ma zabezpieczenia temp. powrotu? Najlepiej wszystko wyciąć i poskładać tak jak powinno być.

0
  • #13 19 Paź 2014 10:12
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

gersik napisał:
    Pompę na kaloryfery daj niżej przed trojak na podłogę

To powinno rozwiązć 50% problemu.
    gersik napisał:
    pompę którą wstawiłeś oddaj "hydraulikowi" temu co ci tak prostą instalację spaprał

Ta pompa jest potrzebna w tym układzie.

Pozatym na bypasie załóż zawór ciśnieniowy 0,5 b i po prawie.
    U mnie jest dokładnie tak jak opisałem i działa. Nawet ten sam rozdzielacz..

0
  • #14 19 Paź 2014 19:53
    chester007
    Poziom 5  

Czyli - reasumując:
    Pompę na kaloryfery dajemy przed wyjściem podłogówki, zostawiamy pompę przed mieszaczem podłogówki, podłączamy pompę w mieszaczu i zakładamy zawór ciśnieniowy, tak?
    Tylko jeśli ja mam w układzie 1 b to czy taki zawór nie będzie zbyt "słaby"?
    Zabezpieczenie temperatury powrotu - chodzi tu o piec, prawda, czy podłogówkę?

0
  • #15 19 Paź 2014 20:16
    Poziom 43  

Zawór cisnieniowy na bypasie działa tylko wtedy gdy zamkną się wszystkie obiegi podłogówki, a jak nie masz zaworów elektrycznych tylko ręcznie regulujesz przepływ to nie dajesz bypasa.
    I w ogóle dobrze termicznie przytwierdź kapilare sterującą temperatura bo widze że jest rzucona albo trzyma się na opasce.

0
  • #16 20 Paź 2014 07:22
    gersik
    Poziom 31  

Masz mieć dwie pompy. Jedna na zasilaniu zaraz za kotłem przed trojakiem na podłogówkę, a druga w mieszaczu.

0
  • #17 20 Paź 2014 09:10
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Dokładnie nie widać na zdjęćiach , ale chyba zawory w przyłaczach pompy sa zamkniete ( te mosiężne korpusy ze śrubunkami maja w sobie zawór kulowy). Jest tam gniazdo na klucz ampulowy i muszą być ustawione tak by nacięcia na śrubie były wzdłuż rury. Pompa pracuje w kawitacji i dlatego sie grzeje.

0
  • #18 20 Paź 2014 09:57
    Poziom 43  

chester007 napisał:
    Hydraulik założył mi podłogówkę

Proszę daj mi do niego nr telefonu bo takich to ze świecą szukać.!!!!

0
  • #19 20 Paź 2014 14:40
    chester007
    Poziom 5  

Strumien swiadomosci swia napisał:
    chester007 napisał:
    Hydraulik założył mi podłogówkę

Proszę daj mi do niego nr telefonu bo takich to ze świecą szukać.!!!!

Wyczuwam ironię :) a tu chodzi o poważną sprawę. Dziś mam spotkanie z hydraulikiem i muszę mu wszystko wyjaśnić...
    A gdyby tak przenieść wyjście na podłogówkę nad pompę główną, usunąć bypass, a powrót na piec umieścić na końcu górnej belki będzie to działać?
    Pompa główna pcha wodę gorącą na kaloryfery i podłogówkę. Gorąca woda wchodzi na początku górnej belki, pompka w mieszaczu pcha ją w dół (po lewej nie ma wyjścia na powrót) i w dolnej belce wchodzi do podłogówki, wraca na górną belkę i tam ucieka na prawo do pieca. Kapilara jest odizolowana od otoczenia i znajduje się zaraz na początku dolnej belki - zawór ustawiony na 40 st C blokuje gorącą wodę kiedy temperatura na początku dolnej belki przekroczy tą wartość. Będzie to dobrze?? Co jeszcze powiedzieć temu specowi?

0
  • #20 20 Paź 2014 17:40
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Zrozum, że to Ty będziesz pouczał "fachowca" i szukał rozwiazania JEGO problemu i jeszcze mu za to zapłacisz?
    Wygnałbym dziada i nie dopłacił, a zaprosił fachowca, który to rozwiąze w kilka minut i takiego trzeba promować i mu płacić.

0
  • #21 20 Paź 2014 21:05
    Piotr77777

andrzej lukaszewicz napisał:
    Zrozum, że to Ty będziesz pouczał "fachowca" i szukał rozwiazania JEGO problemu i jeszcze mu za to zapłacisz?
    Wygnałbym dziada i nie dopłacił, a zaprosił fachowca, który to rozwiąze w kilka minut i takiego trzeba promować i mu płacić.

Jestem tego samego zdania, ale fachowiec weźmie pewnie o wiele więcej niz ten co to robił bo nie zdziwiłbym sie jak gość co robil to wycenił podłogówkę za 10zl od m2... lub sam autor tego tematu próbuje sil w hydraulice i cos nie wychodzi.

0
  • #22 20 Paź 2014 22:42
    chester007
    Poziom 5  

Piotr77777 napisał:
    lub sam autor tego tematu próbuje sil w hydraulice i cos nie wychodzi.

Autor nie bierze sie za rzeczy o których nie ma pojęcia, ale chce zrozumieć jak to ustrojstwo działa i czy da się uratować to co jest... Niestety w naszym pięknym kraju żeby zatrudnić fachowca trzeba mieć większe od niego pojęcie o tym co jest do zrobienia i jak to zrobić... :cry:

0
  • #23 21 Paź 2014 07:56
    Poziom 43  

chester007 napisał:
    Piotr77777 napisał:
    lub sam autor tego tematu próbuje sil w hydraulice i cos nie wychodzi.

Autor nie bierze sie za rzeczy o których nie ma pojęcia, ale chce zrozumieć jak to ustrojstwo działa i czy da się uratować to co jest... Niestety w naszym pięknym kraju żeby zatrudnić fachowca trzeba mieć większe od niego pojęcie o tym co jest do zrobienia i jak to zrobić... :cry:

Kolego nie obrazaj fachowcow.,
    Bo jak zatrudniasz do podlogowki czesiow i tempakow to taka idiotyczna radosna tworczosc powstaje.

0
  • #24 21 Paź 2014 08:36
    chester007
    Poziom 5  

Nie chcę nikogo obrazić - jeśli ktoś poczuł się urażony to przepraszam, ale już mi ręce opadają... W małych miejscowościach na końcu świata nie jest łatwo wyszukać kogoś kto jest rzetelny, profesjonalny i potrafi przyznać się do tego, że czegoś nie potrafi...

0
  • #25 21 Paź 2014 09:41
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Wracając do tematu, łopatologicznie: Pompa mieszacza ma zapewnić obieg czynnika grzewczego ( wody) pomiędzy zasilaniem ( górna belka) i powrotem ( dolna belka) i zasadniczo powinna działać cały czas, razem z główną pompą przy kotle. Układ z termozaworem mierzy temp. na powrocie i jeśłi ta jest za niska niz nastawiona zawór dopuszcza ciepłej wody do układu podłogówki dotąd, aż osiągnie nastawiona temp. Wtedy zawór się zamknie i ciepa woda nie będzie dodawana, ale pompa cay czas "goni" wodę w podłogówce aż do czasu wychłodzenia się obwodów o kilka stopni i zawór ponownie płynnie się otwiera i cykl sie powtarza.
    Temp. pompy w praktyce na powinna równa z temp. nastawionej na regulatorze zaworu i dla ciągłej pracy mieszacza w typowych warunkach wynosi ok 30-35 stC , a napewno nie powinna parzyć.
    Sprawdzałeś te zawory przy pompie czy sa otwarte?

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo