Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator PWM +mostek H Mosfet - Prośba o sprawdzenie schematu

Foxik20 18 Paź 2014 17:22 747 0
 • #1 18 Paź 2014 17:22
  Foxik20
  Poziom 16  

  Witam wszystkich!

  W moich codziennych pracach w warsztacie coraz częściej zachodzi potrzeba używania (napędzania) silników prądu stałego napięciem 12V. Problem z tym, że nie zawsze potrzeba pełnych obrotów, a co najważniejsze zalecany byłby łągodny rozruch silnika.
  Wzorując się na kilku projektach, skonstruowałem schemat w oparciu o generator przebiegu prostokątnego z regulowanym wypełnieniem w zakresie blisko 1-99%.
  Założyłem wyprowadzenie pinów na potencjometr regulacyjny (podwójny 50k), który wpina się w piny JP1+JP2 oraz JP3+JP4. Potencjometr musi być połączony w ten sposób, aby rezystancja na jednej parze pinów rosła, a na drugiej malała.
  W gniazdo 'ON' zostanie wpięty wyłącznik, natomiast 'ONDIODE' - dioda sygnalizująca pracę urządzenia.
  Piny w gnieździe 'SWITCH' służą do wyprowadzenia przewodów do przełącznika zmieniającego załączanie par tranzystorów MOSFET, co skutkuje zmianą polaryzacji na pinach X1-1 i X1-2 'MOTOR'.
  Diody D1,3,4,5 to transile dodatkowo zabezpieczające tranzystory mocy.

  Borykam się z jeszcze jednym problemem, mianowicie wyjściem sygnalizacji (dwie diodki LED), dzięki któremu wiedziałbym, jaka polaryzacja panuje na wyjściu styków silnika. Dla przykładu, umieściłbym po jednej diodzie nad gniazdem wyjściowym, a zapalona dioda sygnalizowałaby '+' na tym wyjściu.
  Druga sprawa, to skontrolowanie układu, czy elementy (szczególnie w mostku H) są odpowiednio dobrane oraz podłączone.

  Pozdrawiam

  0 0