Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja Windows 7, lenovo G510

mimo1992 18 Paź 2014 18:11 4770 12
  • #1 18 Paź 2014 18:11
    mimo1992
    Poziom 5  

Witam.
    Kupiłem parę dni temu laptopa Lenovo G510, czystego bez systemu operacyjnego. Zbootowałem na pendrivea windows 7 i przystąpiłem do instalacji. Gdy pozmieniałem w biosie część ustawień z UEFI na Legacy Support itp. moim oczom ukazał się ekran instalacji, tutaj napotkałem pierwsze poważne problemy. Utworzyłem partycje i okazało się, że nie mogę przystąpić do instalacji z powodu formatu GPT, gdzie odpowiedni w domyśle to MBR. Już nawet nie jestem pewien czym to obeszłem (prawdopodobnie działania w Gparted, w którym później tworzyłem partycje) Teraz natomiast wyskakuje mi komunikat dotyczący możliwej awarii dysku, pomimo to mogę przystąpić do instalacji ale ta sypie się po paru % i wyskakuję błąd 0x8007045D. Nie wiem już co mam zrobić, mam nadzieję, że nie uszkodziłem w jakiś sposób dysku. Proszę o rady i nakierowanie mnie na właściwe tory bo już chyba próbowałem wszystkiego co przyniosły mi różne fora. Pozdrawiam.

0 12
  • #2 18 Paź 2014 18:33
    wariato
    Poziom 43  

To w końcu przeformatowałeś partycję na MBR czy nie? Jeśli nie to wykonaj podczas instalacji komendę:

diskpart
    list disk
    select disk x - za x twój dysk
    clean
    convert mbr
    exit

W biosie tryb SATA masz ustawiony na IDE czy AHCI? Ustaw IDE. Dodatkowo usuń wszystkie partycje, podczas instalacji utworzysz je sobie ponownie na nowo, lub nawet po zainstalowaniu OS. Poza tym system musi mieć dodatkową partycję 100MB na własne potrzeby.

0
  • #3 18 Paź 2014 18:46
    mimo1992
    Poziom 5  

Przeformatowałem na mbr według Twoich instrukcji i teraz wyskakuje mi: "Wybrano partycję nieobsługiwanego typu, wybierz inną". Tryb SATA mam AHCI i Compatible, zmieniłem na Compatible. Nic się nie zmienia.

0
  • #5 18 Paź 2014 19:02
    mimo1992
    Poziom 5  

Pisałem już że mam tak: Configuration-SATA Controller Mode-AHCI/Compatible, jeżeli gdzieś indziej mam ustawić tryb IDE to nakieruj mnie bo nie mogę tego znaleźć. Na chwilę obecną w momencie wybierania partycji na której zainstaluje system wyskakuje mi ostrzeżenie: "Nie można zainstalować systemu Windows na tym dysku. Dysk może wkrótce ulec awarii. Jeśli są dostepne inne dyski twarde, zainstaluj system Windows w innej lokalizacji. "

Edit: Compatible=IDE teraz to zauważyłem.

0
  • #6 18 Paź 2014 19:26
    wariato
    Poziom 43  

Chyba uszkodzony HDD. Zrób bootowalnego pendrive z plikiem iso programu MHDD, odczytaj analizę SMART zobaczymy w jakim stanie jest ten dysk. Podaj oznaczenia tego dysku - model, może firmware.
    BTW Siódemkę można też zainstalować na GPT ale z pod UEFI.
    Czy przypadkiem płyta instalacyjna nie jest porysowana, podrapana etc? Pliki mogą być uszkodzone/nieczytelne i wywala błędem.

0
  • #7 18 Paź 2014 19:58
    mimo1992
    Poziom 5  

Wyszło mi ze SMARTa coś takiego: Instalacja Windows 7, lenovo G510
    Jaka sytuacja?

0
  • #8 18 Paź 2014 20:27
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

Dysk trwale uszkodzony, do wymiany. Nic dziwnego, że nie da się na nim systemu zainstalować.

0
  • #9 18 Paź 2014 20:32
    mimo1992
    Poziom 5  

Świetnie. Możliwe, że to z mojej winy czy fabrycznie był zepsuty? Gwarancja coś takiego obejmuje? I ewentualnie ile musiałbym zapłacić za nowy dysk i czy sam jestem w stanie go wymienić czy lepiej do jakiegoś serwisu dać? Dzięki za odpowiedzi.

0
  • #11 18 Paź 2014 21:09
    mimo1992
    Poziom 5  

A gwarancja nie obejmuje całego laptopa? I jak dokładnie sprawdzić w tym linku który podałeś? Gwarancję na laptopa mam na 24 miesiące.

0
  • #12 18 Paź 2014 21:15
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

To jak masz gwarancję na laptopa to z niej skorzystaj. Dysk jest ewidentnie uszkodzony. Na stronie, do której link podałem, sprawdzić można gwarancję na sam dysk wpisując jego numer seryjny.

0
  • #13 18 Paź 2014 21:16
    mimo1992
    Poziom 5  

Dziękuje za pomoc panowie. Do zamknięcia.

0