Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Electrolux/EWTS 13620 W - Dziura w plastikowej obudowie bębna

Oscar83 18 Paź 2014 20:43 2460 9
  • #1 18 Paź 2014 20:43
    Oscar83
    Poziom 9  

Witam
    Dzisiaj zaraz po włączeniu pralki, przy nabieraniu wody, zaczęła woda lecieć spod pralki, szybko wyłączyliśmy pralkę. Myślałem że może z jakiejś uszczelki leci albo z węża doprowadzającego wodę ale spradzałem i nic. zdjąłem obudowę i moim oczom ukazała się dziura w plastikowej osłonie bębna, nie wiem jakim cudem taka dziura mogła się zrobić, ponieważ przy obracaniu bębna i wibracjach przerwa pomiędzy bębnem a plastiokową osłoną nie zmienia się, na amortyzatorach to chodzi cały bęben wraz z tą plastikową osłoną. Czy da się coś zrobić z taką dziurą? Można ją jakoś zakleić? może gdzieś kleją plastik? bo pewnie wymiana jest nieopłacalna bo prawie nowa pralka w tej cenie by była.
    Electrolux/EWTS 13620 W - Dziura w plastikowej obudowie bębna Electrolux/EWTS 13620 W - Dziura w plastikowej obudowie bębna Electrolux/EWTS 13620 W - Dziura w plastikowej obudowie bębna

0 9
  • #3 19 Paź 2014 19:50
    karol5608
    Poziom 28  

Myślę, że lepsze od kleju będzie spawanie plastiku.

0
  • #4 19 Paź 2014 20:03
    januszkos6711
    Poziom 13  

To dość duża dziura. Klejenie czarno widzę, ale próbuj - nic nie tracisz. Najlepiej wyklepać łatę z blachy (dobrze ocynkowanej, lub nierdzewnej) większą od dziury o 15 - 20 mm na stronę, wywiercić ok. 5 mm od krawędzi ciasne otwory pod blachowkręty (np. 2,9 mm pod "trójki"). Optymalna odległość między otworami to ok. 15 mm. Brzeg łaty posmaruj klejem epoksydowym i wkręć blachowkręty. Dociągaj stopniowo.
    Skuteczności takiej naprawy nie gwarantuję. Jeśli nie pomoże - trzeba się wybrać na złom i zakupić taką obudowę bębna. Koszty żadne, tylko dużo roboty z przekładką. Jeśli trafisz bęben w dobrym stanie (łożyska) - lepiej kupić cały. Będzie mniej roboty.

0
  • #5 19 Paź 2014 20:58
    Oscar83
    Poziom 9  

Ale tego bębna chyba z obudowy nie da się wyjąć? tak mi się wydaje. Jeśli wkręcę blachowkręty to wydaje mi się że wtedy będą o bęben chaczyły.
    A na złomie można dostać takie części do pralki??
    Szukam na OLX i na Allegro ale do mojego modelu nic znaleźć nie mogę.
    Załatać to się raczej nie da ponieważ ta dziura jest akurat przy tym rancie :/
    Gdzie mam szukać oznaczenia bębna żeby taki sam poszukać? Czy musi być dokładnie takie samo oznaczenie by pasował? Chyba znalazłem oznaczenie ale ostatnie chyba 3 cyfry są pod obciążeniem

0
  • #6 21 Paź 2014 20:39
    januszkos6711
    Poziom 13  

Bęben z obudowy na pewno można wyjąć, ale jest to dość pracochłonne. W tym modelu nie powiem Ci dokładnie jak, bo tego nie widzę. Czy to jest pralka ładowana od góry? Jeśli tak, to tym gorzej. Dlatego nalegam, żebyś spróbował załatać. Blachę trzeba wziąć taką, żeby dało się ukształtować. Może aluminiowa, lub miedziana. Nie musi być gruba. Jeśli będzie bardzo delikatna - daj pod spód gumę (np. z dętki) i klej na silikon, a pod łby wkrętów podkładki, albo jeszcze lepiej większe blaszki. Coś takiego jak ogniwka łańcucha. Wkręty mają być krótkie, tak aby załapały plastik na 1,5 - 2 obroty. Obcinać nie polecam, bo są zazwyczaj hartowane. Trzeba takie znaleźć, ale z tym nie powinno być problemu. Jak już pisałem - gwarancji na taką naprawę nie daję, ale szanse są spore.
    Na złomie można szukać, ale można i nie znaleźć. A jeśli już znajdziesz - trzeba się na miejscu zastanowić - co do czego będzie najłatwiej przełożyć. Może naprawić tę "złomową" przy pomocy Twoich części?
    Karol pisał o spawaniu plastiku. Może też warto się zastanowić. Spróbowć najpierw na podobnym detalu - jak będzie szło. Ja bym do tego celu użył lutownicy kolbowej.
    Wybór sposobu naprawy należy do Ciebie.

0
  • #7 22 Paź 2014 00:38
    zhudomel
    Specjalista AGD

Poxilina i ew. kawałek plastiku. Jeżeli jest ten wyrwany, to można go wkleić na poxipolu. Wymontuj zabierak bębna, to będzie możliwość wyrównać spoiwo od środka. Bębna nie wymontujesz, bo zbiornik jest nierozbieralny. Większe dziury tak kleiłem.

1
  • #8 22 Paź 2014 16:42
    Oscar83
    Poziom 9  

Dzięki za wszystkie porady
    ten kawałek jest w 5 częściach więc raczej nie bardzo poxipolem

0
  • #9 22 Paź 2014 17:42
    phoe
    Poziom 29  

Żywica do zderzaków + nałożyć na to siatkę?
    Siatkę taką zwykłą budowlana, co się daje na styropian pod elewacje, używa się jej nawet przy klejeniu zderzaków i taki zderzak potem do kolejnego dzwona wytrzymuje spokojnie.

0
  • #10 27 Paź 2014 21:59
    Oscar83
    Poziom 9  

Dzięki wszystkim za rady, do naprawy użyłem kawałek blaszki:
    potem poxilina od zewnątrz i od wewnątrz:
    i jak na razie jest ok, 2 prania na razie nic nie leci i oby tak już zostało. Dzięki wielkie. Pozdrawiam[/img]

0